Πως θα σηκωσω τη σελίδα μου?

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pontiki2

Δημοσίευση από pontiki2 » 24 Οκτ 2005 15:08

Εχω αγοράσει ένα domain με κατάληξη .gr απο το www.domains.gr. Εχω φτιάξει και τη σελίδα μου και την έχω αποθηκεύσει σε ενα free hosting server.(host.sk) .Ειναι δυνατον αντι η σελίδα μου, αντι να έχει καταληξη .host.tk να έχει .gr? Αν ναι πως μπορω να το κάνω? Επίσης στο www.domains.gr έχει επιλογή για προσθήκη nameservers και για εισαγωγή Ip? Τι πρέπει να βάλω εκεί? Ας μου εξηγηση κάποιος σας παρακαλώ πολυ... :oops:

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 24 Οκτ 2005 16:37

Αν έχεις αγοράσει μόνο το όνομα, μπορείς να κάνεις προώθηση του .host.tk στο όνομα που αγόρασες. Αν αγόρασες και χώρο μαζί με το όνομα, απλά χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα ftp και βάζεις τ' αρχεία σου στο χώρο σου!

pontiki2

Δημοσίευση από pontiki2 » 24 Οκτ 2005 21:54

Μπορεις να μου πεις πως θα κανω προωθηση του host.sk?

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 24 Οκτ 2005 22:24

υπάρχει μια δωρεάν υπηρεσία που έιχα χρησιμοποιήσει και εγώ λοταν είχα το domain μου σε δωρεαν σερβερ. Βάζουν όμως ένα pop up παράθυρο επειδή είναι δωρεάν. Οι περισσότεροι δε θα το βλεπουν όμως γιατί σχεδόν όλοι έχουν pop up blocker.

www.mydomain.com

Κανεις ενα account και στις δωρεαν υπηρεσιες μπορείς να κάνεις forward site/email και σου δίνουν και άπειρα subdomain. Εννοείται ότι σου δίνουν nameserver στο mydomain.com τα οποία θα τα βάλεις στο domains.gr . Θέλει λίγο ψάξιμο το control panel τους αλλά θα βρείς τις επιλογές.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 24 Οκτ 2005 23:23

Αφού το παιδί έχει αγοράσει όνομα! Τώρα, δεν ξέρω το πώς είναι οι ρυθμίσεις στην εταιρία που τ' αγόρασες για να κάνεις την προώθηση, όμως δεν είναι τόσο δύσκολο! Λίγο ψάξιμο! ;)

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 24 Οκτ 2005 23:38

Νομίζω δεν κατάλαβες τι ενοώ. Κάποιος πρέπει να συνδέσει το δωρεάν host με το πληρωμένο domain και η υπηρεσία που έγραψα παραπάνω κάνει free domain forwarding. Οι δωρεάν σερβερ δε δίνουν δυνατότητα σύνδεσης ενός domain με το χώρο γιαυτό χρειάζεται ένας τρίτος server. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα βρει κανένα άλλο τρόπο για να έχω το domain μου σε δωρεάν σέρβερ. Η προώθηση είναι θέμα hosting server και όχι name server.

pontiki2

Δημοσίευση από pontiki2 » 25 Οκτ 2005 00:02

Ευχαριστω παιδια αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη...

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 25 Οκτ 2005 00:09

Είναι πολύ απλό, μην τα παρατάς τόσο γρήγορα.

Έχεις αγοράσει ένα domain .gr. Σωστά?

Έχεις ανεβάσει το site σου σε έναν δωρεάν σέρβερ και η διεύθυνση του site σου είναι κάπως έτσι http://www.δωρεανσερβερ/pontiki . Σωστά?

Θέλεις να χρησιμοποιείς το δικό σου domain με το δωρεάν σέρβερ αλλά δε ξέρεις πως. Σωστά?

Αν ναι, τότε το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να δοκιμάσεις το www.mydomain.com Κάνεις μια εγγραφή δωρεάν και συνδεεις εκεί το όνομα με το χώρο. Πολύ απλά.

pontiki2

Δημοσίευση από pontiki2 » 25 Οκτ 2005 00:15

Γράφτηκα στο www.mydomain.com δοκίμασα να κάνω URL forwarding όπως λέει αλλά πάλι τίποτα :(

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 25 Οκτ 2005 00:26

Ωραία, αυτό θα πεί ότι λειτουργεί σωστά! :D Τώρα πρέπει να πάρεις τα DNS που σου δίνει ο mydomain.com και να τα βάλεις στο domains.gr. Ή να στείλεις ένα email στο διαχειρηστή του domain σου (.gr) ώστε να αλλάξει τα DNS σε αυτά του mydomain.com.

Όταν γίνει η αλλαγή, θα πάρει έως και 72 ώρες μέχρι να ενημερωθούν οι διεθνείς nameservers και να λειτουργεί το site σου με το όνομά του!

pontiki2

Δημοσίευση από pontiki2 » 25 Οκτ 2005 00:32

Εχω αλλάξει τα DNS στο domains.gr. Μάλλον θα πρεπει να περιμένω οπως λες. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 28 Οκτ 2005 14:33

Kalimera,

Loipon ta pragmata einai para polu apla. Zita apo thn etairia pou sou exei klisei to domain na sou kanei redirect to domain sou sto site ths host.sk kai auto einai olo.
An h etairia sou pei oti den kanoum redirect tote exeis 2 epiloges:
1) H na pareis ena paketo hosting (apo 40 euro ton xrono arxizoun) kai na eisai hremos xwris kanena prob
2)Alios kane ena account sto zoneedit otan to kaneis tha sou dosei 2 name servers, valtous sto ellhniko domain sou kai tote to domain sou tha mpei stous servers ths zoneedit, apo to panel ths zoneedi dimiourgise ena redirect tou www.toonomasou.gr sto site ths host.sk pou exeis.
http://www.zoneedit.com/

Den einai katholou diskolo, an antimetopiseis provlima pes to mas na se voithisoume perisotero.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες