Πνευματικά δικαιώματα

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από Pixelatorios » 13 Οκτ 2005 22:48

gvard και pixelatorios που τα διαβάσατε αυτά που λέτε;

Δεν έχω καμια αντίρρηση στα όσα έγραψες τα οποια γνωρίζω.

Στα παραπάνω γραφτά μου ανάφερα το πως καταπατιούνται τα copyrihgt και τι μπορείς να κανεις σε περίπτωση που τα αγοράσεις από τον κάτοχο τις.

Μερικές φορες η πρακτική είναι αλλιώς έχω δει πόλους συναδέλφους μου περνώντας φωτογραφίες από διάσημους φωτογράφους μεταχειρίζοντας τις για επαγγελματικούς σκοπούς, η εικόνα ήταν τόσο αλλαγμένη ώστε δεν διακρινόταν με καμια περίπτωση.
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
e-magazino
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από e-magazino » 14 Οκτ 2005 00:48

τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα...θα συμφωνήσω με πολλά πράγματα που λέτε...μπορεί να υπάρχουν νόμοι και να είναι ας πούμε...ξεκάθαροι πάνω σ΄αυτά τα ζητήματα...όμως........

1] πόσες φορές δεν έχουμε δει τραγούδια που μας θυμίζουν εντονότατα κάποια άλλα και όμως οι αρχικοί δημιουργοί τους να μην μπορούν να κάνουν κάτι ώστε να αποδείξουν ότι ήταν δικά τους.

2] πόσες φορές έχουμε δει σενάρια, φωτογραφίες, κλπ παραποιημένα χωρίς να μιλάει κανένας....γιατί δεν μπορεί να αποδείξει κάτι....

3] άλλωστε ο νόμος το λέει ξεκάθαρα...[μιλάω για τραγούδια]....μπορεί ο οποιοσδήποτε δημιουργός να πάρει κάποια μέτρα [αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι τον αριθμό] από άλλο τραγούδι, να τα προσθέσει στο δικό του και αυτό δεν χαρακτηρίζεται ως κλοπή.

άντε και έβγαλα με τη μηχανή μου μια φωτογραφία....την ανέβασα στην ιστοσελίδα μου.....ποιός με κατοχυρώνει ότι είναι δικιά μου? ο συμβολαιογράφος? άντε και πήγα και έσκασα 150 ευρώ για να μου την κατοχυρώσει και αυτή και κανά δυο τρεις άλλες...έρχεσαι εσύ μπαίνεις στην ιστοσελίδα μου, βλέπεις τη φωτό την κατεβάζεις, τις κάνεις και κάποιες αλλαγές και την ανεβάζεις στη δικιά σου σελίδα....λες να έρθω εγώ και να σου πω ότι είναι δικιά μου? άντε και ήρθα.....ξέρεις τι θα μου πεις???

βρε φιλενάδα δεν έχω ανάγκη να σου την πάρω...έχω και εγώ δικιά μου μηχανή και τραβάω φωτό από όπου θέλω...βλέπεις πουθενά να λέει ότι είναι δικιά σου η φωτό? βλέπεις να είναι ίδιες αυτές οι φωτογραφίες??

δεν ξέρω....αλλά λόγω δουλειάς βλέπω πως πολλά γίνονται και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα...!!!

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από Pixelatorios » 14 Οκτ 2005 03:39

Μια φιλοσοφία λέει: να είσαι υπερήφανος όταν σε κλέβουνε το υλικό σου, είσαι πολύ καλός.
Και το πιο έξυπνο είναι να βρείς μια μέθοδο να προστατεύεις την δουλειά σου.

Άβαταρ μέλους
exposed_bone
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από exposed_bone » 14 Οκτ 2005 08:28

μόλις ξεμπερδέψω λίγακι έχω σκόπο να πάω σε συμβολαίογραφω.... Αλλά έχω 2 απορίες
1. Πόσο θα μου στοιχίσει;
2. Μπορώ να συνδέσω ένα έργο με δύο άτομα εκ των οποίων κάποιος είναι κάτω από 18;

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από changlee » 17 Οκτ 2005 16:00

geraki έγραψε:...
Se eyxaristw, eilikrina me voithises ektenws! Genikotera sto freeStuuf h plohghsh einai idiaitera epoikodomitikh.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από gvard » 17 Οκτ 2005 19:38

Καλησπέρα,
geraki έγραψε:gvard και pixelatorios που τα διαβάσατε αυτά που λέτε;
Ο ελληνικός νόμος (N 2121/93) που ακολουθεί πιστά την ανάλογη κοινοτική οδηγία και την σύμβαση της Βέρνης ...

Αυτά που λέω εγώ αναφέρονται μεταξύ των άλλων και στο Αρθρο 69 του νόμου που αναφέρεις.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από geraki » 19 Οκτ 2005 03:48

:question:
Το άρθρο 69 αφορά την σύσταση του Οργανισμού Πνευματικής Ιδιοκτησίας.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από geraki » 19 Οκτ 2005 03:53

e-magazino έγραψε:...βρε φιλενάδα δεν έχω ανάγκη να σου την πάρω...έχω και εγώ δικιά μου μηχανή και τραβάω φωτό από όπου θέλω...βλέπεις πουθενά να λέει ότι είναι δικιά σου η φωτό? βλέπεις να είναι ίδιες αυτές οι φωτογραφίες??

δεν ξέρω....αλλά λόγω δουλειάς βλέπω πως πολλά γίνονται και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα...!!!
Και αφού έχει δική του μηχανή γιατί δεν την χρησιμοποιεί αντί να κλέψει την δουλειά σου; Όπως και να'χει ο νόμος σε καλύπτει, το θέμα είναι πόσο μακριά αντέχεις να το τραβήξεις.

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από changlee » 22 Οκτ 2005 01:47

Στο καλοκαιρινό τεύχος του «γραφίστα» υπήρχαν για άλλη μια φορά αξιόλογα και χρήσιμα άρθρα όπου ένα από αυτά αφορούσε και το θέμα των πατέντων! Άμα γινόταν θα ήθελα να το ανεβάσω όλο. Στο συγκεκριμένο περιοδικό επικρατεί μια διαφορετική κουλτούρα, πιο ανθρώπινη, όπου δεν επικρατούν διαφημίσεις, αλλά Άρθρα.

Και το συγκεκριμένο άρθρο, ενημερώνει αρχικά για τη συνεχώς αναβαλλόμενη δίκη που πρόκειται να γίνει στην ΕΕ για τις τρισεκατομύρια Αμερικάνικες πατέντες. Και ιστορικώς, αναφέρει ότι αν σε κάθε κατασκευή που χρησιμοποιεί το θεμελιώδες Πυθαγόρειο θεώρημα, πληρώνονταν και κάποιο αντίτιμο στα δικαιώματα του «δημιουργού» τότε πολύ αργά θα αναπτυσσόταν ο πολιτισμός. Και όχι μόνο. Πόσα και πόσα είναι τα έργα που αποτελούσαν θεμέλια της επιστήμης και της τεχνολογίας χωρίς καμιά τρεηντμαρκ πατέντα και λοιπά.

Τι μας νοιάζουν όλα αυτά; Αν οι Αμερικάνικες πατέντες κερδίσουν την επιβολή τους στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο τότε την κάτσαμε όλοι! Από το mp3, ως το jpeg, και από τη μπάρα loading ως τη χρήση Javascript, θα πληρώνουμε δικαιώματα.

:pint:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από KGP » 23 Οκτ 2005 04:33

to mp3 nomizo oti einai europaiki pantenta kai malista enos technologikou institoutou i panepistimiou tis germanias....

apo ekei kai pera omos ta pneumatika dikaiomata paralila apoteloun kai efaltirio anaptiksis polon pragmaton... opote einai catch22 case opos kai na to deis
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από Pixelatorios » 24 Οκτ 2005 01:22

Μην μπερδευόσαστε βρε παιδιά, εσείς φτάσατε στην πατέντα!
άλλο πατέντα και άλλο copyrihgt.

Tο θέμα είναι όμως πνευματικά δικαιώματα τα οποια όπως έγραψε το γεράκι με ένα save η ένα click είσαι αυτόματα ο κάτοχος τις φωτό, μουσικής, και ότι άλλο να είναι.

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από viruswitch » 27 Οκτ 2005 17:20

Πριν από κάποιους μήνες είχα κάνει την ίδια ερώτηση σε ένα αμερικάνικο φόρουμ για webdesign. Εκεί μου είχαν πει ότι τα πνευματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται αυτόματα. Μπορεί κάποιος να τα κατοχυρώσει και στην αρμόδια υπηρεσία καταβάλλοντας κάποιο ποσό, το οποίο είναι μικρό από ότι μου είχαν πει. Πιστεύω ότι αυτή η υπηρεσία είναι δημόσια και δεν χρειάζεται συμβολαιογράφος. Η διαφορά, μου είχαν πει οι αμερικάνοι, είναι ότι αν κάποιος κλέψει την πνευματική σου ιδιοκτησία, η αποζημίωση που θα λάβεις αν έχεις κατοχυρώσει τα δικαιώματα θα είναι πολύ μεγαλύτερη από την αποζημίωση που θα έπερνες διαφορετικά.

Τώρα τί ισχύει στην Ελλάδα? Το μύνημα με τον νόμο της Βέρνης είναι πολύ ενδιαφέρον, ειδικά στο οτι αναφέρει ότι τα δικαιώματα κατοχυρώνονται αυτόματα, όπως και στην αμερική.

Δεν υπάρχουν αυτοί οι νόμοι και κανονισμοί σε κάποια ιστοσελίδα των υπουργείων? Η τουλάχιστον oi εταιρίες webdesign θα πρέπει να τα γνωρίζουν αυτά τα θέματα.

Πάντος και εγώ θεωρώ ιδεολογικά ανήθικο να παίρνει κανείς μια εικόνα που ανήκει σε κάποιον άλλον, έστω και αν την αλλάζει. Οι ισορροπίες είναι όντως λεπτές σε αυτά τα θέματα, όμως σημαντικό είναι αν κάποιος εσκεμμένα κλέψει κάτι ή απλά δημιουργήσει τυχαία κάτι που μοιάζει. Το τελευταίο δε μπορούμε να το αποφύγουμε, 7 είναι οι νότες του πενταγράμμου, γιαυτό και πολλά τραγούδια μοιάζουν μεταξύ τους. Αυτό δε σημαίνει ότι έιναι κλεμμένα.

:)

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να βρούμε ορισμούς των copyright, πνευματικών δικαιωμάτων και πατέντας. Αντί να λέμε απλά ότι δεν είναι το ίδιο. Ακριβώς που διαφέρουν? Ας μας διαφωτίσει κάποιος.

Megistos

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από Megistos » 27 Οκτ 2005 17:43

Με τα τραγούδια το γνωρίζω κι εγώ, δεν είμαι ειδικός και δεν ξέρω τι ακριβώς μετράνε (νότες, μέτρα κ.λπ.) αλλά θεωρείται κλοπή αν χρησιμοποιήσεις 7 ή και άνω συνεχόμενες νότες (?) με την ίδια σειρά που υπάρχουν σε κομμάτι το οποίο έχει δημιουργηθεί νωρίτερα.
________

Όσον αφορά την πνευματική ιδιοκτησία, ισχύει το ότι την αποκτάς αυτόματα με την δημιουργία του έργου σου. Αρκεί να μπορείς να αποδείξεις ότι εσύ το δημιούργησες πριν από αυτόν που σε "έκλεψε". Εδώ μπαίνει ο συμβολαιογράφος που θεωρείται αξιόπιστος από κάποιο δικαστήριο να επιβεβαιώσει την ημερομηνία δημιουργίας του έργου.

Φυσικά τα ανωτέρω δεν έχουν σχέση με copyrights. Δλδ δεν μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση από αυτόν που σε έκλεψε* απλά μπορείς να δικαιωθείς εάν αυτός ισχυριστεί ότι είναι δικό του και δεν πρέπει εσύ να το χρησιμοποιείς.

(* Εάν επιθυμείς και αυτό πρέπει να ακολουθήσεις μία χρονοβόρα και υπερβολικά ακριβή διαδικασία στο υπουργείο εμπορίου για να πάρεις copyright ή/και trademark για να μπορείς να αποδείξεις επιχειρηματική δραστηριότητα σε σχέση με το εν λόγω έργο και να δικαιούσαι αποζημιώσεις, ηθικές βλάβες, διαφυγόντα κέρδη κ.λπ.)
________

Το θέμα με τις αμερικάνικες πατέντες είναι τεράστιο. Φυσικά το πρόβλημα δεν είναι τα jpeg ή τα mp3 που ούτως ή άλλως είναι αλγόριθμοι ανοιχτοί και χωρίς δικαιώματα. Το θέμα αφορά δεκάδες χιλιάδες ΗΛΙΘΙΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ λογισμικού (κυρίως).

Παραδείγματος χάριν:
Υπάρχει πατέντα που περιγράφει την διαδικασία συμπλήρωσης μια φόρμας με το e-mail σου, που πατώντας ένα παραλληλόγραμμό κουμπί που γράφει "Signup" ή "Submit" αποστέλλει τα στοιχεία στον διαχειριστή του website. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΕΝΤΑ!

Με λίγα λόγια αν εσύ θέλεις να έχεις μια mailing list στο website σου πρέπει να βρεις ένα διαφορετικό τρόπο από μια φόρμα με κουμπάκι "Signup" ή "Submit". Πράγμα αδύνατον. Και αυτό προσπαθεί να αποφύγει η Ε.Ε. Ένα μπάχαλο σε περίπτωση που περάσουν οι πατέντες λογισμικού.

Γιατί το θέμα είναι λεπτό. Δεν μπορεί να υπάρξει σαφής διαχωρισμός όσον αφορά την καινοτομία του λογισμικού. Δεν μπορούν να γράψουν ένα νόμο που να καθορίζει τι είναι αυτονόητο ("ένα κουμπάκι submit") ή όντως πρωτοποριακό (τα smart-tags του Office η ο,τιδηποτε άλλο) επομένως και τι δικαιούται να πατενταριστεί και τι όχι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Megistos την 27 Οκτ 2005 18:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από viruswitch » 27 Οκτ 2005 18:18

Ευχαριστώ για την απάντηση, τώρα κατάλαβα που χρειάζεται ο συμβολαιογράφος.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2005 18:31

πολύ ωραία εξήγηση. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες