Νέο ξεκίνημα με τι ακριβώς, όμως;;;;;

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Greggold

Δημοσίευση από Greggold » 10 Σεπ 2005 12:06

Θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο με την κατασκευή ιστοσελίδων αλλά από ότι έμαθα χρειάζομαι Java kai HTML.
Από την άλλη έχω ασχοληθεί λίγο με την C++ και επιπλέον δεν ξέρω που γράφουν τον κώδικα για την Java. Ξέρω π.χ. ότι για C++ χρειάζομαι Visual Studio. Για Jav τι χρειάζομαι;

lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 10 Σεπ 2005 13:21

Άσε την Java προς το παρόν, μιας και η java χρησιμοποιείται για δικτυακές εφαρμογές και όχι για σχεδιασμό ιστοσελίδων. Άσε που για να γράψεις java απαιτείται ο compiler της Sun. H σωστή σειρά είναι:
1. Μαθαίνεις ΚΑΛΑ την HTML.
2. Παίρνεις ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (πχ photoshop)
3. Παίρνεις προαιρετικά ένα πρόγραμμα κατασκευής ιστοσελίδων (dreamweaver, frontpage).
4. Μαθαίνεις Javascript
5. Για όμορφα κινούμενα γραφικά παίρνεις και μαθαίνεις το Flash ή κάποιο παραπλήσιο πρόγραμμα όπως το swish.
6. Για κατασκευή δυναμικών site με υποστήριξη βάσεων δεδομένων, χρησιμοποιείς το τρίπτυχο Apache web server, php, mysql.

Άβαταρ μέλους
Greggold

Δημοσίευση από Greggold » 10 Σεπ 2005 13:38

Καταρχάς εγώ δεν ξέρω ούτε HTML και επιπλέον δεν έχω καμία διάθεση να κάθομαι ώρες ατελείωτες να δω τι και πως κλπ.
Εκτός αυτού δεν ξέρω το πρόγραμμα που χρειάζομαιγια HTML.
Τέλος δεν κατάλαβα καθόλου το τελυταίο μέρος της απάντησης- νομίζω το βήμα 6 είναι το τελευταίο.
Μπορείτε να μου το κάνετε πιο λιανό να το καταλάβω χωρίς να χρειάζεται να σπουδάζω 5 χρόνια Πληροφορική για να το καταλάβω;

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 10 Σεπ 2005 13:42

Αφού δεν έχεις διάθεση να μάθεις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θες να ασχοληθείς με την κατασκευή ιστοσελίδων. :question:

Είναι σαν να λες θέλω να οδηγήσω ένα αυτοκίνητο αλλά δεν έχω διάθεση να μάθω να το οδηγώ. :-?

lakritidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lakritidis » 10 Σεπ 2005 14:24

Αν δε μάθεις HTML ξέχνα τις ιστοσελίδες. Πρέπει να ασχοληθείς πολυ με το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Dr_Java
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Java » 10 Σεπ 2005 15:57

Greggold έγραψε:και επιπλέον δεν έχω καμία διάθεση να κάθομαι ώρες ατελείωτες να δω τι και πως κλπ. Εκτός αυτού δεν ξέρω το πρόγραμμα που χρειάζομαιγια HTML.

Για να καταλάβω εσυ πως έχεις υπόψην σου οτι φτιάχνεται μια σελίδα??? Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, άλλα εαν δεν ασχοληθείς με το θέμα δεν πρόκειται να ανεβάσεις σελίδα σε καμία περίπτωση! :)
Το πιο απλό πρόγραμμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για σχεδιασμό και κώδικα είναι το Dreamweaver.
Greggold έγραψε:Μπορείτε να μου το κάνετε πιο λιανό να το καταλάβω χωρίς να χρειάζεται να σπουδάζω 5 χρόνια Πληροφορική για να το καταλάβω;
Πιο λιανο όπως λες και εσύ, δεν το κάνει μόνο ενα 5ετες πανεπιστήμιο αλλά θα στο κάνει ενα βιβλίο ή ένα tutorial όταν θα καθήσεις να ασχολήθεις μαζί του. Σε forum γενικά μην περιμένεις να μαθεις java, html κτλ.. Απλά μπορούν να σου λυθούν κάποιες απορείες και γενικά να βοηθηθείς όταν έχεις κολλήσει κάπου!!! :wink:

Εαν είμαι κάπου λάθος πες το μου!!! :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 10 Σεπ 2005 20:45

Πάντως αν θέλεις να ασχοληθείς με την δημιουργία ιστοσελίδων, ερασιτεχνικά μπορείς να αφεθείς στα μαγικά χέρια του θείου Bill και στο frontpage...(το ξέρω τώρα θα με βρίζουν και θα με καταριώνται πολλοί από εδω μέσα !!!!). Εγω το έμαθα σε 2-3 ώρες και εντάξει δεν έκανα και την super σελίδα αλλά πρέπει να είναι υποφερτή. (τουλάχιστον έτσι λένε γνωστοί!!!!). Ούτε κώδικα γράφεις ούτε τίποτα μόνο το μαγικό copy&page.
Πάντως από τα λίγα που ξέρω και σε notepad να γράψεις κώδικα html και τον σηκώσεις σε ένα server θα δείς αποτελέσματα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος οι έμπειροι.

Άβαταρ μέλους
Greggold

Δημοσίευση από Greggold » 10 Σεπ 2005 21:05

Νομίζω ότι με παρεξηγήσατε.
Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν τα πράγματα! :kaloe:
Όταν έγραψα ότι δεν θέλω να περάσω ατελείωτες ώρες εννοούσα στο διαδίκτυο ξάχνοντας για τον τρόπο και τον κώδικα της HTML.
Επιπλέον κανένας δεν απάντησε στο θέμα του μεταγλωτιστή.
Ο janas νομίζω ανέφερε για εύκολη σχετικά κατασκευή ιστοσελίδων πράγμα που με βολεύει πάρα πολύ μιας και δεν διαθέτω πολύ χρόνο.
Σας ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.
Αν ήταν και λίγο πιο κατατοπιστικές θα ήταν μια χαρά :question: .

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 11 Σεπ 2005 08:33

Greggold έγραψε:Θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο με την κατασκευή ιστοσελίδων αλλά από ότι έμαθα χρειάζομαι Java kai HTML.
Έχω την εντύπωση ότι έμαθες λάθος! :) Η Java είναι δευτερεύουσα τεχνολογία στο Web. Κάποτε έκανε την επανάσταση με τα applets, δίνοντας για πρώτη φορά κίνηση στο Web (1995). Σήμερα τα applets τα συναντά κανείς όλο και πιο σπάνια, θα έλεγα ότι είναι είδος υπό εξαφάνιση. Οπότε μένει μόνο η χρήση server-side για δυναμικές σελίδες, όπου ανταγωνίζεται ένα σωρό άλλες τεχνολογίες (PHP, ASP, ColdFusion κ.ά.) που είναι ευκολότερες σε εκμάθηση και χρήση. Αν όμως στοχεύεις σε φορητές συσκευές και κινητά τότε παίζει αρκετά.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Dr_Java
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Java » 11 Σεπ 2005 15:57

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω τι είδους απάντηση θέλεις να πάρεις που να σε καλύψει πλήρως (ΔΕΝ ήταν ειρωνία αυτό) Φίλε μου είπες δυο φορές
Όταν έγραψα ότι δεν θέλω να περάσω ατελείωτες ώρες εννοούσα στο διαδίκτυο ξάχνοντας για τον τρόπο και τον κώδικα της HTML.
και
και επιπλέον δεν έχω καμία διάθεση να κάθομαι ώρες ατελείωτες να δω τι και πως κλπ
οτι δεν θα ήθελες να καθήσεις να μάθεις HTML. Μια λύση (ας το πουμε και έτσι) όπως είναι και ο janas είναι το frontpage (που για εμένα είναι οτι χειρότερο, και εαν θες ρωταμε και σου εξηγω τον λόγο) που στην ουσία το μονο που κάνεις είναι copy - paste και τελειώνει η υπόθεση. Το να στήσεις όμως μια σελίδα όπως την θές εσυ και όχι όπως την θέλει το frontpage θα πρέπει να ξέρεις και λίγο κώδικα (ΟΧΙ πολλά πραγματα)

Στο άλλο κομμάτι τώρα, java. Λόγο του ότι ασχολουμαι πάρα πολύ καιρό με java, το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει (εσένα ως νέο web developer) είναι κάποια extra καλύτερα γραφικά τα οποία για να τα φτιάξεις θέλει πάρα πολύ χρόνο. Οπότε καταλήγεις στο έτοιμο. Τι εννοώ? Μπες μια στο www.hotscripts.com εαν θες να κατεβάσεις κάποια applet.

Υπόψην η java ΔΕΝ προσφέρει μόνο καλύτερα γραφικά, αλλά και ολόκληρες εφαρμογές online (αυτό το είπα για να μην με κυνηγάνε οι γνωρίζοντες :P :hammer: χεχε)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες