77,6 Εκατομυρια Ευρω για καθε f/16 Ειναι Πολλα τα Λεφτα Αρη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

77,6 Εκατομυρια Ευρω για καθε f/16 Ειναι Πολλα τα Λεφτα Αρη

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Οκτ 2005 20:22

Ένας αριθμός έχει κολλήσει στο μυαλό μου τώρα τελευταία .
Αυτός είναι ο εξής αριθμός :
77.600.000 ευρω δηλαδή περίπου 26.442.200.000 παλιές και αξέχαστες δραχμές
Έκατσα και έκανα έναν υπολογισμό για να δω σε πόσους μήνες θα έχω εγώ μαζέψει αυτά τα χρήματα λοιπόν με τον μισθό που παίρνω αυτήν την στιγμή θα χρειαστώ περίπου 43.000 μήνες η 3.583 χρόνια μου φαίνεται ότι είναι Πολλά χρόνια και δεν θα καταφέρω να αποκτήσω ένα δικό μου για να παίζω .
Αυτό είναι το κόστος που καλείται να πληρώσει η Ελλάδα για κάθε ένα από τα πολεμικά αεροσκάφη f/16 επί 40 φορές και χωρίς τα όπλα που έχει ζητήσει για κάτι που δεν χρειάζεται αλλά ποιος ξέρει γιατί θα πρέπει να τα πάρει .
Εδώ δεν θέλω μια δικαιολογία του τύπου μα η γείτονα και φιλική μας χώρα που μας συνδέει και κουμπαριά μας έχει στην μπούκα και αυτός είναι ένας τρόπος για να διαφυλάξουμε την ΕΙΡΗΝΗ .
Μα προετοιμαζόμενος για πόλεμο δεν εξασφαλίζεις την ΕΙΡΗΝΗ αντίθετα έρχεσαι όλο και ποιο πολύ κοντά σε έναν πόλεμο .
Προσπαθώ να μάθω τι θα μπορούσε να γίνει εδώ με τόσα χρήματα .
Ας με βοηθήσει κάποιος , τα λεφτά είναι πολλά Άρη όπως έλεγε και ο κατά τα άλλα συμπαθής ηθοποιός που δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομα του αυτήν την στιγμή .
Λοιπόν με τόσα χρήματα 3.104.000.000 ευρω η 1.057.688.000.000 παλιές και αγαπημένες δραχμές θα μπορούσαν να χτιστούν 5 πλήρη νοσοκομεία να χτιστούν 5.000 πλήρη σχολεία να αυξηθεί κατά 1000 ευρω η σύνταξη του ΟΓΑ για όλους τους αγρότες και χίλια δυο άλλα καλά πράγματα για τον κάθε ένα από εμάς .
Περίπου 300 ευρω αναλογούν σε κάθε έναν από τους 10.000.000 κατοίκους αυτής της χώρας
Ίσως να υπερβάλω με αυτά τα οποία θα μπορούσαμε να κάνουμε ίσως και πάλι να λέω λίγα .
Και υπόψη αυτά τα ευρωπουλα είναι από την τσέπη μας και θα φτύσουμε αίμα για να τα εξοφλήσουμε .
Εμένα πάντως δεν με ρώτησε κανείς αν έχω αυτά τα χρήματα για να τους τα δώσω .
Και δεν ξέρω που θα τα βρω.
Μάλλον το βρήκα .
Από το ψωμί των παιδιών μου θα τα δώσω καθώς από αύριο θα το κόψω .
Και θα κόψω και το γάλα τους και το κρέας που τρώνε μια φορά την εβδομάδα .
Τι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ ??
Αν μπορείτε εσείς να μου πείτε τι άλλο πρέπει να κόψω ας μου το πει ……

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης