Θαύμα στην Συρία

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από MichalisS » 15 Οκτ 2005 17:31

Μπορεί εσύ να τ' αποκαλείς δεισιδαιμονίες και προλήψεις. Σου είπα όμως. Όταν βιώσεις κάτι θ' αλλάξεις γνώμη και θα πιστείς! Όταν το βιώσεις δε θα τρέξεις να δεις πώς το ερμηνεύει η επιστήμη! Θα ξέρεις ότι το έζησες, θα είσαι ο ίδιος μάρτυρας και δε θα μπορείς να αμφισβητήσεις τον εαυτό σου!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Οκτ 2005 17:48

ε οκ. Τι να πεις από δω και πέρα :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από viktoras » 15 Οκτ 2005 20:52

Πάντως cdhyper λανθασμένα παράφρασες την πίστη σε προλήψεις και δεισιδαιμονίες.Οποιουδήποτε τύπου πίστη είναι αυτή....
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Οκτ 2005 21:03

Φίλε μου δυστυχώς δεν μπορώ να έχω ευθύνη αν δε γνωρίζεις το νόημα της λέξεως "πίστη" έστω και λεξιλογικά νομίζοντας ότι το έχω παραφράσει. Επειδή μάλλον δεν μου έχεις εμπιστοσύνη σου παραθέτω το λήμμα του λεξικού Τεγόπουλου - Φυτράκη:

"παραδοχή, πεποίθηση, εμπιστοσύνη, εμμονή σε αρχές ή δόγματα, αφοσίωση"

ο όρος "εμμονή σε δόγμα" είναι πολύ βαρύτερος από αυτόν που χρησιμοποίησα εγώ. Τι άλλο μπορεί να είναι η δεισιδαιμονία και η πρόληψη αν όχι εμμονή σε δόγμα;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από patriot » 15 Οκτ 2005 21:05

cdhyper έγραψε: Άλλοι πρχωρούν στη ζωή τους με την αλήθεια της επιστημονικής γνώσης...
Η επιστημονική γνώση από την πρώτη μέρα της δημιουργίας της μέχρι σήμερα είναι ατελής. (Εκτός βέβαια αν πιστεύεις το αντίθετο!) Γιατί να πιστέψω αυτήν; Ουσιαστικά δεν μας δίνεις κανένα στοιχείο για να την πιστέψουμε! Άσε δε που δεν βλέπω και τόσο σαν "αλήθεια".
και άλλοι με τις δεισιδαιμονίες και τις προλήψεις.
Η δεισιδαιμονίες και οι προλήψεις δεν έχουν σχέση με την θρησκεία απαραίτητα. Μπορεί η θρησκεία να είναι τέλεια (λέμε τώρα!) και ενώ οι δεισιδαιμονίες και οι προλήψεις απλά λόγια και μύθοι.
Είναι θέμα επιλογής.
Μα επιλογή σημαίνει ότι διαλέγω ανάμεσα σε δύο ή περισσότερα πράγματα. Για να μάθει κανείς κάτι όπως π.χ φιλοσοφία (και κυρίως αυτήν μιας και που τυχαίνει το συγκεκριμένο να πηγαίνει με την σοφία/ηλικία της ζωής) θέλει πάρα πολλά χρόνια. Το ίδιο με τα σχετικά της θρησκείας. Τόσα πολλά ώστε οι άνθρωποι στην ηλικία των 20-30 δεν είναι σε θέση να θέσουν απόψεις ούτε υπέρ του ενός ούτε του άλλου. Εσύ προσωπικά λες πως επέλεξες την φιλοσοφία. Δηλ εισαι καμιά 100 χρονών ώστε τα είδες και τα δύο και τελικά επέλεξες την φιλοσοφία;

Κατά την γνώμη μου ο σωτός φιλόσοφος παραδέχεται ένα κυρίως πράγμα. Ότι σε αυτόν τον πλανήτη μπορεί να γίνουν πράγματα τα οποία δεν μπορεί να κατανοήσει με την απλή λογική του άρα αφήνει ένα περιθώριο στην ύπαρξη μιας μεγαλύτερης ύπαρξης/δύναμης/οντότητας κάτι που έτσι όπως μιλάς μου δίνεις την εντύπωση ότι δε το πιστεύεις....

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από patriot » 15 Οκτ 2005 21:11

cdhyper έγραψε:Επειδή μάλλον δεν μου έχεις εμπιστοσύνη σου παραθέτω το λήμμα του λεξικού Τεγόπουλου - Φυτράκη:
Μα αυτός έιναι γνωστός αιρετικός!! Τι άλλο θα έγραφε;;
"παραδοχή, πεποίθηση, εμπιστοσύνη, εμμονή σε αρχές ή δόγματα, αφοσίωση". Ο όρος "εμμονή σε δόγμα" είναι πολύ βαρύτερος από αυτόν που χρησιμοποίησα εγώ. Τι άλλο μπορεί να είναι η δεισιδαιμονία και η πρόληψη αν όχι εμμονή σε δόγμα;
Άρα με βάση την αποπάνω πρόταση (και κυρίως τα έντονα γράμματα) είσαι δεισιδαίμονας και προληπτικός υπέρ της φιλοσοφίας; Σε τι διαφέρεις τότε από κάποιον άλλο που πιστεύει σε κάτι άλλο το οποίο θα μπορούσε να είναι το αντίθετο οποιουδήποτε άλλου στα οποία συμπεριλαμβάνεται και η φιλοσοφία; Είπα στο προηγούμενο ποστ μου και ξανατονίζω ότι φιλόσοφος ειναι αυτός που ειναι τελείως αντικειμενικός σε όλα και όχι υπέρ αυτού του πράγματος που του αρέσει.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Οκτ 2005 21:20

Άρα με βάση την αποπάνω πρόταση (και κυρίως τα έντονα γράμματα) είσαι δεισιδαίμονας και προληπτικός υπέρ της φιλοσοφίας;
Το βασικό σου πρόβλημα είναι σαφώς ότι μπλέκεις τη θρησκεία και την επιστήμη κάνοντας συγκρίσεις. Στην επιστήμη δεν υπάρχει πίστη. Μόνο αμφιβολία.
φιλόσοφος ειναι αυτός που ειναι τελείως αντικειμενικός σε όλα και όχι υπέρ αυτού του πράγματος που του αρέσει.
Σε ευχαριστώ που μου διευκρινίζεις τι πάει να πει φιλόσοφος. Αλλά μια επισήμανση: αυτό που λες είναι ο ορισμός του δημοσιογράφου. Ξαναπροσπάθησε.
Η επιστημονική γνώση από την πρώτη μέρα της δημιουργίας της μέχρι σήμερα είναι ατελής. (Εκτός βέβαια αν πιστεύεις το αντίθετο!) Γιατί να πιστέψω αυτήν;
Άλλο ένα σημείο που αποδεικνύει ότι μπλέκεις επιστήμη με θρησκεία. Την επιστήμη δεν την πιστεύεις. Στην επιστήμη κερδίζεις γνώσεις για να μάθεις να αμφιβάλλεις.

Τα άλλα που λες περί ηλικίας δεν τα καταλαβαίνω καθότι δεν μπορώ να καταλάβω τη σχέση πνευματικής και φυσικής ηλικίας.

Είναι εμφανές ότι μιλάμε άλλη γλώσσα γι αυτό και δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Η επιστήμη δεν έχει σχέση με πίστη. Η επιστήμη σου προσφέρει γνώση ενώ η πίστη ελπίδα. Τι ποιότητας ελπίδα όμως είναι αυτή χρήζει ιδιαίτερης εξέτασης.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από patriot » 15 Οκτ 2005 22:26

Το βασικό σου πρόβλημα είναι σαφώς ότι μπλέκεις τη θρησκεία και την επιστήμη
Μα και εσύ το έκανες αυτό. Σύγκρινες την φιλοσοφία με την θρησκεία. Και ούτε καθαρά με την θρησκεία αλλά με τις δεισιδαιμονίας και τις προλήψεις... Δεν είναι άδικο να το λες για μένα όταν το έκανες και εσύ;
κάνοντας συγκρίσεις.
Μα αυτό δεν είναι επιστήμη; Να δεις, να πειραματιστείς, να κάνεις συγκρίσεις... Άρα ποιος είναι περισσότερο επιστήμονας από μας τους δυο;
Στην επιστήμη δεν υπάρχει πίστη. Μόνο αμφιβολία.
Όντως -κατά γενικό όρο- δεν υπάρχει. Όπως και δεν υπάρχουν προλήψεις και δεισιδαιμονίες στην θρησκεία. Στην θρησκεία πιστεύεις ή δεν πιστεύεις. Γιατί τα έμπλεξες πριν;

Δεύτερον. Δηλ μου λες ότι όλη την ζωή πρέπει να ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ;;; Να μην ξέρω τι και πως; Να ζω μη έχοντας κάτι να μπορώ να στηριχθώ;; Καλύτερα δεν είναι η ελπίδα της πίστης; (όχι ότι την έχω αλλά λεμε τώρα) Τουλάχιστον αυτή θα με "ζεσταίνε" περισσότερο... (Πρόσεχε. Δεν λέω ότι πιστεύω το ένα ή το άλλο. Λέω ότι μπορώ να πιστέψω το ένα η το άλλο!)
φιλόσοφος ειναι αυτός που ειναι τελείως αντικειμενικός σε όλα και όχι υπέρ αυτού του πράγματος που του αρέσει.
Σε ευχαριστώ που μου διευκρινίζεις τι πάει να πει φιλόσοφος.
Παρακαλώ. Όπως μα λες εσύ τι πάει να πει φιλόσοφος έτσι είπα και εγώ. Καλά δεν έκανα;
Αλλά μια επισήμανση: αυτό που λες είναι ο ορισμός του δημοσιογράφου. Ξαναπροσπάθησε.
Όχι δεν είναι. Είναι αυτό που λέμε αντικειμενικότητα.Αν αυτήν την στιγμή διαβάσει κάποιος τα ποστς μας με ποιον από τους δυο θα συμφωνήσει στην αποπάνω εξήγηση του όρου "δημοσιογράφος;" Δεν νομίζω μαζί σου. (Βασικά αυτή την λέξη που την σκέφτηκες;; Η ειρωνία σου θα ήταν καλύτερη αν έγραφες "άσχετος" ή "εκτός ουσίας".. της ουσίας που θέλει εσύ να πεις τουλάχιστον)
Άλλο ένα σημείο που αποδεικνύει ότι μπλέκεις επιστήμη με θρησκεία.
Και όπως είπα και πριν εσύ το έκανες αυτό εξαρχής... Είμαστε πάτσι.
Την επιστήμη δεν την πιστεύεις.
(Άρα γιατί να ασχοληθώ με αυτήν; Αυτό είναι ένα απλό σχόλιο που το λέω για να δεις ότι κάποιος θα μπορούσε να το σκεφτεί. Το λέω απλά πληροφοριακά.)
Στην επιστήμη κερδίζεις γνώσεις για να μάθεις να αμφιβάλλεις.
Μπορώ να κερδίσω γνώσεις διαβάζοντας ένα θρησκευτικό (άσχετα με το ποια θρησκεία έχω) βιβλίο που μιλάει για την ελπίδα (γιατί όλες οι θρησκείες για την ελπίδα λένε) την οποία θέλω να την έχω στις δύσκολες στιγμές τις ζωή μου (Γιατί νομίζω ότι όλοι μας θέλουμε μια ελπίδα όταν είμαστε στις μαύρες μας και γιατί τότε εξαντλούμε τα αποθημένα του εαυτού μας όποια και αν είναι). Αν δηλ κάποια μέρα έχω τις μαύρες μου και πω το φιλοσοφικό "υπομονή ο χρόνος γιατρεύει όλες τις πληγές" τι κέρδισα; Όμως θα μπορούσα κάλλιστα το ίδιο ακριβώς πράγμα με την θρησκευτική του έννοια και να αποκτήσω μια ελπίδα. (Που επίσης το ερώτημα "τι κέρδισα " υπάρχει). Αν λοιπόν διαλέξω την φιλοσοφική του έννοια ή την θρησκευτική είναι δικιά μου η επιλογή ανάμεσα σε δύο κάτι που η ίδια η επιστήμη (όχι μόνο επειδή το ξέρω/πιστεύω αλλά και σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) λέει. Γιατί είναι δικιά μου η πίστη (θρησκεία) ή η αμφιβολία (φιλοσοφία) για το πως θα το δεχτώ. Εσύ όμως διαλαλείς μόνο το ένα από τα δύο. Γιατί; Πόσο επιστημονικό είναι να ΜΗΝ αμφιβάλεις για τη ύπαρξη (ή όχι) κάποιου; Τόση ώρα δεν λες για την αμφιβολία; Ε ΤΩΡΑ στο λέω ξεκάθαρα. ΑΜΦΙΒΑΛΩ για αυτό που εσύ λες επιστήμη, και διαφωνώ να πιστεύω την ίδια την επιστήμη που είναι καταρτησμένη από άτομα (ανθρώπους) που είναι επίσης ημιτελή. (Ή μήπως ζούμε σε ένα ΤΕΛΕΙΟ κόσμο και εγώ δεν το έχω πάρει χαμπάρι; ) Θα πιστέψω την καλή θέληση των ανθρώπων το να κάνουν τον κόσμο μας καλύτερο ΑΛΛΑ όχι το θαύμα που θα κάνουν αφού στα ημιτελή θαύματα είναι.... λιγο δύσκολο να τα πιστέψει κανείς πως να το κάνουμε...
Τα άλλα που λες περί ηλικίας δεν τα καταλαβαίνω καθότι δεν μπορώ να καταλάβω τη σχέση πνευματικής και φυσικής ηλικίας.
Ε, πως; Ίδιο είναι να είσαι φιλόσοφος π.χ 25 ετών που δεν ασχολήθηκες ποτέ στην ζωή σου με θρησκεία και ίδιο είναι να είσαι 100 χρονών αλλά επίσης να μην έχεις ασχοληθεί με θρησκεία;; Διαφέρεις σε ηλικία άρα σε γνώσεις και εμπειρίες...

(Και συνεχίζοντας την σκέψη μου η οποία δεν θα σου αρέσει: Στην μία (25) θα έχεις μια γνώμη που δεν θα την αλλάζεις γιατί θα νομίζεις ότι έχεις δίκιο (τώρα το γιατί νομίζει ο άνθρωπος ότι έχει πάντα δίκιο αυτό είναι.... φιλοσοφικό ερώτημα... Δεν νομίζεις;;) ενώ στην άλλη πάλι θα θέλεις να έχεις δίκιο καθαρά για εγωιστικούς σκοπούς και την εικόνα του φιλοσόφου θα δίνεις προς τα έξω παρόλο που θα ξέρεις ότι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρεις. Γιράσκω αεί διδασκόμενος δεν λέμε; )
Είναι εμφανές ότι μιλάμε άλλη γλώσσα γι αυτό και δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε.
ΟΧΙ!! Ναι μεν είναι αλήθεια ότι δεν συνενοούμαστε γιατί είναι επίσης ολοφάνερο ότι μιλάμε μια άλλη γλώσσα όμως ΑΥΤΟ δεν μου λες τόση ώρα; Ότι η επιστήμη πρέπει να γνωρίζει, να ξέρει, ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΕΙΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ;;; Την προηγούμενη φορά (κάπου στην πρώτη παράγραφο) σε ρώτησα "ποιος είναι περισσότερο επιστήμονας από μας τους δυο;" θέλοντας να δηλώσω ότι μπορεί να έχεις και αδίκο, και ότι καλό θα έιναι να αμφιβάλλεις για το τι είναι επιστήμη, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάς την αμφιβολία που λες τόση ώρα. Καλό θα είναι να αμφιβάλλεις και για τα λεγόμενα σου δηλ. Τώρα όμως το λέω τελείως ειρωνικά "ποιος είναι περισσότερο επιστήμονας από μας τους δυο;" Εσύ που θες να δηλώσεις ότι επιστήμη είναι αυτό που πιστεύεις ότι είναι, (ενώ δεν ξέρουμε αν είναι ή όχι) ή εγώ που δεν έχω καμία σχέση (όχι ότι έχω με θρησκεία αλλά εσύ έτσι νόμιζες μόνο και μόνο γιατί τις ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ προς τα λεγόμενα σου) και το διαλλαλώ ότι δεν έχω απλά την ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ μόνο και μόνο γιατί αναγνωρίζω την ύπαρξη της (κάτι που εσύ δεν κάνεις για την θρησκεία) ΕΣΤΩ και αν διαφωνώ μαζί της. (Και ο λόγος που διαφωνώ είναι γιατί βλέπω την ατέλεια της όπως είπα και πριν. Αυτό δεν σημαίνει ότι συμπαθώ ή αντιπαθώ την θρησκεία.)
Η επιστήμη σου προσφέρει γνώση ενώ η πίστη ελπίδα. Τι ποιότητας ελπίδα όμως είναι αυτή χρήζει ιδιαίτερης εξέτασης.
Ελπίδα (θρησκεία) είναι αυτό που έχεις ακόμα και τώρα ότι "θα με νικήσεις" (που μια απλή φιλική κουβέντα κάνουμε) ενώ η επιστήμη πάει περίπατο.

Και αν μου επιστρέπεις να σου πω μια συμβουλή: Εγώ ο ΜΗ επιστημονικός τύπος, ο "εχθρος" σου σου λέω να έχεις πάντα μαζί σου την ελπίδα. Μην στηρίζεσαι στις θεωρείες (γιατί θεωρεία (αμφιβολία) είναι η επιστήμη μέχρι να γίνει αλήθεια) στο τι πιστεύουν οι άλλοι. Στις δύσκολες στιγμές της ζωής την ελπίδα θα θες, όχι την επιστήμη. (Επιστήμη είναι και το όπλο. Θες να το χρησιμποιήσεις για να αυτοκτονήσεις ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΛΠΙΔΑ; ).

Τώρα έφτασα εντελώς στην άλλη άκρη και άρχισε ο ψυχολογικός παράγοντας (επιστήμη) κάτι που είναι αρκετά άσχετο (αν και όχι τελεώς) αλλά το βασικό νόημα ΟΟΟΟΛΗΣ αυτής της κουβέντας είναι ότι δεν πρέπει να είσαι μονόπλευρος. Ξέρεις ότι η επιστήμη δεν είναι τέλεια. Ούτε η θρησκεία είναι. Και βασικά ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι. Αν θες να πιστεύεις ότι είναι τότε έχεις περισσότερη ΘΡΗΣΚΕΙΑ μέσα σου παρά επιστήμη...

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από Cozzamara » 15 Οκτ 2005 23:10

Ρε τι παιδιά είστε 'σεις...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Οκτ 2005 23:17

Συγνώμη προκαταβολικά γιατί δεν μπορώ να διαβάσω όλο το παραπάνω κείμενό σου. Δεν είναι από περιφρόνηση αλλά έλλειψη χρόνου.

Αυτό που μπορώ να πω σαν κατακλείδα χωρίς να συνεχίσω σε μια αδιέξοδη συζήτηση (αδιέξοδη καθώς δεν γίνεται διάλογος μεταξύ πίστεως και επιστήμης) είναι ότι το θαύμα, ο φόβος, το δόγμα κλπ είναι ο τομέας marketing της θρησκείας που κρατάει το ποίμνιο κοντά της.

Πολλοί δεν ξέρουν, και φαντάζομαι ότι είσαι και εσύ μέσα σε αυτούς, ότι τον τομέα marketing αυτόν τον είχαν αναπτύξει και τον είχαν κάνει επιστήμη οι Αρχαίοι Έλληνες. Δεν έχει παρά να πάει κανείς στον ποταμό Αχέροντα -κοντά στον Αμβρακικό νομίζω είναι- όπου υπάρχει ένα νεκρομαντείο. Αυτό το νεκρομαντείο ήταν για την εποχή αποτέλεσμα υψηλής τεχνογνωσίας καθώς ένας συνδυασμός αρχιτεκτονικής και σκηνοθεσίας έκαναν τον επισκέπτη να νομίζει ότι του μιλάει το φάντασμα του πεθαμένου. Κάτι ανάλογο αλλά με Χολιγουντιανές προδιαγραφές συνέβαινε και στα Ελευσίνια μυστήρια όπου οι μαρτυρίες των αρχαίων λένε απίστευτα πράγματα.

Είναι πραγματικά θλιβερό, η χώρα που γέννησε τα πάντα, ακόμα και την επιστήμη της θαυματοποιΐας, να ξεγελιέται από φτηνιάρηδες ρασοφόρους οποιασδήποτε θρησκείας που προσπαθούν να ξεγελάσουν τον κόσμο με παιδιάστικες ιστορίες και θαύματα.

Αν μη τι άλλο περίμενα υψηλότερα κριτήρια αισθητικής από κάποιον Έλληνα που γνωρίζει την ιστορία των προγόνων του. Αλλά που να ανοίξει κανείς επιστημονικό βιβλίο. Τα θυμιάματα είναι πιο εύκολα.

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από ledraweb » 15 Οκτ 2005 23:51

Το σημαντικότερο που &#8216;ακούστηκε&#8217; σε αυτή την συζήτηση ήταν αυτό που είπε ο MatrozoC.
MatrozoC έγραψε:Όταν βιώσεις κάτι θ' αλλάξεις γνώμη και θα πιστείς! Όταν το βιώσεις δε θα τρέξεις να δεις πώς το ερμηνεύει η επιστήμη! Θα ξέρεις ότι το έζησες, θα είσαι ο ίδιος μάρτυρας και δε θα μπορείς να αμφισβητήσεις τον εαυτό σου!
Νομίζω ότι πέραν αυτού όλα τα άλλα είναι περιττά...

Περιττολογώντας, λοιπών, θα σχολιάσω το ότι
cdhyper έγραψε:...είναι ότι το θαύμα, ο φόβος, το δόγμα κλπ είναι ο τομέας marketing της θρησκείας που κρατάει το ποίμνιο κοντά της.
Δεν ξέρω γιατί αλλά εγώ δυσκολεύόμαι πολύ να φανταστώ πως μπορούν οι φτηνιάρηδες ρασοφόροι να φτιάξουν τα θαύματα. Ναι, δεν λέω, τις εκκλησίες τις φτιάχνουν αλλά τα θαύματα;;;

Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση από τα λεγόμενά σου cdhyper είναι ο φανατισμός σου... Γιατί μόνο φανατισμό μπορώ να ονομάσω αυτό που βγαίνει από τα λεγόμενά σου. Ξέροντας τόσο την ειδικότητά σου όσο και διάφορες απόψεις σου (από άλλα posts) περίμενα ότι δεν θα ήσουν βέβαιος για τίποτα... Περίμενα ότι θα άφηνες στο εαυτό σου το περιθώριο να πιστέψει. Αντίθετα τα λεγόμενά σου εκφράζουν ένα άνθρωπο βέβαιο για την ορθότητα των όσων πιστεύει. Όπως είπε όμως και ο προλαλήσαντας:
MatrozoC έγραψε:Όταν βιώσεις κάτι θ' αλλάξεις γνώμη και θα πιστείς!
*

*Δεν εννοώ ότι θα πειστείς ότι υπάρχει Θεός αλλά ότι ΜΠΟΡΕΙ να υπάρχει Θεός...
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από MichalisS » 15 Οκτ 2005 23:56

Και όμως, οι απόψεις του cdhyper ήταν φανερές πάνω στο θέμα του Χριστιανισμού, από ένα θέμα -δε θυμάμαι ποιο- που αναφερθήκαμε στο Βυζάντιο!

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από RADICAL » 16 Οκτ 2005 00:16

cdhyper έγραψε: Είναι πραγματικά θλιβερό, η χώρα που γέννησε τα πάντα, ακόμα και την επιστήμη της θαυματοποιΐας, να ξεγελιέται από φτηνιάρηδες ρασοφόρους οποιασδήποτε θρησκείας που προσπαθούν να ξεγελάσουν τον κόσμο με παιδιάστικες ιστορίες και θαύματα.

Αν μη τι άλλο περίμενα υψηλότερα κριτήρια αισθητικής από κάποιον Έλληνα που γνωρίζει την ιστορία των προγόνων του. Αλλά που να ανοίξει κανείς επιστημονικό βιβλίο. Τα θυμιάματα είναι πιο εύκολα.
Επιτρέψτε μου να συμφωνήσω απόλυτα!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από ledraweb » 16 Οκτ 2005 00:22

MatrozoC έγραψε:Και όμως, οι απόψεις του cdhyper ήταν φανερές πάνω στο θέμα του Χριστιανισμού
Άσχετο. Το θέμα που έθιξα δεν είναι εάν πιστεύει αλλά το εάν είναι διαθέσιμος να πιστεύει... :wink:

RADICAL έγραψε:Επιτρέψτε μου να συμφωνήσω απόλυτα!!
Νομίζω ότι εκπροσωπώ όλους όταν λέω ότι "Σου επιτρέπουμε" :wink: :P
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Θαύμα στην Συρία

Δημοσίευση από patriot » 16 Οκτ 2005 00:30

cdhyper έγραψε:Συγνώμη προκαταβολικά γιατί δεν μπορώ να διαβάσω όλο το παραπάνω κείμενό σου. Δεν είναι από περιφρόνηση αλλά έλλειψη χρόνου.
Θυμάσαι που μου έλεγες πριν ότι η επιστήμη είναι αμφιβολία;; Άρα είμαι επιστήμονας τώρα; Πάντως δεν έχει σημασία, στο κάτω-κάτω κουβέντα κάναμε...
Αυτό που μπορώ να πω σαν κατακλείδα χωρίς να συνεχίσω σε μια αδιέξοδη συζήτηση (αδιέξοδη καθώς δεν γίνεται διάλογος μεταξύ πίστεως και επιστήμης)
Αυτό σου είπα σε όοοολο το προηγούμενο ποστ (εν κατακλείδι όπως είπες και εσύ). Δεν υπάρχουν συγκρίσεις μεταξύ δύο τελείως διαφορετικών πραγμάτων και γι' αυτό με τσάντισε που περιφρόνησες το ένα (μάλιστα από "θρησκεία" το έκανες "δεισιδαιμονίες και προλήψεις" τελείως αδικαιολόγητα αφού το ένα διαφέρει αππο το άλλο όσο η μέρα με την νύχτα γιατί το ένα είναι ελπίδα ενώ το άλλο εμπόρευμα μετά φόβου και ανάγκης των ανθρώπων από μερικούς επιτήδειους) και υποστήριξες κάποιο άλλο το οποίο "εντελώς τυχαία" ήταν αυτό που αγαπούσες εσύ. Ακούστηκε πολύ εγωιστικό.
είναι ότι το θαύμα, ο φόβος, το δόγμα κλπ είναι ο τομέας marketing της θρησκείας που κρατάει το ποίμνιο κοντά της.
Δεν διαφωνώ ΚΑΘΟΛΟΥ ότι ένα μεγάλο ποσοστό γίνεται για χάρη του "εμπορεύματος". Σου επαναλαμβάνω ότι το προηγούμενο ποστ μου δεν πήγαινε κόντρα σε αυτήν σου την αντίληψη. Απλά διαφωνούσα σε 3 πράγματα

α) Δεν είναι έτσι η θρησκεία (τα πιστεύω) επειδή μερικοί το εκμεταλεύονται.

β) Δεν πρέπει να πιστεύουμε σε κάτι άλλο που κάνει ο ημιτελής άνθρωπος (επιστήμη) μόνο και μόνο επειδή μας το λέει κάποιος που υποτιθεται (από που και ως που; ) ότι ξέρει (εσύ δηλ, χωρίς προσβολή αλλά η ηλικία σου δεν μου το επιτρέπει. Αν ήσουν καμιά 100 χρονών θα σε πρόσεχα περισσότερο έστω και αν δεν μου άρεσε (στον άνθρωπο δεν αρέσει να του υποδεικνύουν τι να κάνει) και έστω και αν είχα αμφιβολίες γιατι θα ήξερα ότι κάτι παραπάνω από μένα θα ήξερες)

γ) Δεν πρέπει να πιστεύουμε ότι κάποιο πράγμα έχει του κόσμου τα ελατώματα άμα δεν το έχουμε εξιχνιάσει εις βάθος. Δηλ μου έδωσες την εντύπωση ότι μιλάς με προκατάληψη...
Πολλοί δεν ξέρουν, και φαντάζομαι ότι είσαι και εσύ μέσα σε αυτούς, ότι τον τομέα marketing αυτόν τον είχαν αναπτύξει και τον είχαν κάνει επιστήμη οι Αρχαίοι Έλληνες. Δεν έχει παρά να πάει κανείς στον ποταμό Αχέροντα -κοντά στον Αμβρακικό νομίζω είναι- όπου υπάρχει ένα νεκρομαντείο. Αυτό το νεκρομαντείο ήταν για την εποχή αποτέλεσμα υψηλής τεχνογνωσίας καθώς ένας συνδυασμός αρχιτεκτονικής και σκηνοθεσίας έκαναν τον επισκέπτη να νομίζει ότι του μιλάει το φάντασμα του πεθαμένου. Κάτι ανάλογο αλλά με Χολιγουντιανές προδιαγραφές συνέβαινε και στα Ελευσίνια μυστήρια όπου οι μαρτυρίες των αρχαίων λένε απίστευτα πράγματα.

Είναι πραγματικά θλιβερό, η χώρα που γέννησε τα πάντα, ακόμα και την επιστήμη της θαυματοποιΐας, να ξεγελιέται από φτηνιάρηδες ρασοφόρους οποιασδήποτε θρησκείας που προσπαθούν να ξεγελάσουν τον κόσμο με παιδιάστικες ιστορίες και θαύματα.

Σε γενικότερες γραμμές λοιπόν είσαι εναντίων της εκμετάλευσης. Αν μου το έλεγες αυτό από την αρχή θα σου έλεγα μπράβο. Γιατί με έκανες "εχθρό" σου για ένα πράγμα που κανείς μας δεν ασχολείται;

ΥΓ: "Τα υψηλότερα κριτήρια" και "ανοίγω βιβλίο" δεν σημαίνει ότι μαθαίνω σώνει καλά την ελληνική ιστορία. Σημαίνει ότι μαθαίνω γενικότερα. Π.χ εγώ δεν είμαι θρησκευτικός ούτε φιλόσοφος. Είμαι ιστορικός. Κάμποσο της ελληνικής ιστορίας (αρκετά για να ξέρω δυο πράγματα και να καταλάβω ότι δεν είναι και το καλύτερο μου χαρτί) αλλά κυρίως ξένης και κρίνω με της ελληνικές μου γνώσεις. Στην προκειμένη περίπτωση αφήνω τις ξένες γνώσεις απέξω αφού δεν έχουν σχέση. Άρα μιλάω από λογικά έως ουδέτερα.

ΥΓ2: Η κόντρα μας ήταν τελείως φιλική έστω και αν δεν πιστεύω ότι δε έχεις χρόνο όπως λες. Για την ακρίβεια πιστεύω ότι "την κοπανάς" αλλά δεν έχει σημασία. Αυτό που θέλω να θυμάσαι είναι ότι φιλοσοφία και επιστήμη σημαίνει αντικειμενικότητα και πολλές φορές δικαιοσύνη. Ας μην είμαστε φανατικοί....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες