Πολιούχοι Άγιοι

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
helen
Επικοινωνία:

Πολιούχοι Άγιοι

Δημοσίευση από helen » 26 Οκτ 2005 16:13

Πολύ ενδιαφέρον έχουν όλα αυτά τα μηνύματα σας. Πολλοί μ’ έχουν ρωτήσει στο Γαλλικό Φόρουμ γιατί υπάρχει το όνομα Διονύσιος που ήταν αρχαίος Ελληνικός θεός. Πιστεύω πως κάποια αρχαία ονόματα έχουν μπει στο χριστιανισμό επειδή παίξανε κάποιο ρόλο. Θυμάμαι διαβάζοντας την Ηλιάδα και την Οδύσσεια ότι πολλά ονόματα που υπήρχαν τότε δεν υπάρχουν σήμερα στη Ελλάδα . Κατά περίεργο τρόπο ξαναβρίσκουμε τέτοια ονόματα στη Λατινική Αμερική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος helen την 27 Οκτ 2005 02:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Πολιούχοι Άγιοι

Δημοσίευση από ledraweb » 26 Οκτ 2005 17:13

Ένα όνομα δεν μπαίνει στον Χριστιανισμό επειδή έπαιξε κάποιο ρόλο. Ο κάθε Άγιος έχει μετατρέψει το όνομά του σε αυτό που λες χριστιανικό.

Για παράδειγμα, ο Θαλής δεν ήταν άγιος αλλά αρχαίος Έλληνας. Όμως σήμερα έχουμε και το 'Θαλής' και το 'Θάλεια'. Κάποια γυναίκα που πήρε το όνομά της από τον αρχαίο Θαλή κατάφερε να αγιάσει και έτσι πλέον γιορτάζουμε και αγ. Θάλεια. Δεν ξέρω αν αυτό αποτελεί τον κανόνα (άλλωστε είναι παράδειγμα) αλλά νομίζω ότι στις πλείστες περιπτώσεις Αρχαιοελληνικών ονομάτων που διατηρήθηκαν στον Χριστιανισμό αυτό ισχύει
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πολιούχοι Άγιοι

Δημοσίευση από cordis » 26 Οκτ 2005 17:49

Για να γίνει κάποιος άγιος. κάτι πρέπει να έχει κάνει πρώτα. Θαύμα, μαρτύριο, κάτι... όσοι με αρχαιοελληνικά ονόματα πρόλαβαν να αγιοποιηθούν τα πρωτοχριστιανικά χρόνια αγιοποιήθηκαν και παίρνουν σήμερα τα παιδάκια τα ονόματά τους. Όσοι δεν πρόλαβαν γιορτάζουν των Αγίων Πάντων, εάν -φυσικά- βρουν παπά να τους βαπτίσει με μη Αγιοποιημένο (Χριστιανικό) Όνομα.

ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Δεν το διάβασα όλο αλλά λέει, σε γενικές γραμμές, με πολλά λόγια αυτό που έγραψα παραπάνω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πολιούχοι Άγιοι

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Νοέμ 2005 18:00

Παπά βρίσκεις, εκτός αν είναι κολλημένος (η ο μητροπολίτης του). Αφού και κατά την Τουρκοκρατία, οι παπάδες δίνανε αρχαιοελληνικά ονόματα για να μην χαθεί η ελληνικότητα του γένους. Έτσι βλέπουμε κόσμο που οι παππούδες και προπαππούδες τους έχουν ονόματα πχ Ηρακλής, Αχιλλέας, Περικλής κλπ. (πολύ μπακάλικη ανάλυση έκανα, αλλά ισχύει, ε?) :hammer: :D
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Πολιούχοι Άγιοι

Δημοσίευση από patriot » 03 Νοέμ 2005 00:58

helen έγραψε: γιατί υπάρχει το όνομα Διονύσιος
Επειδή υπάρχει Άγιος Διονύσιος. Και για την ακρίβεια δύο! Ο ένας μάλιστα είναι Πολιούχος άγιος κάποιου νησιού αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι το νησί....

Εγώ έμαθα πριν από κάμποσο καιρό ότι υπάρχει άγιος ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΤΑΣ!! :o Δεν το είχα ξανακούσει ποτέ μου αυτό....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης