Web development in linux

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από geraki » 02 Νοέμ 2005 00:59

Απλά ο άνθρωπος ζήτησε κάτι συγκεκριμένο κι εσείς του λέτε ότι είναι αιρετικός και πρέπει να το αφήσει και να γράφει μόνο κώδικα. Δεν είπα ότι κάποιος θέλει να εντυπωσιάσει, αλλά ακόμη κι αν είσαι ο Zeldman δεν χρειάζεται να αποθαρρύνεις όποιον θέλει να γράψει κάτι στο διαδίκτυο.

Την άποψή μου γι'αυτό το πράγμα την έχω γράψει στα παρακάτω
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 560#168560
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 837#167837
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Web development in linux

Δημοσίευση από shadow » 02 Νοέμ 2005 01:09

shadow έγραψε: Δηλαδή εάν το site σου είναι δυναμικό δεν θα γράψεις κώδικα??? Γιατί εάν είναι να μην χρειάζεται να γράψεις κώδικα τότε δεν χρειάζεσαι editor για web development όπως έλεγες στο αρχικό ποστ
shadow έγραψε: Προσωπικά , επαναλαμβάνω, ότι οι editors styl dreamweaver, δεν μου αρέσουν για τον πολύ απλό λόγο ότι τα extra χαρακτηριστικά που έχουν "ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ" (και γιατί είμαι μαζόχα και θέλω να βλέπω μια μαύρη οθόνη μπροστά μου, χωρίς toolbars, κουμπάκια και άλλα μπιχλιμπίδια ). Οπότε θεωρώ εντελώς ανούσιο και άχρηστο να χρησιμοποιήσω εναν τετοιο editor. Εφοσον όπως λες έχει source mode, οκ εαν σε βολεύει για να γράψεις κώδικα (p.s. κώδικα δεν εννοώ να γράψεις σελίδες στατικές =>μόνο html).
shadow έγραψε: Το μαζοχα ηταν αστείο και πηγαινε στον editor που χρησιμοποιώ και επειδή δεν εχετε καταλάβει τι εννοώ, το επαναλαμβάνω για άλλη μια φορά:
Ακόμη και τον πιο γαμάτο editor να χρησιμοποιείς που να έχει πάνω τα κερατά του, από την στιγμη που θα χρειαστεί να γραψεις δυναμικές σελίδες θα σου παρει την ίδια ώρα με εμένα που χρησιμοποιώ το ταπεινό vim , δεν πρόκειται να σου παράγει τον κώδικα ο editor !!!!
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από mrpc » 02 Νοέμ 2005 01:25

Εγώ σε linux περιβάλλον χρησιμοποιώ τον kdevelop. Επίσης δοκίμασα και μου άρεσε ο editor της zend, ο οποίος έχει αρκετές χρήσιμες δυνατότητες για php programming.
Το πρόβλημά μου στο linux δεν ειναι πως λείπει το dreamweaver. Είναι πως λείπει το flash....

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Νοέμ 2005 10:50

Οραια!Τι ενοεις λιπει το flash?εγω στη σελιδα που κανω πχ τα κουμπια και τα menu ειναι σε flash!
Σο λε μι πτο.(Μισο λεπτο)Διλαδη ολοκλιρο Linux, 100,000προγραματιστες σε αδεια GPL,ανεξαρτιτοι ανθροποι που ξερουν προγραματισμο και κανενας απο ολους αυτος δεν εκανε ενα προγραματακι που να μπορεις να χρισιμοποιεις flash?κανενας προγραματιστης απο εσας μηπως?(Εναναγγει να τον πληροσουμε ρε παιδια!(Πλακα κανω))
Μπα!Με απογοητευσε το Linux σε αυτο τον τομεα.Δε το περιμενα.Αποτι το βλεπω θα παω σε αλα γουστα(Solaris)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Web development in linux

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Νοέμ 2005 12:43

geraki έγραψε:Και πάλι φτάσαμε Cha0s να θέλει κάποιος να φτιάξει ένα site για την πλάκα του, όχι επαγγελματικά, και πάλι να του λένε "μάθε ........." (HTML, XHTML, PHP, XML, Perl, Java, ASP, Python, PiPi... συμπληρώστε ανάλογα).
Την ξαναείχαμε αυτή την συζήτηση.
Αν εγώ θέλω να φτιάξω ένα αμάξι, όχι κανένα τρελό αμάξι για να το πουλήσω σε καμιά εταιρεία να τρέχει σε ράλυ, ένα απλό για την πλάκα μου, απαρίθμησε μου σε παρακαλώ τι χρειάζεται να ξέρω;

Πλέον ο σχεδιασμός ιστοσελίδων κατατάσεται στην κατηγορία των πολυμέσων.
Που σημαίνει εικόνα, ήχος, κίνηση μπλα μπλα μπλα

Που σημαίνει ότι πρέπει να γνωρίζεις 30 διαφορετικές τεχνολογίες.
Ε άμα ο άλλος με ρωτάει πως να φτιάξει ένα site (αλλά site όχι παρουσίαση formatted text) τότε ναι θα του πω να μάθει HTML, XHTML, PHP, XML, Perl, Java, ASP, Python, PiPi.

Όπως όταν εγώ ρώταγα πως γίνεται, πριν χρόνια, ένα guestbook και σαν απάντηση έπαιρνα ένα κατεβατό πράγματα και προϋποθέσεις, έτσι και τώρα όταν με ρωτάνε απαντάω τι χρειάζεται απλά από την αρχή μέχρι το τέλος.

Εφόσον με ενδιέφερε, τότε, (και ας ήταν για την πλάκα μου) κάθισα και τα έμαθα αυτά τα κατεβατα που μου φαινόντουσαν ατελείωτα τότε και άπιαστα.

Και στο κάτω κάτω δεν κατάλαβα;
Forum δεν είναι εδώ;
Συζήτηση δεν κάνουμε;

Εμένα η γνώμη μου είναι να γράφονται στο χέρι πολλά πράγματα και όχι να γίνονται έτοιμα.
Σε όποιον δεν του αρέσει ας μην με διαβάζει στην τελική.

:evil:

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Web development in linux

Δημοσίευση από shadow » 02 Νοέμ 2005 12:54

Τώρα μιλάει ο Βαγγέλης για μένα :D
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από geraki » 03 Νοέμ 2005 02:02

Τα έχω κι εγώ μεγάλα...
... αλλά η γνώμη μου ισχύει ακόμη κι αν τη γράψω με μικρά.

Και επειδή μάλλον δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτά που έγραψα παλιότερα, τα μεταφέρω εδώ:
Έχει γίνει συνήθεια πλέον στο fs όποτε κάποιος ζητήσει πληροφορίες για το πως να φτιάξει ένα απλό site που να μπορεί να το ανανεώνει το να πέρνει την απάντηση: "Μάθε PHP".

Πρέπει να θυμηθούμε ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν την επιθυμία να γίνουν προγραμματιστές ή να φτιάχνουν σελίδες για άλλους, αλλά απλώς θέλουν να παρουσιάσουν κάτι στο δίκτυο. Αλίμονο αν για να δημιουργήσει κάποιος ένα site θα έπρεπε να μάθει προγραμματισμό. Τότε το web θα ήταν γεμάτο σελίδες από κομπιουτεράδες για κομπιουτεράδες χωρίς άλλο χρήσιμο περιεχόμενο. Το λέμε άλλωστε και συμφωνείτε ότι ένα site όσο elegant και πρωτότυπο κώδικα και αν έχει, αν δεν έχει περιεχόμενο είναι ένα άχρηστο site.

Συνεπώς η καλύτερη λύση για κάποιον που θέλει να αποκτήσει μια απλή παρουσία στο internet, είναι η έτοιμη λύση. Θα κρατήσει τον ενθουσιασμό του στην αρχή, θα καταφέρει να παρουσιάσει ότι θέλει χωρίς να τα παρατήσει αν δεν καταφέρει να φτιάξει κάτι, και επιπλέον αφού δημιουργήσει αυτό που θέλει, είναι αρκετά πιθανό να θελήσει να βελτιώσει αυτό που έχει μαθαίνοντας και προγραμματισμό.

Οπότε θεωρώ κακή την αποτροπή από το να χρησιμοποιήσουν κάτι έτοιμο. Για παράδειγμα, πολλοί γνωστοί μου με έχουν ρωτήσει πως μπορούν να φτιάξουν μια σελίδα σχετικά με το χόμπυ τους, και αν έπαιρναν την απάντηση "πάρε ένα βιβλίο και μάθε php" είναι αμφίβολο το αν θα επιχειρούσαν ή είχαν την όρεξη να κάνουν κάτι τέτοιο. Ίσως θα συμφωνούσα ότι ένα εμπορικό site έχει διαφορετικές ανάγκες και λεπτομέρειες, αλλά για μη εμπορικές σελίδες δεν είναι καλές αυτές οι συμβουλές. Άλλωστε ο φίλος παραπάνω δεν ανέφερε κάτι για επιχείρηση αλλά απλά για "την σελίδα του".

Για να φτιάξεις ένα αμάξι μπορείς να ξεκινήσεις την συναρμολόγηση πέρνωντας μια έτοιμη μηχανή, ένα σασμάν, και ένα διαφορικό. Φυσικά με την δική σου λογική, αντί γι'αυτά πρέπει να πάρεις μηχανήματα για να φτιάξεις δικά σου γρανάζια για να βάλεις στο διαφορικό που έχεις σχεδιάσει ο ίδιος. Σύμφωνοι. Με ποιόν από τους δύο τρόπους έχεις περισσότερες πιθανότητες να βγει τελικά στον δρόμο το αυτοκίνητο;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Web development in linux

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Νοέμ 2005 02:20

Οκ τα έχεις και εσύ μεγάλα.

Κατα την άποψη σου μπορεί να αποθαρρύνω κόσμο, αλλά δεν υποβιβάζω το επιπεδο με το ποιος την έχει μεγαλύτερη.

Εξάλλου είναι γνωστό αυτό :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από geraki » 03 Νοέμ 2005 02:39

Αν δεν κατάλαβες το σχόλιο ήταν για τα μεγάλα γράμματα που είχες παραπάνω, αλλά εσύ αλλού έχεις το νου σου ;)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Web development in linux

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Νοέμ 2005 02:45

Whatever...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από mrpc » 03 Νοέμ 2005 19:29

Cha0s έγραψε:Εξάλλου είναι γνωστό αυτό :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εντάξει βρε παιδιά, αλλά μην το κάνουμε θέμα... ήδη με κυνηγάνε οι θαυμάστριες...

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Web development in linux

Δημοσίευση από shadow » 07 Νοέμ 2005 23:17

mrpc έγραψε: Το πρόβλημά μου στο linux δεν ειναι πως λείπει το dreamweaver. Είναι πως λείπει το flash....
Χμμμ, οχι απαραίτητα :D
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Web development in linux

Δημοσίευση από dimsis » 08 Νοέμ 2005 12:14

Πω πω... από τα 4-5 θέματα που είπα να διαβάσω στο forum από ερωτήσεις μελών του freestuff, όλα σε SPAM και αντιπαραθέσεις κατέληξαν... ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ (για να μην με αρπάξετε και μένα :) ): προσέξτε το λίγο παίδες δεν κάνει καλό!

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Web development in linux

Δημοσίευση από mrpc » 08 Νοέμ 2005 16:47

Καλά, μέσω wine μπορείς να τρέξεις και το dreamweaver. Το θέμα είναι αν υπάρχει linux software για αυτές τις δουλειές.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Web development in linux

Δημοσίευση από shadow » 08 Νοέμ 2005 17:26

You have right :hammer:
αλλα με λίγο ψάξιμο
Close your eyes

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες