Sitetargeting

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Sitetargeting

Δημοσίευση από KGP » 23 Ιαν 2006 23:13

epaggelmatiko mistiko hahahahahahahahaha

prepei na echeis dikaiomata christi adwords ochi adsense gia na mporeis na dineis san advertiser diafimisi se alla site.

adwords kai adsense accounts einai entelos ksechorista
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Sitetargeting

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2006 00:47

κι εγώ για adwords μιλάω... λες να προσπαθώ να στήσω CPM καμπάνια στο adsense????
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Sitetargeting

Δημοσίευση από KGP » 24 Ιαν 2006 01:09

epidi to echo akousei kai auto gia auto ekana ton diachorismo...

aplos dialegeis tis campaign pou einai "site targeted"

dialegeis ta sites kai vlepeis pou pezoun...

tha se voithouse na echeis mia dummy campaign inactive fisika
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

ertert

Sitetargeting

Δημοσίευση από ertert » 24 Ιαν 2006 10:31

Na rotiso kai ego kati....

To google vazi san elaxisto kostos CPM ta 0,20$

Ean to site exei apo ta click kai mono as poume 1$ ana xiliada... tote auxanete aytomata to elaxisto gia to sigekrimeno site sto 1$ ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Sitetargeting

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2006 15:15

Δε νομίζω ότι έχω δώσει τέτοιες εντυπώσεις...

Ενι γουει. Έχω φτιάξει ένα site targeted Ad Group, προσθέτω σελίδες από το Add Sites, αλλά πουθενά δε μου λέει το μίνιμουν CPM που πρέπει να βάλω για να εμφανιστεί η διαφήμισή μου. Του έχω βάλει στην τύχη ένα Maximum CPM: $5.00 και δεν εμφανίζετε πουθενά.. Τι πρέπει να κάνω για να δω πόσο θέλει το κάθε site και να πράξω ανάλογα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Sitetargeting

Δημοσίευση από KGP » 24 Ιαν 2006 21:28

cordis stile mou email... na se paro tilefono kai meta ta grafeis (giati an ta grapso greeklish tha archisoune oi grinies pali)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Sitetargeting

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιαν 2006 00:11

το e-mail μου το έχεις.. στείλτο μου σε greeklish και θα κάνω την μετάφραση... :P :P
- follow me @twitter

orfeo

Sitetargeting

Δημοσίευση από orfeo » 25 Ιαν 2006 10:53

Αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς Γιάννη (με μπέρδεψες λίγο το ομολογώ), δεν μπορείς να ξέρεις πιο είναι το minimum CPM που πρέπει να βάλεις για να παίξεις σε ένα site. Για τον απλό λόγο ότι αν σου το έλεγε θα σου έλεγε ουσιαστικά και πιο είναι το effective CPM του site από το Google Adsense. Αυτό είναι κάτι που ούτε το google ούτε οι publishers το θέλουν.

Βάζεις ένα maximum cpm που θέλεις να έχεις και αν το site κάποια στιγμή έχει effective CPM < από το δικό σου maximum τότε θα παίξει η δικιά σου διαφήμιση. Αν έχεις βάλει 1 euro maximum CPM και το site έχει effective CPM 0,3 θα παίξει η διαφήμιση σου με 0,31 euro (η κάπου εκεί κοντά).

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορεί να στήσεις την καμπάνια με 0,2 CPM και να μην εμφανιστείς ποτέ.

Σχετικά με την τεμπελιά του Έλληνα που μας κράζει ο KGP θα διαφωνήσω. Το adsense έχει μια αμεσότητα που δύσκολα την προσπερνάς. Διαφημίσω ;ένα site στο Startpoint εύκολα, γρήγορα, σχετικά οικονομικά και αν θέλω να ρίξω το budget στο 0,1 euro την ημέρα απλά το κάνω χωρίς να έχω να απολογηθώ σε κανέναν ή να κανονίζω τίποτα με κανέναν. Είναι effective, δεν είμαι τεμπέλης.

Το θέμα είναι ότι οι Έλληνες webmaster είμαστε (βάζω και εμένα μέσα) λίγο ψιλομύτηδες και δεν δεχόμαστε να μπούμε σε συνεργασίες με μικρά eCPM ακόμη και αν είναι δίκαια. Αν ξέρετε πολλά site τα οποία θα συζητούσαν πρόταση για 0,2 CPM με geotargeting (πάνω-κάτω ότι μπορείς θεωρητικά να πάρεις από το Google) να μου τα πείτε και εμένα. Δέχομαι και PM.

Συγνώμη για το μεγάλο post, είχα πολλά να πω ...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Sitetargeting

Δημοσίευση από KGP » 25 Ιαν 2006 15:33

sou leei omos to min. orfeo pou me vasei auto mporeis na pekseis. opos episeis sou leei tin daily kinisi tou.

an valeis mia campaign 0,2CPM tha echeis analogei proidopiisei efoson den prokite na enfanistei (eidika an vlepeis tin kinisi tou inventory sou)

den milisa pote gia tempelia tou ellina, ama itan tempelia tha itan poli pio eukola ta pragmata, kai den tin krazo tin katakrino, giati oloi echoun mathei na "douleuoun" adwords sinithos choris apotelesmata kai kathara gia logous modas (opos kai tou SEO me ton tropo ton opio polidiafimizete).

ola einai thema tou ti action plan echeis (to ksanaleo) ti stochous echeis valei kai ti theleis na peticheis.

ego ksero oti oi ellines webmasters SPANIA echete site pou na aksizei kapios na ksodepsei AKOMA kai 0,20 CPM kai ksero chiliades site pou milane akoma kai gia 0.20 eurocent akoma kai gia 0.20 USD kai milame gia elliniko (quality) traffic, to thema einai poso kala gnorizeis tin agora, posous endiamesous mporeis na apofigeis kai kai kai.... kai min ksechname kai ta megethi, diskola vriskeis esto kai 100CPM/daily greek traffic apo ena site (an ksereis kanena stile mou PM)

Ps tin amesotita tou adsense tin krineis se schesei me ti?

orfeo

Sitetargeting

Δημοσίευση από orfeo » 25 Ιαν 2006 19:14

KGP έγραψε:sou leei omos to min. orfeo pou me vasei auto mporeis na pekseis. opos episeis sou leei tin daily kinisi tou.
Σου λέει πόσα impressions διαθέτει στο Adsense που μπορεί να απέχει έτη φωτός από το σύνολο. Επίσης σου λέει 0-10.000 σαν να λέμε όσο ένα κεράσι έως όσο ένα καρπούζι.

an valeis mia campaign 0,2CPM tha echeis analogei proidopiisei efoson den prokite na enfanistei (eidika an vlepeis tin kinisi tou inventory sou)
KGP έγραψε: den milisa pote gia tempelia tou ellina, ama itan tempelia tha itan poli pio eukola ta pragmata, kai den tin krazo tin katakrino, giati oloi echoun mathei na "douleuoun" adwords sinithos choris apotelesmata kai kathara gia logous modas (opos kai tou SEO me ton tropo ton opio polidiafimizete).

ola einai thema tou ti action plan echeis (to ksanaleo) ti stochous echeis valei kai ti theleis na peticheis.

Ps tin amesotita tou adsense tin krineis se schesei me ti?
Εντάξει τώρα, κράζω / κατακρίνω μία η άλλη. Θέμα διάθεσης. Δεν με παίρνω πολύ σοβαρά σαν άνθρωπο και χρησιμοποιώ συχνά το κράζω. Συχγώρα με. Καταλαβαίνω που το πας αλλά μην τους βάζεις όλους σε ένα καλάθι. Έχει ουσιαστικά πλεονεκτήματα το Adsense και όταν μιλάω για αμεσότητα μιλάω σε σχέση με το ζητήσεις προσφορές από 5 site να συζητήσεις για τις προυποθέσεις, το rotation, το tracking, την πληρωμή κτλ. Φυσικά μιλάω πάντα για εμένα. Βρίσκω πολύ πιο εύκολο να αρχίσω κάτι στο Google σήμερα και να το σταματήσω αύριο. Μου είχε τύχει κάποια στιγμή να ψάχνω βιαστικά 3-4 site συγκεκριμμένου κοινού και να λαμβάνω προσφορές από τα site με τα οποία επικοινώνησα μέχρι και 15 μέρες μετά.
KGP έγραψε: ego ksero oti oi ellines webmasters SPANIA echete site pou na aksizei kapios na ksodepsei AKOMA kai 0,20 CPM kai ksero chiliades site pou milane akoma kai gia 0.20 eurocent akoma kai gia 0.20 USD kai milame gia elliniko (quality) traffic, to thema einai poso kala gnorizeis tin agora, posous endiamesous mporeis na apofigeis kai kai kai.... kai min ksechname kai ta megethi, diskola vriskeis esto kai 100CPM/daily greek traffic apo ena site (an ksereis kanena stile mou PM)
Τώρα μας προσβάλεις λίγο αλλά θα το δεχτώ γιατί μπορεί και να έχεις δίκιο σε πολλές περιπτώσεις. Μην ξεχνάς πάντως ότι ο κύριος λόγος που τα site δεν αξίζουν πολύ υψηλό eCPM είναι ότι ο έλληνας χρήστης είναι λίγο "μουδιασμένος". Δύσκολα κάνει subscribe, πιο δύσκολα αγοράζει. Ετσι είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι αξίζεις τα λεφτά σου. Ακόμη όμως και έτσι το 0,2 είναι πάρα πολύ λίγο και πρέπει να προσπαθήσεις για να μην το αξίζεις. Να υποθέσω ότι εννοείς ότι δύσκολα βρίσκεις 100.000 impressions / day στην Ελλάδα. Σίγουρα πολύ δύσκολα. Ζήτημα αν 10 site έχουν τόσο traffic σε όλην την Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Sitetargeting

Δημοσίευση από KGP » 25 Ιαν 2006 21:27

orfeo choris pareksigisei alla ksereis poso kinite/kimenete to CPM (RON) stin Europaiki Enosi?

tin "dikaiologia" me ton christi/user den tin apodechomai, palaiotera tin apodechomenoun, meta dokimasa monos mou tin agora, tin epsaksa kai eida oti i agora B2C einai mia agora pou venei sinechos anodiki, mono gia to 2005 itan peripou 100 ekatomiria euro se revenue (toulachiston mono apo eksoteriko).

o christis para poli eukola kanei subscribe arkei na eiparchei skopos/noima (gnosti campaign pou kinithike teleutea perase sta 4 psifia o arithmos ton subscribers).

o logos pou ta site den aksizoun ipsilo CPM (eCPM einai auto pou telika pernoun...effective CPM ) apo merias advertiser einai giati den echoun polla stoichia eite na kinisoun mia campaign aksioprepos, eite giati echoun banner blindness, eite giati den echoun periechomeno (na itan mono ta forum...pou ftene), eite giati iparchoun choris noima (apla gia na leei kapios oti echei "istoselida"...ante kai me istosanida), eite eite eite (i can go for ages)

alla to megalitero provlima pou echoune oi webmasters (alla kai to sintiroune ta media shops en meroi) einai oti echoun tin miti psila -apopsi mou-.

schetika me ta impressions/day theleis na milisoume AKOMA kai gia auta ta 10 sites? ekei einai pou tha me varethoune oi perisoteroi giati oloi lene echo 10 christes kathe mera...alla otan rotas leptomeries se koitazoun agriemenoi.

to thema stin diafimisi einai to ROI kai distichos stin ellada echoume meinei stin MODA -kai edo prepei na anadiorganosoun ton tropo me ton opio poulane tis ipiresies tous merikoi-.

pisteuo pantos oti den ftene mono oi webmasters, ftene kai ta media shops ftene kai ta agencies...siga siga mas pernei olous i mpala.

Ps ascheto alla mou to sfirikse ena tourkiko poulaki pou agorase 0.20 USD/CPM greek traffic kai to poulise 7 EUR/CPM se ellina kai i plaka einai otan mou to elege kai to "koutsompoleuame" oti epese kai pazari kathoti i zitisi ksekinise apo 4 EUR/CPM (masaei omos i tourkiki katsika tarama? outen kan ascholite me ta koukoutsia)...btw den einai radio arvila...

orfeo

Sitetargeting

Δημοσίευση από orfeo » 26 Ιαν 2006 10:04

Δεν το συζητάω ότι τα 10 μεγάλα δεν παίζονται με τίποτα από άποψη attitude. Λες και οι δικές τους 1000 impressions είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τις 1000 του freestuff. Εξωτικό.

Τώρα για την Ευρώπη που λες χωρίς να είμαι σίγουρος υπολογίζω ότι με ένα 0,4 eCPM σε 468 για το σύνολο όμως των εμφανίσεων πρέπει να είσαι ικανοποιημένος. Φυσικά μιλάω για ένα entertainment content site όχι για site αφιερωμένο στην κατασκευή δορυφόρων. Τα πράγματα μπορεί να είναι λίγο καλύτερα στα Αγγλόφωνα site λόγο adsense. Δεν έχω ιδέα για Ιταλία, Ισπανία, Σκανδιναβία. Ενημέρωσε μας.

Η δικιά μου ιστορία παραλογισμού. Ζήτησα τιμή από ένα site με ένα συγκεκριμμένο niche πρόσφατα και μου ζήτησε στεγνά 20 euro CPM. Πήγα να πέσω από την καρέκλα όταν το διάβασα. Άντε να το μεταφέρεις στον πελάτη αυτό και να έχει και ROI. Να δώσω 20 euro σε έναν πιτσιρικά να βγει έξω να φωνάζει το όνομα της εταιρίας καλύτερο ROI έχει...

Άβαταρ μέλους
Dazed_and_confused
Επικοινωνία:

Sitetargeting

Δημοσίευση από Dazed_and_confused » 26 Ιαν 2006 11:04

Ξεκινώντας περίπου από 5 E CPM και έχοντας φτάσει πλέον κάτω του 0,5$ CPM (ακόμα και σ' αυτές τις τιμές πελάτη που να κάνει renew τον επόμενο μήνα, δεν έπιασα), δεν νομίζω ότι ο έλληνας webmaster έχει την μύτη του ψηλά. Ακόμα και αν είναι ψηλά θα του πέσει αν θέλει να βγάλει έστω και ένα χαρτζηλίκι απ' το site του.

Στο θέμα μας όμως.
John, τα κατάφερες τελικά με το adwords?
Σήμερα μάλλον θα ανοίξω account :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Sitetargeting

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιαν 2006 14:52

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να έχω εμφανίσεις.. αυτό που έκανα σήμερα είναι να βάλω καμπάνια και site και να ορίσω MCPM στα $ 0.60 και περιμένω να δω αν θα εμφανίσει τίποτα...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Dazed_and_confused
Επικοινωνία:

Sitetargeting

Δημοσίευση από Dazed_and_confused » 29 Ιαν 2006 21:58

Έκανα εγγραφή τελικά σήμερα. Δοκίμασα μία PPC και μία CPM στο startpoint να δούμε :)
Θα πω εντυπώσεις αύριο.
Πόσα λεπτά -ώρες- μέρες χρειάζεται για να λειτουργήσει η καμπάνια μου ξέρετε?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες