Web site redesign

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Web site redesign

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Σεπ 2005 17:58

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα υπάρχον site που ξανασχεδιάζω. Βρίσκεται στη διεύθυνση http://212.205.48.36/infotechnica/

Δεν είμαι επαγγελματίας web designer οπότε αν βλέπετε κάποιες ελλέιψεις ή λάθη μην τις θεωρήσετε προφανείς και για μένα...

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να έχει κάποια εισαγωγική οθόνη που να διαλέγεις τη γλώσσα (ελληνικά ή αγγλικά) ή να μπαίνει κατευθείαν στην αρχική σελίδα, όπως κάνει το υπάρχον site στο http://www.infotechnica.gr.

Θέλω η σελίδα να εμφανίζεται και στα ελληνικά και στα αγγλικά (χωρίς να χρειάζεται ο χρήστης να ξαναγυρίσει στην αρχική οθόνη για να επιλέξει άλλη γλώσσα).

Προσπάθησα να τσεκάρω ότι η σελίδα εμφανίζεται το ίδιο σε διαφορετικούς browsers (IE, Netscape, Opera, FireFox, Konqueror). Δεν ξέρω και πολύ τι διαφορές έχει ο IE από τους άλλους browsers οπότε χρησιμοποίησα μόνο λίγη απλή javascript που είδα ότι δουλεύει παντού(???) το ίδιο.

Τα χρώματα που χρησιμοποιεί η εταιρία είναι κυρίως το μπλέ-κόκκινο και δεν ξέρω αν θα έπρεπε η σελίδα να μείνει και αυτή κυρίως σε αυτά τα χρώματα. Υπάρχει κάποια πρόταση σχετικά;

Αυτή τη στιγμή οι σελίδες μου βρίσκονται σε Windows (IIS5) ενώ οι σελίδες του υπάρχοντος site βρίσκονται σε Linux(Apache). Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια διεύθυνση, αν έχει υπ' όψην του, που να περιγράφει τι αλλαγές χρειάζονται σε μια asp σελίδα για να γίνει php?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Web site redesign

Δημοσίευση από fafos » 17 Σεπ 2005 18:39

Aisthitika tha elega arketa kalh..

To intro den nomizo oti xreiazete..

Giati frames? se ti xrhsimeyoun?

Ta menus einai se javascript!!! an ego de exo javascript den pao pouthena...

Gia thn allagh ths glossas xoris allagh selidas kati exei graftei edo... psakse na to vreis (se php)

Apo asp se php einai polles allages idiaitera an xrhsimopoieis vaseis dedomenon... den allazoun magika, theloun grapsimo apo thn arxh...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Web site redesign

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Σεπ 2005 19:47

Βασικά στο κρυμένο frame ήθελα να βάλω μια σελίδα που να φορτώνει όλες τις εικόνες που χρησιμοποιώ στα μενού (ώστε να μην καθυστερεί αργότερα η περιήγηση). Για κάποιο μυστήριο(???) λόγο δεν μου πέτυχε και τόσο πολύ, αλλά θα το ξαναπροσπαθήσω. Αν ξανααποτύχω θα το αφαιρέσω το frame εντελώς (δεν χρησιμεύει και σε τίποτα ιδιαίτερο).

Προς το παρόν δεν χρησιμοποιώ database, αλλά αργότερα που θα χρειαστεί να συμπληρώσω τα προϊόντα θα βάλω. Το αφήνω όμως για το τέλος (μέχρι να δώ πως μπορώ να χειριστώ βάσεις σε php).

Για τα μενού χρησιμοποίησα javascript αντί για καρφωτά links επειδή δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στην εμφάνιση των σελίδων, και θα ήθελα να έχω μαζεμένα τα links σε ένα σημείο και να τα αλλάζω όλα από εκεί (αντί να τρέχω και να τα αλλάζω σε κάθε σελίδα). Κατά πόσο είναι εύχρηστο η όχι δεν ξέρω. Με έχει βολέψει πάντως. Υπάρχει κάποια πρόταση;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Web site redesign

Δημοσίευση από Figaro » 17 Σεπ 2005 22:38

Omorfi selida kai swsto stisimo tou menu me tis katigories panw kai tis upokathgories sto plagio menu tis kathe selidas.

Isws tha eprepe na dwseis perisoteri prosoxi sta:

- stin intro selida de tha prepe toso kolimena to "eisodos" kai "enter" ase ligo xoro metaksi tous gia na ksexwrizoun pio efkola. An thes to kaneis kai me mikrotera fonts gia pio diakritika
- to logo an kai den einai asximo, einai kapws megalo se sxesi me to ipolipo site
- Den vlepw to logo na einai mesa se frames
- Ta links den yparxei logos na einai me java.
An kitakseis to source tis selidas sou de tha deis katholou keimeno, afto akribws tha dei kai i Google an tin episkeftei.
Proseksa pws twra to infotechina.gr einai indexed kanonika kai exei merika kaloutsika apotelesmata se kapia apo ta searches pou dokimasa.
An antikatastiseis to palio site me to kenourio design xwris na vgaleis to java kai ta frames tha xaseis oles tis theseis pou idi exei kerdisei to site sou.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Web site redesign

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Σεπ 2005 15:48

Ακολούθησα τις προτάσεις σου και μίκρυνα λίγο το σήμα και τα γράμματα στο "ΕΙΣΟΔΟΣ" και τα έβαλα λίγο πιο αραιά.

Αφησα μόνο μία σημαιούλα για αλλαγή γλώσσας (αγγλική στις ελληνικές σελίδες και ελληνική στις αγγλικές), και πρόσθεσα ένα link για να σε πηγαίνει στο χάρτη του ιστοχώρου.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
panraf

Web site redesign

Δημοσίευση από panraf » 24 Σεπ 2005 00:44

Πολύ καλή αισθητικά η σελίδα, και τα μενού αρκετά πετυχημένα, όπως και τα χρώματα που ταιριάζουν και με το Logo. Αυτό που είναι ιδιαίτερα θετικό είναι οτι η σελίδα φορτώνεται πολύ γρήγορα, και αυτό οφείλετε στο ότι δεν υπάρχουν περιττά πράγματα (iframes, flash κλπ). Μπραβο.. :)

Άβαταρ μέλους
PLaTinUM
Επικοινωνία:

Web site redesign

Δημοσίευση από PLaTinUM » 24 Σεπ 2005 15:09

sorry, den kani tipota gia mena....

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web site redesign

Δημοσίευση από af » 24 Σεπ 2005 16:03

Και εμένα μου αρέσει πάρα πολύ, σοβαρό στήσιμο και γρήγορη, πραγματικά πολύ καλή, προσωπικά το μόνο που έχω να προσθέσω είναι, το χρώμα στο Menu που αλλάζει όταν περνάει το mouse από πάνω, θα προτιμούσα να μην είναι γκρι τώρα δεν έχω καμμιά ιδέα για το τι χρώμα θα μπορούσε να είναι, ίσως και τίποτα.
Βέβαια αυτό ειναι τελείως προσωπική μου άποψη και φυσικά όπως γνωρίζουμε όλοι τα γούστα είναι διαφορετικά. :-)
Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ, συγχαρητήρια. :-)

emphasy
Honorary Member

Web site redesign

Δημοσίευση από emphasy » 24 Σεπ 2005 19:07

Polu pio kalo apo to parwn site! :)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Web site redesign

Δημοσίευση από cherouvim » 08 Οκτ 2005 15:45

1. Diokse ta frames.
2. Diokse onmouseover events. Kane to image hovering me CSS -> http://www.alistapart.com/articles/rollovers/
3. Strose to http://212.205.48.36/infotechnica/images/header1a2.png giati kovete apotoma to blur.
4. Vale meta tag me to description tis selidas.
5. Vale title kai alt attributes se ola ta links tou site sou.
6. Kai .. (please!) kane to navigation tou site sou me html kai oxi me javascript. Se periptosi pou to kaneis afto gia na hiristeis to 'multilinguality' tou site sou, ksanaskepsou to. Redesign is your friend.

Regards,
J.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες