Επιχείρηση-msn-προσωπικά μηνύματα...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 11 Οκτ 2005 15:42

eno esi....den apileis kanena...."logiko" mou akougete
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Firfir

Δημοσίευση από Firfir » 11 Οκτ 2005 20:59

Den apeilisa kanenan...apla diekdikisa ayta pou dikaioumouna.

Giati meta apo 9 mines xwris asfaleia, meta apo toses uperwries, kanontas kai pragmata ektos twn armodiotitwn mou, apolithika logo kapoiwn proswpikwn minimatwn kai den epairna oute tin apozimiwsi pou eixame symfwnisei otan ksekinisa na douleyw...

Άβαταρ μέλους
sil3

Δημοσίευση από sil3 » 12 Οκτ 2005 04:58

cdhyper έγραψε:άντε ρε sil3 περιμέναμε επιτέλους ένα λογικό άνθρωπο εδώ πέρα :lol:

Firfir αυτό το "λογικός είναι όποιος μας βολέβει" είναι πολύ trendy :clap:
η firfir συμφωνεί μόνο με λογικούς ανθρώπους. με εμένα. γιατί ζηλεύεις;

πρέπει να έχεις δουλέψει για παράνομα αφεντικά για να καταλάβεις τη περνάει κάποιος από απατεώνες παράνομα αφεντικά.
για αυτό και και έχω "λογικευτεί" λίγο πολύ προστατευτικά σε φαινόμενα που κάποιος παραβιάζει τα δικαιώματα του άλλου.

γιατί συνηθίζεται αυτός που παραβιάζει ένα δικαίωμα και το καταφέρνει να συνεχίζει και να θέλει να παραβιάσει όλα.
τη λογική μου την έχω πει πιο πάνω και δεν σας άρεσε. αν σε κλέβει κλέψ'τον και εσύ. δράση-αντίδραση. αλλιώς μια ζωή θα υποχωρείς και δε θα υπάρχει και κανείς να βρεις το δίκιο σου, αν δεν το κυνηγήσεις μόνος σου.
Για hard-core αναλογίες: δείτε και από τη πλευρά επιχείρηση-τεμπέλης εργαζόμενος και από τη πλευρά παράνομη επιχείρηση-εργαζόμενος.
όταν ο τεμπέλης κλέβει την επιχείρηση εντάξει να απολυθεί (εκεί το επικέντρωσες cdhyper και o kgp αμφισβητώντας την αξιοπίστια της firfir)
το ενδεχόμενο η επιχείρηση να παρανομεί το διαγράψατε, και ειδικά πάνω στο θέμα ότι διάβασε προσωπικά μυνήματα και γενικά αν κλέβει τον εργαζόμενο

και λυπάμαι που η firfir δεν θα τους κυνηγήσει αλλά χαίρομαι που γλύτωσε.μπορεί και να μην έχει τα λεφτά για να τους κάνει μύνηση...άσε τη ταλαιπωρία που θα περάσει. το θέμα των προσωπικών δεδομένων είναι δύσκολο ακόμη και για τα δικαστήρια με τόσους νόμους που αναφέρθηκαν μόνο και μόνο στο thread αυτό.

η λογική μου είναι ότι τα παράνομα αφεντικά θα σε ξεζουμίσουν και θα σε πετάξουν. τώρα τι δικαιολογία θα βρουν αυτό είναι άγνωστο...μπορεί και για μυνήματα στο msn.
η βλακεία που δέρνει μερικούς τους κάνει να βλέπουν το τυρί και όχι τη φάκα και να αγωνίζονται για τα δικαιώματα της "άγιας" επιχείρησης πάνω στους εργαζομένους της.
το τυρί είναι το δικαίωμα της εταιρείας να ελέγχει την περιουσία της.
η φάκα είναι πως νομίζει η εταιρεία πως ο υπάλληλος είναι περιουσία της και του συμπεριφέρεται σαν αντικείμενο και όχι σαν άνθρωπο.

θα μετακομίσω στην E.E. για να ρωτήσω τα αυτονόητα;
το αφεντικό ξέρει καλύτερα από μένα!
μα που τ'ακουσες αυτά περί υπερωριών; θα μου πει
προσωπικά δεδομένα; εδώ δουλεύεις και θα κάνω ότι θέλω! θα μου πει
πάρε και αυτά και τελειώσαμε! η αποζημίωσή μου
της firfir αυτοί οι διάλογοι ίσως της είναι γνώριμοι.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Οκτ 2005 05:33

den chriazete na metakomiseis stin EU eise se autin....
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
sil3

Δημοσίευση από sil3 » 12 Οκτ 2005 05:37

πες το στο συγκεκριμένο αφεντικό που έδωσε εντολή να διαβαστούν τα μυνήματα αυτό!!!!
η απάντηση του θα σε εκπλήξει :o:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Οκτ 2005 05:40

na sou po.... prin katigorei kapios allos na katigorei kai ton eauto tou....

as proseche na tiroutan autoi oi kanones...kai min mou peis gia anergia etc.... giati auta ginontai otan oloi afinoume se allous na vgaloun ta fidia apo tin tripa.... kai den diasfalizoun kai to mellon tous kai to perivallon ergasias tous oti kai an sinepagete auto...

kai btw ego ergazomenos eime...

Άβαταρ μέλους
sil3

Δημοσίευση από sil3 » 12 Οκτ 2005 05:55

γιατί συνηθίζεται αυτός που παραβιάζει ένα δικαίωμα και το καταφέρνει να συνεχίζει και να θέλει να παραβιάσει όλα.
τη λογική μου την έχω πει πιο πάνω και δεν σας άρεσε. αν σε κλέβει κλέψ'τον και εσύ. δράση-αντίδραση. αλλιώς μια ζωή θα υποχωρείς και δε θα υπάρχει και κανείς να βρεις το δίκιο σου, αν δεν το κυνηγήσεις μόνος σου.
συμφωνώ με τα λεγόμενα μου. και μαζί σου

αλλά πριν κατηγορήσω τον εαυτό μου ας φρόντιζαν οι άλλοι να ήταν σωστοί.
as proseche na tiroutan autoi oi kanones...kai min mou peis gia anergia etc.... giati auta ginontai otan oloi afinoume se allous na vgaloun ta fidia apo tin tripa.... kai den diasfalizoun kai to mellon tous kai to perivallon ergasias tous oti kai an sinepagete auto...
btw όταν ήμουν εργαζόμενος και έκανα φασαρία για κάτι συγκεκριμένο οι άλλοι εργαζόμενοι μου βάλανε χέρι. με λεφτά είχε να κάνει από υπερωρίες.
άρα είναι καλύτερα να είναι νόμιμη η εταιρεία... γιατί για να συμφωνήσουν οι πολλοί να αντιδράσουν θέλει κότσια που κάποιοι δεν τα έχουν (κυρίως αυτοί που χρωστάνε και έχουν οικογένεια)
και πάλι πόσους ενημερωμένους εργαζομένους ξέρεις; για αυτό η ευθύνη βαραίνει την εταιρεία που δουλειά της είναι να έχει τους εργαζόμενους πληρωμένους, απασχολημένους και ενημερωμένους. τίποτε περί ηθικής. απλά η εταιρεία έχει και μορφωμένους μάνατζερ και δικηγόρους και από όλα. ο εργαζόμενος όχι. (εμπειρία από εργοστάσιο)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Οκτ 2005 07:37

alla meta oloi otan tin kopanane...kserous ta dikaiomata tous sto akereo etsi opos aftoi nomizoun.

akou na deis i kouventa is not gonna lead anywhere.

prin pas prosecheis, otan pas prosecheis kai afou figeis pali prosecheis.

oloi meta milane me dikigorous pou kseroun ta panta -kai me ton antagonismo pou echoun eidika...akoma perisotera- kai panta einai iper sou.

opos elege enas polis gnostos dikigoros se mia sizitisi filiki....

eiches enas mia ipothesi kai traviotan gia chronia...analanvanei o neofermenos gios kai leei pericharis ston patera tou oti tin elise tin ipothesi sto pits fitili....

girnaei kai o pateras ston gio tou kai afou ton moutsosei tou leei....kala re p@#@ra me autin tin ipotethesi se spoudasa!!!!!

kathe epochi echei tin tsichlas tis edo pera pou ginete abuse...

tora teleutea eidika i archi prostasias dedomenon echei ginei ochi apli tsichla...mentos/trident oti thes... me to paramikto tsoup kai mia ipothesi ekei.

an ksereis pia tha einai i epomeni "tsichla" pes mou gia na valo kana stichimataki...

Άβαταρ μέλους
sil3

Δημοσίευση από sil3 » 12 Οκτ 2005 07:55

υπάρχει η τσίχλα που κάνεις φούσκες και χαλάν τα δόντια-χρηματιστήριο
και άλλη που προστατεύει από την τερηδόνα- Αρχή Προστ.Προσ.Δεδ.
χωρίς συνταγή γιατρού και οι δύο, μασάς μέχρι να σου πρηστεί το σαγόνι

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 12 Οκτ 2005 08:10

erchese sta logia mou...aplos epidi ascholoume para poli me tin deuteri kathara logo doulies genikotera...echo varethei na tin akouo san dikaiologia, apili kai oti allo mporeis na fantasteis

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Οκτ 2005 13:02

χθες διάβαζα στην εφημερίδα ότι αμερικανός δικαστής απολύθηκε γιατί χρησιμοποιούσε τον υπολογιστή του γραφείου του για να μπαίνει σε τσοντό-sites.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 16 Οκτ 2005 20:45

eftase kai ekei i chari tou XRISTIDI???????????????????????????????????

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 18 Οκτ 2005 12:15

To pc kai ta resources mias eterias eivai stnv dia8esi tis kai dev ti8ete kaveva prosopiko dedomevo sta plesia tis eterias. Giafto aloste oi eteries exouv tilefova dimosia kai av 8es va kaveis kapoia epikivovia mporeis va xrisimopiisesi afto :P

Twra av to problima mas eivai n 'adikia' tis xrisis twv prosopikwv mas dedomevov tote as baloume mialo oloi kai as xrisimopioume encrypted filesystems kai kodikopiisis stnv xrisi tou internet ... messanger systems over ssl kai apostoli email kai arxeiov me GPG (kai gia osous exouv lefta PGP) kodikopiisi me xrisi shared keys ... sto finale pote dev ksereis apo pou 8a sou tixei ...

Kata tnv gvomi mou pavta to sosto eivai va givete n katagrafi tis leitourgias kai oxi n katagrafi tou meriexomevou.

Alloste gia va ipoklepseis eva msn chatsession dev xriazete soni kai kala access sto pc ... as eivai kala ta snifferakia.

Apla 8elei prosoxi otav xrisimopioume ta ilektrovika mesa ka8os oi kivdivoi eivai tosoi poloi kai distixos agvooume tous perisoterous.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες