Βοηθείστε έναν Windowsακια που θέλει να γίνει Linuxακιας...

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 12 Οκτ 2005 15:34

Αποφάσισα κι εγώ να βάλω και linux στο pc μου. Έχω ήδη τo Linux Mandrake αλλά διάβασα κάπουότι δεν μπορείς να εσκαταστήσεις εκεί το netmod της ISDN. Ε, εντάξει δεν το χώνευα κιόλας λίγο... Έτσι σκέφτηκα να μην βάλω το mandrake αλλά να ψάξω για κάτι πιο καλό. Λοιπόν, ακούω προτάσεις... Ποιο θεωρείτε καλό, ποιο κακό (και ποιο άσχημο :lol: ) !!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 12 Οκτ 2005 16:27

Αυτό είναι κάτι τελείως υποκειμενικό, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.
Το καλό με το linux είναι ότι μπορείς να το έχεις κομμένο και ραμένο στα μέτρα σου. Το θέμα είναι το τι ζητάς εσύ.
Εγώ π.χ. έχω βολευτεί μια χαρά με το fedora. Κάποιοι άλλοι το μισούν.
Εγώ θα σου έλεγα για αρχή να δοκίμαζες μερικές live διανομές για να εξοικειωθείς και να διαλέξεις ευκολότερα.
Καταρχήν δες knoppix που θα καταλάβεις πως περίπου είναι το debian (το knoppix είναι debian based). Δες κάποια live διανομή του SuSe που είναι πολύ εύκολο για αρχάριους. Επίσης υπάρχει το mandriva move το οποίο είναι live mandriva (το mandrake δεν υπάρχει πια ;)). Ακόμα και το fedora πια υπάρχει σε live:
http://fedoraproject.org/wiki/LiveCD
Με λίγα λόγια δοκίμασε από live cds για να μην κάθεσαι να κάνεις setup συνέχεια και αποφάσισε μόνος σου.
Το πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω βέβαια είναι το πως θα τα κατεβάσεις όλα αυτά... Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις από κάποιο Internet Cafe αν δεν έχεις dsl στο σπίτι σου.
Εμένα πάντος στην αρχή μου είχαν φανεί πολύ εύκολες η suse, την οποία όμως δεν την συμπάθησα λόγω της εμπορικής της φύσης και η mandrake, τώρα mandriva.
Ρίξε και μια ματιά στο www.knoppel.org

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 12 Οκτ 2005 19:34

Από εδώ τί να κατεβάσω για liveCD;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
metalized

Δημοσίευση από metalized » 14 Οκτ 2005 10:27

tro BLAGLIVE-39999.20002.iso katevase, an theleis aplws to live.
Ipothetw oti to allo einai installation CD.

Pantws an exeis kali sinthesi sto internet katevase to Knoppix DVD.
http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 14 Οκτ 2005 16:17

Λες ε; Πρόκειται να βάλω ADSL. Θα τα δοκιμάσω και τα δυο.
Το ubuntu τί λέει; Άκουσα πολύ καλά λόγια μέσα στο forum.

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 15 Οκτ 2005 09:24

Γεια σου xultimatex. Το ubuntu όπως το Fedora και αρκετες αλλες διανομές είναι "Gnu" και είναι βασισμένες στο Gnu/Linux Debian! Τώρα για να απαντήσω στις απορίες σου!
1) Διάλεξε μια διανομή που "θεωρείς" καλήτερα?,στα μέτρα σου, σου αρέσει περισσότερο, βρες ένα κριτήριο. Μετα οτι και να κάνεις απο ADSL, ISDN, και άλλα περιφεριακά θα το δούμε εδώ μαζί.;)
2) Το Ubuntu είναι η ποιο αγαπημένη μου διανομή(για μένα). Είναι Gnu/Linux δλδ βασισμένη στο Debian και η φιλοσοφία της διανομή αυτης (Ubuntu) είναι το ληττό! δλδ έχει ολα τα βασικά προγραμματα που μπορεί κανείς να δουλέψε και απο εκεί και πέρα βάζεις εσύ εχει μεγάλη υποστήριξη και αρκετούς οπαδούς! Μιλάω για διανομές που θέλουν εγκατάσταση σε σκληρό εαν θελεις boot cd διανομή το Ubuntu πάλι! Επείσης υπάρχει και το Kubuntu με γραφικό περιβάλλον KDE ενό το Ubuntu διαθέτει Gnome.
Όσο για το Internet θα κάνω άλλο post για να δεις τι μπορείς να κάνεις και να μπαίνεις στο internet.

Αυτά και από εμένα, ελπίζω να σε κάλυψα! σε όποια απορία έχεις ρωτα! και εμείς ακόμα ρωτάμε δεν γίναμε τελειοι;) κανένανς δεν είναι!
Anime Classic + GNU/Linux = Respect To Life !

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 15 Οκτ 2005 09:30

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο που έγραψα πριν αλλά ήθελα να καλήψω της απορίες και να μην δημιουργίσω άλλες,...
Για μένα οι διανομές του "linux" είναι πολλες που κέρδισαν της εντυπώσεις αλλά επικράτησανε και προτείνω:
1)Gnu/Linux Debian - δουλέυεις με αρχεια .deb
2)Gnu/Linux Fedora (από την Red-Hat) δουλέυεις με αρχεία .rpm
3)Gnu/Linux (K)Ubuntu - δουλέυεις με αρχεια .deb
Για οτι δεν κατάλαβες η θέλεις να αναπτύξουμε καποιο θέμα ευχαρίστως!

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 15 Οκτ 2005 10:34

Δε ξέρω ρε σεις... Δε ξέρω καν τί θέλω να κάνω με τα linux. Απλά θέλω να τα γνωρίσω. Από το όνομα μόνο (κι επειδή το έχει ένας φίλος μου και δε θα παιδευτώ να το κατεβάσω) συμπάθησα το Fedora.

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 16 Οκτ 2005 12:09

Κοίτα να δεις τι παίζει! Το Fedora-κι είναι και gnu/linux οπότε είσαι μια χαρά... πολύ με αυτό ξεκινήσαν και έμειναν σε αύτο ... τραβάει και πολύ παραμετρόποιήση... βαλε το Fedora-κι και θα σε βοηθήσουμε να το αναπτύξεις εμείς ! Να παίζεις mame να βλέπεις τα πάντα απο πρωτόκολα:)...
Το Fedora-κι κυρίος χρησιμοποιει rpm η source. Τα source μπορείς να τους χρησιμοποιεις σε όλες της διανομές!
Θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω να το επεκτάνεις και να το κάνεις στα μέτρα σου:)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 16 Οκτ 2005 12:48

Πήγα σήμερα σ'ένα internet cafe που δουλεύουν κάτι γνωστοί μου και μου είπαν ότι μέσα στο περιοδικό Knoppel δίνει το linux (μάλλον knoppix διανομή). Γι'αυτή τη διανομή τί γνώμη έχεις;

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 16 Οκτ 2005 15:50

Για να είμαι ειληκρινής εγώ σου είπα τι πρωτείνω! εαν θέλεις να βάλεις μια ελληνική διανομή σαν το Knoppix η το Knoppel μπορείς να βάλεις και να το αναπτύξης... και εγω με το Knoppel ξεκίνησα αλλα δεν ξέρω τι να σου πω! καλήτερα να πάς σε μια διανομή ενός αλφα επιπέδου που να μπορεί να εχει και τα δύο γραφικά περιβάλλον (Χ) KDE & GNOME γιατι το ενα έχει αλλα προγραμματα και το αλλο έχει αλλα η παρόμοια είναι μεταξύ τους! Το Fedora-ki είναι η καλήτερη δυνατή επιλογή πιστευω! συνδιαζει και τα δυο Χ και έχει αρκετα καλή υποστήριξη! Επείσης το Knoppex & Knoppel είναι βασισμένα στο Debian και θα χρησιμοποιεις deb Source προγραμματα:) αυτα μεχρι στιγμης ! νομιζω οτι σου αξιζει κατι καλητερο απο το Knoppex & Knoppel . Πρεπει να δοκιμάσεις γιατι ο καθενας λεει το μακρύ και το κοντό του και ισως εσύ να μην συμφωνεις με αυτα που σου λέμε! εαν θελεις κατι αλλό πες μας :)!

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 16 Οκτ 2005 16:08

ΟΚ! Μεθάυριο θα πάρω το Fedora και θα βάλω αυτό.
Στα ποστ σου λες Fedora-ki. Τί είναι αυτό;

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 16 Οκτ 2005 17:23

Υποκοριστικό :P πως λεμε θανασά-κι Κωστά-κι... εγω λεω αυτο! είναι πολυ καλο! τωρα παλέυω να μπω και στο ιντερνετ με την Dsl θα δουμε το παλευω...! θα τα πούμε οτι απορία έχεις!

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 16 Οκτ 2005 21:52

To mandrake για να περάσεις από τα windows στο linux είναι ότι πρέπει.. και μην ακούς τπτ ότι δεν μπορεί να εγκατασταθεί το ISDN, απλά θα πρέπει να διαβάσεις λιγάκι για να μπεις στο πνεύμα.
Για περισσότερο διάβασμα αλλά και για να ρωτήσεις διάφορες απορίες σχετικά ξεκινά από εδώ.

http://lists.hellug.gr/pipermail/migrat ... /date.html

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 16 Οκτ 2005 22:32

Thnx για το ωραίο link αλλά δε μου αρέσει το mandrake. Θα βάλω το Fedora μάλλον. Παρ'όλ'αυτά έχει πολύ ωραία πράγματα μέσα.
Όσο για το μόντεμ διάβασα ότι ένας τεχνικός προσπάθησε άπειρες φορές αλλά τίποτα. Εσύ το έχεις εγκαταστήσει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες