Δικαιώματα domain.

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

lavelle

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από lavelle » 26 Οκτ 2005 15:08

ισχύει το εξής απλό.

είναι μεν first come, first serve αλλά μόνο αν δεν υπάρχει καταχωρημένο trademark πριν την ημερομηνία κατοχύρωσης του domain.

Δηλαδή η εταιρεία που έχει το trademark από το 1981 θα σου το πάρει το domain. Tης ανήκει.

Αν όμως εσύ κατοχύρωσες το domain ας πούμε το 2003 και η εταιρεία το trademark της το 2004, τότε το domain ανήκει σε σένα.

Megistos

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από Megistos » 27 Οκτ 2005 17:19

Ρε τι ασυναρτησίες του λέτε του παιδιού...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να του το πάρουν το domain για κανέναν λόγο...

Εάν χρησιμοποιείς το davidoff.gr για να προωθείς άλλα τσιγάρα κ.λπ. μπορούν να σου τραβήξουν ασφαλιστικά μέτρα για εκμετάλλευση της επωνυμίας τους και να σου σταματήσουν την δραστηριότητα αλλά ποτέ να πάρουν το domain από την ιδιοκτησία σου. Είναι επικυρωμένο τελεσιδίκως στον ιδιοκτήτη και δεν έχει σχέση με trademarks κ.λπ.

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
Δείτε τις περιπτώσεις του madonna.com, cocacola.com, mercedesbenz.com και πολλές ακόμα που δικαιώθηκαν δικαστικώς οι ιδιοκτήτες των domains και όχι των trademarks.

Υπάρχει καταστατικό της διαχείρισης των .gr domains το οποίο κοινοποιήθηκε 6 μήνες πριν την έναρξη λειτουργίας του και ανέφερε ότι όποιες εταιρείες που έχουν εμπορικά σήματα μπορούν να τα διεκδικήσουν εντός 6 μηνών. Μετά το πέρας του χρόνου αυτού θα διατεθούν ελεύθερα.

Megistos

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από viruswitch » 27 Οκτ 2005 17:33

Σχετικά με το πως βρήκαν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη του ντομέιν:

Συνήθως, όταν κάνουμε who is σε ένα ντομέιν φαίνονται όλα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, από όνομα, επίθετο, διεύθυνση, τηλέφωνο κτλ. Οι έλληνες καταχωρητές από ότι έχω παρατηρήσει δε βάζουν το όνομα του ιδιοκτήτη του ντομέιν στο who is αλλά τα στοιχεία της εταιρίας τους. Αυτό είναι πολύ βολικό, για να μη μας έχονται και τόσα spam, αλλά δε ξέρω πως είναι ο νόμος σχετικά με το αν επιτρέπεται να αποκαλύψουν την ταυτότητα του ιδιοκτήτη. Θα πρέπει κανείς να διαβάσει τους όρους χρήσης και τα προσωπικά δεδομένα της εταιρίας που κάνει την καταχώρηση. Πάντως πολλοι ξένοι καταχωρητές χρεώνουν υπηρεσία who is guard, για την απόκρυψη των στοιχείων.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2005 17:36

viruswitch έγραψε:Σχετικά με το πως βρήκαν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη του ντομέιν:

Συνήθως, όταν κάνουμε who is σε ένα ντομέιν φαίνονται όλα τα στοιχεία του ιδιοκτήτη...
βρες μου με ένα who is όλα τα στοιχεία που είναι καταχωριμένα για το freestuff.gr

δεν υπάρχει αυτό που λες στην Ελλάδα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2005 17:37

Megistos έγραψε:Ρε τι ασυναρτησίες του λέτε του παιδιού...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να του το πάρουν το domain για κανέναν λόγο...
αν διάβαζες όλη την συζήτηση θα έβλεπες ότι τα ίδια του λέμε και εμείς τελικά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Megistos

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από Megistos » 27 Οκτ 2005 18:09

cordis έγραψε:αν διάβαζες όλη την συζήτηση θα έβλεπες ότι τα ίδια του λέμε και εμείς τελικά...
Sorry στα 2-3 τελευταία αναφερόμουν.

Όλα τα whois δείχνουν πλήρη στοιχεία εκτός κι αν το δηλώσεις διαφορετικά στην κατοχύρωση του domain. Έχει κουμπάκι "απόκρυψη προσωπικών στοιχείων" το οποίο έγινε προεπιλεγμένο εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Πιο πριν δεν ήταν και έτειναν να το ξεχνάνε οι χρήστες!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Megistos την 27 Οκτ 2005 18:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από viruswitch » 27 Οκτ 2005 18:15

δεν υπάρχει αυτό που λες στην Ελλάδα...
Οι έλληνες καταχωρητές από ότι έχω παρατηρήσει δε βάζουν το όνομα του ιδιοκτήτη του ντομέιν στο who is αλλά τα στοιχεία της εταιρίας τους.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2005 18:29

https://grweb.ics.forth.gr/greek/1617-B-2002.html
Άρθρο 19
Προστασία Δεδομένων

1. Tα προσωπικά δεδομένα των φυσικών προσώπων Φορέων Oνομάτων Xώρου δεν δημοσιοποιούνται ούτε κοινοποιούνται σε τρίτους σε περίπτωση προηγούμενης ρητής άρνησης του δικαιούχου.
2. Kατ' εξαίρεση από τα παραπάνω, η EETT σε κάθε περίπτωση γνωστοποιεί τα στοιχεία του Φορέα Ονόματος Χώρου εφόσον υπάρχει σχετική Εισαγγελική Παραγγελία.
3. Mε την επιφύλαξη των διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας σχετικά με την προστασία των προσωπικών δεδομένων, οι Καταχωρητές συγκεντρώνουν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα του αιτούντα την εκχώρηση ονόματος ή άλλη πράξη επί Ονόματος Χώρου μόνο στο βαθμό που αυτά είναι απαραίτητα για την επεξεργασία της Αίτησης του Αιτούντα. Η συλλογή ή επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα για άλλους σκοπούς απαγορεύεται, χωρίς τη συγκατάθεση του ενδιαφερόμενου προσώπου, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Ακόμα και στην σελίδα του ελληνικού whois δεν υπάρχουν τα πεδία για τον φορέα..

https://grweb.ics.forth.gr/Whois?lang=el

Domain Name:freestuff.gr
Domain Handle:dr-12654-gr
Protocol Number:12654
Creation Date:2-2-1999
Expiration Date:1-2-2007
Updated Date:--
Registrar:HYPERHOSTING
Referral URL:http://www.hyperhosting.gr
Referral Email:support@hyperhosting.gr
Whois Server:
Bundle Name:freestuff.gr
Name Server:ns1.aenigma.gr
Name Server:ns2.aenigma.gr

Οπότε ο μόνος τρόπος για να τα βρεις είναι μέσω του Registrar και μόνο με Εισαγγελική Παραγγελιά...
- follow me @twitter

Megistos

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από Megistos » 27 Οκτ 2005 18:47

Προφανώς τότε τα στοιχεία τα πήραν με εισαγγελική παρέμβαση. Λογικό είναι εάν θέλεις να κάνεις μήνυση στον ιδιοκτήτη του domain "Χ" ή στον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου με πινακίδα "X" να παρεμβαίνει εισαγγελέας για να δίνει τα στοιχεία στον δικηγόρο.

Αυτό φυσικά όμως δεν σημαίνει και ότι θα κερδίσει την αγωγή!
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από viruswitch » 27 Οκτ 2005 20:11

Ωραία, τουλάχιστον προστατεύουν τα προσωπικά δεδομένα μας. Αναρωτιέμαι γιατί στο εξωτερικό δεν γίνεται αυτό. Εγω πχ έχω κάποια .com domain και έπαθα πλάκα όταν έκανα who is. Ως και το κινητό μου τηλέφωνο έιχαν βάλει! Βέβαια μπήκα στο control panel και αναγκάστηκα να βάλω ψευδή στοιχεία, δεν θέλω να ξέρει όλος ο κόσμος τα προσωπικά μου στοιχεία. Ας ελπίσουμε να έχει αίσιο τέλος η υπόθεση αυτή και να μας ενημερώσετε για τις εξελίξεις!

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από Specom » 27 Οκτ 2005 20:42

Kalispera,

Opws upothike kai pio panw h EETT xwris isagelikh paremvash den dinei prosopika stixia. To pio logiko pistevw einai oti h eno logo etairia "Davidoff" milise me ton registar to pio logiko einai na ton fovise kai autos tha edwse ta stixia sou, mhn 3erontas ti sinepies tha mporouse na pathei, an pantos ithele na ferthei swsta tha eprepe autos na epikinonisei mazi sou kai oxi na dosei ta stixia sou.
Gia tou logou tou alithes:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ VIII
ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Άρθρο 19
Προστασία Δεδομένων

1. Tα προσωπικά δεδομένα των φυσικών προσώπων Φορέων Oνομάτων Xώρου δεν δημοσιοποιούνται ούτε κοινοποιούνται σε τρίτους σε περίπτωση προηγούμενης ρητής άρνησης του δικαιούχου.
2. Kατ' εξαίρεση από τα παραπάνω, η EETT σε κάθε περίπτωση γνωστοποιεί τα στοιχεία του Φορέα Ονόματος Χώρου εφόσον υπάρχει σχετική Εισαγγελική Παραγγελία.
3. Mε την επιφύλαξη των διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας σχετικά με την προστασία των προσωπικών δεδομένων, οι Καταχωρητές συγκεντρώνουν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα του αιτούντα την εκχώρηση ονόματος ή άλλη πράξη επί Ονόματος Χώρου μόνο στο βαθμό που αυτά είναι απαραίτητα για την επεξεργασία της Αίτησης του Αιτούντα. Η συλλογή ή επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα για άλλους σκοπούς απαγορεύεται, χωρίς τη συγκατάθεση του ενδιαφερόμενου προσώπου, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
Pantos apo oti vlepw h etairia pou sou exei kanei to domain register den einai kai kamia xtesinh, exei arketes kataxwriseis kai arketa megalo pelatologio. Fisika auto den exei kamia simasia.
Kala ola auta ala esu ti tha kaneis twra, egw sou proteinw katarxas na iremiseis kai na mhn fovase giati opws eipe kai o KGP den mporoun na sou paroun to domain. To kalitero pou exeis na kaneis gia na vgeis kai esu kerdismenos einai na tous poluliseis to domain se arketa kalh timh (uper sou fisika) kai pistepse me an to theloun polu tha to paroun.
Epishs des kai auto:
19. Έχω trademark όλων των προϊόντων της εταιρείας μου, άρα είναι προστατευμένα και δεν μπορούν να καταχωρηθούν σαν domain από τρίτο, σωστά;

Λάθος. Κάθε χρήστης που ζητάει ένα όνομα δηλώνει ότι εν γνώση του δεν προσβάλλει δικαιώματα τρίτων στο όνομα. Η δήλωση αυτή δεν εξασφαλίζει τα δικαιώματα σας, μπορεί όμως να οδηγήσει στην ακύρωση του ονόματος από την ΕΕΤΤ, τα Ελληνικά δικαστήρια ή κάποια μέθοδο διαιτησίας, εφόσον ο χρήστης δεν έχει δικαιώματα στο όνομα που ζήτησε. Η κύρια αρχή που ισχύει στον κόσμο των domain names είναι η αρχή της Χρονικής Προτεραιότητας (First Come - First Serve).
Telos an den simvivastoun vres enan e3idikeumeno dikigoro panw se e-law kai an den exeis steile ena PM na sou dosw stixia tou Dikigorou pou sunergazete h etairia mou.

Auta kai kalh sunexia :)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από KGP » 27 Οκτ 2005 21:39

schetika me ton registar tou me ksafniazei (eidika tora pou kseroume pia einai) pou den echei arnithei oti auti enimerose tin en logo eteria...to anefera me vasi tin "pasa" pou mou edose o specom peri "sovaris eterias" kathoti mou dinete i eukairia na ipenthimiso oti akomi perimeno apantiseis se alles erotiseis mou.

epipleon, to domain efoson echei ginei registered prin apo tin en logo eteria pou echei stin idioktisia tis ta en logo "simata/trademark" kai efoson den kanei kamia emesi i amesi katachrisi auton opos kai den drastiriopiite emesos i amesos antagonistika me opiadipote tropo enanti tis eterias autis tote den eiparchei kanena thema.

auto ischiei paggosmios me ta trademark, ischiei paneuropaika (kai fisika epidi ischiei paneuropaikia EUwise ischiei kai ellada...)

gia na eiparksei paides eisageliki paraggelia prepei na eiparchei simantikos logos opos kai den einai toso aplo na ginei mia tetia energia....

pisteuo oti i "IPDOMAIN" toulachiston sta parapano erotimata pou ethesa tha prepei na apantisei etsi oste na diasfalisei to "topio" se auto to zitima.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2005 21:42

παρακαλώ να μη αναφέρονται ονόματα εταιριών...

Ευχαριστώ
- follow me @twitter

YAziDis
Επικοινωνία:

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από YAziDis » 27 Οκτ 2005 23:05

Oh my god. Πολλές απαντήσεις μέσα σε λίγες ώρες.
Καταρχήν να ζητήσω ένα συγνώμη, γιατί στο αρχικό μου Post, έγραψα ότι δεν γνωρίζω από ποιον βρήκαν τα προσωπικά μου στοιχεία. Μέσα στην πρώτη βδομάδα του Οκτωβρίου, είχα μάθει από τον δικηγόρο μου ότι τα στοιχεία μου δώθηκαν από την ΕΕΤΤ, με εισαγγελική απόφαση, και όχι από τον registrar με τον οποίο συνεργάζομαι.
Αυτό το θέμα έχει κλείσει και συγνώμη που δεν ενημέρωσα.
Όπως είπατε, ο μόνος φόβος μου ήταν να μην πάθω εγώ τίποτα (μην έχω μπλεξίματα με αποζημιώσεις ή τίποτα τέτοιο).

Το θέμα το ψάχνω κάθε μέρα, και πραγματικά ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια και τις πληροφορίες που μου δίνεται. Πράγματι ο δικηγόρος μου με ενημέρωσε πως ισχύει ο κανόνας "First come, first serve" όταν φυσικά δεν καταπατώ τα δικαιώματά τους, όπως το λογότυπο, αθέμιτος ανταγωνισμός κτλ. Τέλος, όπως είπε και ο Megistos, οι εταιρείες έχουν την προτεραιότητα στο να καταχωρήσουν τα domains τους (ότι για ένα 6μηνο έχουν την δυνατότητα να πάνε πρώτες και να τα πάρουν), όπως και έγινε μόλις βγήκαν τα .gr, και όπως γίνεται όπως βλέπω στα .eu
Το τραγικό λάθος ήταν αυτής της εταιρείας, που όπως με ειδοποίησε έχει trademark από το 1981, και δεν κατωχύρωσε μέχρι το 2005 το domain τους.

Τέλος πάντων .. ας ελπίσουμε να μην τραβίξω λούκι και τρέχω συνέχεια στα δικαστήρια :Ρ

Άβαταρ μέλους
voreiosanemos

Δικαιώματα domain.

Δημοσίευση από voreiosanemos » 28 Οκτ 2005 04:03

Merika stoixeia fenontai apo to https://grweb.ics.forth.gr/Whois?lang=el

p.x.Domain Name:freestuff.gr

Domain Handle:dr-12654-gr
Protocol Number:12654
Creation Date:2-2-1999
Expiration Date:1-2-2007
Updated Date:--
Registrar:HYPERHOSTING
Referral URL:http://www.hyperhosting.gr
Referral Email:support@hyperhosting.gr
Whois Server:
Bundle Name:freestuff.gr
Name Server:ns1.aenigma.gr
Name Server:ns2.aenigma.gr

isos kai ta dika sou stoixeia ta vrikan kapos etsi...

Alexandros....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες