Mail server σε μη κατοχυρωμένο DOMAIN

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kav

Δημοσίευση από kav » 20 Σεπ 2005 11:14

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι administrator σε ένα μικρό δίκτυο της εταιρείας μου και πρόσφατα έκανα μια συνδεση ADSL otenet. Έχω ένα server και 10 clients. H σύνδεση του internet είναι πάνω στο server με modem alcatel (άσχετο).Την σύνδεση του ιντερνετ την έχω μοιράσει στους clients κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλους και ο καθένας από τους clients μπορούν να κάνουν τα πάντα στο internet. Από proxy soft χρησιμοποιώ της AnalogX v4.14. (Απλό και εύχρηστο, νομίζω)

Το πρόβλημα μου αφορά τα mails. H otenet μου έχει ενεργοποιήσει ένα mail "username@otenet.gr". Από τον server μου μπορώ να πάρω και να στείλω mails. Έχω ένα domain "eelth.gr" αλλά δεν το έχω κατοχυρώσει σε κάποιον provider και ουτε πρόκειτε να το κάνω. Απλά θέλω να ξέρω αν μπορώ και με ποιο τρόπο-software να μπορώ μέσω του συγκεκριμμένου mail της otenet "username@otenet.gr" να μπορεί ο κάθε ένας χρήστης να στέλνει και να λαμβάνει mails. Το προσπάθησα με outlook express kai me to The Bat! αλλά τίποτε. Κάποιες φορές έστελνα μόνο αλλά δεν έπερνα κτλ. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω στον server κάποιο άλλο soft σχετικά με mail ή δεν χρειάζετε? Αν ναι, ποιο?

Θέλω τα mails να κατεβαίνουν από οποιονδήποτε client είτε κάπου κοινόχρηστα στον server και να τα βλέπουν όλοι οι χρήστες είτε στο PC του κάθε χρήστη. Απλά Υπενθυμίζω και πάλι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ
DOMAIN. Το DOMAIN μου¨"eelth.gr" εξυπηρετεί μόνον τις ανάγκες του LAN μου και δεν βγαίνω στον έξω κόσμο.

Σας ευχαριστώ ειλικρινά για τον χρόνο σας. Αν οποοισδήποτε γνωρίζει κάτι σχετικό έστω και γενικές κατευθύνσεις ή ιδέες θα μου ήταν πραγματικά χρήσιμο να τις δεχτώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Σεπ 2005 14:33

Ας τα πάρουμε από την αρχή..

Από την στιγμή που δεν έχεις κάνει register το eelth.gr και απ' ότι λες δεν έχεις σκοπό να το κάνεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις e-mail της μορφής user_name (at) eelth.gr

Έτσι καταλαβαίνεις ότι όλοι οι χρήστες σου θα αρκέστουν στο να έχουν κοινό το e-mail που σε έχει προμηθεύσει η otenet

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις κάποια forwards στον mail server σου και να παίρνουν όλοι τα e-mail όλων..

Τώρα αν μπορείς να πάρει το budget των 25e ανά δύο χρόνια για να πάρεις το eelth.gr, αν δεν το πάρει κάποιος άλλος από την στιγμή που το δημοσίευσες σε ανοικτή συζήτηση, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα έχοντας την ανεξαρτησία που σου παρέχει το δικό σου domain. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από RADICAL » 22 Σεπ 2005 03:48

Και άν αποφασίσεις να πάρεις το domain και δέν θές να στήσεις mailserver στο μηχάνημα σου για λόγους ασφαλείας υπάρχουν και τα mail hosting πακέτα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ένα καλό και φτηνό πακετάκι είναι αυτό [url=Packagehttp://www.dnsmadeeasy.com/s0306/prod/impopw.html]Basic Mail Package[/url] απο την dnsmadeeasy. Με 20 δολλάρια το χρόνο κάνεις την δουλειά σου.
Επίσης υπάρχουν και ελληνικά hosting πακέτα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 30 Σεπ 2005 11:17

nomizw oti i kaliteri lisi (dedomenoy oti the theleis ka kaneis registration to domain) einai i exis:

_________
| OTENET*|
------------
|
|
|

*=server tis otenet { username@otenet.gr }

**= Thikos soy LAN server poy katevazei ola ta emails apo *
Iparxoyn mail servers poy einai free ws 5 users kai exoyn pop, imap
klp... Esi tha xreiasteis mono 1 user (userx). Episis rithmizeis to smtp
kommati toy server na kanei "forward" ola ta ekserxomena emails
ston server tis otenet.

***= Rithmizeis to outlook na pairnoyn ta emails apo to ** me username
"userx". Episis rithmizeis na outgoing mail server (smtp) na einai o
**. Etsi lineis to provlima soy.... nomizw. ;)

elpizw na se voithisei ayto.[/table]

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από RADICAL » 30 Σεπ 2005 14:06

Και πές πώς έρχτεται ένα email στον default λογαριασμό που υπάρχει.
Ο mailserver τι κάνει? μυρίζει τα νύχια του σε ποιόν userx να το στείλει η το στέλνει τυχαία? Δεν γίνεται ρε παιδιά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες