Οταν ο Ρατσισμος Ειναι Διπλα Μας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Σε ενοχλει να ειναι ενα τσιγκανακι στο ιδιο σχολειο με το παιδι σου ?

ΟΧΙ
23
72%
ΝΑΙ
7
22%
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
1
3%
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
1
3%

Σύνολο ψήφων: 32

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Νοέμ 2005 13:03

Εγώ δεν την καταλαβαίνω την διαφορά...Πάντως πρόβλημα δεν είχα ποτέ στο να είναι κάποιος συμμαθητής μου διαφορετικός από τους υπόλοιπους (αλλοδαπός, Αθίγγανος), αρκεί να μην δημιουργεί πρόβλημα στην τάξη (όχι αμα δεν καταλαβαίνει, φυσιολογικό είναι αυτό)

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 01 Δεκ 2005 20:43

Να συμβάλω:

Άλλο Αθίγγανοι (Τσιγγάνοι-)
Άλλο Γύφτοι (με αληθινά παρονύμια/παρακλάδια ανάλογα με το από που προέρχονται πχ τουρκόγυφτοι)
Άλλο Ρομ (Ρουμανία/ROM-ANIA,Τσεχία,Μολδαβία,Ρωσία,κ.α)

Όλοι έχουν μέσα τους την πουστι@.Όλοι έχουν ζήσει την ζωή τους, σαν γένος, κοροϊδεύοντας κόσμο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.Όλοι είχαν κι έχουν σχέση με το παρεμπόριο (ακόμα κι οι κυριλέ).
Όλοι έχουν αυστηρές παραδόσεις που τους αποτρέπουν να αναμειγνύωνται με τους Μπαλαμούς(για τους τσιγγάνους και τους γύφτους)/Γκαϊτζίν(για τους Ρομ) και να προοδεύουν.(Αν σε παντρέψουν 12/13 χρονώ και σε αναγκάσουν να δουλέψεις στις δουλειές που κάνουν και οι πιο παλιοί πως να προοδεύσεις?)

Παρακαλώ την προσοχή σας εδώ: Οι Ρομ (δεν υπάρχει άλλη λέξη γι'αυτό τους λέμε τσιγγάνους κι αυτούς) έκλειψαν επί 3ου Ράιχ.Αυτή ήταν αληθινή ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ αλλά ποιός ενδιαφέρθηκε?...

Προσωπικά έχω προσπαθήσει να εμπιστευτώ μερικούς και κατέληξα με σίγουρα λιγότερα χρήματα στην τσέπη, αλλά ευτυχώς με την ζωή μου.
Χαίρομαι όταν βλέπω κάποιον να προσπαθεί να ξεφύγει αλλά σας λέω είναι πολύ δύσκολο.
Γνωρίζω μερικούς κυριλέ που πράγματι όσον αφορά το ήθος και τις παραδόσεις (ακόμα και την χριστιανική πίστη!!) τους ντρέπεσαι κι αυτούς και τα σπίτια τους....ή μήπως όχι?Στην καλύτερη των περιπτώσεων ασχολούνται με το κινέζικο παρεμπόριο.ΠΑΡΑΝΟΜΑ.Και έχουν και 1000 άλλα προβλήματα.
Γιατί αφού θέλουν (μεν) να θεωρούνται Ελληνες πολίτες δεν ακολουθούν τους νόμους?Γιατί δεν εργάζονται όπως οι αλλοδαποί?Σκληρά κι επάξια?

Το κράτος ένδιαφέρεται γι'αυτούς όσο τους ψηφίζουν.
Αυτοί ενδιαφέρονται για το κράτος όσο έχουν κέρδος και το μυαλό στην πουστι@ πάντα.

Η ουσία πιστεύω είναι ότι όσο και να τους βοηθήσουμε δεν πρόκειται να αλλάξει τπτ γιατί δεν επιτρέπουν στους εαυτόυς τους να βοηθηθούν.

Να μην πούμε για ληστείες, ναρκωτικά και πορνεία.(Πώς ήταν παλιά οι παπούδες με τις αλλοδαπές?Ε,έτσι είναι τώρα με τις(/τους!!) τσιγγάνες(/-ους!!).Βλέπετε οι αλλοδαπές εξελήχθηκαν.Σιγά σιγά γίνονται κυρίες.Αγοράζουν σπίτια,κτήματα,καλλιεργούν τη γη,κάνουν πάσης φύσεως δουλειά,βρήκαν πλούσιους γκόμενους,γίναν οι ίδιες τσατσές...Οι τσιγγάνοι.....

Α,να σας αναφέρω και κάτι που έμαθα και ισχύει:
Παράσχονταν-μέχρι πρότεινος- στους αγαπητούς Αθίγγανους βοηθητικό δάνειο με εξευτυλιστικά επιτόκια.Δικαίωμα που δεν έχω εγώ κι εσείς.Και τι κάναν μ'αυτό?Φτιάξαν αυθαίρετα και τώρα ζητάνε και τα ρέστα που δεν έχουν ρεύμα,νερό,υποδομή γενικά.Το δικό μου θα το γκρέμιζαν το αυθαίρετο.Το δικό τους όχι.Ξέρετε γιατί-και αυτό τους το αναγνωρίζω?Γιατί υπό τον βασιλιά τους είναι όλοι ενωμένοι σε μιά γροθιά.Είναι παααάαρα πολλοί και η ψήφος τους μετράει παααάρα πολύ....

Μην ξεχνάτε επίσης ότι αυτοί αναπαράγονται σαν τα ποντίκια.Εμείς ελάχιστα.Και δεν πρόκειται να εξανθρωπιστούν(δεν τους αρέσει,ώχουυυυ)/εξελληνιστούν(μιλάνε τσιγγάνικα) όπως εγώ κι εσείς είμαστε άνθρωποι κι Έλληνες.

Αν σας φαίνονται ρατσιστικά αυτά που λέω κατακρίνετε με.Είναι τα πιστεύω μου όμως και η πικρή μου πείρα.

Με τιμή,
Pantoleon
The Sword is Pure.The Handler Not!

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Δεκ 2005 21:07

Για μένα ισχύει το γνωστό:

Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά...

Δεν έχω πρόβλημα με τον 'έντιμο' / 'οικογενειάρχη' Αλβανό, Τσιγκάνο, Γύφτο, κτλ κτλ

Έχω πρόβλημα με το δολοφόνο - πρεζόνι - λωποδύτη ότι κι αν είναι αυτός... Μά Αλβανός, μα Γύφτος μα Έλληνας.

Αν στην χώρα μας υπάρχουν 1.000.000 Αλβανοί και οι 500.000 είναι λωποδύτες τότε ναί δεν γουστάρω τους αλβανούς, το ίδιο ισχύει για όλες τις φυλές που έχουν αυτό το ποσοστό!!!

Αν ρατσιμός είναι αυτό τότε ναί είμαι λίγο ρατσιστής...

Άβαταρ μέλους
omeakcp

Δημοσίευση από omeakcp » 02 Δεκ 2005 01:21

Αν μας λείπει κάτι (γενικά εννοώ, δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάποιο post), πιστεύω πως είναι αυτό που λέμε αντικειμενικότητα.

Αντικειμενικότητα για μένα θα πει αυτό που σημαίνει το ρητό: "Ας καθόμαστε στραβά, αλλά να μιλάμε ίσια."

και "καθόμαστε στραβά" για μενα σημαίνει όρθιος-στέκω (όπως ο άνθρωπος), ενω "μιλάμε ίσια" ορθώς-στέκω (όπως και πάλι ο άνθρωπος).

Προσωπικά, το μείγμα των δύο αυτών πλευρών το βρίσκω πολύ πιό πλούσιο απ' ότι τη καθεμιά μόνη της.
"Οι ζωγραφιστοί άγιοι άσκησαν μεγαλύτερη επίδραση στον κόσμο από τους πραγματικούς" - Lichtenberg

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 02 Δεκ 2005 02:01

omeakcp έγραψε:Αν μας λείπει κάτι (γενικά εννοώ, δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάποιο post), πιστεύω πως είναι αυτό που λέμε αντικειμενικότητα.

Αντικειμενικότητα για μένα θα πει αυτό που σημαίνει το ρητό: "Ας καθόμαστε στραβά, αλλά να μιλάμε ίσια."

και "καθόμαστε στραβά" για μενα σημαίνει όρθιος-στέκω (όπως ο άνθρωπος), ενω "μιλάμε ίσια" ορθώς-στέκω (όπως και πάλι ο άνθρωπος).

Προσωπικά, το μείγμα των δύο αυτών πλευρών το βρίσκω πολύ πιό πλούσιο απ' ότι τη καθεμιά μόνη της.

Ορθά μίλησες και ωραία η φιλοσοφία...Άποψη πάνω στο θέμα έχεις ή γεμίζεις το άπειρο κενό της αιωνιότητας?

(και για να μην σπαταλήσεις άλλο χώρο για να διευκρινήσεις οτι νήπτεις τα χείρας σου ή οτι αυτή είναι η γνώμη σου όσον αφορά τα λεγόμενα όλων να εξηγήσω ότι είναι σημαντικό θέμα και θα'θελα εγώ τουλάχιστον μια εμπεριστατωμένη άποψη ΠΑΝΩ στο ΘΕΜΑ.)

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 02 Δεκ 2005 02:12

Eγώ πάλι ψήφισα όχι όμως συμφωνώ & με τον ΤhyClub :)

Άβαταρ μέλους
dyrer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dyrer » 17 Δεκ 2005 21:35

Η κακή τους νοοτροπία φταίει που δεν εντάσσονται στην Ελληνική κοινωνία, που μοιάζει με την Ευρωπαική και την Αμερικάνικη (το αναφέρω αυτό γιατί το έχω ζήσει), αν δεν θέλουν αυτοί να ενταχθούν χίλια χρόνια!!!
Οι Έλληνες όταν πήγαν Αμερική και Γερμανία δεν κυκλοφορούσαν με τις φουστανέλες, για πηγαίνετε να δείτε σε άλλες χώρες αν ξεχωρίζουν οι Έλληνες

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 19 Δεκ 2005 12:18

Σωστός! Απλά δεν θέλουν.Δεν νιώθουν και δεν πρόκειται να νιώσουν ποτέ Έλληνες.

Όπως και τόσοι άλλοι αλλοδαποί αλλά όχι όλοι.

Υπάρχει κι ένα ποσοστό που θέλει και μπορεί.Κι ένα μήκιστο ποσοστό που διαπρέπει αλλά εκεί έχουμε άλλα φαινόμενα (αυτά τα καραγκιοζιλίκια με τις σημαίες και τις σαχλαμάρες....-η παρέλαση δεν έχει κουράσει πια τον κόσμο?Έλεος!Όλα τα παιδιά βαριούνται να πάνε.Μόνο για την αργία το κάνουν - και οι κοπέλες ξέρουμε γιατί..... :wink: )

Τώρα είναι κι η εποχή τους....Η ζητιανιά στο μεγαλείο της!Και αν δώσεις λεφτά δεν είναι ελεημωσύνη κατά την γνώμη μου.

Βλακεία είναι γιατί όλοι αυτοί είναι επιτήδιοι κι όσο βλέπουν ότι βγαίνουν έτσι εύκολα λεφτά θα συνεχίζουν.Δεν είχαν κάνει έκκληση με αφίσες και διάφορα να σταματίσει ο κόσμος να τους δίνει λεφτά?

Τους έχω δει να τους φέρνουν με πουλμανάκι στην άκρη της πόλης.Η θρασύτητα τους είναι απεριόριστη.

Και φυσικά ξέρουμε τι είναι κυρίως.Και οι πιο πολλοί έχουν πιο πολλά λεφτά από εσάς κι εμένα μαζί.
Αλλά έχουν και πάθη βλέπετε....
Έχουν και απαιτήσεις να νομιμοποιούν τα αυθαίρετα τους.Και τα πληρώνουμε εμείς.Φτάνει,ε?

Μην πω άλλα και γίνω πιο κακός απ'ότι είμαι μέρες που έρχονται.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Δεκ 2005 14:34

Pantoleon...
Οι Ρομ (δεν υπάρχει άλλη λέξη γι'αυτό τους λέμε τσιγγάνους κι αυτούς) έκλειψαν επί 3ου Ράιχ.Αυτή ήταν αληθινή ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ αλλά ποιός ενδιαφέρθηκε?
En merh einai swsto... alla me ti diafora oti ti genoktonia (pethanan peripou 19.000) den tin eprakse to 3o Raix alla o Antonescu pou itan roumanos stratigos kai kivernouse ekini tin epoxi sti Roumania me ti vasilisa Maria (prin mpei to 3o Raix sti Roumania).
O Antonescu eixe programa na paei olous tous tsigganous se mia perioxi tis Rwsias kai na min ksanaepitrepsei na mpoun sti Roumania (sto potami Bug).

Oi prwtoi tsigganoi irthan stin evroph peripou to 1000 mX apo tin India, pernwntas apo Persia kai Armenia. Sth Roumania ftasan gyrw sto 12 aiwna san sklavoi.

To Rom pou les malon einai lathos, giati sti tsigganikh glwssa aftoi legonte Romanes.
----
Άλλο Αθίγγανοι (Τσιγγάνοι-)
Άλλο Γύφτοι (με αληθινά παρονύμια/παρακλάδια ανάλογα με το από που προέρχονται πχ τουρκόγυφτοι)
Άλλο Ρομ (Ρουμανία/ROM-ANIA,Τσεχία,Μολδαβία,Ρωσία,κ.α)
Pia einai i diafora (?) anemesa se:
- Athigganoi
- Giftoi
- Romanes (Rom opws eipes)
---

Αν σας φαίνονται ρατσιστικά αυτά που λέω κατακρίνετε με.
Kata ta alla, simfwnw apolita mazi sou !
Einai apo tis xiroteres "fares" pou yparxoun (an oxi h xiroterh)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Δεκ 2005 10:46

Το 1965 περίπου,η μητέρα μου έμενε στο Κουκάκι.Εκεί κοντά είχαν κατασκηνώσει τσιγγάνοι/γύφτοι-δεν εχει σημασία ο προσδιορισμός.Κάποια μέρα ένας απο αυτούς έψαχνε νοσοκόμα για να κάνει μια σειρά απο ενέσεις στο άρωστο παιδάκι του.Στη γειτονιά που έμενε η μητέρα μου δεν υπήρχε νοσοκόμα.Η μητέρα μου ξέρωντας να κάνει ενέσεις αφού ο θείος της τής είχε δίξει όντας γιατρός,προθυμοποιήθηκε να κάνε τις ενέσεις στο παιδάκι.Επι 25 ημέρες πήγαινε καθημερινά,έκανε τις ενέσεις κι έμενε μόνο μία για να τελειώσει η αγωγή.Την επόμενη ημέρα πήγε στον καταυλισμό,και οι γύφτοι είχαν φύγει!!!Ρώτησε κάποιους άλλους που πήγαν,και της λέει ένας:"Δε σε πλήρωσαν;Α ρε οι απατεώνες!!!!"Βέβαια η μητέρα μου δεν είχε σκοπό να πάρει χρήματα,αλλά να κάνει την τελευταία ένεση στο μικρό...Είναι περίεργη ράτσα...

Όσον αφορά το ερώτημα τώρα,δε θα είχα πρόβλημα εφόσον όμως δέχονταν να ακκολουθήσουν τους κανόνες που ακολουθούν οι υπόλοιπο Έλληνες.Κυρίως όσον αφορά την καθαριότητα.Δυστυχώς πολλές οικογένειες δεν κάνουν ούτε τα βασικά εμβόλια στα παιδιά τους.

Άβαταρ μέλους
pantoleon

Δημοσίευση από pantoleon » 20 Δεκ 2005 20:16

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας είπες Figaro.

Οι Αθίγγανοι(Τσιγγάνοι στα νέα ελληνικά,το Αθίγγανοι πάντως ακούγεται καλύτερα) και οι Γύφτοι ξεχωρίζονται έτσι μεταξύ τους (μάλλον διαφορετικές φυλές) με τους Αθίγανους να είναι οι "καθαροί" ,οι κυριλέ και οι γύφτοι το μαύρο το χάλι που ξέρουμε.Προφανώς έχεις δίκιο να λες ότι ουσιαστικά δεν διαφέρουν αλλά υποθέτω ότι όντως οι Γύφτοι είναι πιο υπανάπτυκτοι από τους τσιγγάνους.

Οι Ρομάνες ,που λες εσύ,Rom που λέω εγώ (πληθυντικός Roma: πηγή [wiki]http://en.wikipedia.org/wiki/Roma_people[/wiki] ) είναι όντως από εκεί που λες, όπως θα μάντευε κανείς λόγω του χρώματός τους, αλλά παίζει μεγάλο ρόλο που ζήσαν όλα αυτά τα χρόνια και τι στοιχεία πολιτισμούς πήραν από εκείνα τα μέρη. Οι ταινίες (πχ. ο καιρός των τσιγγάνων του κουστουρίτσα και το σοκολά) τους εμφανίζουν κάτι σαν τους ινδιάνους της αμερικής,σε καραβάνια και πάντα διωγμένοι.

Η αλήθεια είναι ίσως παραπλήσια για τους γάλλους,ούγγρους και ρουμάνους τσιγγάνους αλλά όχι για τους δικούς μας εδώ.
Τους δικούς μας τους ξέρουμε λίγο καλύτερα.Τέσπα,προφανώς παραλάβαμε τελευταίοι τον "κατιμά" προετοιμασμένα κι εκδιωγμένο απ'τους τούρκους τα τελευταία 200 το πολύ χρόνια.
Κακή φάρα.Αυτοί λοιπόν υποθέτω πως είναι οι λεγόμενοι γύφτοι.

Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ των 2.Έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά αλλά κατά την γνώμη μου δεν είναι το ίδιο.

Επίσης πιστεύω ότι αρκετοί τσιγγάνοι έχουν ασπαστεί πραγματικά τον χριστιανισμό ενώ σχεδόν όλοι οι γύφτοι όχι.

Ξαναλέω ότι αυτός είναι διαχωρισμός που κάνουν κι οι ίδιοι (οι τσιγγάνοι δλδ,τους γύφτους - όσοι μιλάνε ελληνικά,γιατί είναι ψιλοσπάνιο να μπορεί να συννενοηθεί κανείς- δεν τους συμφέρει βέβαια!).

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Δεκ 2005 21:21

Σκεφτείτε να πει ένα τσιγγανάκι στο σχολείο "ο μπαμπάς μου μού αγόρασε καινούρια καριόλα" τί έχει να γίνει!!!KARYOLA λένε το κρεβάτι στα Τούρκικα :lol:

Άβαταρ μέλους
LoRdOfThEPcS

Δημοσίευση από LoRdOfThEPcS » 25 Δεκ 2005 17:07

ThyClub έγραψε:Για μένα ισχύει το γνωστό:

Δεν έχω πρόβλημα με τον 'έντιμο' / 'οικογενειάρχη' Αλβανό, Τσιγκάνο, Γύφτο, κτλ κτλ

Έχω πρόβλημα με το δολοφόνο - πρεζόνι - λωποδύτη ότι κι αν είναι αυτός... Μά Αλβανός, μα Γύφτος μα Έλληνας.

Αν στην χώρα μας υπάρχουν 1.000.000 Αλβανοί και οι 500.000 είναι λωποδύτες τότε ναί δεν γουστάρω τους αλβανούς, το ίδιο ισχύει για όλες τις φυλές που έχουν αυτό το ποσοστό!!!

Me kalypse plirws o filos gayros apo panw...Treis xronies eixa symmathites apo tin Alvania kai den eixa kanena provlima dioti itan kala paidia...

Kai kati akoma,pes oti oi Alvanoi einai dolofonoi kai alites kai kai kai...
Xerete posoi Ellines yparxoun pou einai treis fores xeiroteroi apo tous Alvanous,vythismenoi mesa stin diafthora???

Mporei na einai i meiopsifia alla den payoun na yparxoun kai tetoioi...

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 27 Δεκ 2005 15:28

LoRdOfThEPcS έγραψε:
ThyClub έγραψε:Για μένα ισχύει το γνωστό:

Me kalypse plirws o filos gayros apo panw...Treis xronies eixa symmathites apo tin Alvania kai den eixa kanena provlima dioti itan kala paidia...

Kai kati akoma,pes oti oi Alvanoi einai dolofonoi kai alites kai kai kai...
Xerete posoi Ellines yparxoun pou einai treis fores xeiroteroi apo tous Alvanous,vythismenoi mesa stin diafthora???

Mporei na einai i meiopsifia alla den payoun na yparxoun kai tetoioi...
Θα συμφωνήσω απόλυτα και θα προσθέσω γιατί να υπάρχει η επιλογή ΝΑΙ στο Poll ?
Giannis,
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Δεκ 2005 16:32

γιατί αν δεν υπήρχε, τότε θα μιλάγαμε για φασισμό, και για καταπάτηση του δικαιώματος για ελευθερία της έκφρασης... Και θα πω ότι και εγώ συμφωνώ με τον ThyClub

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες