Υπάρχουν καλά Σεμινάρια Graphic Design?

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 26 Οκτ 2005 23:58

Χαιρετώ,

μήπως γνωρίζει κανείς αν και που γίνονται σεμινάρια σχετικά με τη δημιουργία γραφικών και το χειρισμό των κατάλληλων προγραμμάτων?

Αν και χρησιμοποιώ το photoshop cs , χρειάζομαι κάποια μαθήματα για επαγγελματικά γραφικά, δημιουργία logo κτλ. Κάπου που να μάθω τους κανόνες της αισθητικής και τον σωστό τρόπο έκφρασης μέσα από το webdesign. Το να παρατηρώ και να μαθαίνω από άλλα γραφικά δεν είναι αρκετό και παίρνει πολύ χρόνο. Πού μπορώ να μάθω περισσότερα? :D

Ιδανικό θα ήταν αν υπήρχαν εντατικά σεμινάρια μιας εβδομάδας ας πούμε. Αν έχει κανείς κάτι υπόψη του παρακαλώ ενημερώστε με (με λινκ αν υπάρχει)! :roll:

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 27 Οκτ 2005 17:53

Κάποια στιγμή πέρισυ είχα προσπαθήσει να ψάξω λίγο το θέμα, και δυστυχώς, εκτός και αν δεν γνωρίζω κάτι, τα πράγματα είναι απογοητευτικά. Το επίπεδο των πιο πολλών ΙΕΚ είναι κάκιστο, ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΤΑΧΥΡΥΘΜΩΝ μαθημάτων. (Μιλώντας πάντα για graphics, έχω ακούσει και καλά λόγια όσον αφορά επεξεργασία φωτογραφιών)

Μια άλλη λύση είναι το ιδιαίτερο, αν βρεις κάποιον καλό και πρόθυμο να σου κάνει μάθημα, τότε έχει καλώς....

Πάντως γενικότερα από ότι έχω δει, δεν υπάρχει τρόπος στην Ελλάδα να παρακολουθήσει κάποιος ένα ποιοτικό σεμινάριο/μάθημα για Graphics... Ακόμα και στα πολυδιαφημισμένα κέντρα....

Ελπίζω κάποιος να με διαψέυσει :P

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 27 Οκτ 2005 18:21

Πάλι δηλαδή στο google πρέπει να ξημεροβραδιαζόμαστε για να μάθουμε περισσότερα.
:D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2005 18:42

ή μέσα στο freestuff.gr :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 27 Οκτ 2005 20:07

Γιατί ως γνωστόν...Αν δε παινεσεις κ το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει. :D Ήδη έχω ανακαλύψει πολύ καλά πράγματα εδω μέσα! Ελπίζω να συνεχίσετε την καλή δουλειά!

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 27 Οκτ 2005 22:19

Καλά, εννοείται πως οι internet resources στο θέμα των γραφικών είναι ανεξάντλητες. Απλά είναι αλήθεια πως ένα καλό πρόγραμμα μαθημάτων θα βοηθούσε πολύ κόσμο (πχ εμένα :D :D ) που δεν έχουμε ούτε το χρόνο ούτε το κουράγιο να ψάχνουμε για tutorials κτλ. ώρες ατελείωτες μέχρι να βρεις ακριβώς αυτά που θες...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2005 12:12

μόλις είδα ότι το Μικρό Πολυτεχνείο έχει σεμινάρια για "Ψηφιακές Τέχνες"

Video Art
Animation
Graphics Design
Web Design
Φωτογραφία
και Ιστορία Τέχνης του 20ου αιώνα

περιεχόμενα και περισσότερα δεν ξέρω... μόνο διεύθυνση και τηλέφωνο:
Πλ. Ασωμάτων 7, Θησείο, 2103443306, 2109480745

όποιος μάθει περισσότερα μας λέει...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 30 Νοέμ 2005 17:54

viruswitch kai gw ta idia epsaxna kai telika ta paratisa, mpika pliroforiki kai ksimerovradiazomai sto google.
Eftixws site san to www.tutorialoutpost.com,
kai www.webwasp.co.uk (Gia flash tutorials einai to apolyto) mazi me www.gotoandlearn.com( gia flash), cbtcafe.com mou exoun kanei tin zwi pio efkoli.
:-)
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 30 Νοέμ 2005 18:48

se eyharisto oracus gia ta links. hehe, oloi sto google ksemerovradiazomaste telika. eida oti i eexi ehei seminaria gia kapoia themata alla ohi gia grafika www.eexi.gr , pantos gia osous de zoun athina einai pio dyskola ta pragmata.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες