ηλεκτρονικό εμπόριο

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Michelle

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από Michelle » 02 Νοέμ 2005 16:06

shadow συμφωνώ με όσα λες αλλά με μια μικρή ένσταση: Απο ένα καλό ΑΕΙ βγαίνεις επαγγελματίας. Κακός επαγγελματίας αν δεν ασχοληθείς παραπάνω αλλά επαγγελματίας. Απο ένα ΙΕΚ σόρρυ αλλά δεν ξέρω cordis το δικό σου πως ήταν αλλά όσους απόφοιτους ΙΕΚ έχω δει κάνουν χονδροειέστατα λάθη και πολλές φορές έχω ακούσει και απο τους ίδιους τους "φοιτητές" εκεί ότι τα μαθήματα τα περνάς χωρίς να κουνήσεις το δαχτυλάκι σου. Εδώ ένας γνωστός μου είχε κοπεί σε 3 μαθήματα και κάνανε συμβούλιο να τον περάσουν (!), τι λέμε τώρα? Θα γινόταν αυτό σε ελληνικό πανεπιστήμιο?? Εκεί τουλάχιστον, για να περάσεις μαθήματα σου βγαίνει ο τάκος στα περισσότερα.
cordis έγραψε: Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι πτυχίο τελικά παίρνεις με εξετάσεις από το δημόσιο και όσο χάλια να είναι το ΙΙΕΚ ή όσο καλό κι αν είναι τελικά θα κριθείς με τις ίδιες εξετάσεις που θα δώσουν και όσοι τελείωσαν τα δημόσια.

Το να τελειώσεις ένα ΙΙΕΚ δεν σημαίνει αυτομάτως ότι έχεις πτυχίο. Έχεις απλά ένα χαρτί που είναι αντίστοιχο με παρακολούθηση σεμιναρίων.

Απλά έχεις την τάση που έχουν όλοι όσοι μπαίνουν σε ΑΕΙ να υποβιβάζουν όλα τα άλλα πτυχία.

Την άλλη ρήση την έχεις ακουστά; "Αν δεν γκρεμίσεις όλα τα άλλα σπίτια, πως θα μείνει μόνο το δικό σου ωραίο;"
1. Μα δεν μιλάμε εδώ για το αν είναι καλύτερα τα ιδιωτικά ΙΕΚ ή τα δημόσια αλλά για το αν γενικά τα πτυχία που μπορεί να πάρει κάποιος απο ΙΕΚ τον κάνουν επαγγελματία, αν θυμάστε απο που ξεκίνησε αυτό.(βασικά ούτε γι'αυτό δεν θα πρεπε να μιλάμε κανονικά γιατί είμαστε οφ-τοπικ αλλά τεσπα. :P Νομίζω επειδή είναι ενδιαφέρον θέμα θα ήταν καλό ένα σπλιτ :) )
2. Μα και ως μαθήτρια την ίδια άποψη είχα. Την ίδια άποψη έχω δει να την έχουν ακόμη και (ρεαλιστές :P ) φοιτητές διφόρων ΙΕΚ. Γιατί πρέπει ντε και καλά να τη λέω υστερόβουλα για να εξυψώσω τα ελληνικά ΑΕΙ? Άλλωστε αν θυμάσαι η συζήτησ ξεκίνησε για το πόσον καλά είναι τα ΙΕΚ που διδάσκουν ένα επάγγελμα για το οποίο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΙΚΟ ΑΕΙ. Άρα τι συγκρίνουμε? ;)

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από shadow » 02 Νοέμ 2005 16:21

Michelle έγραψε: shadow συμφωνώ με όσα λες αλλά με μια μικρή ένσταση: Απο ένα καλό ΑΕΙ βγαίνεις επαγγελματίας. Κακός επαγγελματίας αν δεν ασχοληθείς παραπάνω αλλά επαγγελματίας. Απο ένα ΙΕΚ σόρρυ αλλά δεν ξέρω cordis το δικό σου πως ήταν αλλά όσους απόφοιτους ΙΕΚ έχω δει κάνουν χονδροειέστατα λάθη και πολλές φορές έχω ακούσει και απο τους ίδιους τους "φοιτητές" εκεί ότι τα μαθήματα τα περνάς χωρίς να κουνήσεις το δαχτυλάκι σου. Εδώ ένας γνωστός μου είχε κοπεί σε 3 μαθήματα και κάνανε συμβούλιο να τον περάσουν (!), τι λέμε τώρα? Θα γινόταν αυτό σε ελληνικό πανεπιστήμιο?? Εκεί τουλάχιστον, για να περάσεις μαθήματα σου βγαίνει ο τάκος στα περισσότερα.
Επειδή και εγώ ελληνικό πανεπιστήμιο( και θεωρητικά μια από τις καλύτερες σχολές στο χώρο της πληροφορικής) έχω τελειώσει και προσωπικά, ναι μου βγήκε ο τακος για να τελειώσω και να πω ότι πήρα αξιοπρεπώς το πτυχίο μου, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι όποιος τελειώνει πανεπιστήμιο δεν πάει να πει οτι βγαινει επαγγελματίας. Μπορείς να πάρεις εύκολα το πτυχίο σου για να πεις ότι έχεις άλλο ένα χαρτί στην συλλογή σου, αλλά μπορείς να πάρεις και με δουλειά το πρυχίο σου, και δεν ακολουθούν όλοι το δεύτερο δρόμο στα ελληνικά πανεπιστήμια.
Σε σχέση με τον επαγγελματισμό που αναφέρθηκες να επισημάνω, ότι ο ρόλος των πανεπιστημίων δεν είναι να βγάλουν επαγγελματίες αλλά επιστήμονες. Ναι μεν τα ελληνικά πανεπιστήμια βγάζουν καλούς επιστήμονες αλλά δεν βγάζουν μόνο επιστήμονες, believe me... Τον επαγγελματισμό θα τον αποκτήσεις όταν βγεις στην αγορά εργασίας αν και αυτό δεν είναι νομοτελειακό. Μπορώ να σου πω ενά σωρό άτομα, τα οποία και πανεπιστήμιο έχουν τελειώσει και καμία σχέση δεν έχουν με την επιστήμη τους και κατά συνέπεια ούτε με το επαγγελμά τους.
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από cordis » 02 Νοέμ 2005 16:29

Είχα περάσει και από ΤΕΙ και τα παράτησα γιατί είδα πως περνούσαν τα μαθήματα και μη θέλοντας να συμμετάσχω στο πάρτυ τους δεν με περνούσαν.

Ή έπρεπε να το παίξεις μ@@#@ς και να τους λες ότι μόνο ο δικός τους τρόπος είναι σωστός, ή να τους κάνεις δακτυλογραφήσεις, ή να υποστηρίζεις το κόμμα που υποστήριζαν, ή να κάνεις εργασίες που θα έβαζαν το όνομά τους και θα της πουλούσαν από τις εταιρίες τους, ή να διαβάσεις - αγοράσεις τα βιβλία που είχαν γράψει εκείνοι από τους δικούς τους εκδοτικούς οίκους..

Τα βαρέθηκα κι εγώ όλα αυτά και αποφάσισα ότι πρέπει να γίνω επαγγελματίας και όχι τσιράκι του κάθε καθηγητή. Έτσι πήγα σε ένα ΙΙΕΚ και έδωσα στο δημόσιο απλά για την πιστοποίηση.

Μη πέφτεις σε αυτό το τρυπάκι...
Απλά έχεις την τάση που έχουν όλοι όσοι μπαίνουν σε ΑΕΙ να υποβιβάζουν όλα τα άλλα πτυχία.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Gizmoteck

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από Gizmoteck » 02 Νοέμ 2005 16:35

αν ξανακάνω post να μου κοπούν τα δάχτυλα και να μην ξαναπατήσω πλήκτρο στην ζωή μου .. "ώχ πάει το ένα" !
μην φαγώνεστε βρε παιδιά, εγώ ξέρω οτί όποιος θέλει και έχει το μικρόβιο μπορεί να τα καταφέρει. όσο για το site δεν είναι η πρωταρχική μου δουλειά εκεί μέσα. Και είναι σωστό να το κάνει κάποιος που έχει ασχοληθεί επαγγελματικά με το αντικέιμενο. Την στιγμή όμως που δεν υπάρχει προδιάθεση για κάτι τέτοιο το έφτιαξα εγώ για να μάθω και να τρίψω την μούρη μου σε κάτι που με ενδιαφέρει να ασχοληθώ... σωστό για τα τηλέφωνα και το contact. Όταν με το καλό κοπάσει η καταιγίδα με τα service και βρώ χρόνο θα το ετοιμάσω. Παιδιά και για μία ακόμη φορά ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις.

Michelle

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από Michelle » 02 Νοέμ 2005 16:39

Πάνω κάτω συμφωνούμε shadow, στις λεπτομέρειες είναι που κολλάμε :)

PS: btw ΗΜΜΥτισσα εισαι? :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από cordis » 02 Νοέμ 2005 16:46

Gizmoteck έγραψε:μην φαγώνεστε βρε παιδιά
Μη φοβάσαι, την βρίσκουμε.. :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Michelle

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από Michelle » 02 Νοέμ 2005 16:48

Xεχε συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια :P :P :P

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από shadow » 02 Νοέμ 2005 17:20

Michelle έγραψε:Πάνω κάτω συμφωνούμε shadow, στις λεπτομέρειες είναι που κολλάμε :)

PS: btw ΗΜΜΥτισσα εισαι? :)
μαλλον στην ουσία κολλάμε...
Δεν συμφωνώ καθολου με την αποψη οτι απο ενά καλο ΑΕΙ βγαίνεις επαγγελματίας, οπως επίσης ότι και στα "καλα" ΑΕΙ δεν συμβαίνουν πολλά στραβά (όπως το παράδειγμα που ανέφερες), απλώς εκεί δεν γίνονται τόσο απροκάλυπτα.
ps: Δεν ειμαι ΗΜΜΥ(υποθετω εννοείς ηλεκτρολόγος) αλλά Η/Υ :)
Close your eyes

Michelle

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από Michelle » 02 Νοέμ 2005 17:27

Kαλά αφού θες ντε και καλά να κολλάμε στην ουσία να στο χαλάσω? :P

Πάντως στα ΑΕΙ (καλά ή οχι) κάτι τέτοιο γίνεται 1 στις 500 περιπτώσεις. Δεν νομίζω να ξέρεις πολλά άτομα στα οποία έγινε κάτι τέτοιο!
Επίσης, αυτό το "επαγγελματίας" και μη είναι καθαρα υποκειμενικό. Μερικοί λέγοντας επαγγελματίας εννοούν αυτό που εγώ λέω "καλός επαγγελματίας". Οπότε ας πάμε σε κάτι πιο πρακτικό: Συμφωνείς ή διαφωνείς με το οτι η παιδεία που δίνεται μέσω των ΑΕΙ είναι πιο ουσιαστική απ'οτι απο αυτή που δίνεται στα ΙΕΚ? (Σημειωτέον μιλάμε για ΑΕΙ με ΙΕΚ, όχι ΑΕΙ με ΤΕΙ, γιατι μάλλον κάποιοι το μπερδευουν!).

PS: Όταν λες Η/Υ εννοείς το αντίστοιχο ΗΜΜΥ της Πάτρας? Αν δεν κάνω λάθος έχει λίγο διαφορετικό τιτλο :)

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από shadow » 02 Νοέμ 2005 17:44

Michelle έγραψε: Οπότε ας πάμε σε κάτι πιο πρακτικό: Συμφωνείς ή διαφωνείς με το οτι η παιδεία που δίνεται μέσω των ΑΕΙ είναι πιο ουσιαστική απ'οτι απο αυτή που δίνεται στα ΙΕΚ? (Σημειωτέον μιλάμε για ΑΕΙ με ΙΕΚ, όχι ΑΕΙ με ΤΕΙ, γιατι μάλλον κάποιοι το μπερδευουν!).
Δεν μπαινω καν σε αυτή τη λογική. Ειναι σαν να μου συγκρίνεις αγγούρια με ντομάτες. Και με τα δυο σαλάτα φτιαχνεις αλλα άλλη γεύση έχουν :)
Michelle έγραψε: PS: Όταν λες Η/Υ εννοείς το αντίστοιχο ΗΜΜΥ της Πάτρας? Αν δεν κάνω λάθος έχει λίγο διαφορετικό τιτλο :)
Εννοώ το τμήμα Μηχανικών Η/Υ της πάτρας και όχι το τμημα των ηλεκτρολόγων της Πατρας
Close your eyes

Michelle

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από Michelle » 02 Νοέμ 2005 18:21

shadow έγραψε: Εννοώ το τμήμα Μηχανικών Η/Υ της πάτρας και όχι το τμημα των ηλεκτρολόγων της Πατρας
Είχα την εντύπωση οτι στο Πολυτεχνείο της Πάτρας ένα είναι το αντίστοιχο τμήμα, αυτό των ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών ΗΥ ενώ εμείς είμαστε ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί ΗΥ. ;)
Σκέτο μηχανικοί ΗΥ απ'οσο γνωρίζω δεν υπάρχει σε ελληνικό πολυτεχνείο μέχρι τώρα.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από shadow » 02 Νοέμ 2005 18:27

Καλα ηλεκτρονικούς μηχανικους και μηχανικους Η/Υ μας λεει το ΤΕΕ (πονεμένη ιστορία) το τμημα όμως λεγεται "Μηχανικων Η/Υ και πληροφορικής" (με αυτή την ονομασία έχει ιδρυθει απο το 1980 και αυτή την ονομασια εχει μεχρι τώρα :))
Close your eyes

Michelle

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από Michelle » 02 Νοέμ 2005 18:31

Που λέγεται έτσι? Γιατί και μηχανογραφικό όταν συμπλήρωνα έγραφε "ηλεκτρονικοί μηχανικοί και μηχανικοί Η/Υ" αλλιώς θα το είχα βάλει απο τις πρώτες επιλογές αν ήταν όπως λες! :)

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από shadow » 02 Νοέμ 2005 18:33

Στο πτυχίο μου :)
Close your eyes

Michelle

ηλεκτρονικό εμπόριο

Δημοσίευση από Michelle » 02 Νοέμ 2005 18:34

Τι να πω... Περίεργα πράματα... :P
Ωρε λες να λέει κι εμένα κανα κουλό το πτυχίο μου και όχι ΗΜΜΥ? Με έβαλες σε προβληματισμό τώρα! :-?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης