Bitstream Vera Sans + Lucida Uni γραμμ/ρά σε moz-op-ie

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 24 Σεπ 2005 03:45

Πρωτοείδα την γραμματοσειρά "Bitstream Vera Sans" στο site του joshua δηλ, σε ένα από τα ποιο όμορφα (ή μάλλον κυρίως πρωτότυπα) layouts που έχω δει! Αποφάσισα να βάλω και εγώ αυτήν την γραμματοσειρά στην σελίδα μου αλλά είχα ένα πρόβλημα με τα ελληνικά. Δεν φαίνοντουσαν τα ελληνικά προφανώς επειδή δεν υπήρχε αντίστοιχη ελληνική γραμματοσειρά. Γι' αυτό και ο Joshua έβαλε και μια σχεδόν ολόιδια unicode γραμματοσειρά, την Lucida που είναι πολύ γνωστή. Την έβαλα και εγώ αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη είχα πρόβλημα με -ποιον άλλον;; - τον explorer!! Όταν κατόρθωσα να το φτιάξω, είχα πρόβλημα με την opera... Για να μην το πολυλογώ, μετά από σχεδόν 3,5 ώρες και μετά από χιλιάδες δοκιμές στα body,ul,li,a και ξέρω σε ποια μου ήρθαν στο μυαλό, τελικά έγινε το θαύμα!! Δουλεύουν σε όλα τα html tags και σε όλους τους browsers αλλά μόνο με την εξής σειρά:

Κώδικας: Επιλογή όλων

*{font:10pt "Lucida Sans Unicode", "Bitstream Vera Sans", "Trebuchet MS", Lucida, "Lucida Grande", verdana, Helvetica, arial, sans-serif; color:#3072B6;}
Το * είναι το μαγικό κολπάκι που κάνει όλα τα html elements να έχουν τις όποιες ιδιότητες θέλει ο χρήστης ίδια αντί να τα βάζει σε κάθε σε κάθε element από την αρχή ξεχωριστά. Και μετά βάζωντας εν συντομία το font: αντί για τα font-size: και font-family: τοποθετείς τις γραμματοσειρές με την ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ που τις βλεπετε γραμμένες!! Κουράστικα τόσες ώρες να το βρω ώστε ήθελα να το ξέρουν και οι άλλοι αυτό το κολπάκι. Τώρα όμως έχω μια περιέργεια. Αυτό το κολπάκι πιάνει στο safari;; Γιατί όλες τις αποπάνω δοκιμές τις έκανα σε windows... Αν τύχει και έχει κανείς safari ας μας πει τι βλέπει για να ξέρουμε.... (προσωπικά όχι μονάχα έχω περιέργεια να δω αν πιάνει αλλά και ολίγον τι καούρα για να δω αν πήγε τόσο ψάξιμο χαμένο. Γι'αυτό παρακαλώ αν κάποιος έχει ας μην παραμελήσει ένα παραπάνω ποστ!)

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 24 Σεπ 2005 16:57

se eyxaristoyme patriot!
poly xrhsimo

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 25 Σεπ 2005 02:07

Αν το είπες από ευγένια ευχαριστώ. Σου χρησιμευσε τουλάχιστον;Όχι ε; :P.

Όμως παιδιά please όποιος έχει safari.... Ακόμα και του χρόνου να το δείτε το ποστ πείτε το γιατί ακόμα και τότε θα είναι χρήσιμο με τις τόσες ανανεὠσεις τον browsers...
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 25 Σεπ 2005 17:45

Δεν μου χρησίμευσε το συγκεκριμένο αλλα θα μου χρειαστεί στο μέλλον κάτι παρόμοιο!
Όποια πληροφορία κι αν δίνεται είναι ευπρόσδεκτη, επιθυμιτή και χρήσιμη.
Ειδικά όταν κουβαλάει δουλειά :wink:

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 26 Σεπ 2005 08:21

Ειδικά όταν κουβαλάει δουλειά
Αυτό το τελευταίο ξαναπέστο....! :hammer:

Άβαταρ μέλους
alkisg
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alkisg » 26 Σεπ 2005 10:34

Ναι αλλά έτσι
*{font:10pt "Lucida Sans Unicode"
ακόμα κι αν ο χρήστης έχει την Bitstream Vera Sans, ΔΕΝ θα την βλέπει, θα βλέπει τη Lucida.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 28 Σεπ 2005 12:59

Βασικά πέρασαν τόσες μέρες από τότε που το έφτιαξα που δεν θυμάμαι γιατί το κατόρθωσα έτσι... Αν και η Css-ανή λογική λέει ότι έχεις δίκιο έχω την αμυδρή εντύπωση ότι αυτήν την φορά κάνεις λάθος... (Δυστυχώς δεν έχω καθόλου καλή μνήμη με αποτέλεσμα ορισμένα πράγματα να τα φτιάχνω από την αρχή...άστα βράστα δηλ...) Αλλά από ότι θυμάμαι (μην ξεχνάς ότι έκανα τόση ώρα να το βρω που το σκυλοβαρέθηκα) έτσι όπως το έφτιαξα είναι αντίθετο/λάθος με αυτό που λες εσύ.. Δεν θυμάμαι.. μπορεί να έχεις δίκιο αν και πιστεύω πως όχι...

ΥΓ: έχει καμιά σημασία άλλωστε; :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης