ΗΤΜL corrections

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
cor_mar

ΗΤΜL corrections

Δημοσίευση από cor_mar » 08 Οκτ 2005 13:18

Ψαχνω να βρω ενε προγραμμα που να μου διρθωνει τα λαθη στον Html κωδικα

Μπορειτε να με βοηθησεται?

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

ΗΤΜL corrections

Δημοσίευση από cherouvim » 08 Οκτ 2005 15:14

cor_mar

ΗΤΜL corrections

Δημοσίευση από cor_mar » 08 Οκτ 2005 18:22

εχω δοκιμασει τη σελιδα αυτη αλλα δεν γνωριζω html κωδικα και ειναι δυσκολο να τα διορθωσω ολα για αυτο ζητησα ενα software που να κανει τη δουλεια αυτη
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

ΗΤΜL corrections

Δημοσίευση από patriot » 08 Οκτ 2005 19:40

Η html είναι τόσο εύκολη γλώσσα που αν καθήσεις 2 λεπτά να ακούσεις την θεωρία της θα την μάθεις μέσα σε μια μέρα και δεν θα σου χρειάζεται validator! Αν θυμάσαι τους δύο παρακάτω κανόνες τι άλλο σου λείπει εκτός από μια λίστα με τις εντολές της html? (Τις html tags)

Κανόνας πρώτος:
Όλες οι εντολές τις html βρίσκονται μέσα σε αυτού του είδους τις αγκύλες
αυτή < και αυτή >

Παραδείγματα:
<body>
<table>

Κανόνας δεύτερος:
Κάθε αρχή έχει και τέλος. Ότι αρχίζει πρέπει και να τελειώνει. Το ίδιο και η html. Για να ξέρεις ότι μια εντoλή τελείωσε θα κοιτάς να δεις την κάθετο, δηλ αυτό: /

Παραδείγματα:

<body></body>
<table></table>

Μονάχα 3 εντολές στην html δεν τελειώνουν. Οι:

1) <br> = break = δηλ διακοπή της γραμμής για να πας στην επόμεη παράγραφο
2) <hr> = horizontal rule = οριζόντια διαχωριστική γραμμή
3) <p> = paragraph = (νέα) παράγραφος

Τώρα τι άλλο σου λείπει; Μια λίστα με τις εντολές της html (html tags) για να να ξέρεις τι ισχύει και τι όχι.

Ορίστε μερικά url's

1) Link 1
2) Link 2

Όσο για validator που ζήτησες. Αυτός είναι ο πιο γνωστός που ξέρω (και που τον χρησιμοποιώ ακριβώς επειδή δεν μου αρέσει της w3). Html Validator
Τι λες; Αξίζει να μάθεις html άμα είναι τόσο εύκολη; Καλύτερα δεν είναι να ξέρεις από το να έχεις validator;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

ΗΤΜL corrections

Δημοσίευση από skeftomilos » 09 Οκτ 2005 01:14

Σωστός ο Patriot! Η παρατήρησή μου είναι, γιατί χρειάζεσαι διορθωτή HTML; Υποθέτω ότι αφού δεν ξέρεις HTML θα χρησιμοποιείς έναν visual editor όπως το FrontPage, οπότε ο HTML κώδικας θα παραχθεί αυτόματα και θα είναι σωστός. Αλλά ακόμα κι αν έχεις εσφαλμένο κώδικα, οι browsers δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό. Είναι πολύ ανεκτικοί και δεν πετάνε μηνύματα αν βρουν κανένα λαθάκι, ούτε καν λαθάρα! :)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

cor_mar

ΗΤΜL corrections

Δημοσίευση από cor_mar » 09 Οκτ 2005 09:11

Εχω φτιαξει ενα σιτε με τον Dreamweaver και οταν τα βλεπω σε διαφορετικους browsers οι σελιδες φαινονται διαφορετικες

Εκανα validation και μου εβγαλε καποια λαθη στον κωδικα
Γι αυτο το λογο χρειαζομαι τη βοηθεια καποιου προγραμματος

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

ΗΤΜL corrections

Δημοσίευση από cherouvim » 09 Οκτ 2005 09:24

To gegonos oti to site sou fenete diaforetika se kathe browser den exei na kanei me to an to html sou einai valid i oxi alla me to oti otan ftiahnontousan aftoi oi browsers den eihe dothei vasi se afto to spec:
http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

ΗΤΜL corrections

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Οκτ 2005 11:29

Δυστυχώς δεν υπάρχει απλή απάντηση σε αυτό το πρόβλημα. Οι διάφοροι browsers δεν είναι συνεπείς μεταξύ τους στην ερμηνεία των CSS κανόνων, και ή θα πρέπει να μάθεις όλες τις ιδιοτροπίες του καθενός ή να αποφεύγεις τα CSS όσο περισσότερο μπορείς. Αν και είμαι σίγουρος ότι ο cherouvim θα με μαλώσει γι αυτό που είπα! :)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες