Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Σεπ 2005 14:25

Με καθαρή Pascal γίνονταν κάποτε προγράμματα DOS και Windows. Σήμερα χρησιμοποιείται περισσότερο ως εκπαιδευτική γλώσσα για να μάθει κανείς τις βασικές αρχές του προγραμματισμού. Επίσης αποτελεί τον κορμό του σύγχρονου εργαλείου ανάπτυξης Delphi, με το οποίο μπορεί να φτιαχτεί σχεδόν οτιδήποτε.

Τα παιχνίδια - αυτά που πωλούνται στα καταστήματα - φτιάχνονται κυρίως με C++. Ο λόγος είναι ότι επιτρέπει πολύ καλή εκμετάλλευση της CPU του υπολογιστή. Όμως απλά ερασιτεχνικά παιχνίδια μπορούν να φτιαχτούν με οποιαδήποτε γλώσσα.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Greggold

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από Greggold » 19 Σεπ 2005 14:22

Εμένα όταν είχα ρωτήσει κάποιον που ξέρει από αυτά μου είχε πει ότι για τα παιχνίδια χρησιμποοιείται κυρίως Java και πάντα για τα γραφικά. :question:
Αλλά ούτε η Java ούτε η C++ μου φαίνονται οι κατάλληλες γλώσσες.
Εννοώ γιατί να γράψουν το παιχνίδι σε μία compiled γλώσσα;;;;; :crash:

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 19 Σεπ 2005 14:34

As miv mpoume se afti tnv logiki giati va xrisimopiisoume compiler n interpriter.
Ola ta programata ligo poli mporouv va grafouv me oles tis glosses. To zitima ka8e fora eivai va kaveis afto pou sou xriazete. Episis oi diafores glosses prosferouv efkolies pou alles glosses dev tis prosferouv kai idios otav prokete va kaveis sigkekrimeva pragmata me oso to divatov megaliteri taxitita.

H java exei tnv idiomorfia tou portability. Grafeis dld eva programa kai paizei se oles tis platformes. (xoris para polles metatropes - porting)

Twra px gia mia triliza pou 8es va tnv baleis sto website sou to movo sigouro eivai pos n xrisi tis c++ eivai ligo too much. Evas kodikas se java n kai javascript 8a ntav poli pio amesi kai grigori lisi.

Omos gia skepsou va 8es va grapseis programata kai games tou style Batlefiled ... programata pou 8eleouv aftovoma AI kai mixaves grafikwv toso siv8etes pou to rendering pou prosferei o epeksergastis dev eivai arketo kai xriazovte calls pros tov epeksergasti tis kartas grafikwv (milaw gia ta hardware depended pexvidia opos afta pou xrisimopiouv ta chipakia twv kartwv tis nvidia) Ekei 8es pio xamili programatistiki prosbasi kati pou n java dev mporei va prosferei.
Evdexomevos kapoia pragmata va miv mporeis va ta grapseis oute me c++ kai va xrisasteis kapoia prosegkisi akoma pio lowlevel (leme twra)
Parola afta miv perimeveis pos ta games grafovte me c++ ... stis perisoteres eteries exouv avaptix8ei idikes glosses kai platformes gia to development pou dev eivai prosbasimes sto ebri koivo.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Greggold

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από Greggold » 19 Σεπ 2005 18:05

o Rapid-eraser eipe:
stis perisoteres eteries exouv avaptix8ei idikes glosses kai platformes gia to development pou dev eivai prosbasimes sto ebri koivo.

Ti ennoei me to idikes glosses? Alles glosses programmatismoy h apla programmata poy kataskeyasthkan gia na bohthoyn sthn kataskeuh paixnidiwn??????

A;htheia giati den mporoyme na doyme ton kwdika poy exei ena paixnidi (to kserw oti einai paranomo ) alla an thelei kapoios na to kanei gia na to beltiwsei kai mono gia proswpikh xrhsh ginetai afoy oi etairies exoyn ftiaksei idikes glosses???

Άβαταρ μέλους
Greggold

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από Greggold » 03 Οκτ 2005 17:56

Μόνος μου μιλάω;
Δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει ή βαρεθήκατε τις ερωτήσεις μου;;;;;;;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από skeftomilos » 04 Οκτ 2005 10:05

Το πρώτο! Είναι δύσκολες οι ερωτήσεις που θέτεις και προσωπικά δε γνωρίζω τις απαντήσεις. Κι όταν δεν ξέρω, συνήθως δε μιλάω. :)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Greggold

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από Greggold » 04 Οκτ 2005 12:13

Kalytera kai otan den ksereis kati na apantas skeftomilos

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από skeftomilos » 05 Οκτ 2005 15:15

Τότε δε θα λεγόμουνα skeftomilos αλλά aperiskeptomilos. :P

Άβαταρ μέλους
Greggold

Εμφάνιση Πηγαίου Κώδικα

Δημοσίευση από Greggold » 07 Οκτ 2005 15:40

Den einai aparaithto na alaksei kai to onoma soy epeidh paradexesai oti den ksereis kati.
Eksalloy den shmainei oti otan den ksereis kati eisai axrhstos.........

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες