Ερωτηση σχετικα με πολλαπλη παρουσιαση ενος web site

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
eco80080

Δημοσίευση από eco80080 » 18 Οκτ 2005 14:16

Καλησπερα/Καλημερα κι απο μενα

Ας μπω κατευθειαν στο θεμα:

Θελω να φτιαξω μια σελιδα στο web, που θα περιεχει ας πουμε, ενα αρθρο, και θελω αυτο το αρθρο να εμφανιζεται αυτοματα και σε αλλα web site που εχω. Ο σκοπος ειναι να αποφυγω να κανω πολλαπλα uploading την ιδια σελιδα σε ολα τα site, και να βρω μια ρουτινα, που θα μου επιτρεπει οτι δημοσιευω, να εμφανιζεται αυτοματα σε ολα τα site μου. Το ενστικτο μου μου λεει πως κατι τετοιο ισως ειναι δυνατο να γινει με PHP modules, η με καποιο CSS, η με καποιο RSS κολπο; Δεν ξερω αλλα εχω την εντυπωση οτι για μερικους ειναι γνωστη η απαντηση. Σας παρακαλω δωστε τα φωτα σας, η τις ιδες σας.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 19 Οκτ 2005 08:58

1η ιδέα: ανέβασε το άρθρο σε ένα site, και κάνε το link από τα άλλα.

2η ιδέα: ανέβασε το άρθρο σε μορφή XML κάπου, και όλα τα site θα κάνουν δυναμικά request το αρχείο αυτό όταν ζητηθεί, και θα το μετατρέπουν σε HTML για παρουσίαση. Θα υπάρχει οπωσδήποτε κάποια καθυστέρηση και θα επιβαρύνει τους servers. Σε ASP η απαιτούμενη τεχνολογία είναι η MSXML.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

eco80080

Δημοσίευση από eco80080 » 19 Οκτ 2005 11:12

skeftomilos έγραψε:2η ιδέα: ανέβασε το άρθρο σε μορφή XML κάπου, και όλα τα site θα κάνουν δυναμικά request το αρχείο αυτό όταν ζητηθεί, και θα το μετατρέπουν σε HTML για παρουσίαση. Θα υπάρχει οπωσδήποτε κάποια καθυστέρηση και θα επιβαρύνει τους servers. Σε ASP η απαιτούμενη τεχνολογία είναι η MSXML.
Ok,υπαρχει καποιο user friendly προγραμμα που να βοηθησει να κανω αυτο το setup, χωρις να χρειαστει να μπω βαθια σε κωδικα;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 19 Οκτ 2005 11:38

Πραγματικά δεν έχω ιδέα! Αλλά περίμενε μη βιαστείς, μπορεί να υπάρχει κάποια καλύτερη λύση που να μας πει κάποιος άλλος. :)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες