Πνευματικά δικαιώματα

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από KGP » 16 Νοέμ 2005 05:24

schetiko me copyrights arthro kai poli endiaferon...elpizo na min epektathi para poli kai se alla plaisia giati oi amerikanoi einai san kai mena...they dont use something they abuse it.....

http://www.theregister.co.uk/2005/11/11 ... oats_ippa/
US DoJ offers to jail copyright infringers
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από changlee » 24 Νοέμ 2005 18:23

Πριν μερικές βδομάδες ζήτησα την βοήθεια ενός σχεδιαστή για μια γραμματοσειρά. Για να είμαι ειλικρινής, την έψαχνα γιατιί δεν την είχα. Το πρώτο που με ρώτησε: «Θα τη χρησιμοποιήσεις για εμπορικό σκοπό;»

Εγώ την ήθελα για μια ιστοσελίδα και έτσι το θέμα έκλεισε περίεργα. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις γραμματοσειρές; Μπορώ να χρησιμοποιήσω όποια θέλω στο site μου;

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από viruswitch » 24 Νοέμ 2005 18:30

Υπάρχουν πολλές δωρεάν γραμματοσειρές στο ίντερνετ αρκει να ψαξεις στο google για free fonts download αλλά αν κάποιος έχει φτιάξει μια (πολύ πρωτότυπη ή και όχι) γραμματοσειρά μόνος του, μπορεί σίγουρα να κρατάει τα δικαιώματα. Γιατί οι γραμματοσειρές είναι και αυτές στην ουσία εικόνες.

Άβαταρ μέλους
Sfinaki
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από Sfinaki » 19 Φεβ 2006 12:29

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιά υπηρεσία πρέπει να απευθυνθώ για να κατοχυρώσω κείμενα δικά μου έτσι ώστε να μου ανοίκουν τα πνευματικά δικαιόματα?

Άβαταρ μέλους
e-magazino
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από e-magazino » 19 Φεβ 2006 13:53

Sfinaki έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιά υπηρεσία πρέπει να απευθυνθώ για να κατοχυρώσω κείμενα δικά μου έτσι ώστε να μου ανοίκουν τα πνευματικά δικαιόματα?

Παλιά ήταν η Εθνική Βιβλιοθήκη που κατοχύρωνες τα κείμενά σου και μάλιστα δωρεάν. Τώρα υπαρχουν δύο τρόποι : α) Θα πας σε Συμβολαιογράφο ο οποίος θα σου κάνει
πράξη φύλαξης και κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων και το ποσό που θα πληρώσεις είναι ανάλογο με τις σελίδες των κειμένων που θες να κατοχυρώσεις (μια απλή συμβουλή: προσπάθησε τα αντίγραφα που θα δώσεις των κειμένων σου να είναι όσο πιο πολύ μπορείς πυκνογραμμένα με μικρά γράμματα και φωτοτυπίες μπρος-πίσω έτσι ώστε να λιγοστεύουν τα φύλλα γιατί τα χρήματα είναι αρκετά)
και β) μπορείς να στείλεις γράμμα στον εαυτό σου μαζί με τα αντίγραφα των κειμένων σου και από τη σφραγίδα του ταχυδρομείου αποδεικνύεται ότι είναι δικά σου

Προσωπικά, τον β΄τρόπο δεν τον συνιστώ καθόλου και τον αποφεύγω όσο δεν πάει άλλο γιατί δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη σε μια άσχημη -χτυπα ξύλο- στιγμή.

Για τον Συμβολαιογράφο να υπολογίζεις γύρω στα 15 ευρώ για την συμβολαιογραφική πράξη που θα συντάξει και μετά είναι το ποσό που θα πληρώσεις για κάθε αντίγραφο και το παράβολό του .

Ελπίζω να σε κατατόπισα :)

Άβαταρ μέλους
Sfinaki
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από Sfinaki » 19 Φεβ 2006 15:53

Σε ευχαριστώ πολύ e-magazino!
Με κατατόπισες πολύ καλά. :wink:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Φεβ 2006 20:18

Η Εθνική βιβλιοθήκη ακόμα ισχύει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα

Δημοσίευση από sibas » 20 Φεβ 2006 00:14

Το γράμμα προς τον εαυτό σου ισχύει απλά θα πρέπει να αποδειχτεί στο δικαστήριο, προσωπικά ακολουθώ το "γράμμα" γνωρίζοντας ότι σε άσχημη στιγμή θα τρέχω αναγκαστικά σε δικαστήρια αλλά όπως λέει και ο δικηγόρος μου είναι σίγουρα λεφτά όταν αποδείξεις ότι είναι δικό σου.

ΥΣ: το χρησιμοποιώ σε ποιήματα μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες