συνδεση σε sql server

Συζητήσεις για τον Microsoft SQL Server

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ggreg75

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από ggreg75 » 19 Σεπ 2005 12:31

Γειας σας, προσπαθώ να διμιουργήσω μία βάση δεδομένων σε sql server και μου αναφέρει ότι "Ο ΔΙΑΚΟΣΜΙΤΗΣ SQL ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ή ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ".

΄Μπορεί να με βοηθείσει κάποιος ???

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2005 13:25

το service του sql server έχει σηκωθεί;
ο sql server είναι τοπικά; ή σε άλλο μηχάνημα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ggreg75

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από ggreg75 » 22 Σεπ 2005 09:37

Όλα είναι τοπικά στο p.c μου

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από cordis » 22 Σεπ 2005 18:05

Τι authentication έχεις βάλει; SQL Server ή Windows αν έχεις βάλει του sql server θα πρέπει να βάζεις και το username και password του user που έχεις φτιάξει.

Από τι πρόγραμμα προσπαθείς να κάνεις connect;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ggreg75

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από ggreg75 » 22 Σεπ 2005 22:49

Για να σου δώσω να καταλάβεις... έχω κάποιους πίνακες σε Access οι οποίοι είναι πολύ μεγάλοι και του έχω σπάσει σε κομμάτια διότι στην access δεν έχεις απεριόριστο μέγεθος χωρητικότητας. Δεν παίρνουν δηλαδή δεδομένα πάνω από 2GB όπως σίγουρα θα ξέρεις. Αυτούς τους πίνακες τους διαχειρίζομαι μέσα από access και τους ενώνω με κάποια Key. Επειδή όμως λόγω των πολλών πινάκων και των πολλών εγγραφών είναι αργή η όλη φάση θέλω να τα ρίξω σε έναν ενιαίο πίνακα βάσει του sql server. Το περιβάλλον που δουλεύω είναι τοπικό με windows xp. Αυτό που γνωρίζω καλά είναι μόνο access. Από Sql Server δεν έχω ιδέα. Θερμή παράκληση επειδή απευθύνεσαι σε άτομου "του ευρύ κοινού" ..... εξήγησέ μου με απλά λογάκια και όχι με ορολογίες

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από cordis » 22 Σεπ 2005 23:36

τα δύο συνοδευτικά του SQL Server, τον Enterprise Manager και τον Query Analyser, τα έχεις εγκαταστήσεις. Αν όχι θα πρέπει να τα βάλεις. Αν ναι φόρτωσε τον Enterprise Manager και προσπάθησε να προσθέσεις τον SQL Server που έχεις φτιάξει (με το computer name που έχεις)
- follow me @twitter

ggreg75

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από ggreg75 » 25 Σεπ 2005 14:12

Αυτο έκανα φίλε μου και μου βγαζει το μηνυμα ότι "Ο ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΗΣ SQL ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ή ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ".
τι θα πρεπει να τσεκαρω?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από cordis » 25 Σεπ 2005 15:55

κοίτα στα services αν έχει ξεκινήσει ο SQL Server...
- follow me @twitter

ggreg75

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από ggreg75 » 26 Σεπ 2005 19:48

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω, σε ποιο ακριβώς servises να κοιτάξω και που είναι αυτό?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από cordis » 27 Σεπ 2005 13:59

Στο icon My Computer κάνε δεξί κλικ επιλέγουμε Manage
Επιλέγουμε Services and Applications > Services
Εκεί βλέπεις μια λίστα με όλα τα services που τρέχουν ή μπορούν να τρέξουν στον υπολογιστή σου... δες αν υπάρχει στην λίστα ο SQL Server και ο SQL Server Agent και αν είναι started αν δεν είναι double click πάνω τους και πάτα start...
- follow me @twitter

anatoli

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από anatoli » 27 Σεπ 2005 23:37

Επειδή είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα το έλυσα με τη βοήθεια του cordis και τον ευχαριστώ! Αν δεν το έλυσες κάνε τα παρακάτω άνοιξε το SQL Server Services (διπλό κλικ γραμμή κατάστασης)-Επέλεξε το Agent και κάντο start. Η ιδέα είναι του cordis αλλά στα services του υπολογιστή δεν (ισως) φαίνεται.
Εικόνα

ggreg75

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από ggreg75 » 27 Σεπ 2005 23:46

Τα μόνα που περιέχει στην λίστα είναι : MSSQLServerOLAPService το οποίο είναι σε εκκίνηση , το MSSQLServerADHelper το οποίο δεν είναι.. Έκανα προσπάθεια να πατήσω εκκίνηση όμως βγάζει σφάλμα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

συνδεση σε sql server

Δημοσίευση από cordis » 28 Σεπ 2005 01:06

μάλλον έχεις κάνει εγκατάσταση μόνο τα OLAP και όχι και τον SQL Server... προσπάθησε να τον εγκαταστήσεις και πάλί.. Για να εγκατασταθεί το μηχάνημά σου θα πρέπει να έχει Server Edition Windows 2000 ή 2003...
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS SQL Server”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης