Πόσο κοστολογείται ένα λογότυπο & banner(s)?

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Chaos » 16 Σεπ 2005 03:05

Logo με 100 ευρω?
Κ τι λογοτυπο ειναι αυτο για forum?
Εγω για μαγαζι με ακριβα ρουχα (glamour) πηρα 1500 για λογοτυπο...
Δν ειναι τπτ στανταρ.Μπορεις να φας? Φαε....αλλα να κανεις κατι καλο. Αν τρως κ κανεις κ μλκειες τοτε καλυτερα να διαλεξεις αλλο κλαδο.
Οποτε κατσε σκεψου ποσο θα πουλησει το λογοτυπο που θα φτιαξεις? Ποσα μπορει να κερδισει ο πελατης απο το λογοτυπο που εφτιαξες? Ποσο βαθια τσεπη εχει ο πελατης? Ποσες ωρες θα κατσεις? Θα κανεις καποια μελετη πριν να το φτιαξεις η οχι? Θα το κανεις εντυπωσιακο να τρελαθει ο πελατης κ οι "γυρω" απο τον πελατη η θα ναι κατι συνηθισμενο?

Εγω αυτα τα κριτηρια κοιταω τις περισσοτερες φορες..
Παντως αν ειναι να κανεις κατι ποτε μην το κανεις για την ψυχη της μανας σου. Δν αξιζει πιστεψε με...

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 16 Σεπ 2005 03:11

Παντως αν ειναι να κανεις κατι ποτε μην το κανεις για την ψυχη της μανας σου. Δν αξιζει πιστεψε με...

Αυτο δεν το κατάλαβα καθόλου!!! Κατα τα άλλα σε ευχαριστώ Chaos :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Σεπ 2005 09:50

Δεν υπάρχει τιμοκατάλογος στις υπηρεσίες που σχετίζονται με τέχνη. Και το παν δεν είναι το πτυχίο, αλλά τα δείγματα εργασίας. Εγώ θα σου δώσω μια άλλη οπτική: Μιας και από,τι φαντάζομαι δεν έχεις πολλά δείγματα εργασίας, πεστης: "Εγώ θα το φτιάξω για να εμπλουτίσω το portfolio μου. Αν δεις οτι αξίζει δώσε μου ό,τι νομίζεις". Με αυτόν τον τρόπο θα αποκομίσεις κάποια πολύ χρήσιμα πράγματα. Τώρα το να ζητήσεις 20 και 30 ευρώ το βρίσκω τουλάχιστον αστείο. Τόσα χρεώνουν οι μετανάστες για να βάλουν 2 τετραγωνικά πλακάκια που είναι καθαρά μηχανική δουλειά και θέλει σαφώς λιγότερο χρόνο.

Πάντως 1500 Ευρώ δεν μπορείς να πάρεις γιατί πρέπει να έχεις δημιουργήσει κάποιο όνομα και να απευθύνεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο κοινό.

Τα sites τύπου templatemonster δεν είναι δόκιμο να τα συγκρίνουμε με την περίπτωσή μας. Πρόκειται για απρόσωπα supermarkets που δουλεύουν με άλλα μέτρα και σταθμά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 16 Σεπ 2005 13:06

Τελικά κλείσαμε στα 90 ευρώ γιατί της φαινόντουσαν λίγα αυτά που της έλεγα καθε φορά και μου έλεγε να πω περισσότερα και τελικά ήθελε κι ενά ακομα γραφικό για την intropage γιατι λεει τώρα έχει βάλει ένα "κλεμμένο".

Εννοείται βέβαια οτι της έχω πει οτι αν δεν της αρέσει να μην πληρώσει τίποτα!

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 16 Σεπ 2005 13:19

Chaos έγραψε:Logo με 100 ευρω?
Κ τι λογοτυπο ειναι αυτο για forum?
Εγω για μαγαζι με ακριβα ρουχα (glamour) πηρα 1500 για λογοτυπο...
Δν ειναι τπτ στανταρ.Μπορεις να φας? Φαε....αλλα να κανεις κατι καλο. Αν τρως κ κανεις κ μλκειες τοτε καλυτερα να διαλεξεις αλλο κλαδο.

Εγω αυτα τα κριτηρια κοιταω τις περισσοτερες φορες..
Εσύ στον κλάδο αυτό που λες ότι ανήκεις συμπεριφέρεσαι με την λογική "ότι φάω από τον πελάτη, δεν ξέρει αυτός".
Γιατί αν έχεις αυτή την λογική μάλλον δεν ανήκεις ούτε εσύ στον κλάδο και πας για αρπαχτές.
Και συγνώμη για ποιόν κλάδο μιλάς; Γιατί αν μιλάς για τον κλάδο των γραφιστών μάλλον δεν ξέρεις από τι άτομα αποτελείται αυτός ο κλάδος.

Αν βρέθηκε μαγαζί που σου έδωσε 1500 Ευρώ για λογότυπο μπράβο σου και κρίμα στα θύματα.

Εγώ με 1500 θα πήγαινα σε ένα κορυφαίο ατελιέ θα μου έκανε όλη την εταιρική μου ταυτότητα και τουλάχιστον θα είχα και την υποστήριξη από επαγγελματίες.

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Chaos » 16 Σεπ 2005 15:32

Οτι φαω απο τον πελατη δν ξερει αυτος?
Αν ηταν ετσι θα εκανα δουλεια για τον π3ο....
Πραγμα που ποτε δν συνηθιζω να κανω.
Πτυχιο δν εχω...Φετος θα δωσω πανελληνιες οποτε δν απευθυνομαι σε κανενα κλαδο.
Το λογοτυπο ανηκει στον κλαδο της γραφιστικης.
Εφαγα 1500...αυτος ποσα εβγαλε?
Πουλησε η οχι? Ναι πουλησε τα μαλλια του
Ειχε βαθεια τσεπη? Ναι ειχε

Η το αλλο που ακουσα...Μου ζητησε ενα site λογοτυπο.
Του λεω του παιδιου 80 ευρω και banner της σελιδας μου στην κεντρικη της δικιας σου (μια χαρα προσφορα για αυτο που θα του εφτιαχνα)
Κ γυρναει κ απαντα..βρηκα αλλον να μου κανει τα παντα σε flash και τσαμπα.
Για μενα καλα εκανε κ βρηκε.Αλλα αυτος που βρηκε sorry αλλα πρεπει να ναι χοντρος μλκ@ς.

Θα κατσω να σου φτιαξω κατι για να γινει ωραιο το site σου κ το θες και free?
Σαν πολυ τσαμπατζιδες δν ειμαστε εμεις οι Ελληνες?
Κ πες οτι το καταπινεις κ το κανεις τσαμπα,κ κανεις μια αξιολογη δουλεια κ γυρισει κ σου πει "αααα δν μου αρεσει αυτη η γραμμη αισχος"
Ε οχι.......ο τσαμπαman εποθανε..

Ενα ξερω....Μπορεις να φας? Φαε....
Αλλα να κανεις και καλη δουλεια...οχι να τρως χωρις να αξιζεις.

Εισαι μαγαζατορας? Εχεις trendy ρουχαλακια κ ερχονται ολα τα ψωνακια κ σου σκανε 100ευρα? Ε τοτε θα σου κανω δουλεια αλλα θα σου φαω κιολας
Εισαι ενας τυπος που εχεις μια ιστοσελιδα κ θες απλα να κανεις κατι αξιολογο κ να δειξεις κατι καλο στο κοινο?
Οκ θα σου κανω κατι καλο θα ζητησω λιγα αλλα θα ζητησω κ μια καποια διαφημιση...

Ο καθενας εχει την τακτικη του...
Αλλα μην μου δειχνετε στην michelle site με κοστολογηση banners 12-20 ευρω γτ οπως ειπε ενας προλαλισαντας αυτες οι εταιριες ειναι ανωνυμες και κανουν μαζικη παραγωγη.Εχουν προσωπικο εκατονταδων γραφιστων κ πουλανε μαζικα...Εμποριο.
Δν εχουν αναγκη να βαλουν ανεβασμενες τιμες γτ ξερουν πως με τοσες παραγγελιες θα βγαλουν πολυ περισσοτερα αν τα παρεχουν σχεδον τσαμπα..
Λειτουργουν οπως τις βιοτεχνιες με τα μπλουζακια κ τις σταμπες.
Πραγμα που η φιλτατη michelle δν κανει.Δουλευει μονη της κ δν θα κατσει 2 λεπτα να φτιαξει ενα banner καθαρα με μηχανικες κινησεις κ θα το παραδωσει στο boss.
Εχει αμεση επαφη με τον πελατη κ θα κατσει πολυ περισσοτερη ωρα να συζητησει μαζι του να καταλαβει τι θελει κ να μελετησει τι θα φτιαξει....αρα παραπανω λεφτα.
"Δν σου αρεσει μην μου δωσεις τπτ" σωστοτατο.
"Δν σου αρεσει μην μου δωσεις τπτ" αλλα την αλλη βδομαδα το δω στην σελιδα σου κ δν μου χεις δωσει τπτ λεγοντας πως δν σου αρεσε? Μεγα λαθος

Ολα τα παραπανω ειναι ολα καθαρα προσωπικη αποψη.
Δν παιρνω κανενα στο λαιμο μου.Εγω μενω σε μια πολη 15000 ατομων,εσυ μπορει να μενεις σε μια πολη 3000000 ατομων.Στην περιπτωση σου τα οσα ειπα μπορει να μην ισχυουν κ να μην φερουν κερδος.Σε μενα φερνουν κ τα εφαρμοζω..
Μην γυρισει κ πει κανενας εκανα οτι κ συ κ πηρα τα ****** μου.
Εγω τουλαχιστον για να φτασω σε σημειο να λειτουργω ετσι κ ξεφτηλιστικα ουκ ολιγες φορες κ νευριασα αλλες τοσες,κ ημουν ετοιμος να τα παρατησω καποιες αλλες...ψαχτηκα κ εμαθα απο λαθη :)

Αυτα απο μενα....Εχω δουλιτσα τα λεμε αργοτερα κ thnx για την ευκαιρια που μου δωσατε να πω τοσα ευχαριστα πραγματα :)

Michelle

Δημοσίευση από Michelle » 16 Σεπ 2005 16:27

Chaos απλά respect...

Πάντως την εμπιστευομαι την κοπέλα, δεν νομίζω να πει οτι δεν της άρεσε και να το βάλει... Αν ήταν τέτοιο άτομο θα μου είχε πει οκ τότε που της πρότεινα 30-50 ευρώ μόλις και δεν θα μου έλεγε να της πω μια "σοβαρή τιμή".
Επίσης εννοείται οτι θα σκιστώ να κάνω το καλύτερο που μπορώ, ή ίσως και πέρα απο αυτό που μπορώ. Αλλιώς δεν θα τη δεχόμουν τη δουλειά. :)
Άλλωστε έχω αρκετό χρόνο μποροστά μου, ακόμα δεν έχει καταλήξει πως θα το ονομάσει!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Σεπ 2005 16:56

fmayakos έγραψε: Την λογική της χρέωσης τώρα μπροείς να την βρεις στο
site της Ένωσης Γραφιστών Ελλάδας ( http://www.ege.gr )
Αργύρη έχεις κάνει λάθος στο link.Αυτό βγάζει στην "Ενωση Γυναικών Ελλάδας" :lol: :lol:

Το σωστό είναι αυτό:http://www.gda.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Σεπ 2005 17:16

Den ksero posoi apo esas asxoleiste epaggelmatika me to design (web kai offline projects) alla tha sas doso ton timokatalogo pou mou exoun dosei oi desingers me tous opoious synergazomai.. (ypopsin oti einai epaggelmaties me diashmes douleies kai den "mathainoun stou kasidh to kefali")

Site logo= 100-500 euro
Site template= 1500 - 5000 euro
Company logo= 1000 - 5000 euro
Epaggelmatikh karta = 200-500 euro
Diafhmistika entypa = 300-1000 euro
Etiketes cd dvd klp = 300-500 euro
Diafhmistika TV = 2000-5000 euro

Tha peite oti einai poly akriva alla einai thema douleias.. ego aplos tous leo to antikeimeno kai autoi mou stelnoun ena deigma opos to fantazontai.. pistepste me den vrethike pelaths pou na mhn tou arese to proto deigma etsi oste na zhthsei 2o..

Auta apo tous epaggelmaties... an den einai epaggelmatias den dino draxmh giati einai thema empeirias gia ton ypopshfio designer, kai otan ftasei se kapoio epipedo tha plhrothei kai ta prohgoumena kai me to parapano.. :)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 16 Σεπ 2005 18:35

Όταν λες επαγγελματική κάρτα 200-500 ευρώ εννοείς με την εκτύπωση ή μόνο την μακέτα;

Γιατί αν λες μόνο την μακέτα μάλλον αγιογδίτες είναι παρά επαγγελματίες.

Όλα μου έκαναν εντύπωση αλλά αυτό μου έβγαλε τα μάτια :o :o :o

Θεωρώ ότι οι επαγγελματίες που συνεργάζεσαι είναι λίγο τσιμπημένοι :D

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 16 Σεπ 2005 20:29

Chaos έγραψε:Εφαγα 1500...αυτος ποσα εβγαλε?
Αυτός δηλαδή έβγαλε λεφτά από το λογότυπο που έφτιαξες εσύ;

Πούλησε ρούχα χάρη σ' αυτό το λογότυπο που χρυσοπλήρωσε και όχι για την ποιότητα των ρούχων του.

Λογική του στυλ "έχει βαθειά τσέπη, κάτσε να του την ελαφρώσουμε" κάθε άλλο παρά επαγγελματισμό δείχνει.

Πως δεν πήρε χαμπάρι απορώ αυτή την λογική σου.

Chaos ένα θα σου πω.

Είσαι μικρός ακόμα και με τα χρόνια και την εμπειρία θα μάθεις να συμπεριφέρεσε επαγγελματικά.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 16 Σεπ 2005 20:35

lunarmedia έγραψε:
Chaos έγραψε:Εφαγα 1500...αυτος ποσα εβγαλε?
Αυτός δηλαδή έβγαλε λεφτά από το λογότυπο που έφτιαξες εσύ;

Πούλησε ρούχα χάρη σ' αυτό το λογότυπο που χρυσοπλήρωσε και όχι για την ποιότητα των ρούχων του.

Λογική του στυλ "έχει βαθειά τσέπη, κάτσε να του την ελαφρώσουμε" κάθε άλλο παρά επαγγελματισμό δείχνει.

Chaos ένα θα σου πω.

Είσαι μικρός ακόμα και με τα χρόνια και την εμπειρία θα μάθεις να συμπεριφέρεσε επαγγελματικά.
Πρέπει να ήταν ειρωνικό! :wink: Γιατί από ότι κατάλαβα ο Chaos είανι επαγγελματίας...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Σεπ 2005 20:53

Αφού είπε ότι τώρα θα δώσει πανελλήνιες ρε Titakos. Λες να πηγαίνει σχολείο με το τιμολόγιο στο χέρι; :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 17 Σεπ 2005 00:21

Teties simperifores apo "epaggelmaties" exw dei apeires alla distixos vriskoun kai ta kanoun. O megaliteros arithmos twn pelatwn einai teliws apliroforitoi me to antikimeno kai oti tous serviroun "trwne".

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 17 Σεπ 2005 01:16

Τα πράγματα δεν είναι τόσο άσπρα-μαύρα όσο παρουσιάστηκαν μέχρι τώρα εδώ. Οι κακοί επαγγελματίες δεν είναι αυτοί που ζητάνε πολλά για μια σωστή δουλειά αλλά αυτοί που εισπράτουν λίγα ή πολλά για μια απαράδεκτη δουλειά.

Είπατε :
Αυτός δηλαδή έβγαλε λεφτά από το λογότυπο που έφτιαξες εσύ; Πούλησε ρούχα χάρη σ' αυτό το λογότυπο που χρυσοπλήρωσε και όχι για την ποιότητα των ρούχων του.
Προφανώς κάποιος βγάζει λεφτά από ένα καλό λογότυπο και βέβαια μπορεί κάποιος να πλήρωσε πιο ακριβά ένα ρούχο λόγω του λογότυπού του.

Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης, απλά ο Chaos τα λέει λίγο απότομα και προκαλεί αντιδράσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι μεγάλες επιχειρήσεις μπορούν να εκμεταλλευτούν πλήρως τους κανόνες της αγοράς και ο μικρός επαγγελματίας πρέπει να κατακρίνεται.

Για μένα ισχύει : Αν ο πελάτης είναι ευχαριστημένος που πλήρωσε 1500 Ε και με το προϊόν που πήρε τότε καλά έκανε.Λάθος είναι ο πελάτης να πλήρωσε, να μην είναι ευχαριστημένος και αύριο να βγαίνει και να λέει ότι όλοι οι γραφίστες είναι κλέφτες. Όλα είναι θέμα ROI

Ο Chaos έχει δίκιο στο ότι διαφοροποιεί την τιμή ανάλογα με τον υποψήφιο πελάτη.Πιστέψτε με μπορείς πολύ εύκολα να χάσεις δουλειά επειδή είσαι φθηνός ή λιγότερο ακριβός. Ανάλογα λοιπόν με το target group σου πρέπει να διαμορφώσεις το κατάλληλο μείγμα μάρκετινγκ για την υπηρεσία και το προϊόν σου και βέβαια μια ενδεδειγμένη τιμή.

Ο τελικός κριτής είναι ο πελάτης. Σε μεγάλα ποσά κανείς πια δεν τρώει κουτόχορτο αφού υπάρχει δίπλα και ο ανταγωνιστής σου .... :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες