Απενεργοποίηση δεξί κλικ χωρίς alert

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tpelek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tpelek » 30 Σεπ 2005 18:15

Έχω μια απορία, έψαξα στο forum και δεν βρήκα κάτι που να με βοηθήσει,
Θέλω να απενεργοποιήσω το δεξί κλικ αλλά χωρίς να βγάζει alert απλός να μην γίνεται τίποτα όταν το πατάς. Έψαξα στο internet για JavaScript’s αλλά δεν βρήκα, όλα βγάζουν ένα alert όταν πατάς το δεξί κλικ.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 30 Σεπ 2005 20:46

Κώδικας: Επιλογή όλων

<script language=JavaScript>
<!--

//Disable right click script III- By Renigade &#40;renigade@mediaone.net&#41;
//For full source code, visit http&#58;//www.dynamicdrive.com

var message="";
///////////////////////////////////
function clickIE&#40;&#41; &#123;if &#40;document.all&#41; &#123;&#40;message&#41;;return false;&#125;&#125;
function clickNS&#40;e&#41; &#123;if 
&#40;document.layers||&#40;document.getElementById&&!document.all&#41;&#41; &#123;
if &#40;e.which==2||e.which==3&#41; &#123;&#40;message&#41;;return false;&#125;&#125;&#125;
if &#40;document.layers&#41; 
&#123;document.captureEvents&#40;Event.MOUSEDOWN&#41;;document.onmousedown=clickNS;&#125;
else&#123;document.onmouseup=clickNS;document.oncontextmenu=clickIE;&#125;

document.oncontextmenu=new Function&#40;"return false"&#41;
// --> 
</script>
ελπίζω να είναι αυτό που ζητάς!
όταν το δοκίμασα δεν έβγαζε alert!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 01 Οκτ 2005 10:58

Επίσης πρέπει να σου πω ότι είναι και λίγο σπαστικό για τον έμπειρο χρήστη που ξέρει τι θέλει (υπάρχουν τουλάχιστον 4 τρόποι για να μπορέσει να κάνει copy αυτό που θ&#7956;λει τελικα δεν μπα να έχεις όσα script υπάρχουν στο internet) και το μόνο που θα πετύχεις είναι να του σπάσεις τα νεύρα και να μην ξανάρθει!! Γιατί θες ένα τόσο σπαστικό πράγμα;

ΥΓ:Και τι γίνεται άμα ο χρήστης έχει ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΈΝΗ την javascript? (Κάτι που είναι της μόδας τελευταία και που εμένα με εκνευρίζει αφού θέλω να βασιστώ σε αυτήν και δεν μπορώ!! Εεε;; )

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 02 Οκτ 2005 00:55

patriot++ :)

@patriot: Μπορείς να βασιστείς στη JavaScript, αρκεί να βάλεις το παρακάτω στη σελίδα.

Κώδικας: Επιλογή όλων

<noscript>Βάλτε JavaScript για να δείτε την Angolina γυμνή!!!</noscript>
Μετά βέβαια για να μη θεωρηθείς αναξιόπιστος θα πρέπει εμπλουτίσεις τη σελίδα με κανα-δυό γυμνές φωτογραφίες της Αντζολίνας. Btw αν βρεις καμία καλή στείλτη και σε μένα, αλλά να είναι γνήσια όχι φωτομοντάζ. :D
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
tpelek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tpelek » 04 Οκτ 2005 14:01

Iffor σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

patriot το ξέρω ότι είναι σπαστικό και ότι υπάρχει το print screen απλός για κάποιους λόγους πρέπει να το κάνω,.

Εκτός αν υπάρχει τρόπος να είναι ανενεργό το save picture as ???

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 04 Οκτ 2005 14:55

Α, το είχα ξεχάσει αυτό το θέμα! :P :oops:

Skeftomilos
@patriot: Μπορείς να βασιστείς στη JavaScript, αρκεί να βάλεις το παρακάτω στη σελίδα.
Όχι δεν μπορείς!! Τι γίνεται αν θες ένα js με το βασικό μενου;; Κάτι που αναγκάζομαι να κάνω για βαρετούς -και προφανώς πολλούς- και διάφορους λόγους;;

Χωρίς js θα πρέπει να φτιάξεις ένα μενού και να το βάλεις στο noscript. Και καταναγκαστικά αυτό το noscript θα το βάλεις σε όλες τις σελίδες που σημαίνει ότι πάλι θα αρχίσεις να φτιάχνεις τις σελίδες μία-μία από την αρχή έτσι και θέλεις να τις αλλάξεις... Άρα ποιος ο λόγος του noscript;;

ΥΓ: Λυπάμαι αλλά οι φωτογραφίες της Αντζελίνας μας τελείωσαν. Περάστε από την πρώτη του μηνός!
:hammer: :hammer:

Tpelek
Εκτός αν υπάρχει τρόπος να είναι ανενεργό το save picture as ???
Χμ... δεν μου έχει τύχει αυτό μέχρι στιγμής αλλά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο... Για ψάξε στα:

js-examples.com
dynamicdrive
wsabstract

Κρίμα που δεν ξέρω javascript να σου έφτιαχνα ένα.... :(

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 04 Οκτ 2005 16:39

Πολλοί χρησιμοποιούν ενα flash για να δείχνουν τις φωτογραφίες τους με αυτό... Έτσι κάποιος δεν μπορεί να σώσει την φωτογραφία (τουλάχιστον χωρίς να παιδευτεί λίγο ) :wink:

Αλλά και πάλι εγώ το βρίσκω πολύ σπαστικό να μην μπορώ να αποθηκεύσω μια φώτο :roll:

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 05 Οκτ 2005 12:15

Αλλά και πάλι εγώ το βρίσκω πολύ σπαστικό να μην μπορώ να αποθηκεύσω μια φώτο
Και εγώ. Μια φωτογραφία την κρατάμε είτε επειδή μας αρέσει, είτε επειδή θέλουμε να την επεξεργαστούμε. Αν μας αρέσει έχει καλός. Αν όμως την επεξεργαστούμε (ίσως επειδή κολλήσαμε και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι δικό μας εκείνη την στιγμή) τότε θα πρέπει να το κάνουμε με τέτοιο τρόπο ώστε να μη έχει καμία σχέση με τη προηγούμενη φωτογραφία, για να μας ανήκουν αποκλειστικά τα πνευματικά δικαιώματα. Χωρίς δηλ ο κάποιος/οποισδήποτε κάτοχος της αυθεντικής φωτογραφίας να νιώσει ότι τον κλέψαμε παίρνοντας κάτι δικό του. Αντιθέτως θα τον ευχαριστήσουμε τον άνθρωπο που μας έδωσε κάτι δικό του για να φτιάξουμε το δικό μας...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 05 Οκτ 2005 13:05

Μία άλλη λύση είναι ένα υδατογράφημα στις εικόνες. Λογικά αποκλείει τη πιθανότητα να κλαπούν οι εικόνες και να χρησιμοποιηθούν από άλλο site. Μπορείς να προσθέσεις το υδατογράφημα manually με ένα πρόγραμμα όπως το Photoshop, ή να δημιουργείται με δυναμικό τρόπο σε κάθε request. Αυτή η περίπτωση είναι κάπως περίπλοκη γιατί περιλαμβάνει server-side κώδικα (PHP ή ASP).
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης