Οταν ο Ρατσισμος Ειναι Διπλα Μας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Σε ενοχλει να ειναι ενα τσιγκανακι στο ιδιο σχολειο με το παιδι σου ?

ΟΧΙ
23
72%
ΝΑΙ
7
22%
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
1
3%
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
1
3%

Σύνολο ψήφων: 32

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Οκτ 2005 16:13

οταν ο ρατσισμος ειναι διπλα μας
τα συμπερασματα δικα σας
αξιζει να διαβασετε το υπολοιπο αρθρο

H Mαρία Σαΐνη ονειρεύεται ένα σπίτι και ελπίζει ότι η μικρότερη από τις 5 κόρες της θα αλλάξει τη ροή των πραγμάτων

«Eίμαι Tσιγγάνα και θα γίνω δασκάλα»!

H 12χρονη Xρυσούλα θέλει να ξεφύγει από τις «γύφτισσες μέρες» του καταυλισμού

Στην Αττική Οδό - στην έξοδο Ασπροπύργου - εκεί όπου για τους ταξιδιώτες «δεν υπάρχει τίποτα», εκεί, πίσω από τα συρματοπλέγματα υπάρχει ένας καταυλισμός Τσιγγάνων. Πάντα οι Ρομ - οι Τσιγγάνοι, οι Γύφτοι ή όπως αλλιώς τους θέλει ο καθένας - ζούσαν στην «άκρη της πόλης». «Γιατί δεν τους ήθελαν», θα πουν οι κοινωνιολόγοι, «για να φεύγουν πιο εύκολα», θα πουν οι αστυνομικοί, «γιατί οι Τσιγγάνοι δεν έχουν τόπο», θα πουν οι «ποιητές». Εκεί λοιπόν, στον καταυλισμό, ζει και η Μαρία Σαΐνη με τις 5 κόρες της. H Μαρία γεννήθηκε σε αντίσκηνο και μεγάλωσε στα χωράφια τη δεκαετία του '50, τότε που ο Μάνος και η Ελλάδα όλη τραγουδούσε «γαρίφαλο στ' αυτί». Εκείνη δεν χόρεψε, δεν τραγούδησε και ο γάμος της ήταν «ένα στεφάνωμα και τίποτα άλλο». Και όταν πια μεγάλωσε και είδε τις κόρες της να φεύγουν, σκέφτηκε ότι και η δικιά τους ζωή έτσι θα είναι· και είπε να αλλάξει τη ροή των πραγμάτων! H Χρυσούλα τουλάχιστον - η μικρή της κόρη - να ξεφύγει. Να γίνει δασκάλα! Και έτσι την έστειλε σχολείο· καθαρή και με τα εμβόλιά της. Το σχολείο όμως «δεν είναι για τους Γύφτους». Οι γονείς των άλλων μαθητών αντέδρασαν. H Χρυσούλα όμως δεν θα κάνει πίσω. Εκείνη μεγάλωσε τη δεκαετία του '90, τότε που ηρωίδα της τηλεοπτικής Ελλάδας ήταν η «επαναστάτρια» Ερατώ.

«Τίποτα δεν θα γίνει», άκουσα τη Μαρία να μουρμουρίζει στον αποχαιρετισμό.

«Μπορεί μια μέρα να γίνει κάτι», ήρθε από το βάθος η απάντηση της Χρυσούλας, που είχε αρχίσει κιόλας να στολίζει με τα σχολικά της σχέδια τις τάβλες της παράγκας.

«Να έρθουν οι πολιτικοί να ζήσουν για λίγο μαζί μας, μέσα στα σκουπίδια»

Εικόνα

Πήγε μαζί με τα άλλα τα παιδιά, αλλά δεν τους άφηναν να μπουν μέσα. Είχαμε φωνές, φασαρίες. Οι Ρωσοπόντιοι έλεγαν ότι δεν έχουν εμβόλια τα παιδιά, αλλά τα παιδιά που πάνε στο σχολείο έχουν εμβόλια. Οι άνθρωποι μπορεί να έχουν και δίκιο. Μας βλέπουν στις παράγκες και φοβούνται. Αλλά τα παιδιά μας τα στέλνουμε καθαρά στο σχολείο. Αυτοί έφεραν τον πανικό. Ήθελαν σώνει και καλά να μην πηγαίνουν τα παιδιά μας στο σχολείο. Τώρα όμως έχει αναλάβει η Αστυνομία και λένε ότι θα φτιάξουν ένα ειδικό σχολείο για τα δικά μας παιδιά.

http://www.tanea.gr/print_article.php?e ... m=N22&aa=1
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 23 Οκτ 2005 23:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

anatoli

Δημοσίευση από anatoli » 23 Οκτ 2005 19:29

Πολύ καλό το αρθρο, θίγει ένα το κομμάτι ντροπής για την κοινωνία μας, ένα κομμάτι που κάποιοι δεν θέλουν να το βλέπουν αλλα αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Σήμερα που κάποιοι απο εμάς έρχονται κοντά στη γνώση μέσα απο τους φορητούς, το διαδίκτυο και τα Kbps σε κάποιους άλλους δεν δίνουμε την ευκαιρία της ανάγνωσης και της γραφής...Δεν έχω παιδιά αλλα πιστεύω πως δεν θα είχα τέτοιο πρόβλημα. Μπράβο Fiskilis . Επίσης, συγκλονιστικό το έξυπνο βλέμα της Χρυσούλας!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Οκτ 2005 20:48

ελπίζω να μην είναι αυτό που μου είχε τραβήξει μαχέρι στην Φ. Νέγρη... :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 23 Οκτ 2005 20:58

Γιατί δεν έχει επιλογή: Προτιμώ να έχει ΚΑΙ τσιγκανάκια στο σχολείο;
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Οκτ 2005 23:33

παντως θα ειχε ενδιαφερον οσοι απαντησαν ΝΑΙ να μας πουν και το σκεπτικο αυτης της αποφασης ετσι να δουμε τι τους οδηγησε σε αυτην την απαντηση

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 24 Οκτ 2005 00:09

Ε τι τους οδήγησε; Άμα είσαι ρατσιστής τι εξήγηση να δώσεις; Το έχεις μέσα σου να μη συμπαθείς τον άλλο.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 24 Οκτ 2005 00:30

fiskilis vasika to oti i gineka mou einai kathigitria kai den echei kanena provlima etsi kai allios me to ti chroma echei o kathenas ti fili einai ti miala kouvalaei...arkei na thelei na mathei....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Οκτ 2005 01:30

Εκτός από τον ρατσισμό των πολλών εναντίον των λίγων δημιουργείται και το φαινόμενο της "αυτοεκπληρούμενης προφητείας" από τους λίγους προς τους πολλούς. Δηλαδή το τσιγγανάκι είναι προκατειλημμένο αρνητικά ότι οι πολλοί θα το αντιμετωπίσουν αρνητικά, με αποτέλεσμα αυτό να βγαίνει στη συμπεριφορά του και όντως οι πολλοί να εισπράττουν μια αρνητική συμπεριφορά από το τσιγγανάκι εξαιτίας αυτής του της προκατάληψης. Ένας φαύλος κύκλος δηλαδή. Είναι θεμελιώδης κανόνας της ψυχολογίας αυτός.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 24 Οκτ 2005 02:53

Πάρα πολύ σωστό το προηγούμενο... Αλλά εξίσου σημαντικό ίσως και λίγο παραπλήσιο, είναι και το φαινόμενο του αντίστροφου ρατσισμού (δεν το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι επιστημονική ορολογία, εγώ το ονόμασα έτσι) δηλαδή στην προσπάθεια μας πολλές φορές να υπερασπιστούμε τα δικαιώματα των λίγων, περνάμε την διαχωριστική γραμμή και παίρνουμε τόσο πολύ το μέρος της μειονοψηφίας που φτάνουμε να αδικούμε τους πολλούς...
Βέβαια, εδώ δεν τίθεται καν αυτό το θέμα, αλλά όπως και να 'χει είναι σημαντικό!

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 28 Οκτ 2005 22:02

Λοιπόν, αν και δεν είμαι γονέας, σαν μαθητής θα πω και εγώ την γνώμη μου από αυτά που ζω καθημερινά...

Δεν έχω πρόβλημα να πηγαίνει ένα τσιγγανάκι στο ίδιο σχολείο με εμένα... και ούτε έχω προβλήματα με τις μειονότητες γενικός, απλά:

Παρατηρώ, ότι αυτά τα παιδιά, ρίχνουν το επίπεδο των τμημάτων πολλών τάξεων, και τι εννοώ;

Αναγκαζόμαστε να σπαταλάμε (σαν τάξη) αρκετό χρόνο, μην πω ολόκληρη διδακτική ώρα συνήθως, ώστε να καταλάβουν και αυτά μερικά πράγματα!

Αυτό βεβαίως γίνεται, γιατί όπως ξέρετε στις μέρες μας από το δημοτικό στο γυμνάσιο, πάνε χωρίς εξετάσεις, και ένα μεγάλο ποσοστό γύρω στο 90-95% δεν ξέρει καν να διαβάζει χωρίς να συλλαβίζει!

Επίσης μπορεί να λένε ότι τα παιδιά τους τα στέλνουν καθαρά... αλλά όχι όλοι! Αυτά τα παιδιά είναι πολύ λίγα, στα περισσότερα η δυσοσμία, κάνει "μπαμ" από μακριά!

Ένα άλλο ερώτημα είναι το πως περνάνε τις τάξεις!

Τις περνάνε οι περισσότεροι γιατί οι καθηγητές, κατά κάποιο τρόπο τα λυπούνται! (αυτό παρατηρώ) Αν και πηγαίνουν και κάνουν και ενισχυτικές διδασκαλίες κτλ.

Καλύτερα θα ήταν να είναι σε ξεχωριστά τμήματα, για το καλό όλων θα ήταν και για αυτούς αλλά και για τους άλλους μαθητές!

'Ένας από αυτούς που ψήφισε "Ναι" ήμουν και εγώ, για το όπως έχουν τα πράγματα, τώρα!

Και ξαναλέω, πως δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα με αυτούς γιατί όλοι έχουν δικαίωμα στην μάθηση, και άλλωστε αν μορφωθούν ίσως βοηθήσουν και τις οικογένειες τους, αλλά και τους άλλους τσιγγάνους!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Οκτ 2005 22:17

Αυτή η προκατάληψη που δημιουργείται από μια τέτοια καταρχήν σωστή σε κάποιο βαθμό σκέψη είναι λίγο προβληματική

Αν από την αρχή δεν δεχθούμε αυτά τα παιδιά να είναι μαζί με τα δικά μας παιδιά τότε έχουμε χάσει το παιχνίδι και μετά είναι αργά ότι και να γίνει
θα πρέπει να ανεχόμαστε τον άλλον όπως είναι

Σχετικά με την δυσοσμία που λες ότι έχουν αυτά τα παιδιά είναι από την φύση τους αυτό όπως και με τους μαύρους να έχουν μια διαφορετική μυρωδιά

Και ποιος μου λέει εμένα ότι εμείς οι λευκοί είμαστε οι προνομιούχοι της δημιουργίας και όχι η αποτυχία της ??

Μήπως οι άλλοι είναι οι καθαροί και εμείς είμαστε οι απολυμασμένοι ???

Μήπως έχουμε πάρει πολύ ψηλά τον αμανέ της καθαρής φυλής ??

Μήπως κάποιοι άλλοι στο παρελθόν έλεγαν ότι είναι η εκλεκτή φυλή και είδαμε τα αποτελέσματα με το ολοκαύτωμα ??

Έχω συναναστραφεί κάθε χρώματος ανθρώπους και ζω σε μια συνοικία της Αθήνας που είναι κατεξοχήν κατοικία τσιγγάνων και όχι αυτών που ζουν σε σκηνές αλλά σε σπίτια που ντρέπεσαι να μπεις μέσα από την καθαριότητα και μερικές φορές τους συγκρίνω με εμένα και άλλους μπαλαμους

Θα πρέπει λοιπόν να δούμε πως θα κάνουμε καλύτερες τις συνθήκες διαβίωσης τους χωρίς να παρεμβαίνουμε στον τρόπο ζωής τους γιατί θα πρέπει να διατηρούμε τον τρόπο ζωής κάθε ανθρώπου και όχι να τον προσαρμόζουμε στον δικό μας τρόπο που ίσως να μην είναι και ο σωστός

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 28 Οκτ 2005 23:11

Επειδή βλέπω πως "κόλλησες" στην φράση που είπα δυσοσμία, δεν είναι μόνο αυτό, έπρεπε να το διατυπώσω καλύτερα... είναι το ό,τι έχουν να κάνουν αρκετές μέρες μπάνιο, έρχονται άπλυτοι δηλαδή, κτλ!

Κανείς δεν είπε, ούτε εγώ είπα πως είμαστε "οι τέλειοι" και "Ό,τι" λέμε είναι το σωστό... και κανείς δεν νομίζω να είπε πως μερικοί από αυτούς δεν είναι καθαροί!

Και τελός επειδή κάποιος είναι μαύρος δεν σημαίνει πως είναι και βρώμιάρης! :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Οκτ 2005 20:13

Με μαύρο, κίτρινο, μπλε, καφέ και μουσταρδή δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Όπως δε θα είχα πρόβλημα και με έναν Αθίγγανο.
Αλλά με Γύφτο θα το έπαιρνα την επόμενη μέρα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Τους Γύφτους ακόμα και οι Αθίγγανοι τους διώχνουν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Οκτ 2005 20:49

πιστευω μερικοι να καταλαβαινουν την διαφορα μεταξυ τσιγγανων και γυφτων ( ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι τους λεμε αθιγγανους )

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 30 Οκτ 2005 01:23

Αθίγγανοι είναι συγκεκριμένη ράτσα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες