Web development in linux

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Web development in linux

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Οκτ 2005 13:01

Ηλία ποιος σου είπε ότι δουλεύω από το σπίτι; :o

Εδώ περιμένω πως και πως να πάω σπίτι να χαλαρώσω λίγο!

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Web development in linux

Δημοσίευση από shadow » 27 Οκτ 2005 13:11

gaucho έγραψε: Ωραία συμφωνώ μαζί σας. Και εγώ γράφω κώδικα στο χέρι.
Το χέρι γίνετε και στο dremweaver se source mode. Για μακ το dreamweaver είναι όκ που έχει (highlight, search, replace,open multiple files,...) και άλλα κόλπα
Προσωπικά , επαναλαμβάνω, ότι οι editors styl dreamweaver, δεν μου αρέσουν για τον πολύ απλό λόγο ότι τα extra χαρακτηριστικά που έχουν "ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ" (και γιατί είμαι μαζόχα και θέλω να βλέπω μια μαύρη οθόνη μπροστά μου, χωρίς toolbars, κουμπάκια και άλλα μπιχλιμπίδια :)). Οπότε θεωρώ εντελώς ανούσιο και άχρηστο να χρησιμοποιήσω εναν τετοιο editor. Εφοσον όπως λες έχει source mode, οκ εαν σε βολεύει για να γράψεις κώδικα (p.s. κώδικα δεν εννοώ να γράψεις σελίδες στατικές =>μόνο html).
gaucho έγραψε: Όμως βλέπω μια δόση εξυπνάδας απο κατι καλά παιδιά. Βαγγελή θα σε δείρω ότα έρθω Αθήνα
Χεχεχε
Οταν ακούω ότι δεν γίνεται την σήμερον ημέρα να γράφεις κώδικα επειδή υπάρχουν εργαλεία στυλ dreamweaver, η "εξυπνάδα" μου ανεβαίνει κατακόρυφα :):)
gaucho έγραψε: Άν είναι να πέρνω ένα σωρό λευτά το μήνα μόνο με web development μαθαίνω και εγώ να γράφω κώδικα στο χέρι καλύτερα και απο ινδό χωρίς να έχω έξοδα επιχείρησης και κάθομαι στο σπίτι.
Αδυνατώ να το σχολιάσω γιατί έχω πάθει σοκ , που ανακάλυψα ότι παιρνω ένα σωρό λεφτά από την δουλειά μου, και ότι δεν χρειάζεται να γ%$#@@ με 2 δουλειές για να τα βγάλω πέρα. :hammer:
Btw οντως δουλεύω από το σπίτι αλλά μόνο για την δεύτερη δουλειά...
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Web development in linux

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Οκτ 2005 13:17

Η Ξένια από χθες απαντάει για μένα :D:D:D:D

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Web development in linux

Δημοσίευση από gaucho » 27 Οκτ 2005 15:13

Cha0s έγραψε:Ηλία ποιος σου είπε ότι δουλεύω από το σπίτι; :o

Εδώ περιμένω πως και πως να πάω σπίτι να χαλαρώσω λίγο!
Εννοούσα ότι άν κάποιος έχει έξοδα 2 ΙΚΑ 1 ΤΕΒΕ 2 ΜΙΣΘΟΥΣ δόσεις τράπεζες και επιταγές DSL ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ κοιτάει το τι αποδίδει να βγάλει το κόστος και επιπλέον κέρδος. Εσύ δε νομίζω ότι έχεις τέτοια έξοδα.

[quote="shadow]ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ" (και γιατί είμαι μαζόχα και θέλω να βλέπω μια μαύρη οθόνη μπροστά μου, χωρίς toolbars, κουμπάκια και άλλα μπιχλιμπίδια :)). Οπότε θεωρώ εντελώς ανούσιο και άχρηστο να χρησιμοποιήσω εναν τετοιο editor. Εφοσον όπως λες έχει source mode, οκ εαν σε βολεύει για να γράψεις κώδικα (p.s. κώδικα δεν εννοώ να γράψεις σελίδες στατικές =>μόνο html). ...[/quote]

Θα είσαι μαζόχα μέχρι να κάνεις δικιά σου επιχείρηση έξω στο ονομά σου και όχι απο το σπίτι και ούτε σαν υπάλληλος έχοντας ένσημα και όλα τα δώρα νόμιμα. Τότε δε θα κάνεις ότι σου αρέσει αλλά ότι είναι ποιό γρήγορο και έυκολο να τελιώσεις τη δουλειά.

.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Web development in linux

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Οκτ 2005 15:22

Ηλία τα ίδια χρήματα παίρνει ο υπάλληλος τα ίδια ο επιχειρηματίας;

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
Όσο πιο ψηλά πας τόσο μεγαλώνουν και τα έσοδα και τα έξοδα.

Δεν έχω τα έξοδα που λες αλλά δεν έχω και τα έσοδα όμως ενός Project καθώς εγώ παίρνω τον μισθό μου και όχι ποσοστά.

Δεν δουλεύω πια ως freelancer επομένως δεν παίρνω 'μαύρα' χρήματα ώστε να κερδίσω παραπάνω από τον επιχειρηματία που θα φορολογηθεί από την εφορία για τα έσοδα του.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Web development in linux

Δημοσίευση από shadow » 27 Οκτ 2005 16:15

Γιατί έχετε την εντύπωση ότι εάν καποιος δουλεύει με εργαλεία τα οποία μπορεί να μην έχουν φιλικό περιβαλλον ότι δουλεύει πιο αργά σε σχέση με κάποιον άλλο?
Τα εργαλεια που χρησιμοποιώ, τα χρησιμοποιώ γιατί με βολεύουν και κατά συνέπεια με κάνουν πιο αποδοτική. Εαν μου κάνανε την ζωή δύσκολη, επιμηκύνοντας την διάρκεια ενός project, πιστεψε με θα χρησιμοποιούσα κάτι άλλο.

Το μαζοχα ηταν αστείο και πηγαινε στον editor που χρησιμοποιώ :):) και επειδή δεν εχετε καταλάβει τι εννοώ, το επαναλαμβάνω για άλλη μια φορά:
Ακόμη και τον πιο γαμάτο editor να χρησιμοποιείς που να έχει πάνω τα κερατά του, από την στιγμη που θα χρειαστεί να γραψεις δυναμικές σελίδες θα σου παρει την ίδια ώρα με εμένα που χρησιμοποιώ το ταπεινό vim , δεν πρόκειται να σου παράγει τον κώδικα ο editor !!!!
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Web development in linux

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Οκτ 2005 16:23

Και συνεχίζει ακάθεκτη η shadow να γράφει για μένα :D:D:D:D:D:D

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Web development in linux

Δημοσίευση από gaucho » 27 Οκτ 2005 17:28

Και το DreamWeaver μαζί με μάκ κάτι κάνει.
Εμπειρειά μυαλό και να πάνε να γ... οι editors

hehehhe

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Web development in linux

Δημοσίευση από shadow » 27 Οκτ 2005 19:10

:q!
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
Vumba

Web development in linux

Δημοσίευση από Vumba » 28 Οκτ 2005 08:02

Cha0s Μάλιστα για μένα σοβαρός editor είναι ο Emacs και παίζει και σε Χ και σε consola αλλα καμλια σχεση δεν έχουν η editor η απλη με αυτο που ζήτησε ο Connor MacLeod. Πάλι επίδηξηει γνλωσεων ήθελες να κάνεις! τστστσ! Connor MacLeod το Bluefish το είδες ? δεν σου κάνει?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Web development in linux

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Οκτ 2005 14:50

Εγώ είπα την άποψη μου ότι για μένα ο καλύτερος είναι ο Quanta για linux μιας που είανι ολόιδιος με τον PHPEd (στην έκδοση που τον δούλευα κάποτε).

Εσείς το φτάσατε στις εφορίες και στα πόσα βγάζω και η πλάκα είναι ότι ούτε καν απάνταγα...

So save it.&-

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 31 Οκτ 2005 19:36

Ναι ρε παιδια!Ενταξι.Ψιχρεμια.Ιρεμιστε λιγακι!!Μη μαλωνετε!
Με Βοηθισατε Παντως!Cha0s ευχαριστω θα δοκιμασω αυτον που λες και ο θεος βοηθος!!!
(Αλιθεια το site που εχεις σαν link στο προφιλ σου με τι το εκανες....)και τι ακριβος χρισιμευει!(Το site)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
metalized

Web development in linux

Δημοσίευση από metalized » 31 Οκτ 2005 22:05

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από geraki » 01 Νοέμ 2005 23:56

Και πάλι φτάσαμε Cha0s να θέλει κάποιος να φτιάξει ένα site για την πλάκα του, όχι επαγγελματικά, και πάλι να του λένε "μάθε ........." (HTML, XHTML, PHP, XML, Perl, Java, ASP, Python, PiPi... συμπληρώστε ανάλογα).
Την ξαναείχαμε αυτή την συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Web development in linux

Δημοσίευση από shadow » 02 Νοέμ 2005 00:45

Ειπα οτι θα σταματήσω την κουβέντα αλλά δεν μπορώ να ακούω(μαλλον να διαβάζω) ανακριβειες.
Ποτε αναφέρθηκε ότι για να φτιάξεις ένα site πρέπει να μάθεις HTML, XHTML, PHP, XML, Perl, Java, ASP, Python, PiPi... ?
Οχι ότι διαφωνώ (:)) αλλά εάν θέλετε να ανοίξουμε καινούριο thread για αυτό το ζήτημα...
Στο συγκεκριμένο thead τουλάχιστον το θέμα δεν ήταν αυτό, μαλλον το αρχικό post δεν κατέληξε σε αυτή την συζήτηση.
Δεν νομίζω ότι θέλει κάποιος να κάνει επίδειξη γνώσεων, και εάν ήθελε ο οποιοσδήποτε να κάνει επίδειξη γνώσεων θα έβρισκε σίγουρα άλλο τρόπο από το freestuff. Υπαρχουν ενά σωρό fora που πραγματεύονται θέματα περί προγραμματισμού,web development,linux etc , και σε αρκετά από αυτά ακούς τις πατάτες τις ζωής σου.. Οπότε πας εκεί εάν είναι να κάνεις επίδειξη γνώσεων, πετάς και εσύ την μα&^^ σου(την οποία την "ντύνεις" με ωραίους όρους για να κάνεις εντύπωση) και είσαι θεός, και δεν χρειάζεται να γράφεις στο freestuff...

Αυτά από μένα
Close your eyes

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες