Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Μπάσκετ η Ελλάδα 78-62

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Σεπ 2005 22:10

ΕικόναΕικόνα

Τοτε ΑΡΧΗΓΟΣ
Τωρα ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ
Και τις δυο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ

Εικόνα

Μας χαρισε αλλη μια πρωτια στο μπασκετ
Η Ελλαδα στον Τελικο του Ευρωμπασκετ μετα απο 18 χρονια

Ξανα... σήκωσε το αγαπημένο, δεν μπορώ να περιμένω

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Απίστευτη πρόκριση στον τελικό του Ευρωμπάσκετ πήρε η εθνική ομάδα. Με τρίποντο του Διαμαντίδη στην εκπνοή οι παίκτες του Γιαννάκη κέρδισαν 67-66 τους Γάλλους και για τρίτη φορά στην ιστορία χάρισαν στην Ελλάδα την διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=246

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης είναι μια από τις κορυφαίες φυσιογνωμίες όχι μόνο του ελληνικού αλλά και του παγκόσμιου μπάσκετ. Γεννήθηκε στη Νίκαια το 1959. Αντικατέστησε τον Κώστα Πετρόπουλο τον Δεκέμβριο του 2002 στον πάγκο του Αμαρουσίου, που είναι ο τρίτος σταθμός της προπονητικής του καριέρας μετά την Εθνική Ομάδα (1997-1999) και τον Πανιώνιο (2001-02). Ως παίκτης έγραψε ιστορία, αφού ήταν αρχηγός της Εθνικής Oμάδας σε όλες τις μεγάλες στιγμές της με αποκορύφωμα την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Ευρωμπάσκετ του 1987 (Αθήνα), του αργυρού μεταλλίου στο Ευρωμπάσκετ του 1989 (Ζάγκρεμπ) και τη συμμετοχή στην Ολυμπιάδα της Ατλάντα το 1996 (5η θέση).Είναι ρέκορντμαν συμμετοχών στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 351 συμμετοχές, που αποτελεί πανευρωπαϊκό ρεκόρ. Γι' αυτό, άλλωστε, η φανέλα του κρέμεται στο "Hall of Fame" του μπάσκετ στο Springfield. Με τη "γαλανόλευκη", ο "δράκος", όπως είναι το παρατσούκλι του, έχει πετύχει 5.282 πόντους. http://www.giannakis.tk
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 26 Σεπ 2005 18:27, έχει επεξεργασθεί 7 φορές συνολικά.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 24 Σεπ 2005 22:50

Οι Έλληνες μπορούσαν να παίξουν, πολύ καλύτερα! Και όλα φυσικά ξεκίνησαν, από το λάθος του Φώτση, αλλά συγχωρείται! Το αστείο, της υπόθεσης είναι πως ο Διαμαντίδης είχε 1/8 τρίποντα! :lol: Αλλά και πάλι, μπράβο στην εθνική μας ομάδα... !

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Σεπ 2005 00:50

Το basket όπως παίζεται τα τελευταία 5-6 χρόνια στην Ευρώπη είναι για κλωτσιές. Θέλουν αθλητές και όχι ταλαντούχους και έξυπνους. Γι αυτό και ρίχνουν το βάρος στην άμυνα και βλέπουμε το χάλια θέαμα που βλέπουμε. Την ξέρω από μέσα την υπόθεση καθώς έπαιζα για αρκετό καιρό πεντάρι στο πρωτάθλημα Αθηνών (ΕΣΚΑ) σε ομάδες του Περιστερίου. Οι προπονητές κοιτάζουν 90% φυσική κατάσταση και 10% τεχνική. Έβλεπα να προωθούνται σε μεγαλύτερες κατηγορίες τσουτσέκια (κατσίκια τους λέγαμε) που δεν ήξεραν όυτε μια reverse τρίπλα να κάνουν, ούτε ελεύθερη βολή να βαρέσουν μόνο και μόνο επειδή έτρεχαν γρήγορα και είχαν μακριά χέρια. Εγώ που έβαζα κατά μέσο όρο 20 πόντους ανά παιχνίδι με ιδιαίτερες τεχνικές ενέργειες που όλοι συζητούσαν δεν είχα τύχη καθώς ήμουν κατά 15 κιλά περίπου υπέρβαρος (βλ. Φάνης Χριστοδούλου όταν έπαιζε μπάσκετ και όχι τόφαλος που έγινε τώρα).

Και όσο για την εθνική μας; Ένα μάτσο κατσίκια που τρέχουν πάνω κάτω και ξέρουν μόνο να χαλάνε το παιχνίδι του αντιπάλου με αμυντικογενές και ανούσιο από πλευράς θεάματος μπάσκετ. Σκάω στα γέλια όταν βλέπω να μπερδεύονται όταν επιχειρούν να περάσουν τη μπάλα κάτω από τα πόδια τους. Την χάσανε κιόλας μερικές φορές έτσι. Πολύ πλάκα έχει και όταν κανείς δεν παίρνει την πρωτοβουλία να κάνει μια διείσδυση και τελειώνει ο χρόνος με τη μπάλα στα χέρια τους μετά από 560 πάσες. Ο Παπαλουκάς προσπαθεί αλλά και αυτός 2 κινήσεις ξέρει να κάνει.

Γκάλης δεν πρόκειται να ξαναβγεί γιατί απλούστατα είναι πολύ κοντός και με κοντά χέρια. Ούτε Χριστοδούλου γιατί είναι υπέρβαρος. Εξαιτίας αυτής της αντιμετώπισης και της μετατροπής του μπάσκετ σε στίβο σταμάτησα εδώ και χρόνια να παρακολουθώ αγώνες γιατί είναι υπερβολικά βαρετοί. Δεν θα δεις ποτέ ένα άλει ουπ ή ένα φόλοου κάρφωμα ή έστω ένα σπάσιμο της μέσης.

Όσο για τον Γιαννάκη; Δε νομίζω ότι έχει και κανένα ιδιαίτερο iq ή κανένα προπονητικό δαιμόνιο. Οι παίχτες είναι ολοφάνερο ότι κάνουν του κεφαλιού τους και γι αυτό κερδίζουν, επειδή τυχαίνει να έχουν μεγαλύτερη προσωπικότητα από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους αντιπάλους τους. να μου λεγες για τον Ιωαννίδη, μάλιστα. Ο άνθρωπος ξέρει πολλά κιλά μπάσκετ, όχι όμως και για τον Γιαννάκη.

Εγώ στο ματς Ελλάδα Γαλλία το μόνο που άξιζε να δω ήταν ο παιχταράς Parker των Γάλλων που μου θυμίζει λίγο την παλιά καλή εποχή της Ευρώπης. Μια εποχή που δεν βλέπω να ξανάρχεται.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 25 Σεπ 2005 02:20

Από εδώ:
Το basket όπως παίζεται τα τελευταία 5-6 χρόνια στην Ευρώπη είναι για κλωτσιές. Θέλουν αθλητές και όχι ταλαντούχους και έξυπνους. Γι αυτό και ρίχνουν το βάρος στην άμυνα και βλέπουμε το χάλια θέαμα που βλέπουμε. Την ξέρω από μέσα την υπόθεση καθώς έπαιζα για αρκετό καιρό πεντάρι στο πρωτάθλημα Αθηνών (ΕΣΚΑ) σε ομάδες του Περιστερίου. Οι προπονητές κοιτάζουν 90% φυσική κατάσταση και 10% τεχνική. Έβλεπα να προωθούνται σε μεγαλύτερες κατηγορίες τσουτσέκια (κατσίκια τους λέγαμε) που δεν ήξεραν όυτε μια reverse τρίπλα να κάνουν, ούτε ελεύθερη βολή να βαρέσουν μόνο και μόνο επειδή έτρεχαν γρήγορα και είχαν μακριά χέρια. Εγώ που έβαζα κατά μέσο όρο 20 πόντους ανά παιχνίδι με ιδιαίτερες τεχνικές ενέργειες που όλοι συζητούσαν δεν είχα τύχη καθώς ήμουν κατά 15 κιλά περίπου υπέρβαρος (βλ. Φάνης Χριστοδούλου όταν έπαιζε μπάσκετ και όχι τόφαλος που έγινε τώρα).

Και όσο για την εθνική μας; Ένα μάτσο κατσίκια που τρέχουν πάνω κάτω και ξέρουν μόνο να χαλάνε το παιχνίδι του αντιπάλου με αμυντικογενές και ανούσιο από πλευράς θεάματος μπάσκετ. Σκάω στα γέλια όταν βλέπω να μπερδεύονται όταν επιχειρούν να περάσουν τη μπάλα κάτω από τα πόδια τους. Την χάσανε κιόλας μερικές φορές έτσι. Πολύ πλάκα έχει και όταν κανείς δεν παίρνει την πρωτοβουλία να κάνει μια διείσδυση και τελειώνει ο χρόνος με τη μπάλα στα χέρια τους μετά από 560 πάσες. Ο Παπαλουκάς προσπαθεί αλλά και αυτός 2 κινήσεις ξέρει να κάνει.

Γκάλης δεν πρόκειται να ξαναβγεί γιατί απλούστατα είναι πολύ κοντός και με κοντά χέρια. Ούτε Χριστοδούλου γιατί είναι υπέρβαρος. Εξαιτίας αυτής της αντιμετώπισης και της μετατροπής του μπάσκετ σε στίβο σταμάτησα εδώ και χρόνια να παρακολουθώ αγώνες γιατί είναι υπερβολικά βαρετοί. Δεν θα δεις ποτέ ένα άλει ουπ ή ένα φόλοου κάρφωμα ή έστω ένα σπάσιμο της μέσης.
....έως εκεί συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου. Αυτό ακριβώς έλεγα χτες σε μια συζήτηση που είχα. Το μπάσκετ έχει καταντήσει πάρα πολύ βαρετό με χιλιάδες άσκοπες πάσες που ξοδεύουν όλων τον χρόνο μας που καθόμαστε άσκοπα στην τηλεόραση και της ομάδας που κρατάει την μπάλα. Έιχα ζήσει το 87 ένα καταπληκτικό υπερθέαμα με τους: Γκάλη, Γιαννάκη, Αργύρη Καμπούρη, Φάνη Χριστοδούλου, τον "Φιλίππου και τα άλλα παιδιά" όπως έλεγε το τραγούδι, τον τότε 17χρονο Νάσο Γαλακτερό (η ηλικία του ήταν σκάνδαλο για εκείνη την εποχή...) και άρκετούς ακόμα που όσο και αν προσπαθώ να θυμηθώ τα ονόματα τους δεν μπορώ, αλλά που βάζω στοίχημα ότι αν μου έδινες μια λίστα με 500 παίχτες μέσα θα τους ξεχώριζα αμέσως... Σήμερα δεν ξέρω ούτε ποιοι είναι ποιοι. Αν ειναι μικροί ή μεγάλοι. Αν έχουν επιτυχίες ή όχι.... Δεν ασχολούμαι με μπάσκετ παρά μόνο αν είναι ο μεγάλος του μεγάλου αγώνα.... Δεν υπάρχει ποια λόγος να το κάνω.... Το μπάσκετ έχει πέσει τόσο πολύ όσο και το ποδόσφαιρο...

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 25 Σεπ 2005 11:17

cdhyper έγραψε:Όσο για τον Γιαννάκη; Δε νομίζω ότι έχει και κανένα ιδιαίτερο iq ή κανένα προπονητικό δαιμόνιο. Οι παίχτες είναι ολοφάνερο ότι κάνουν του κεφαλιού τους και γι αυτό κερδίζουν, επειδή τυχαίνει να έχουν μεγαλύτερη προσωπικότητα από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους αντιπάλους τους. να μου λεγες για τον Ιωαννίδη, μάλιστα. Ο άνθρωπος ξέρει πολλά κιλά μπάσκετ, όχι όμως και για τον Γιαννάκη.
Αν λες πως ο Γιαννάκης σας προπονητής δεν αξίζει, μπορώ να το δεχτώ, ο άνθρωπος επανήλθε μετά από χρόνια στην εθνική και ίσως ακόμη να μη σ' έχει πείσει. Αλλά αν ισχυρίζεσαι πως ούτε και να παίζει ξέρει -ήξερε βασικά- ε τότε τι να πω;

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 25 Σεπ 2005 11:26

cdhyper, νομίζω οτι πλέον ολά τα ομαδικά αθλήματα εκεί τείνουν να καταλήξουν, άμυνα τρέξιμο και δύναμη. Από τη στιγμή που έχουν πέσει τόσα πολλά λεφτά κανείς δεν κοιτάει το θέαμα αλλά την ουσία.
Εξαίρεση ίσως στα ομαδικά να είναι το πόλο που αν δεν έχεισ τεχνική όσο καλός να είσαι στα άλλα θα σε φάνε στο τέλος.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 25 Σεπ 2005 14:07

cdhyper έγραψε:Το basket όπως παίζεται τα τελευταία 5-6 χρόνια στην Ευρώπη είναι για κλωτσιές. Θέλουν αθλητές και όχι ταλαντούχους και έξυπνους. Γι αυτό και ρίχνουν το βάρος στην άμυνα και βλέπουμε το χάλια θέαμα που βλέπουμε. Την ξέρω από μέσα την υπόθεση καθώς έπαιζα για αρκετό καιρό πεντάρι στο πρωτάθλημα Αθηνών (ΕΣΚΑ) σε ομάδες του Περιστερίου. Οι προπονητές κοιτάζουν 90% φυσική κατάσταση και 10% τεχνική. Έβλεπα να προωθούνται σε μεγαλύτερες κατηγορίες τσουτσέκια (κατσίκια τους λέγαμε) που δεν ήξεραν ούτε μια reverse τρίπλα να κάνουν, ούτε ελεύθερη βολή να βαρέσουν μόνο και μόνο επειδή έτρεχαν γρήγορα και είχαν μακριά χέρια. Εγώ που έβαζα κατά μέσο όρο 20 πόντους ανά παιχνίδι με ιδιαίτερες τεχνικές ενέργειες που όλοι συζητούσαν δεν είχα τύχη καθώς ήμουν κατά 15 κιλά περίπου υπέρβαρος (βλ. Φάνης Χριστοδούλου όταν έπαιζε μπάσκετ και όχι τόφαλος που έγινε τώρα).
Επειδή, ασχολούμαι εδώ και 6 χρόνια με το άθλημα, από πιτσιρίκι, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί στα:

Και εγώ, όπως κι εσύ, είμαι κάποια κιλά βαρύτερος, από τους άλλους, παίζω, στις θέσεις 3 και 4, (3, γιατί έχω μεγάλο ποσοστό ευστοχίας, μάλιστα βραβεύτηκα και στους σχολικούς αγώνες, αλλά και σε διαγωνισμό σουτ, στην ακαδημία! ) και 4 εξαιτίας ύψους και βάρους 14 ετών - 1,85 ύψος , 85κιλά - αλλά επειδή γυμνάζομαι, δεν μου φαίνονται και τόσο! Πόντος βάζω, αρκετούς και κυρίως τρίποντα... ευτυχώς φέτος, ήρθε ένα καινούριος προπονητής στην ομάδα μου, από την Αθήνα, τον έφερε ο προηγούμενος προπονητής μου, για να μας προωθήσει σαν ομάδα! Είναι μέσα στους 15-16 στην Ελλάδα πιστεύω, που ασχολούνται πραγματικά με τα <παιδιά> και θέλει να του κάνει έτοιμους παίκτες, όχι μόνο από φυσική κατάσταση, αλλά και από τεχνική, αλλά και από συνεργασία... παρατηρώ, ότι πρώτα θέλει να μας κάνεις αθλητές, και όχι πρωταθλητές, και αυτό έχει πολύ μεγάλη διαφορά γιατί πιστεύει, πως αν αρχίσουμε να είμαστε σαν αθλητές... θα γίνουμε όταν έρθει η ώρα και πρωταθλητές! Επίσης μέσα στην ομάδα, έχουμε δημιουργήσει εμείς, οι παίκτες, αλλά και ο ίδιος, ένα κλίμα συνεργασίας... και δεν έχουμε ανταγωνισμό στους πόντους, μέσα σε ένα παιχνίδι, μεταξύ μας! Αλλά προσπαθούμε και δουλεύουμε ώστε, να δείξουμε το επίπεδο μας, σαν ομάδα και όχι προσωπικά!

Τώρα γενικά: παρατηρώ, επειδή εδώ στην Ξάνθη έχουμε 2 ομάδες... ότι στην άλλη ομάδα, έχει 2 παίκτες... που μέχρι πέρυσι... μας νικούσαν για 5-10 πόντους, επειδή, είχαμε κάνει κάτι σαν ένα νέο ξεκίνημα! Και φέτος, μετά από προπόνηση 1,5 χρόνου περίπου, δεν μπορούν ούτε άμυνα να μας παίξουν! Επίσης έχει ζητηθεί να γίνει ένωση των ομάδων, αλλά δεν το αποδεχόμαστε, γιατί είναι πάλι, ξανά από την αρχή! :)
Γνώμη μου, φέτος η Εθνική παίζει πολύ καλά... και σε σχέση με άλλες χρονιές αλλά και σε σχέσει με τις άλλες ευρωπαικές ομάδες. Χτές με τους Γάλλους, έπαιξαν χάλια, πάλι καλά ανέβηκε η ψυχολογία του Ντικούδη, και ανέβασε και τους άλλους...

Αλλά η εθνική μας δεν έχει παίκτες, < σαν την μύγα μες στο γάλα> όπως είπε και ο εκφωνητής, όπως για παράδειγμα ο Νοβίσκι, των γερμανών, που χθες χάρισε την νίκη στην ομάδα του! Αλλά παίζει σαν ομάδα, και δεν κοιτάν τον εαυτό τους, όπως άλλοι <κολοτούμπες> όπως ο Parker! ;-) Καταλαβαίνεις τι εννοώ!

lay up :P

Γκάλης, είχε κάνει την μπάλα προέκταση του χεριού του, είχε αντοχή, ΜΥΑΛΟ, και ποτέ δεν είχε άγχος!

Ο Χριστοδούλου, αν και δεν ήταν σταθερός παίκτης, εκείνες τις χρονιές, από ότι έχω ακούσει, και έχω δει από DVD, έπαιζε πολύ καλά, και επίσης έχω ακούσει πως είχε ταλέντο και ήταν τεμπέλης, (σαν κι εμένα :P ) αλλά τον προώθησαν!
Όσο για τον Γιαννάκη; Δε νομίζω ότι έχει και κανένα ιδιαίτερο iq ή κανένα προπονητικό δαιμόνιο. Οι παίχτες είναι ολοφάνερο ότι κάνουν του κεφαλιού τους και γι αυτό κερδίζουν, επειδή τυχαίνει να έχουν μεγαλύτερη προσωπικότητα από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους αντιπάλους τους. να μου λεγες για τον Ιωαννίδη, μάλιστα. Ο άνθρωπος ξέρει πολλά κιλά μπάσκετ, όχι όμως και για τον Γιαννάκη.
Πιστεύω, πως δεν μπορώ να μιλάω, για ανθρώπους, που έχουν <δώσει> την ζωή τους στο μπάσκετ, αλλά για να λέμε την αλήθεια τον Γιαννάκη ποτέ δεν τον συμπάθησα, σαν προπονητή! Είπαμε, να γίνονται οι παίχτες προπονητές, αλλά αυτοί που είναι μόνο προπονητές, στην ανεργία θα μείνουν, και δεν μιλάω για συνηθισμένους, αλλά για καλούς προπονητές!
Εγώ στο ματς Ελλάδα Γαλλία το μόνο που άξιζε να δω ήταν ο παιχταράς Parker των Γάλλων που μου θυμίζει λίγο την παλιά καλή εποχή της Ευρώπης. Μια εποχή που δεν βλέπω να ξανάρχεται.
Διαφωνώ! Ο Parker, είναι απλά κολοτούμπας, ποτέ ένας καλός παίχτης είναι σε <ανεβοκατέβασμα> δηλαδή μια τοπ, μία χάλια! Εντάξει, να έχει 1-2 φορές χάλια εμφανίσεις αλλά όχι συχνά-πυκνά! Επίσης, ποιος είναι καλός παίχτης αυτός που έχει κάτω από 50% ευστοχία σε βολές ; δεν νομίζω! ή έχει 5/50 τρίποντα! (δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς έχει αλλά κάπου εκεί κυμαίνεται).

Από τους Γάλλους για εμένα ο παίκτης ήταν ο Diaw, γιατί έπαιζε με μυαλό, καταπληκτικές κινήσεις, και αυτός οδηγούσε την ομάδα προς την νίκη! Για τους Αφούς Pietrus δεν μιλάω, πάρε τον έναν και χτύπα τον άλλον!

Αυτή είναι η γνώμη μου, την οποία έχω σχηματίσει, από προσωπικές εμπειρίες, αλλά και από ότι έχω δει και ακούσει στην τηλεόραση, από παλιούς και νέους, αθλητές αλλά και παίκτες του μπάσκετ!

Πολλά έγραψα! Αλλά δεν πειράζει!

Α! και τέλος, και εγώ πιστύω, πως το ελληνικό αλλά και το Ευρωπαικό μπάσκετ, έχει πέσει πολύ σε σχέση με εκείνο του '87, '89! Αλλά και γενικώς... γι αυτό ας ελπίσουμε πως στο μέλλον θα προωθούν, παιδία με ταλέντο και μεράκι και όχι <κατσίκια> όπως λέει και ο cdhyper!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Σεπ 2005 17:20

Apo ti stigmi pou oi kataktiseis metaliwn se silogiko epipedo apoferoun ena soro xrimata stis omades oloi tha kitaksoun tin ousia (diladi kataktisi titlwn) kai oxi to theama.
Gia na kerdiseis ena paixnidi den einai anaggi na vazeis 120 pontous apla na kratiseis ton antipalo se 1 ligotero ponto apo sena, opws elege kai o Chuck Daly :D , opote prepei na pekseis kali amina.

Paixtes "talantouxoi" style Parker apo tous galous pou pernoun ti mpala kai trexoun stin epithesi les kai einai monoi tous sto parke de nomizw pws exoun thesi se mia omada.
Ti ginete me ti Gallia an o Parker den einai se kali mera ? H ti ginete me tous germanous an o Nowitzki den exei 8/12 triponta ?
Xanoun !! :D
To mpasket einai omadiko athlima kai o kathe paixtis exei ti thesi tou ston agwna.

Sxetika me to Gianaki, den mporw na pw me sigouria pws einai kakos i kalos proponitis alla sigoura pezei simantiko rolo sti kali psixologia tis omadas. Merikes fores sta time out tixene na akougete pws milaei stous paiktes kai itan akribos to antitheto apo ton Iwannidi, den tous agxwne katholou kai panta tous empsixwne.
Akoma eixe kai mia kali epilogi sti proteleftaia epithesi tis Elladas me ti Gallia, efere grhgora ti mpala sto Papadopoulo kai evale ena grhgoro kai efkolo kalathi, ti stigmi pou oloi oi galloi epesan panw stous periferiakous mas.
cdhyper έγραψε:Γκάλης δεν πρόκειται να ξαναβγεί γιατί απλούστατα είναι πολύ κοντός και με κοντά χέρια. Ούτε Χριστοδούλου γιατί είναι υπέρβαρος. Εξαιτίας αυτής της αντιμετώπισης και της μετατροπής του μπάσκετ σε στίβο σταμάτησα εδώ και χρόνια να παρακολουθώ αγώνες γιατί είναι υπερβολικά βαρετοί. Δεν θα δεις ποτέ ένα άλει ουπ ή ένα φόλοου κάρφωμα ή έστω ένα σπάσιμο της μέσης.
Epidi megalwsa sti Larissa kai exw tin idia ilikia panw katw me to Ntikoudi (mazi sto likio) ton exw dei se para pola paixnidia apo tote pou itan mikros, mazi me to Kommato stin Olimpia.

An kai ekini tin epoxi stin Olimpia ipirxan 4-5 paiktes poloi kaloi mono o Ntikoudis kai o Kommatos itan olh tin imera me ti mpala sta xeria kai doulevan.
Exw dei yper polous paiktes talantouxous na mi mporoun na paiksoun se omada mono kai mono epidi einai egwistes (style parker) kai mesa kai eksw apo to ghpedo.

Ante na doume ti tha ginei simera me tous germanous..

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 25 Σεπ 2005 17:48

Twra, pou eipes gia Ntikoudi, 8umh8uka ton "baby Shaq" Sofoklis Skortsianiths, epeze mikros sthn aspida, edw opou pezw egw twra, mazi me enan filo mou, 22 xronwn einai twra... kai apo mou eipe autos o filos mou.. htan o pio xalia paikths ths omadas... kai meta otan phge pio megalos ston Hraklh Kavalas, gyrw sta 16, epidei htan san bouno, ton prow8hsan... alla an katsei kapios kai diavasei th lene gi auton oi eurwpaiei, einai sketo rezili, anti na gymnazetai, ka8ete kai paxainei, auto ta leei ola!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Σεπ 2005 17:55

Titak0s είσαι κλασική περίπτωση και απόδειξη όλων αυτών που λέω. Δεν ξέρεις τι είναι άλεϊ ουπ! Δεν έχεις προλάβει να το δεις πουθενά Πού να το δεις... Ρώτα τον προπονητή σου αν ξέρει κι αυτός! Και φυσικά δεν είναι το λέι απ.

Και για να μάθεις, επειδή κανείς δεν πρόκειται στην Ελλάδα ούτε καν να το αναφέρει δες τι είναι εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Alley_oop_%28basketball%29

Παλαιότερα όταν μια ομάδα πήγαινε να κάνει alley oop ή άλλη ομάδα την άφηνε να το ολοκληρώσει (βλέπε nba) καθώς ο μόνος τρόπος να το σταματήσεις ήταν το φάουλ -εκτός βέβαια και αν επρόκειτο για κρίσιμο καλάθι-. Τώρα, ασχέτως σκορ, αν κάποτε δεις κάτι τέτοιο στην επίθεση, ο αμυντικός προτιμάει να σκοτώσει τον επιθετικό παρά να αφήσει τους θεατές να δουν λίγο θέαμα. Η απόλυτη ξεφτίλα.

Αν ξέρεις από μπάσκετ, η θεμελιώδης διαφορά μεταξύ nba και Ευρώπης είναι:
1) man to man
2) επιθετικογενές, θεαματικό basketball
3) 3ποντο ένα μέτρο παραπάνω
4) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΡΑΚΕΤΑ όχι σαν τα πουστρ@κια τα δικά μας που στήνονται να πάρουν επιθετικό μέσα στη ρακέτα.
5) εισιτήριο ακριβό να μην μπαίνουν χούλιγκανς
6) Προπονητές που κοιτάζουν τεχνική και αφήνουν ελευθερία στον παίχτη
7) περισσότερους αγώνες παρά προπονήσεις
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 25 Σεπ 2005 19:40

cdhyper, αν κατάλαβα καλά, είναι συνδιασμός φόλοου, mid-air control (Κολπάκια κτλ) και τελείωμα με slam dunk! Αν δεν κάνω λάθος το έκανε ο Vince Carter! αλλά και ο Lebron! Είναι το follow με επίδειξη τεχνικής όπως λέω! Το έχω δει αλλά δεν ήξερα πως λεγόταν...

Κάθε μέρα, μαθαίνω και κάτι! :)
1) man to man
σιγά σιγά, κερδίζει χώρο αυτό το είδος άμυνας στην ευρώπη
3) 3ποντο ένα μέτρο παραπάνω
Για αυτό ο Diaw, ο τρίποντο το έχει για βολές! Και γι αυτό παραδέχομαι τους σουτέρ του NBA, Stoyakovic κ.α. αλλά και ποιον άλλο παρά από τον Larry Bird, ο λευκός με τα ποιο πολλά τρίποντα στον κόσμο!
4) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΡΑΚΕΤΑ όχι σαν τα πουστρ@κια τα δικά μας που στήνονται να πάρουν επιθετικό μέσα στη ρακέτα.
Μας το είχει πει o coach μας, πως αν θέλουμε να κερδίσουμε κάτι από τον αντίπαλο στην ρακέτα είναι να του πετάξουμε την μπάλα από το χέρι και όχι επιθετικά!

5) εισιτήριο ακριβό να μην μπαίνουν χούλιγκανς
Εκεί δεν έχει securitaδες γυρω, γύρω στο γήπεδο...
Αφού παν να δουν θέαμα! :D
6) Προπονητές που κοιτάζουν τεχνική και αφήνουν ελευθερία στον παίχτη
7) περισσότερους αγώνες παρά προπονήσεις
6) Εκεί όλα γίνονται μηχανικά, εμπειρία! άρα δεν έχουν και πολλά λάθη ;-)

7) Αυτό δεν γίνεται πουθενά, δεν ξέρω για πιο παλιά αλλά τώρα δεν γίνεται! ;-)

και επίσεις:

8) το <βηματάκι> - το γνωστό στο NBA - συγχωρείτε, και δεν το σφυρίζουν λες και τι είδαν!

9) Έχει και μερικά contests, όχι όπως εδώ!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Σεπ 2005 20:14

Twra, pou eipes gia Ntikoudi, 8umh8uka ton "baby Shaq" Sofoklis Skortsianiths, .... kai meta otan phge pio megalos ston Hraklh Kavalas
Ston Hraklh sti Thessaloniki den eixe paei ?

Pantws kai to NBA tinei na to girisei pio poli se amintiko paixnidi kai oxi epithetiko.
Otan eixa arxisei na parakolouthw basket (prin 10 xronia) diskola evlepes paixnidi na teliwnei katw apo 100 pontous, twra ta pio pola ftanoun stous 70-80 pontous.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 25 Σεπ 2005 20:27

Sthn thessanolinh, eixe peksei ston Arh!

Genika to epipedo peftei.. apo palia...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 26 Σεπ 2005 08:54

Figaro έγραψε: Otan eixa arxisei na parakolouthw basket (prin 10 xronia) diskola evlepes paixnidi na teliwnei katw apo 100 pontous, twra ta pio pola ftanoun stous 70-80 pontous.
Όταν είχα αρχίσει εγώ να βλέπω μπάσκετ (πριν 18-19 χρόνια γιατί εγώ πριν περίπου 10 σταμάτησα) κάθε παίκτης είχε το λιγότερο 14-18 πόντους ανά παιχνίδι. Ειδικά ο Γκάλης είχε έως και 25-32 πόντους. Σήμερα κατά μέσο όρο είναι γύρω στους 10+.... Ξεφτίλα...

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 26 Σεπ 2005 15:43

Sto score htan : 72-58 kai oxi 78-68 ;-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες