Δικαιώματα domain.

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
YAziDis
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από YAziDis » 19 Σεπ 2005 20:55

Γεια σας. Έχω κατωχηρώσει ένα domain (όχι από την www.gr) τον Φεβρουάριο, και σήμερα μου ήρθε ένα εξώδικο από την εταιρεία, και λέει ότι κατέχει δικαιώματα κτλ λόγω ότι έχει κατωχειρώσει το σήμα από το 1981 και μου ζητάνε μέσα σε μια βδομάδα να τους μεταβιβάσω το domain name αυτό.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε αν είναι δυνατό η ΕΕΤΤ (που προφανώς από εκεί πήραν τα στοιχεία μου) να δίνει σε τρίτους τα προσωπικά μου δεδομένα, και επιπλέον αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν σχετικοί νόμοι για το Internet ότι και καλά εγώ το βρήκα ελεύθερο το domain οπότε δεν μπορούν να μου κάνουν κάτι;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Σεπ 2005 23:46

Δε νομίζω η ΕΕΤΤ να τους έδωσε στοιχεία. Μόνο κατόπιν εισαγγελικής παρέμβασης γίνεται. Το πιο πιθανό είναι να τους τα έδωσε εκείνος από όπου κατοχύρωσες το domain. Και βέβαια μπορείς να τον καταγγείλεις.

Από τη στιγμή που δεν παραβιάζεις κάποιο νόμο, δε νομίζω να μπορούν να σου κάνουν κάτι. Κάπου δηλώνεται στο ΙΤΕ ότι και τα .gr ακολουθούν τον κανόνα first come first serve.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Σεπ 2005 01:26

Πού μπορούμε να βρούμε τον κανονισμό του ΙΤΕ;Και σε κάποιο άλλο φορουμ διάβασα κάτι παρόμοιο.Μήπως έχουν αρχίσει μερικοί να "τρογωνται;"

YAziDis
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από YAziDis » 20 Σεπ 2005 01:59

cdhyper έγραψε:Από τη στιγμή που δεν παραβιάζεις κάποιο νόμο, δε νομίζω να μπορούν να σου κάνουν κάτι. Κάπου δηλώνεται στο ΙΤΕ ότι και τα .gr ακολουθούν τον κανόνα first come first serve.
Πριν λίγο βέβαια μίλησε ένας φίλος μου με τον δικηγόρο του, και του είπε πως εφόσον είναι trademark ανήκει καθαρά στην εταιρεία και πως απ'ότι φαίνετε θα πρέπει να το παραχωρήσω...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από KGP » 20 Σεπ 2005 02:50

katarchin think the other way around.

pos i eteria vrike ta stoichia sou? -nomima?-

pios edose stin eteria ta stoichia sou? -me pia aitiologia kai pianou sinkatathesi?-

an ta parapano den eginan nomima mporeis na apeuthintheis amesa se dikigoro opos kai stin dpa.gr -archi prostasias dedomenon- gia perisoteres kiniseis amesa.

tha voithouse an mporouses na anafereis kai to domain.

pantos edo pezeis se griza "chorafia" echo akousei oti poli plirosan gia na paroun piso to domain tous apokorifoma -enoo pio gnosto- metonomasia gnostis eterias kinitis tilefonias, alla apo tin alli an mia eteria echei trademark to en logo domain sinithos liga mporeis na kaneis gia auto ektos tou na to apodeiksis oti den eprokito gia kakovouli chrisi -opos to lene edo- sinfona pantos me to europaiko dikaio to trademark ischiei kai sta domains alla kai pali edo eiparchei enas allos lanvirinthos kathoti eiparchoun trademarks pou echoun ginei registered se merikes chores topika -opos i ellada- alla kai trademarks pou ginontai registered paneuropaika auto akoma sizitiete pos tha lithei.

SE KATHE PERIPTOSI omos stin ellada otan ginontai registered ta trademarks dinontai odigies schetika me to gia pious skopous ginontai registered kai me vasi pia aitiologia. mporeis na pas na zitiseis na deis tin aitisi opos episis kai tin eggrisi tou trademark tis en logo eterias -efoson egine topika (ellada)- kai me vasi auto na kinitheis.

episi gia pio logo sou estile eksodiko kathara gia to trademark? i gia kaki chrisi autou -enoo to domain-? - px diladi na eise antagonistis-

ama to domain echei schesi me to epitheto sou, min ascholise kai toso posi me to trademark den mporoun na to diekdikisoun eukola, auto pros gnosi olon. oloi gnorizoun tis dikastikes energies tis mcdonalds enantion kapiou pou echei estiatorio stin skotia/megali vretania giati kanei chrisi/idiochrisia tou epithetos tou kathara kai me vasi to dikaio gia na onomasi tin epichirisi tou -an kai sole trader-

anyway o dikigoros sou ti leei -kaloi oi filoi alla oi dikigoroi oi dikoi sou einai panta kaliteroi-
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Σεπ 2005 08:35

Εγώ πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι αν το όνομα που χργησιμοποιείς έχει διαφορετικά χρώματα,γραμματοσειρά,σύμβολα,και αφορά εντελώς διαφορετική χρήση δεν μπορεί να κάνει κανείς τίποτα.Π.χ αν κάποιος χρησιμοποιήσει το όνομα κάποιας εταιρειας παραγωγής ρούχων και αυτός παράγει δομικά υλικά δεν μπορεί να κάνει τίποτα ή πρώτη εταιρεία.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από KGP » 20 Σεπ 2005 10:42

eksartate
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από γιαννης » 21 Σεπ 2005 15:31

pos mporei kaneis na kanei ena onoma trademark; ti kostizei; prepei na einai etairia -i- mporei kai idiotis;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από mechpanos » 21 Σεπ 2005 15:37

Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι για την Ελλάδα ισχύει κάποια νομοθεσία που αναφέρει ότι, εαν μια επιχείρηση έχει κατοχυρώσει ένα όνομα σαν εμπορικό σήμα, τότε δικαιούται να απαιτήσει το αντίστοιχο domain εφόσον το θελήσει. Για παράδειγμα, εγώ έχω το Paniliakos.net. Εαν είχα κατοχυρώσει το paniliakos.gr και έρθει μια μέρα η ιδέα στην ΠΑΕ Πανηλειακός να φτιάξει ένα site τότε θα ήμουν υποχρεωμένος να το παραχωρήσω. Άσε που εαν προχωρούσα και σε e-business δραστηριότητες μέσω του site, θα με κατηγορούσαν και για εκμετάλλευση εμπορικού σήματος (ακραίο μεν, αλλά στην Ελλάδα ζούμε!).
Τώρα για τα προσωπικά δεδομένα, από την στιγμή που κατοχυρώνεις ένα domain στο όνομά σου, νομίζω ότι είναι διαθέσιμα στον καθένα να τα δει, δεν υπάρχει θέμα δηλαδή, έχεις ήδη αποδεχτεί την δημοσιοποίησή τους (πολλές φορές συμβαίνει αυτό και δεν το καταλαβαίνουμε!).
Πάντως ψαξτο το θέμα εαν πρόκειται για κάτι σημαντικό και επαγγελματικό, μην το αφήσεις έτσι.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από KGP » 21 Σεπ 2005 15:46

den apodechese tin dimosiopiisi tous se kamia periptosi...kala pios ta leei auta???

schetika me to onoma ta panta einai schetika ego tha mporousa na echo to paniliakos.gr kai na ekana ebusiness activities kai tha itan stin meria tou paniliakou na apodiksei oti thigo ta enoma kai nomima sinferonta tou pou aporeoun apo auti tin chrisi tou onomatos tou kai pantote me tetio tropo etsi oste na mporei na to apodeiksei.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από aguila21 » 21 Σεπ 2005 15:53

Paniliakos θα μπορούσε να λεγόταν και μια εταιρεία του Νομού π.χ ένας ραδιοφωνικός σταθμός.

YAziDis
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από YAziDis » 26 Οκτ 2005 03:33

λίγο αργά μεν, αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ.
Μιας και είδα ότι ενδιαφέρεστε, το domain είναι το davidoff.gr. Ο δικηγόρος μου που το έψαξε, βρήκε πως μέσα στους όρους λέει κοινώς ότι first come, first serve. Το λάθος ήταν της εταιρείας που δεν το έκανε registered από την αρχή. Εγώ προσωπικά έκανα το .. davidoff.gr register και όχι το davidoff.gr
Επιπλέον, μια εταιρεία για να μπορέσει να το διεκδικήσει από εμένα, θα έπρεπε εγώ να σήκωνα μια σελίδα που να είχα το λογότυπό τους, να έγραφα μέσα είτε για τσιγάρα, είτε για αρώματα είτε για ότι έχει η εταιρεία, πράγμα που δεν έγινε. Εξάλου, το Davidoff είναι .. επίθετο. :)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από KGP » 26 Οκτ 2005 03:43

akrivos first come first served eidika se aorista "trademarks"...giati mporei na echei to davidoff gia eidi kapnou...alla den nomizo gia oti eiparchei pano kato deksia aristera epigia, ipogia anogia..e.tc etc kai den simazeuete.

aplos prospathise na min "spaseis/akoumpiseis" to trademark.

kati allo....tora mporeis na zitiseis me eksodiko eksigiseis gia to pos vrikane ta stichia sou kai na archiseis .....na pirovoleis.

ena tetio domain eidika tora pou apagoreuete kai i provoli diafimistikon minimaton meso tileoraseis kai ilektronikon meson genikotera (se ligo epikite kai gia ta ipolipa "paradosiaka" mesa) kata tin gnomi mou einai toulachiston 6 figure domain .... simperilanvanontas ipopsin oti eimaste se mia agora entona "voutigmeni" se auta ta eidi kai o antagonismos einai skliros metaksi tous.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από cordis » 26 Οκτ 2005 14:37

KGP έγραψε:kati allo....tora mporeis na zitiseis me eksodiko eksigiseis gia to pos vrikane ta stichia sou kai na archiseis .....na pirovoleis.
Και πιστεύω ότι είναι κάτι που πρέπει να κάνεις, για να αρχίσουν να μαθαίνουν μερικοί ότι πρέπει να προσέχουν τα στοιχεία των πελατών τους...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες