Μην αντιγράψτε αυτόν τον τίτλο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Οκτ 2005 14:47

Ενάμιση χρόνο πριν, το tech dirt έγραφε για μια ενοχλημένη ιαπωνική εφημερίδα που προσπαθούσε να μηνύσει ένα on-line site ειδήσεων για την αντιγραφή των τίτλων της. Στο διάστημα αυτό, κάποιος δικαστής υποστήριξε ότι οι τίτλοι δεν ήταν δημιουργικές εκφράσεις.
Το να καθίσεις και να σκεφτείς όμως ένα τίτλο ενός άρθρου, που θα κάνει τον άλλον να το διαβάσει, εγώ το θεωρώ δημιουργική δουλειά. Σκεφτείτε όμως την περίπτωση με το που γράψει κάποιος έναν τίτλο να μη μπορεί να τον χρησιμοποιήσει άλλος... και στις συγχωνεύσεις τι θα γράφουμε; Ο πρώτος που θα προλάβει να γράψει: "Η Επιχείρηση Χ αγόρασε την Επιχείρηση Ψ" θα πρέπει να είναι και ο μόνος;

Σχετικά:
http://techdirt.com/articles/20051007/0050238_F.shtml
οι τίτλοι υπόκεινται στην προστασία πνευματικών δικαιωμάτων
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Οκτ 2005 14:50

Το χουμε παραγ@μήσει με τα πνευματικά δικαιώματα. Ο κόσμος κρίνει πιο είναι πρωτότυπο και πιο όχι και ιδιαίτερα αν πρόκειται για ΜΜΕ και εκδηλώνει τις προτιμήσεις του ανάλογα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 07 Οκτ 2005 15:18

auto to thema sizitiete sta debate edo kai kati dekaeties... kai eno den eiparchoun standards ginete akoma pio poliploko alla kai eukolo sinama me tin chrisi ton neo technologion na to kaneis exploit
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Οκτ 2005 16:54

εδώ ένα περιοδικό του χώρου είχε πάρει το motto που είχα φτιάξει για το gamesway.gr "ο κόσμος μέσα από τα μάτια του gamer..." και το είχε κάνει διαφήμιση....
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 08 Οκτ 2005 22:30

cordis έγραψε:εδώ ένα περιοδικό του χώρου είχε πάρει το motto που είχα φτιάξει για το gamesway.gr "ο κόσμος μέσα από τα μάτια του gamer..." και το είχε κάνει διαφήμιση....
Σκέφτηκες ότι μπορεί να σου έκαναν μήνυση ότι.. τους έκλεψες το σλόγκαν;;;; :o :o :o :o :o Τώρα που στο πήραν μην το διαφημίζεις σαν δικό σου...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Οκτ 2005 00:00

το σλόγκαν "ο κόσμος μέσα από τα μάτια του gamer..." είναι δικό μου και το έγραψα για τον φίλο μου που έχει το gamesway.gr. Αυτό το σλόγκαν μου το έκλεψε περιοδικό του χώρου, γιατί φαίνεται ότι δεν έχει υπαλλήλους που να έχουν φαντασία και δημιουργικότητα, και το χρησιμοποίησαν σε διαφήμιση για το έντυπό τους.

ελπίζω τώρα να το εξέφρασα καλύτερα και να έφυγα από τον κύνδινο να με μηνύσουν και να γίνουν ρεζίλη.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Eddie_
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Eddie_ » 11 Οκτ 2005 20:27

Όπως προείπατε το παραγ@μήσαμε με τα πνευματικά δικαιώματα.... Έλεος ... Τα αυτονόητα όταν γίνονται νόμος μας τρελαίνουν περισσότερο παρά μας βοηθάνε...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Οκτ 2005 11:17

εγώ, να σου πω την αλήθεια, αισθάνθηκα χαρά, μετά την πρώτη πικρία, όταν είδα ότι ολόκληρη ομάδα αυτοπροβολής ενός περιοδικού δεν μπορούσε να σκεφτεί κάτι καλύτερο από αυτό που σκέφτηκα εγώ για την πλάκα μου.. ;)

.. και δεν μπορείς να πεις ότι "το παραγ@μήσαμε" αν πρώτα δεν σου έχουν κλέψει κάτι.. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Eddie_
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Eddie_ » 12 Οκτ 2005 13:16

Σίγουρα μια προσωπική εμπειρία είναι διαφορετική απο την θεωρητική. Εγώ πάντως θα αισθανόμουνα πολύ άσχημα και δεν πιστεύω ότι θα το άφηνα έτσι. Κρίμα όμως για αυτούς. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να τους ζητήσεις ευγενικά να το αναγνωρίσουν και εάν αρνηθούν να το κάνεις βούκινο που λέει ο λαός. Εξάλλου το freestuff δεν περνάει απαρατήρητο στο ελληνικό internet και δεν θα ήταν καλό για αυτούς να γίνει γνωστό... :)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 13 Οκτ 2005 20:21

cordis έγραψε:το σλόγκαν "ο κόσμος μέσα από τα μάτια του gamer..." είναι δικό μου και το έγραψα για τον φίλο μου που έχει το gamesway.gr. Αυτό το σλόγκαν μου το έκλεψε περιοδικό του χώρου,
Den lew oti den einai etsi opws ta les...alla:
Pws mporeis na apodikseis oti afto to slogkan to skeftikes esi prwtos ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Οκτ 2005 11:59

το ξέρω εγώ και μου φτάνει... ;)
cordis έγραψε:εγώ, να σου πω την αλήθεια, αισθάνθηκα χαρά, μετά την πρώτη πικρία, όταν είδα ότι ολόκληρη ομάδα αυτοπροβολής ενός περιοδικού δεν μπορούσε να σκεφτεί κάτι καλύτερο από αυτό που σκέφτηκα εγώ για την πλάκα μου.. ;)
:kaloe: :kaloe:
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Οκτ 2005 12:02

btw.. άλλο περιοδικό του χώρου είχε κάνει copy-paste πριν δύο χρόνια ολόκληρο review από το www.gamesway.gr νομίζω ότι ήταν του fifa... εκεί να δεις πάρτυ που κάναμε... ήμασταν καλύτεροι και από τα παιδάκια που πληρώνουν να κάνουν reviews και δεν τα ελέγχουν! :P :P
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες