Ας κάνουμε save...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Ας κάνουμε save...

Δημοσίευση από patriot » 11 Οκτ 2005 23:04

Που λέτε έπαθα ένα είδος crash. Θέλω τώρα ένα πρόγραμμα που να κάνει save αλλά για να καταλάβετε τι save πρέπει να σας εξηγήσω όλη την ιστορία!

Ξεκινάω με τα windows. (Τι άλλο θα ήταν το πρόβλημα άραγε; ;) ). Τα windows λοιπόν κράσαραν και μάλιστα εντελώς αδικαιολόγητα. Παρόλο που έκανα φορμάτ το φορμάτ δεν έγινε κανονικά (παρόλο που το cd ήταν καινούργιο) και μονάχα όταν άλλαξα δίσκο μπόρεσα και τα εγκατέστησα τελικά. Τώρα που έχω τα αρχεία μου (αν και όχι όλα, τουλάχιστον 100 Giga χάθηκαν από τα 250 που είχε ο σκληρός) σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποιο undelete πρόγραμμα για να σώσω τα όποια χάθηκαν.

Εδώ όμως θέλω πρώτα να κάνω κάτι άλλο. Όταν τα σώσω που θα τα βάλω; Πρέπει να τα γράψω σε dvd αλλά έστω και προσωρινά πρέπει να τα βάλω στον σκληρό κάτι που είναι κομματάκι δύσκολο. Αν και οι λόγοι που είναι δύσκολο είναι πολλοί, ο ποιο βασικός είναι αυτός: Πολλά αρχεία ας πούμε jpg μεγάλα 300χ300pixels κατά μέσο όρο έχουν μέγεθος π.χ 300MB το καθένα!!!!!!! Όσο εξωφρενικό και αν ακούγεται αυτό είναι αλήθεια!! Και το κουφό είναι ότι επειδή έπαθα το ίδιο πριν 2 χρόνια σχεδόν, σήμερα το βλέπω σχεδόν "φυσιολογικό"!! Το πρόβλημα τότε το έλυσα κάνοντας save ΕΝΑ-ΕΝΑ όλα τα αρχεία jpg που είχα. Το πρόγραμμα (όχι ότι έχει σημασία αλλά ήταν το paint shop pro) με το που έκανε save το jpg, το jpg "αναγκαζόταν" να σκεφτεί τα δεδομένα του, έβλεπε ότι έπρεπε να ήταν πολύ μικρότερο από 300MB και σωζώταν με το φυσιολογικό του μέγεθος (π.χ 30Kb). Το μόνο που είχα ήταν να κάνω save. Λοιπόν το ίδιο πρόβλημα έχω τώρα. Όχι όμως με τα jpg αλλά με τα mp3's. Μόνο που τα mp3 δεν ξέρω πως να τα κάνω save.

Και αυτή είναι η ερώτηση μου. Ξέρει κανείς κανένα τρόπο; Κανένα πρόγραμμα που να κάνει save για κάποιο λόγο τα mp3's; Αλλά τι λόγος θα είναι αυτός; Γιατί να τα σώσω ας πούμε από το internet δεν γίνεται αφού τα έχω ήδη στον σκληρό μου. Απλά να τα ανοίγεις (όπως ανοίγεις τα jpg με το paint shop pro) και μετά να κάνεις save (όπως ένα jpg). Κανένα τέτοιο πρόγραμμα ξέρει κανείς;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 12 Οκτ 2005 21:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Mahadeva
Επικοινωνία:

Ας κάνουμε save...

Δημοσίευση από Mahadeva » 12 Οκτ 2005 01:23

:o :o :o Τραγωδία !!! :o :o :o :o :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
megamak

Ας κάνουμε save...

Δημοσίευση από megamak » 12 Οκτ 2005 13:16

Εγώ για μουσική χρησιμοποιώ το Goldwave, αλλά δε ξέρω κατά πόσο βολεύει για τη δουλειά που θες να κάνεις (δηλ. να ανοίξεις όλα σου τα αρχεία ένα-ένα)!
Εικόνα

aftos

Ας κάνουμε save...

Δημοσίευση από aftos » 12 Οκτ 2005 13:36

Ego den katalava kati stin oli ipothesi. Les oti prepei na ta soseis kapou, meta na ta anoikseis ena-ena kai meta na ta soseis se mia pio "mikri" ekdosi (as to po etsi),sosta? Auto pou den katalava einai, apo pou ta anoiges ta jpg ena-ena? Pou itan sosmena gia na mporeis na ta anoikseis etsi?
Gia programma mporeis na xrisimopoiiseis kai to nero wave editor, me to opoio to mono pou mporeis na kaneis einai na soseis ta arxeia sou se alli morfi (p.x. se mp3pro), alla ennoeitai oti tha exeis kai to analogo xasimo pliroforion. To idio ginetai kai me ta jpg, mono pou ekei iparxoun polla dedomena pou mporoun xathoun, xoris kan na fainetai! Oi eikones pou esoses, apo 300mb se 30kb (:o), pos itan meta? Rotao giati an einai i idia, 2 pragmata einai pithana:H' eixes kanei diafora effects stin eikona kai sothikan s'autin oles oi allages outos oste na mporeis na giriseis stin arxiki (autes oi plirofories tha xathikan meta to sosimo) h' den itan aples eikones alla kanonika files opou i eikona eixe xrisimopoiithei apla gia "masking" tou file.

ciao 8)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Ας κάνουμε save...

Δημοσίευση από patriot » 12 Οκτ 2005 22:43

megamak

Γνωστό πρόγραμμα αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω... Γιατί το βλέπεις δύσκολο;; Επειδή τα αρχεία είναι πολλά;

aftos
Ego den katalava kati stin oli ipothesi. Les oti prepei na ta soseis kapou, meta na ta anoikseis ena-ena kai meta na ta soseis se mia pio "mikri" ekdosi (as to po etsi),sosta?
Σωστά. Ακριβώς έτσι!
Auto pou den katalava einai, apo pou ta anoiges ta jpg ena-ena? Pou itan sosmena gia na mporeis na ta anoikseis etsi?
Βασικά ήταν σε κάποιο folder που τα είχα σώσει κάνοντας undelete. Ή εκτός από το undelete ότι είχε σωθεί από το crash. Τώρα το πως σώθηκε μην ρωτάς γιατί μέχρι στιγμής δεν κατάλαβα ούτε γιατί έπαθε crash ούτε πως το έπαθε.

Αν και ξέρω τι διαδικασία είχα κάνει τότε (εννοώ ότι την θυμάμαι ακόμα) βρίσκω μια "τρύπα" στην όλη υπόθεση. Και κουφή τρύπα για την ακρίβεια. Το ότι άλλαξα ένα καλώδιο ήταν αφορμή να τα φτύσει ο δίσκος; Δεν ήταν καλώδιο ρεύματος να πεις ότι υπερφορτώθηκε ο σκληρός ή κάτι τέτοιο. Απλά άλλαξα το πλααατττύύύύ καλώδιο που συνδέει π.χ ένα cd, ένα dvd και τον σκληρό. Ή δύο σκληρούς. (Αυτό το καλώδιο νομίζω πως είναι ο Ide Controller σωστά;;; ). Και αυτό που λέω τρύπα δεν είναι ότι άλλαξα το καλώδιο όσο το ότι όταν μετά είδα ότι ήθελα και κάτι ακόμα (νομίζω το dvd) δεν δεν έφτανε το καλώδιο απλά ξανά έβαλα το παλιό και ο δίσκος ΤΑ ΕΦΤΥΣΕ!!! Ε, δεν είναι κουφό;; Πώς λειτουργούσε πριν και δεν λειτουργούσε τώρα;; Το καινούργιο καλώδιο ήταν αγορασμένο την προηγούμενη μέρα άρα δεν είχε πρόβλημα... Άρα; Αποτέλεσμα; Άγνωστο!!

Έτσι λοιπόν ότι έσωσα-έσωσα. Και τότε και τώρα. :evil: :evil:

Gia programma mporeis na xrisimopoiiseis kai to nero wave editor, me to opoio to mono pou mporeis na kaneis einai na soseis ta arxeia sou se alli morfi (p.x. se mp3pro), alla ennoeitai oti tha exeis kai to analogo xasimo pliroforion.
Επειδή θα γίνει pro; Ή εννοείς κάτι άλλο; Πάντως δεν θέλω να χάσω τίποτα άλλο ευχαριστώ!! Μου φτάνει ότι έχασα!!
To idio ginetai kai me ta jpg, mono pou ekei iparxoun polla dedomena pou mporoun xathoun, xoris kan na fainetai! Oi eikones pou esoses, apo 300mb se 30kb (), pos itan meta? Rotao giati an einai i idia, 2 pragmata einai pithana:H' eixes kanei diafora effects stin eikona kai sothikan s'autin oles oi allages outos oste na mporeis na giriseis stin arxiki (autes oi plirofories tha xathikan meta to sosimo) h' den itan aples eikones alla kanonika files opou i eikona eixe xrisimopoiithei apla gia "masking" tou file.
Ξέρω πολύ καλά τι εννοείς με τα διάφορα effects. Χρησιμοποιώ τέτοια προγράμματα εδώ και χρόνια και ξέρω πόσο βάρος σε kb που φτάνουν τα mb μπορεί να πάρει μια φωτογραφία κυρίως άμα α) είναι wallpaper β) στην μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης γ) σε μορφή bmp για να διατηρείτε στην άψογη ανάλυση (κάτι που το κάνω συχνά) των wallpaper που φτιάχνω εγώ και έτσι εγώ ευθύνομαι για τα χιλιάδες effects που μπορεί να βάλω ΑΛΛΑ 300mb δεν δικαιολογούνται με τίποτα!!! Να μου έλεγες 30mb το καταλαβαίνω!! Αλλά το "30" είναι το 1/10 του 300!!! Είναι σαν κάπου να μπέρδεψε το computer και να έβαλε ένα "0" παραπάνω. Όσο για το τι εικόνες ήταν; Η wallpapers όπως είπα ή διάφορα gif's/jpg's που βρίσκω στο internet και μου αρέσουν. Από ένα avatar και κανένα vectorάκι μέχρι ξένα wallpapers. Όλων των ειδών τα μεγέθη και είδη. Αλλά δεν νομίζω η μεγαλύτερη εικόνα/φωτογραφία/wallpaper να ήταν μεγαλύτερη από το διπλάσιο του 1600x1200 όσο δηλ είναι η μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είχε 300mb βάρος!!

aftos

Ας κάνουμε save...

Δημοσίευση από aftos » 14 Οκτ 2005 18:30

Erotisi: Oi eikones pou anafereis, den itan ap'tin arxi 300 mb, alla eginan toso meta to undelete h' lathos katalava? An einai ontos etsi, auto pou mou erxetai sto mialo einai na exei dimiourgithei "keno" sta arxeia. Tipota to anisixitiko. To file menei to idio me tin diafora oti katalamvanei perissotero xoro. Afou les oti doulepse to kolpo tou "anoigo ena-ena kai sozo os.." me ta jpg, giati na min doulepsei kai me ta mp3 :roll: Dokimase to me kapoio programma (opos to goldwave pou anefere o megamak) kai apothikeuse to me kapoio allo onoma, se morfi mp3. Min ksexaseis na ta sozeis sto idio bitrate kai frequency pou itan ta arxika. Oxi oti tha ginei tipota an ta allakseis, apla an to valeis se xamilotero tha exeis xasimo stin poiotita (<- gia tetoio eidos xasimo pliroforion milousa sto proigoumeno post mou).

ciao 8)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Ας κάνουμε save...

Δημοσίευση από patriot » 15 Οκτ 2005 02:31

aftos έγραψε:Erotisi: Oi eikones pou anafereis, den itan ap'tin arxi 300 mb, alla eginan toso meta to undelete h' lathos katalava?
Όχι καλά κατάλαβες. Αυτό ακριβώς! Ήταν π.χ 30kb, μετά το crash έγιναν 300mb και μετά το save πάλι 30kb!!
An einai ontos etsi, auto pou mou erxetai sto mialo einai na exei dimiourgithei "keno" sta arxeia. Tipota to anisixitiko. To file menei to idio me tin diafora oti katalamvanei perissotero xoro.
Ναι συμφωνώ με όσα αρχεία έγινε έτσι και είχα πολύ τύχη που απλά με ένα save ξανάγιναν κανονικά. Αλλά δεν έγινε έτσι παντού. Μερικά imgs έχασαν π.χ το 50% τις εικόνας και συνήθως από την μέση και κάτω. Από την μέση και κάτω φαίνεται σαν κάποιος να πήρε τα pixels ένα-ένα και να τα ανακάτεψε ώστε να μην φαίνεται καθόου το νόημα της εικόνας, του τι ήταν πριν δηλ...
Afou les oti doulepse to kolpo tou "anoigo ena-ena kai sozo os.." me ta jpg, giati na min doulepsei kai me ta mp3 :roll: Dokimase to me kapoio programma (opos to goldwave pou anefere o megamak) kai apothikeuse to me kapoio allo onoma, se morfi mp3.
Εμ.. αυτό ρωτάω τόση ώρα. Αν ξέρει κανείς κανένα τέτοιο πρόγραμμα!!
:hammer: :hammer:
Min ksexaseis na ta sozeis sto idio bitrate kai frequency pou itan ta arxika.
Και πως μπορώ να ξέρω σε ποιο bitrate ήταν αρχικά; Αυτό το πρόγραμμα που ανέφερε ο megamak μήπως ξέρεις αν λέει και τις πληροφορίες του αρχείου (αν φυσικά είναι σωστές και δεν είναι άλλα 300mb το κάθε αρχείο!!!)
Oxi oti tha ginei tipota an ta allakseis, apla an to valeis se xamilotero tha exeis xasimo stin poiotita (<- gia tetoio eidos xasimo pliroforion milousa sto proigoumeno post mou).
Σε γενικές γραμμές το κατάλαβα αλλά δεν ήξερα αν εννοείς αυτό ή αν ήταν το σωστό χάσιμο (δηλ την επαναφορά στα 30kb) που έλεγα...
ciao 8)
bye!

Άβαταρ μέλους
metalized

Ας κάνουμε save...

Δημοσίευση από metalized » 28 Οκτ 2005 00:35

file scavenger einai ena kalo programma undelete, alla tha soy sinistoysa na swseis tis plirofories soy se allon skliro thisko, giati akoma kai na kaneis undelete, an swseis ston ithio skliro einai poli pithano na xaseis akoma perissotero xwro.

oson afora to ipervoliko megethos, anarwtiemai mipws ta win then aneferan to swsto megethos.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες