DVD: To play or not to play?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
spinoza

Δημοσίευση από spinoza » 20 Οκτ 2005 11:13

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την αναπαραγωγή DVD στον υπολογιστή μου που αποτελείτε από τα εξής κομμάτια:

NEC DVD+/R/W ND-3540
KINGSTON DDR 512MB/400 X2
GIGABYTE K8NMF-9 S939 NFORCE 4
AMD ATHLON64 4000
THERMALTAKE PUREPOWER 460W
ASUS EN7800GT/2DHTV
MAXTOR MAXLINE III 250GB

Με όποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής η εικόνα εμφανίζετε καρέ καρέ (τρέχει δηλαδή πολύ αργά) είτε βλέπω το DVD από το DVD player είτε το διαβάζω από το σκληρό δίσκο.
Τα δισκάκια DVD είναι πρωτότυπα.
Οι drivers της Asus είναι οι 77.77 και το Bios της μητρικής μου η τελευταία έκδοση F5.
Τι μπορεί να συμβαίνει;

Ευχαριστώ, για τον χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Οκτ 2005 22:09

Τα DVDάκια παίζουν σε άλλο PC ή σε DVD Player; Αν ναι, μήπως τρέχει κάποιο πρόγραμμα από "πίσω";;; (πχ Folidng@Home, κάποιο βαρύ AntiVirus ή κάτι τέτοιο;) Δοκίμασε να κλείσεις όσα προγράμματα τρέχουν στο παρασκήνιο και δοκίμασε να παίξεις ξανά την ταινία. Επίσης τσέκαρε στoν Device Manager στον ελεγκτή του DVD και του σκληρού σου, εαν είναι επιλεγμένη σαν μέθοδος μεταφοράς δεδομένων PIO mode. Αν είναι έτσι άλλαξέ το σε DMA if Available. Δοκίμασε και πες...

spinoza

Δημοσίευση από spinoza » 21 Οκτ 2005 23:26

Τα DVD παίζουν σε άλλο pc καθώς και σε DVD Player. Το AntiVirus που τρέχει είναι το avast, καθόλου βαρύ αν σκεφτείς οτι στο άλλο μηχάνημα με AMD 3000 τρέχει o νόρτονας. Όσο για τις ρυθμίσεις στον Device Manager είναι οκ...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Οκτ 2005 11:58

Άμα μπορείς βάλε και ένα δεύτερο DVD Drive στο μηχάηνμά σου (π.χ. από κάποιο φίλο σου) Στο ίδιο κανάλι που είναι το NEC, αλλά χωρίς να υπάρχει πάνω το NEC, και ξαναπροσπάθησε. Και δοκίμασε να παίξεις το DVD χωρίς να τρέχει καμιά εφαρμογή στο παρασκήνιο. Δεν κσοτίζει τπτ... :lol:

ΥΓ Από τότε που το πήρες το DVD-RW στα κάνει αυτά, ή κάποια μέρα "μουλάρωσε";

spinoza

Δημοσίευση από spinoza » 22 Οκτ 2005 17:12

θα το δοκιμάσω... ;-)
Το μηχάνημα όπως το περιέγραψα είναι καινούργιο και το έστησα πριν 10 μέρες. Το DVD τα κάνει αυτά από την πρώτη στιγμή...

spinoza

Δημοσίευση από spinoza » 22 Οκτ 2005 17:26

...Βιάστηκα ν’ απαντήσω…:-( Το πρόβλημα όπως έγραψα και στην αρχή δεν είναι αν παίζει το DVD. Είναι η αναπαραγωγή. Είτε αναπαράγετε η ταινία από το NEC είτε από το σκληρό το αποτέλεσμα είναι το ίδιο…:-( Άρα δεν πρέπει να είναι πρόβλημα Οδηγού...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Οκτ 2005 14:28

Άλλα DVD (π.χ. από περιοδικά, ή παιχνίδια) σε παιδεύει μέχρι να τα διαβάσει; Επίσης πως μεταφέρεις τη ταινία στο σκληρό;

spinoza

Δημοσίευση από spinoza » 23 Οκτ 2005 17:00

Όλα κανονικά. Το transfer mode είναι καλό είτε προγράμματα κάνω install είτε αντιγράφω από το DVD.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Οκτ 2005 22:37

Τις ταινίες τις μεταφέρεις στο σκληρό με ο DVD Decrypter; Αν όχι δοκίμασε να τις μεταφέρεις με αυτό, σε ISO μορφή. ΜΕτά με το πρόγραμμα αναπαραγωγής DVD και χρησιμοποιόντας τα DAEMON Tools, παίξε αυτό το ISO. Αν πάλι δεν το βλέπεις σωστά, τότε μάλλον είναι πρόβλημα του οδηγού, ο οποίος δεν μπορεί να διαβάσει σωστά το περιεχόμενο του δίσκου (μου έχει τύχει και μένα παλίοτερα· ήταν ελαττωματικό το drive). Για να βεβαιωθείς, όμως, βάλε το DVD Drive και σε άλλο PC και δοκίμασε να παίξεις την ίδια ταινία και εκεί...

spinoza

Δημοσίευση από spinoza » 26 Οκτ 2005 11:07

Τελικά έφταιγαν τα «καλούδια» που έρχονται μαζί με τους drivers της κάρτας. Αν εγκαταστήσεις τους drivers από το cd της Asus στα Display Properties->Settings βρίσκετε μια καρτέλα Asus όπου έχει άλλες δύο καρτέλες. Asus OSD & Asus Splendid. Αυτή η τελευταία έχει μια επιλογή για Splendid κοντράστ ειδικά στις ταινίες DVD. Όταν το απενεργοποίησα η ταινία έπαιξε κανονικά!
Όταν θα έχω διάθεση για πειραματισμούς θα κατεβάσω από την Asus τα νέα «καλούδια» για να δω αν διορθώθηκε το πρόβλημα...
Ευχαριστώ "dionyssis1" για το χρόνο σου..;-)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Οκτ 2005 22:09

Τπτ... για αυτό είμαι εδώ... Αλλά αυτή τη μαγεία της ASUS δεν την ήξερα (δεν έχω βάλει τους drivers της ASUS εγώ... αν και νομίζω ότι θα το κάνω μετά το επόμενο format...)... Είδες τι μαθαίνει κανείς όταν προσπαθεί να βοηθήσει κάποιον;;; :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης