2005 Καλως Ηρθες Μεσαιωνα στην Ελλαδα κλεισιμο Ραδιοσταθμου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Συμφωνεις με αυτην την αποφαση ??

ΟΧΙ
13
57%
ΝΑΙ
1
4%
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ
2
9%
ΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΘΕΙΤΕ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ
7
30%

Σύνολο ψήφων: 23

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 02 Νοέμ 2005 04:21

Cdhyper σου γράφω ένα τεράστιο ποστ με την προυπόθεση να το διαβάσεις. Όχι επειδή έχεις χρόνο αυτήν την φορά (έχεις; ) αλλά επειδή θα ήθελα να ακούσω την δικιά σου γνώμη πάνω στο θέμα. Δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις σε όλα. Σε όποια θες ή σε ενδιαφέρει ή αν θες....
cdhyper έγραψε:patriot μην σε πιάνει ντελίριο να υποστηρίξεις το nickname σου :lol:
Βρε Ουστ!!! Τι; Τσάμπα το έχω;; :lol: :kaloe:
Προφανώς δεν γνωρίζεις ότι η Ελλάδα δεν έγινε ανεξάρτητη το 1821 εξαιτίας του ένοπλου αγώνα αλλά σχεδόν μια δεκαετία αργότερα
Και -αν θυμάμαι καλά- και βάλε.. Αν δεν ήταν ο Όθωνας... άλλος καλός και αυτός θα μου πεις...
εξαιτίας των πολυετών πολιτικών διαπραγματεύσεων και ελιγμών μερικών ανθρώπων που μας βοήθησαν, οι πιο σημαντικοί των οποίων δεν ήταν Έλληνες
Να μαντέψω: Π.χ συνθήκη Κουτσιούκ Καϊναρτζή;; Όχι ότι διαφωνώ αλλά το βρίσκω άδικο να μου έρχεται ένας με τον στρατό του και να με ελευθερώνει μόνο και μόνο επειδή έτυχε να βρίσκεται σε καλύτερη θέση εκείνη την στιγμή (οικονομική και δυναμική) και μετά μου το παίζει καμπόσος. Και εγώ θα ήμουν στα καλύτερα μου αν δεν είχα στο κεφάλι μου 400 χρόνια σκλαβιάς. Γι' αυτό ειδικά εσύ σαν έλληνας δεν είναι δίκαιο να υποστηρίζεις τους ξένους. Να αναγνωρίζεις την βοήθεια τους ναι. Αλλά να σκέφτεσαι ότι χάρη σε αυτούς ελευθερωθήκαμε όταν τόσοι από μας έχυσαν το αίμα τους... ε, αυτό πάει πολύ....
Και στο παρελθόν είχαν δοκιμάσει εξεγέρσεις ένοπλες χωρίς ωστόσο να τύχει να υπάρχει το ανάλογο διπλωματικό αντίκρυσμα.
Αυτό και αν είναι το άδικο των αδίκων. Όχι μόνο σκοτωνόμασταν (ε, και καλά που λέει ο λόγος δικιά μας είναι η πατρίδα εμείς θα σκοτωθούμε) αλλά να περιμένουμε τους ξένους να μας κάνουν το χατήρι.... Και ποιους ξένους επακριβώς; Τους άγγλους που εκείνη την εποχή βρισκόντουσαν στην Αμερική (Πόλεμος της Ανεξαρτησίας), τους γάλλους που ηταν σύμμαχοι των αμερικάνων την ίδια εποχή κατά των άγγλων; Η τους Ισπανούς Κατακτητές; Ποιους; Ποιος ενδιαφέρθηκε για μας;; Αν κάποιος ενδιαφέρθηκε για την Ελλάδα αυτοί ήταν μόνο οι έλληνες. Ακόμα και αυτοί οι Έλληνες που ήσαν στο εξωτερικό για σπουδές, που είχαν πάει από παιδιά και που δεν έζησαν και τόσο τα δραματικά γεγονότα όσο οι υπολοιποι. Μην υποστηρίζεις τους ξένους. Κανείς δεν μας χαρίστηκε. Γιατί αν μας είχε χαριστεί θα το αναγνωρίζαμε γιατί έτσι είμαστε εμείς οι έλληνες. Το αντίθετο όμως έγινε. Το ξέρεις ότι τα χρέη που δημιούργησε η Ελλάδα τότε για όπλα, πολεμοφόδια κ.τλ. ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΑΚΟΜΑ;;;; (Και ούτε θα τα ξεχρεώσουμε ποτέ αφού τα λεφτά πάνε στις "κατάληλες" τσέπες)
Δυστυχώς είναι πάρα πολλά πράγματα που δεν ξέρεις όχι μόνο εσύ,
Θες να μου πεις Έχω τρομερή περιέργεια να ακούσω.
αλλά όσοι (και δεν εννοώ εσένα) πάνε και ψηφίζουνε στις εκλογές σαν τα βόδια για να διοριστούνε στο δημόσιο.
Μιας και κανείς δεν ξέρει τίποτα παρηγοριέμαι!! :P Όμως αν το λες για να υποστηρίξω το ΠΑΣΟΚ που κατήργησε σχεδόν την ελληνική γλώσσα κόβοντας όλα τα στοιχεία που την έκαναν ελληνική και αλλάζοντας την ιστορία με τέτοιο τρόπο ώστε να κρύβεται η αληθινή ταυτότητα της Ελλάδος αυτό δεν πρόκειται να το ψηφίσω ποτέ. (Λέω μήπως το λες γι' αυτό. Γιατί ουσιαστικά τι άλλο μένει αν όχι η Ν.Δ; Καταναγκαστικά αυτήν θα ψήφιζα).
Τώρα στο θέμα μας. Βρίσανε το Χριστόδουλο με τις χυδαιότερες εκφράσεις; ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ. Αν ήταν στο χέρι μου θα τον έγδερνα και θα τον κρέμαγα στην πλατεία συντάγματος με το τσιγκέλι να τον φάνε οι αλογόμυγες. Ο Χριστόδουλος δεν είναι θεσμός. Είναι ένας άπληστος χοντρός στα πρόθυρα του αλσχάιμερ.
Δεν είχα σκασίλα για το τι είναι ο Χριστόδουλος. Με πειράζει που σκέφτηκαν την υπουλότητα για να χτυπήσουν κάποιον. Όταν έχεις πρόβλημα με κάποιον πας και του το λες κατάμουτρα. Δεν τον βρίζεις πισώπλατα ούτε τον θάβεις στα μάτια των άλλων. Ας πούμε ότι ο Χριστόδουλος είναι 10 φορές χειρότερος από οσο νομίζεις εσύ. Αυτό σημαίνει ότι αυτό που έκαναν αυτοί ήταν καλυτερο; ΟΛΑ τα σχετικά κανάλια και εκπομπές έπρεπε να έχουν λουκέτο για τα αίσχη που δείχνουν είτε κάποιο από αυτά έβρισε τον Χριστοδουλο είτε όχι.
....να κλείσουν ένα σταθμό χωρίς προειδοποίηση
Χμ.. αυτό ακόμα παίζεται.... Ας περιμένουμε και θα δούμε...
Μήπως υπήρξε δάκτυλος; :lol: Μήπως επειδή η δεξιά έχει πάντοτε καλές σχέσεις με την εκκλησία φρόντισε να "προτατεύσει το ποίμνιο" από "άσεμνες εκφράσεις που θίγουν τους θεσμούς και υπονομεύουν την τάξη και την ηθική";.
Έπρεπε να υπάρχει. Λες να ταιριάζει εδώ το "καλλιο αργά παρά ποτέ;"
Ρε συ patriot νέο παιδί πρέπει να είσαι.
Ε, όχι και τόσο! Τα 30 τα πατήσαμε! :( :x
Μην σκέφτεσαι μουχλιασμένα.
Αυτο δεν γίνεται! Θυμάμαι που σου είχα πει στο άλλο θέμα ότι είμαι ιστορικός. Και οι ιστορικοί πανε πίσω δεν πάνε μπροστά. Μόνο πίσω. Να ανακαλύψουν τα παλιά που έκαναν οι πρόγονοι του. Να μάθουν και να εκτιμήσουν τα έργα των παλιών. ΡΕ: ειδικά εσύ που είσαι της αρχαιότητος θα έπρεπε να με καταλαβαίνεις... Εξάλλου νομίζω ότι ειδικά τα παλιά θα μπορούσε να τα αγαπήσει κάποιος πολύ πιο πολύ από τα καινούργια. Τι έχουν τα καινούργια; Τίποτα. Τι έχουν τα παλιά; Τα πάντα!!!
Από κάποιο σημείο και έπειτα όταν ακούω συστηματικά τέτοιες απόψεις από νέα παιδιά μου ρχεται να κάνω εμετό. Πατρίς θρησκεία οικογένεια; Είμαστε καλά;
Εδω πέρα με μπερδεύεις. Όχι πατρίδα; Όχι θρησκεία; Όχι οικογένεια; Ε, ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕΝΕΙ;; Δεν βλέπεις τι γίνεται χωρίς αυτά; Όχι οικογένεια = εκτρώσεις. Η ίδια η μάνα να σκοτώνει το παιδί. (Πότε το έκανε αυτό ένας ΕΛΛΗΝΑΣ; ) Και γιατί; Για να γλεντήσει λίγο. Το ξέρεις το ανέκδοτο 3-9-1; Δηλ, 3 δευτερόλεπτά απόλαυσης, 9 μήνες εγκυμοσύνης και 1 στόμα παραπάνω να θρέφεις. Και αντί για όλα αυτά = φόνος με μια καλή έκτρωση... Όταν όμως πίστευαν ότι είναι αμαρτία (πίστη/θρησκεία) να σκοτώσεις το παιδί σου (οικογένεια) και είχαν ενδιαφέρον για τους αδελφούς τους (πατρίδα) δεν ήταν καλύτερα; Υπήρχε τέτοια διαφθορά όταν είχαν πίστη οι άνθρωποι; Όχι.

Έτσι όπως το λες νομίζω ότι δινεις λάθος νόημα από αυτό που θες να πεις προσωπικά. Αν μου πεις ότι δεν θες ένας χοντρός με αλτσχάϊμερ να κυβερνά την ελλάδα θα πω "ΜΠΡΑΒΟ". Αν μου πεις όμως ότι αυτά τα 3 δεν πάνε μαζί τότε θα πω ότι είσαι τελείως άπειρος πάνω σε θέματα ιστορίας για το πως ήταν τα πράγματα πριν έρθουν οι αμερικάνικες και σχετικές ξένες ιδέες*.

* Αμερικάνικες και σχετικές ξένες ιδέες = γιατί δυστυχώς πολλές ιδέες για το πόσο σπουδαίοι ήταν οι πρόγονοι μας έρχονται από την αμερική (κυρίως) γιατί η αμερική θέλει να αποκτήση το copyright ότι αυτή πάει πακέτο με την ελλάδα. Παράδειγμα όπως εσύ ο ίδιος ξέρεις έφτιαξαν αυτό το ομοίωμα της ακρόπολης. Όχι ότι δε ήταν στα αλήθεια σπουδαίοι οι πρόγονοι μας αλλά αυτό δεν το περιμένουμε από την αμερική για να το μάθουμε. Την τελευταία 5-10ετία έχουν βγει πάρα πολλά αιρετικά βιβλία που όλοι τρέχουν και τα αγοράζουν (εμ.. με την διαφήμιση που πέφτει) και φεύγουν πολύ ποιο μακρυά από την Ελλάδα και την προσωπικότητα της ενώ θέλουν το αντίθετο. Και όλα είναι αμερικάνικα. Και όταν λέω "αιρετικά" δεν εννοώ "εκκλησιαστικά αιρετικά". Εννοώ "ελληνικά αιρετικά" έστω και αν μέσα σε αυτό σημαίνει εκκλησία είτε όχι.
Πιο υγιές μου φαίνεται να πάρω τη μολότωφ και να τη ρίξω στο άδειο κεφάλι του Ρουσσόπουλου παρά να σέβομαι "προσωπικότητες" σαν το Χριστόδουλο.
ΟΧΙ!! Να μην σκέφτεσαι να πετάξεις μολότωφ στο κεφάλι κάποιου. Να πας στην φόρα (βουλή των αρχαίων ελλήνων/πληθυντικός του "φόρουμ") και να διαμαρτυρηθείς μπροστά σε όλους έχοντας τον Χριστόδουλο απέναντα σου να μπορεί να σε αντιμετωπίσει πρόσωπο με πρόσωπο. Όχι ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΙΔΕΑ "ότι δεν μου αρέσει το σπάω σαν αλήτης". Δεν το λέω ως προσβολή. Απλά θέλω να σου δειξω ότι ακόμα και εμείς που υποστηρίζουμε την Ελλάδα άλλα έθιμα σκεφτόμαστε. (Και λέω εμείς γιατί και εγώ μολότωφ θα πετάγα... αχ... καημένη Ελλάδα....)

Λοιπόν: να μαντέψω και να κάνω μια προσπάθεια; Το τι νομίζω/πως νομίζω ότι σκέφτεσαι δηλ. Θα σου πω ένα παράδειγμα. Δεν ξέρω να έχεις διαβάσει το βιβλίο "Όταν έκλαψε ο Νίτσε". Είναι ένα καταπληκτικό βιβλίο που δύο άνθρωποι συζητάνε. Ο ένας είναι άνθρωπος της λογικής και όλα τα βλέπει με την λογική, ενώ ο άλλος (αν θυμάμαι καλά) είναι άνθρωπος του Θεού (ή τέλος πάντων αυτό που λέμε "ανώτερη δύναμη". Και μπορεί να μην ήταν ο θεός των χριστιανών (το λέω επειδή είπε "του Θεού" και όχι π.χ του Βούδα) αλλά κατάλαβες τι εννοώ.) Και βασίζει τα πάντα στο θέλημα Του. Με αποτέλεσμα ένα είδος μοιρολατρείας που λέει "ε, αφού το ήθελε ο Θεός" χωρίς να καθίσει να ψάξει περισσότερο. Και οι δύο όμως παραθέτουν ένα σωρό επιχειρήματα τα οποία θα ικανοποιούσαν κάθε αναγνώστη στην ιδέα "ε, τουλάχιστον το έψαξαν το θέμα" και δεν θα δεχτεί κανείς τίποτα το οριστικό ή ουσιαστικό δηλαδή γουρούνι στο σακί. Σιγά-σιγά όμως ο ένας αρχιζει να παραδέχεται το άλλο και ο άλλος αρχίζει να παραδέχεται το ένα γιατί ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ότι κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να ξέρει με κάποια βάση (και ποια βάση; την ανθρώπινη; Την Θεϊκή; Την ψυχολογική; ) την αλήθεια μιας και οι δυνάμεις του είναι περιορισμένες. Ουσιαστικά λοιπόν το μόνο που του μένει είναι να μαθαίνει, να ρωτάει και να κρίνει με βάση πάντα το ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. Και εδώ ταιριάζει απόλυτα το σύνθημα "πατρίς, θρησκεια, οικογένεια". Και αν αυτό το σύνθημα έτυχε να υποστηριζεται από την εκκλησία που εν μέρη υπάρχουν διεφθαρμένοι κληρικοί ΣΗΜΕΡΑ αυτό δεν σημαίνει ότι είναι λάθος. Γιατί υπάρχουν και καλοί κληρικοί που την τρώνε τσάμπα όπως και υπάρχουν και καλοί φιλόσοφοι/σκεπτικιστές/σχετικοί που επίσης την τρώνε τσάμπα. Είναι ο Χριστόδουλος, ηλιθιος, βλάκας, χοντρός, διεφθαρμένος, και χιλιάδες άλλα; Και οι άλλοι που δεν ξέρουν να σεβαστούν - αν όχι την δικιά του αλλά την δικιά τους - αξιοπρέπεια τότε τι είναι; Μην κρίνουμε ένα βιβλίο από το εξώφυλλο (που παρεπιπτώντος το εξώφυλλο του Νίτσε δεν μου άρεσε :P). Σόρρυ αλλά εγώ σαν ιστορικος σκέφτομαι όπως αυτοί στο βιβλίο του Νίτσε ακριβώς επειδή έχω ψάξει τα παλιά και έχω δει πολλές ελληνικές ιδέες που ισχύουν στα άλλα κράτη ως ανάμνηση (λόγο σεβασμού προς την Ελλάδα) και δεν δέχομαι ότι κουφό μπορεί να μου προσφέρει η αμερικάνικη "φιλο/σοφία/λογία/παπαρία". Και νομίζω ότι και εσύ σκέφτεσαι έτσι σαν φίλος της φιλοσοφίας. Σωστά; Άρα δεν διαφέρουμε πολύ οι δυό μας. Το μόνο που μένει είναι να βρούμε τον τρόπο επικοινωνίας :wink: Σε ρωτάω λοιπόν: Είσαι ανάντια στην ΘΡΗΣΚΕΙΑ ή ενάντια ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ; Αν είσαι το πρώτο δικαίωμα σου αλλά την γνώμη μου καλό θα είναι να μάθεις (λόγο φιλοσοφίας. Δεν μπορείς να λες ότι ξέρεις άμα δεν ξέρεις.. Γιατί σοφία αυτό σημαίνει). Αν είσαι το δεύτερο ΜΠΡΑΒΟ!

Again σόρρυ για το τεράστιο κείμενο. (Δεν θα το ξανακάνω :P)!
ΥΓ: Το βιβλίο αυτό που ανέφερα με τον Νίτσε το έχεις διαβάσει;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 02 Νοέμ 2005 04:33

RADICAL έγραψε:(Καμιά φορά αναρωτιέμαι δεν ντρέπονται που κάνουν αυτή την δουλειά.?). ....Και και και....
Φίλε μου δεν διαφωνώ καθόλου για τα σχόλια σου περί της "ανώτερης" τηλεόρασης που βλέπουμε. (Ειδικά η αποπάνω πρόταση είναι το κατακόρυφο). Αλλά δεν νομίζεις ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν;

Και μετά που λες ότι εκπλήσεσαι οτι συμφωνούν κάποιοι με αυτό. Επειδή εγώ είμαι ένας από αυτούς που συμφωνούν σε τι διαφωνείς μαζί μου; Δηλ κατά την γνώμη σου δεν έπρεπε να υπάρχουν αυτά τα σκουπίδια αλλά όταν κάποιος πάει να βάλει λουκέτο εσύ διαφωνείς; Τι ακριβώς θες δηλ; Σε πειράζει που είναι ανοιχτά τα μισά αλλά δεν σε πειράζουν τα άλλα μισά; Άσε τον Χριστόδουλο στην άκρη και σκέψου ουδέτερα. Το θέμα είναι η διαφθορά. Κατηγόρησαν κάποιον -ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ- και του έριξαν λάσπη. Και εσύ το θεωρείς αυτό φυσιολογικό; Θα μου πεις αυτό γίνεται κάθε μέρα. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ;; ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΙΑ;;

Όλα αυτά τα σχετικά πρέπει να κλείσουν όχι μόνο αυτός ο σταθμός. Και πως θα κλείσουν όταν εμείς (εσύ δηλ γιατί εγώ βλέπω τηλεόραση 90 ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ δηλ δύο έργα των 45 (περίπου) λεπτών το καθένα) βλέπεις τέτοια; Για να τα έχουν αυτά σημαίνει ότι υπάρχει τηλεθέσαη. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ;;;; ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ;; Λέτε για τους άλλους αλλά τα κάνετε και οι ίδιοι...

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 02 Νοέμ 2005 18:42

Ρε patriot, πολύ σε πάω... :wink:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 02 Νοέμ 2005 18:52

*** patriot omg δεν παίζει να διαβάσω τέτοιο post...

Εμένα με καλύψαν παραπάνω μερικοί και κυρίως ο RADICAL.

Στην τελική, ο BEST είναι από τους ποιοτικότερους και πιο προσεγμένους σταθμούς της πόλης, και γενικότερα σταθμός ΠΡΟΤΥΠΟ ως προς τη λειτουργία του. Τώρα, αν τους ενόχλησε ο Ψαριανός, που είναι Η ΜΟΝΗ φωνή που λέει κάτι παραπάνω (άντε και τα τυπάκια της Ελληνοφρένια του Σκάϊ αλλά σε πολύ πιο light έκδοση), και τα λέει και πολύ σωστά....Τι να πω...

Πάντως την καλύτερη απάντηση σε όλα αυτά την έδωσε ο ίδιος ο Ψαριανός σήμερα στην εκπομπή του.Όποιος άκουσε ξέρει :wink: Και επίσης θεϊκό είναι το spotaki που παίζει ο BEST, με την ανακοίνωση που κάποιος έχει βάλει παραπάνω και μετά συνεχίζει με το τραγουδάκι: "So f*ck you anyway...!!!"... ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!!

Την άλλη φορά που σε prime time ώρα ακούγονταν στον Αντεννα (στο μπιγκ μόδερ) βρισίδια του κερατά, ούτε γάτα ούτε ζημιά!

pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 02 Νοέμ 2005 22:30

Telika, mallon o radical exei mono mpallakia.Oi alloi, "ma".."mo".."mi"..mou skistike to kalson giati akousa kaka logia...Kapoios super patriotis ksespathose iper tou xristodoulou (kallitexniko "ntouli") giati kai kala to raso ksesikose ton ellina kai alla anistorita (karatzaferika). Kai sto kato-kato o ntouli-xristodoulos as mazepsei tis zartieres tou perigirou tou kai meta na ksespathosei peri thias dikis kai loipa katsara...
Vevea, den mporeis na perimeneis diaforetika sxolia se ena xoro psefto-kathosprepismou.Posa sxolia kai post den exoun klidothei anef logou kai etias?...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Νοέμ 2005 23:44

Ξαφνικός μεσαίωνας στα ερτζιανά…
Οριστική διακοπή ραδιοφωνικού σταθμού με το πρόσχημα ότι παραβίασε την αρχή της καλής ποιότητας των εκπομπών

Με μεσαιωνικές πρακτικές και επιλεκτικές μεθόδους το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ) επιχειρεί τη δήθεν αναβάθμιση των ραδιοφωνικών εκπομπών, αποφασίζοντας ομόφωνα την οριστική διακοπή του ραδιοφωνικού σταθμού BEST με το πρόσχημα ότι παραβίασε την αρχή της καλής ποιότητας των εκπομπών. Υποστηρίζοντας ότι υποχρέωση του ΕΣΡ είναι να διαφυλάττει την ποιότητα της ελληνικής γλώσσας, έκρινε ότι η γλώσσα που χρησιμοποίησε ο παρουσιαστής Γρηγόρης Ψαριανός σε εκπομπές που αναφέρονταν στην εκκλησία εμφάνιζε χυδαιότητα και απρέπεια

Συνεντευξη Ψαριανου στον ΣΚΑΙ

Γρ. Ψαριανός: «Δεν υπάρχουν επίμαχες εκπομπές, αλλά επίμαχοι άνθρωποι…»
Ο ραδιοφωνικός παραγωγός του Best μιλά στους Κατερίνα Ακριβοπούλου και Βασίλη Κουφόπουλο
Για την απόφαση του ΕΡΣ να προχωρήσει στη διακοπή του ραδιοφωνικού σταθμού BEST

«Δεν μπορώ να το πιστέψω... είμαι συγκλονισμένος…μου έρχεται να γελάω πάρα πολύ, δηλαδή είναι πάρα πολύ αστείο… Τι λέξεις ενόχλησαν; Όταν στην ελληνική τηλεόραση από το πρωί ως το βράδυ βλέπουμε την αθλιότητα σε ένα απίστευτο αποκορύφωμα με εκπομπές με τσόντες, με προσφερόμενα προγράμματα, με 090, δηλαδή όλα αυτά δεν ενόχλησαν το ΕΣΡ; Τα τηλεδικεία, αυτή η λειτουργία του μέσου όπως το χρησιμοποιούν ορισμένοι, αυτή η έκπτωση αξιών και η απόλυτη απώλεια παιδείας και υπόβαθρου στην Ελλάδα του 2005... Βγαίνει μια απόφαση που αναστέλλει την λειτουργία ενός μουσικού σταθμού επειδή κάποιος παραγωγός μπορεί να πει την λέξη «μαλάκας» ή «τι Π@π@*ιές είναι αυτές» ή «δεν ντρεπόμαστε λιγάκι» ή «όξω ξεφτίλες»; Δηλαδή όξω ξεφτίλες».

«...Ξαφνικά μας έπιασε μια τέτοια ευαισθησία για να προφυλάξουμε τα αυτιά των ακροατών από κακές λέξεις όταν εδώ γίνεται της πουτάνας ; Δηλαδή έλεος».

«Δεν υπάρχει επίμαχη εκπομπή. Είναι επίμαχο το άτομο προφανώς, δεν είναι οι εκπομπές του».

ΔΗΜ.: Δεν ξέρω πόση σημασία έχουν οι λέξεις από ένα σημείο και μετά, διότι η αντίληψη που οδηγεί στην απόφαση για την οριστική διακοπή λειτουργίας του ραδιοφωνικού σταθμού δεν έχει ξανασυμβεί στα χρονικά των ελληνικών ΜΜΕ

ΨΑΡ.: Υπήρχαν σχετικές αποφάσεις στρατοδικείων επί χούντας…Ως τώρα είχαν έρθει βουλευτές, είχανε πάει και είχανε βρει διευθυντές μου στους σταθμούς που κατά καιρούς δούλευα και είχαν ζητήσει την απομάκρυνσή μου. Και αυτό το μάθαινα από τους ίδιους τους διευθυντές μου και ξέρω και ποιοι βουλευτές ήταν, ποιοι υπουργοί, ποιοι τηλεοπτικοί δημοσιογράφοι επίσης ζητούσαν την αποπομπή μου από ραδιοφωνικά προγράμματα επειδή τους ειρωνευόμουν, ή κατά καιρούς έλεγα διάφορα αστεία. Αλλά τέτοια απόφαση από ένα Συμβούλιο Εθνικό Ραδιοτηλεοπτικό το οποίο βλέπει και ακούει τέρατα από το πρωί ως το βράδυ και δεν κάνει απολύτως τίποτα, αποφάσισε τώρα να δράσει τόσο ακαριαία; Μπράβο, συγχαρητήρια.

«Δεν ξέρω αν θα υπάρξουν (αντιδράσεις) γιατί είμαστε σε τέλμα. Είμαστε σε κώμα στην εντατική, δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις».

http://www.skairadio.gr/4dcgi/_w_articl ... 005_137654

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 03 Νοέμ 2005 02:01

Telika, mallon o radical exei mono mpallakia.
Να τα χαίρεται. Αυτός τουλάχιστον είπε την γνώμη του. Και έστω και αν διαφωνώ μαζί του δεν τον έβρισα όπως έκανες εσύ εμένα.

Δευτερον. Γιατί αυτά τα μπαλάκια τα έχει μόνο ο Radical; Και ο cdhyper μίλησε καθώς και ο mrpc που έχουν την δική τους γνώμη η οποία ταιριάζει με του Radical. Ουσιαστικά δηλ μας βρίζεις οικογενιακώς (φορουμ-οιακώς).

Τρίτον δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπέρ του κάποιου/ενός. Είπα την γενικότερη ιδέα η οποία ταιριάζει και σε σένα. Ή μήπως όχι και θες να σε βρίζει όποιος νομίζει ότι έχει δικαίωμα (και ποιος του έδωσε αυτό το δικαίωμα; ) μόνο και μόνο επειδή -όχι δεν σε συμπαθεί γιατι δεν σε γνωρίζει- αλλά σε εκμεταλεύται μόνο και μόνο για το κέρδος του; Δεν είχα ακούσει ποτέ στην ζωή μου Βεστ αλλά τώρα από περιέργεια θα άκουγα μόνο και μόνο από περιέργεια. Αυτό δεν θα ήταν κέρδος για τον σταθμό; Δηλ να πάω -ειδικά τώρα- να σε βρίσω;; Γιατί όχι; Κέρδος θα έχω... Αυτό δεν λες;
giati kai kala to raso ksesikose ton ellina kai alla anistorita (karatzaferika).
Δεν με ενδιαφέρει αν αυτοί που ξεσήκωσαν τον έλληνα ήταν οι ρασοφόροι. Με ενδιαφέρει ότι αυτή η πρόταση είναι καθαρά ιστορικά ρατσιστική αφού τα γεγονότα αυτά έγιναν. Διάβασε και κάτι για να μάθεις αν έχω δίκιο ή όχι. (Σε καλό θα σου βγει!)

(ΥΓ: Ποιος είναι ο Καρατζαφέρης; Δηλ τι αντιπροσωπεύει; Δεν ασχολούμαι με την τηλεόραση και δεν ξέρω...)
Vevea, den mporeis na perimeneis diaforetika sxolia se ena xoro psefto-kathosprepismou.
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ!!! Πιστεύω στην θεωρία "του σωστό και το πρέποντως" δηλ την θεωρία του Καντ. Και όπως είδες την πιστεύω γιατί αλλιώς θα σε έβριζα που με έβρισες. Αντιθέτως κρατώ μια ουδέτερη στάση και δεν υποστήριξα κανένα (ούτε Χριστόδουλο ούτε Best) ακριβώς επειδή πιστεύω στο σωστό και στο πρέπον δηλ την αντικειμενικότητα και δεν βρίζω όποιον και όποιον (εκκλησία) επειδή το κεφάλι του ψαριού είναι χοντρός με Αλτσχάϊμερ. Αν λοιπόν τα πιστεύω αυτά που λέω τότε δεν είναι ψεύτικα. Που τον βρίσκεις λοιπόν εσύ τον ψευτοκαθώς-πρεπεισμό; Εγώ λέω καθαρά και ξάστερα ότι υποστηρίζω ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ιδέες το ΣΩΣΤΟ και το ΠΡΕΠΟΝ είτε εσύ μπορείς να το καταλάβεις αυτό είτε όχι. (Θα το καταλάβαινες αν το ήξερες άρα δεν θα ήταν ψευτοκαθώς-πρεπεισμός. θα ήταν φυσιολογικό)

ΥΓ: Δεν σου λεώ να καταλάβεις τα λόγια μου με το ζόρι. Σου λέω να μην βρίζεις. Εγώ δεν σε έβρισα.
Posa sxolia kai post den exoun klidothei anef logou kai etias?...
Συγνώμη που δεν νομίζω ότι το βρισίδι είναι ο κατάληλος τρόπος συνενόησης. Ομολογώ ότι αυτό το μάθημα δεν το έμαθα ακόμα.
Kai sto kato-kato o ntouli-xristodoulos as mazepsei tis zartieres tou perigirou tou kai meta na ksespathosei peri thias dikis kai loipa katsara...
ΣΩΣΤΑ! Ας μαζέψουν ολοι της δικές τους. Αυτό δεν είναι αυτό που είπα παραπάνω; Το σωστό και το πρέπον; Η αντικειμενικότητα; Γι' αυτό, ως ένδειξης συγνώμης που με πρόσβαλες ξεκίνα πρώτος...

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 03 Νοέμ 2005 16:47

Όπως και να χει, είναι απαράδεκτο να αποφασίζεται το κλείσιμο ενός ολόκληρου σταθμού, εξαιτίας μιας εκπομπής. Δεν είναι αναλογική η ποινή, πώς να το κάνουμε.

Και πράγματι ο Best είναι όαση στο ραδιόφωνο, ανάμεσα στα Sfera, Mera κλπ σκυλάδικα
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 03 Νοέμ 2005 21:28

PATRIOT...
EEE...na po tin alithia, variemai na diavazo oloklira katevata kai episis variemai kai na grafo se greeklish, gi' afto isos den epsaksa olo sou to kimeno. To na klinei stathmos gia dithen anarmostes ekfraseis einai katharos fasismos.Telos oson afora afto.Efxaristos na diorthona tis zartieres mou, an eixa...

anatoli

Δημοσίευση από anatoli » 03 Νοέμ 2005 22:14

Δεν είμαι τις άποψης να κλείνουν με τέτοιο τρόπο τα Μ.Μ.Ε, είμαστε σε μία δημοκρατική χώρα , έτσι νομίζω τουλάχιστον ξέρει κάτι κάποιος άλλος???
Απο την άλλη όμως αν εγώ αρχίσω και βρίζω εδω μέσα, στο forum κάποιος θα με "διώξει" Νομίζω??? Αρα, πρέπει να έχουμε και ένα επίπεδο βρε αδερφε...Αποψη γενική!!!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 04 Νοέμ 2005 02:53

greek_manager
Όπως και να χει, είναι απαράδεκτο να αποφασίζεται το κλείσιμο ενός ολόκληρου σταθμού, εξαιτίας μιας εκπομπής.
Αυτή είναι η ποιο σωστή κουβέντα που άκουσα μέχρι στιγμής! Είναι η σωστή και δίκαιη κρίση. Σωστός!
Και πράγματι ο Best είναι όαση στο ραδιόφωνο, ανάμεσα στα Sfera, Mera κλπ σκυλάδικα
Καλά ρε παιδιά -από περιέργεια τώρα- όλοι σας ακούτε όλα αυτά; Πότε προλαβαίνετε; Αν σκεφτείτε ότι εγώ δεν ξέρω ούτε τους μισούς σταθμούς από όσους έχετε πει...

pantofla
PATRIOT...
EEE...na po tin alithia, variemai na diavazo oloklira katevata
Εντάξει αυτό να το πιστέψω. Ούτε εγώ θα ήθελα να διαβάσω όλα αυτά. (Θα έπρεπε να έχω ειδική όρεξη... και συνήθως έχω κατά ένα παράξενο τρόπο όταν βλέπω ιδέες που υποβιβάζουν το επίπεδο μας...) Γι' αυτό και το είπα πάνω-πάνω ότι είναι κυρίως για τον Cdhyper αυτό (εκείνο) το ποστ.
kai episis variemai kai na grafo se greeklish,
Προτιμάς τα ελληνικά που στο κάτω-κάτω είναι η γλώσσα σου και φαίνεται ότι την ξέρεις καλύτερα και προφανώς την σέβεσε και περισσότερο; Τότε; Γιατι δεν γράφεις; Άρπαξε την ευκαιρία. Είναι καλύτερα τα greeklish;

(Αχααααα: Το ήξερα ότι οι κακοί εξωγηίνοι έχουν αρπάξει το μυαλό μας και το κάνουν ότι θέλουν!!! Η θεωρία μου αποδεικνύεται!!!)

gi' afto isos den epsaksa olo sou to kimeno.
Ειδικά γι' αυτό δεν πρέπει να στεναχωριέσαι. Οι σημερινοί άνθρωποι είναι απλά φερέφωνα της τελευταιας 25ετίας (από το 1982 που χάθηκε η ελληνική γλώσσα και η ελληνική σκέψη) και δεν φταις εσύ για τις ξένες ιδέες που έχεις. Τώρα όμως -αφού λογικά είπες (?) ότι προτιμάς και τη δικιά σου γλώσσα και δευτερον επειδή μια ηλικία την έχεις- δεν φροντίζεις να μιλάς στο επίπεδο του αλλού; Εγώ δεν σε έβρισα με ζαρτιέρες (Το ξέρεις ότι ειδικά η ζαρτιέρα είναι γαλλικό έθιμο; ΔΗΛ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ; Το λέει και η λέξη άλλωστε...) Θα με έβριζες με τέτοιο τρόπο αν ήσουν έλληνας; Δεν θα έπεφτες σε αυτό το επίπεδο.
To na klinei stathmos gia dithen anarmostes ekfraseis einai katharos fasismos.
Το να κλείνει ο υπόνομος που ξεστόμισε ανάρμοστες εκφράσεις ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙ' ΑΥΤΌ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ δεν είναι φασισμός είναι υποχρέωση.

Το να κλείνει όμως ολόκληρος ο σταθμός αντί να απολυθεί ο κ. Ψαριαννός και να απαγορευτεί η εκπομπή (όχι να πάει μετά τα μεσάνυχτα όπως πρότεινε το Geraki γιατί δεν είναι σκοπός να είμαστε βουτηγμένοι στα σκ@τ@... λιγάκι, αλλά ΚΑΘΟΛΟΥ) είναι φασισμός που διέπραξε η ΕΣΡ εις βάρος της νοημοσύνης μας λες και δεν μπορούμε να δούμε τα υπόλοιπα κανάλια. Δεν κλείνουμε όποιο κανάλι δεν μας αρέσει. Κλείνουμε όλους όσους υποβιβάζουν το επίπεδο μας. Αυτό έπρεπε να το ξέρει η κυρία ΕΣΡ. ΑΥΤΟ είναι ο φασισμός! ΟΛΑ τα κανάλια έπρεπε να κλείσει η κανένα!
Telos oson afora afto.Efxaristos na diorthona tis zartieres mou, an eixa...
Ούτε εγώ έχω αλλά ευχαρίστως μου τις φόρεσες. Αυτό δεν είναι ένα είδος φασισμού μόνο και μόνο επειδή είχα άλλη γνώμη από σένα; Άρα είσαι φασιστής;
(Είδες πως αλλάζουν κατεύθυνση οι λέξεις; Ενώ άμα έχεις μια σκέψη (που κατά την γνώμη μου η ελληνική είναι η καλύτερη) θα ήξερες και τον ένα και μοναδικό σου στόχο. Τώρα είμαστε φύλλα στον αμερικάνικο άνεμο που μας πάει σε ιδέες όπου θέλει...ε, στην ανάγκη έχει και τα όπλα έτσι και δεν πιάσουν οι ιδέες... ή μήπως δεν χρειάζονται τα όπλα τελικά; ). Μην προσβάλλεις τον άλλον πριν μάθεις για ποιο πράγμα μιλάει. (Δεν ταιριάζει στην ελληνική σκέψη του να είμαστε βόδια που σπάνε το κεφαλι τους στον τοίχο)

anatoli
είμαστε σε μία δημοκρατική χώρα , έτσι νομίζω τουλάχιστον
Ξέρεις πριν από λίγους μήνες γνώρισα ένα παιδί περίπου 20 ετών. Γνώρισα και τον πατέρα του παιδιού. Ο πατέρας αν και είναι περήφανος για τον γιό του όπως κάθε πατέρας κατ' τ' άλλα τον τρώει το μαράζι το ότι ο γιος του είναι κουμουνιστής.

Εγώ δεν ασχολούμαι με πολιτική και γενικότερα με τα διάφορα σχετικά κρατικά θέματα έτσι ανάμεσα στις διάφορες λέξεις όπως "κουμουνισμός", "φονταμελισμός", και σχετικά δεν έχω ιδέα τι είναι. Είναι μια απλή σαλάτα εκεί μέσα στο μυαλό μου που όλοι λένε ότι υποστηρίζουν την δικά τους πλευρά που "είναι η καλύτερη".

Μη έχοντας ιδέα τι ακριβώς είναι αυτό που λέμε "κουμουνισμός" και έχοντας στο μυαλό μου την γενικότερη αρνητική ιδέα του περί τι είναι αυτό που λέμε "βρε τον αρχικουμουνίσταρο", "ρε μη του μιλάς αυτός είναι κουμουνιστής"... και τέτοια... ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες. Και τι μαθαίνω; Ότι ο κουμουνισμός έχει σαν βασική αρχή να έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα αλλιώς αν δεν έχουν πρέπει να πολεμήσουμε για ένα δίκαιο κόσμο. Η τουλάχιστον αυτήν ήταν η ιδέα του μεγαλύτερου κουμουνιστή των τελευταίων ετών, του Τσε Γκεβάρα. (Που σήμερα όλοι σκοτώνονται να αποδείξουν ότι ήταν γόνος της δικιάς τους πατρίδας όπως έτυχε να δω κάνοντας ζάππινγκ σε κάποιο ντοκυμαντέρ εντελώς τυχαία, πολύ πριν κάνω αυτήν την συζήτηση). Ομολογώ ότι όταν το άκουσα αυτό κουφάθηκα. Μα καλά, λέμε μια τόσο δίκαιη ιδέα "κουμουνισμό" και είμαστε μέχρι και ρατσιστές ορισμένες φορές;

Επειδή λοιπόν μου φάνηκε κάπως σαν παραμύθι αυτό μιας και όλοι τα παίρνουν για τους άλλους σαν δίκαιη μοιρασιά αλλά τα κρατάνε στο τέλος για τον εαυτό τους "αφού και αυτοί έχουν δικαιώματα λόγο ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ"... (τι πράξενο.... τώρα μπήκε και η δημοκρατία στην μέση) σκέφτηκα να ρωτήσω περισσότερες εξηγήσεις. Πριν προλάβω όμως, ο συνομηλητής μου (ένας φίλος άσχετος που δεν είχε ιδέα για ποιο λόγο τον ρώταγα) μου είπε την εξής "μαγική" πρόταση που χάλασε όλο το αγνό σκηνικό της ιδέας του κουμουνισμού: Φυσικά (μου λέει) κανείς δεν μπορει να τους απαγορέψει να κρατήσουν τα λάφυρα "για τον κόπο τους". Μου είτε δηλ ότι σκέφτηκα.

Σε ρωτάω λοιπόν τώρα; Σε τι διαφέρουν οι αρχηγοί των κουμουνιστών με τους αρχηγούς των δημοκρατικών;; Δημοκρατία είχαμε και επί Παπανδρέου/Σημίτη και όμως μας λεηλάτησαν κανονικά. Οικονομικά αλλά και ψυχικά και πνευματικά (γιατί δεν θα μπορούσαν να πετύχουν το οικονομικό με έξυπνους ανθρώπους γι' αυτό και το πρώτο πράγμα που έκαναν ήταν να μας απαγορέψουν την σκέψη και ακριβώς γι' αυτό κατήργησαν ότι ποιο σημαντικό είχε η Ελλάδα: την γνώση της ελληνικής γλώσσης.)

Όπως βλέπεις δεν έχουμε δημοκρατία. Έχουμε "μπάτε σκύλοι αλλέστε, και αλλεστικό μη δώστε". Αν η σωστή ιδέα είναι να έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα σαν άνθρωποι τότε τι σημασία έχει αν αυτό το ονομάζουμε "δημοκρατία" ή "κουμουνισμό"; Νομίζω ότι καταλαβαινεις λοιπόν για ποιο λόγο υποστηρίζω όπως ειπα και πριν "το σωστό και το πρέπον". Γιατί αυτό είναι δίκαιο και αντικειμενικό, πέρα από δημοκρατικούς, κουμουνιστές, βούλγαρους, έλληνες, κινέζους, μουσουλμάνους, χριστιανούς και βουδιστές.... Η δικαιοσύνη πάνω από όλα. Στο κάτω-κάτω σαν έλληνας το πρώτο που θα είχα στο μυαλό μου θα ήταν η δικαιοσύνη. Τι; Τσάμπα το αστικό δίκαιο ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ; (Της Ελλάδας είπα οχι της σημερινής μοντέρνας τρέλας)

Απο την άλλη όμως αν εγώ αρχίσω και βρίζω εδω μέσα, στο forum κάποιος θα με "διώξει" Νομίζω??? Αρα, πρέπει να έχουμε και ένα επίπεδο βρε αδερφε...
ΓΙΑΤΙ; Δεν έχεις δικαιώμα να βρίσεις τους συνανθρώπους σου και να τους εξευτελίσεις;; Πέφτοντας μάλιστα στο κατώτερο επίπεδο της χυδαιότητας και της έλειψης επικοινωνίας σαν πολιτισμένος άνθρωπος; ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ!!! Γιατί τέτοιες ιδέες άκουσα πριν.... ωραίες δεν είναι; (Φυσικά χωρίς προσβολή τις είπα... :wink: )
Αποψη γενική
Γενικότατη όπως είδες και εσύ....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Νοέμ 2005 14:30

patriot έχεις γράψει ολόκληρους τόμους τώρα που ξαναγύρισα να δω το post :lol:

Φυσικά ούτε ο Όθωνας έφερε την ανεξαρτησία στην Ελλάδα. Πιστεύω αφού είσαι ιστορικός θα έχεις περάσει Πανελλήνιες με εκείνο το ιστορικό γκρίζο βιβλίο. Κοίταξε στην εξωτερική πολιτική. Ο δρόμος για την ανεξαρτησία άνοιξε στην ουσία από την αλλαγή στάσης της εξωτερικής πολιτικής της Αγγλίας και την αυτοκτονία (εξαιτίας ερωτικής απογοήτευσης λένε από boyfriend -άγγλος βλέπετε-) του ανθέλληνα υπουργού εξωτερικών της Αγγλίας Κάστλερι. Τότε ανέλαβε ένας άνθρωπος που μας βοήθησε αρκετά (κοιτάζοντας βέβαια παράλληλα και το συμφέρον της χώρας του) και είναι από τους κύριους υπεύθυνους της πολιτικής μας ανεξαρτησίας: ο Κάνιγκ (πλατεία Κάνιγγος :)). Αυτός, σε συνδυασμό με τον πανούργο Καποδίστρια που ήξερε πολύ καλά να αλλάζει το κλίμα στη διπλωματία και ιδίως στην περίπτωση του Τσάρου της Ρωσίας, ήταν που οδήγησαν την Ελλάδα στα σύνορα Αμβρακικού Παγασητικού (1832 - Συνθήκη Λονδίνου).

Το ανεξάρτητο ελληνικό κράτος ιδρύθηκε στις 3 Φεβρουαρίου του 1830 (Πρωτόκολλο του Λονδίνου) με σύνορα τη γραμμή Σπερχειού-Αχελώου. Οι 3 προστάτιδες δυνάμεις, η κάθεμιά για το δικό τους λόγο, εγγυήθηκαν αυτό το κράτος. Γιατί; Για τη γεωπολιτικής σημασίας θέση που κατέχουμε αφενός και κάποιοι "ρομαντικοί" Ευρωπαίοι (ανάμεσα στους οποίους και ο Κάνιγκ, αν και αυτός όπως είπα ήταν υποχρεωμένος να υπηρετεί και τα συμφέροντα της Αγγλίας) που πίστευαν ότι είμαστε απόγονοι του Σωκράτη, του Πλάτωνος και του Αριστοτέλη.

Αυτά σε παααρα πολύ γενικές γραμμές για την ανεξαρτησία μας. Όταν είχαν δημιουργηθεί τέτοιες διπλωματικές συνθήκες ήταν θέμα χρόνου να γίνουμε ανεξάρτητο κράτος. Την ανεξαρτησία μας την οφείλουμε σε διπλωμάτες και πολιτικά πρόσωπα, τα οποία στην πλειοψηφία τους ήταν Ευρωπαίοι φιλέλληνες, χωρίς να αγνοείται βέβαια και η συνδρομή του Νεοελληνικού Διαφωτισμού αφενός και του πανούργου Καποδίστρια αφετέρου.

Η εκκλησία και τα κρυφά σχολειά πιστεύω μετά από τόσα χρόνια μελέτης ότι είναι καθαρά ένας μύθος που ανήκει και αυτός στον τομέα marketing της αρχιεπισκοπής. Δεν ξέρω αν βρέθηκαν ποτέ 2-3 παππάδες ή ο Κοσμάς ο Αιτωλός που ίδρυσαν σχολεία, αλλά η πλειοψηφία του κλήρου, και ειδικά οι ανώτεροι, ήταν υποταγμένοι στο Σουλτάνο και τις επιδιώξεις τις Υψηλής Πύλης. Ειδικά η "Πατριαρχική Διδασκαλία" που εξέδωσε το Πατριαρχικό τυπογραφείο έγραφε χαρακτηριστικά ότι "ο Θεός έφερε τη βασιλεία των Οθωμανών και σε αυτή πρέπει να υποταχτούμε". Και αυτό θα το γνωρίζεις άλλωστε. Γι αυτό έβγαλε και ο Ρήγας την "Αδελφική Διδασκαλία" ως αντίκτυπο στην Πατριαρχική και αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που τον έγδαραν.

Ούτε πατρίδα, ούτε θρησκεία, ούτε οικογένεια. Ξέρεις τι προτείνω; ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ - ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ (και της ιστορίας βέβαια) - ΓΚΟΜΕΝΕΣ. Ψωμί, παιδεία και μπούτια γυναικεία. Αυτά μας κρατούν ελεύθερους και ζωντανούς και όχι τα καλούπια που μας προβάλλουν όσοι μας θέλουν υποταγμένους. Με ρωτάς αν θα πολεμήσω αν κάνουν ντου οι Τούρκοι; Και βέβαια, στην πρώτη γραμμή. Όχι για πατρίδα, όχι για θρησκεία, όχι για οικογένεια, αλλά για το δικαίωμά μου να είμαι λεύτερος στη χώρα που επιλέγω χωρίς κανένα κοπρίτη να καπηλεύεται την υστεροφημία μου.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

pantofla

Δημοσίευση από pantofla » 04 Νοέμ 2005 20:00

1. Distixos den mporo pleon na grapso ellinika (den ksero an ofiletai sto pliktrologio eite kapou allou, giati me ta texnika themata den exo sxesi).
2. Den egrapsa na diorthoseis ESY tis zartieres sou, alla o XRISTO-DOULOS...kai nai men einai gallikes oi zartieres, alla opos akoume edo kai kairo diaforoi rasoforoi tis ektimoun aperiorista, para tis dithen patriotikes korones tous.Epomenos den se evrisa me afton ton tropo.San prosvlitiko tha mporouses na eklaveis to kommati pou milaei peri istorias, omos ti na kano? Oi megalosximones rasoforoi opos einai logiko den goustaran aneksartiti ellada (na to poume apla: to patriarxeio exase to kopadi -poimnio- tou apo tote pou diamelistike i othomaniki aftokratroria).
3. Giati na apolithei o Psarianos? Epeidi ethikse kapoia atoma pou apodedigmena den ntrepontai gia ta skandala tous? (Xristodoulos). Tote ta diafora kouradokanala xouligkanikis ideologias (opos to kokkalokanalo pou ekpempei MONO xideologia dixos politiko-koinoniko minima) giati akomi leitourgoun? Diladi to "tragopapas" einai kako, alla oles oi alles m***kies pou akougontai deksia-aristera einai kales?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 06 Νοέμ 2005 04:56

Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω που έγραψες -αν εξαιρέσουμε ότι το έκανες και για να στηρίξεις το επιχείρημα σου- τα ιστορικά στοιχεία που σου είπα ότι πολύ θα ήθελα να τα μάθω όταν είπες ότι εγώ και μερικοί άλλοι σαν και μένα δεν γνωρίζουμε τι έγινε πραγματικά.

Όμως με μεγάλη μου λύπη σε πληροφορώ ότι έκανες τσάμπα τον κόπο. Τώρα τελευταία έχει γίνει της μόδας (και την έχω ακούσει άπειρες φορές αυτήν την φράση) ότι όχι μόνο εγώ αλλά και άλλοι που υποστηρίζουμε την εκκλησία δεν ξέρουμε κάποια γεγονότα στα οποία οφείλεται η ελευθερίας της Ελλάδας. Πολλοί από αυτούς προσπαθούν να υποστηρίξουν το επιχείρημα με κάποιες σκόρπιες αερολογίες (κυριολεκτικά!!) ότι αυτοί είναι που ξέρουν και εμείς όχι. Είσαι ο πρώτος που έγραψε πράγματι κάτι και αυτό το κάτι να έχει αξία.

Όμως όπως είπα έκανες τσάμπα τον κόπο. Όλα όσα ανέφερες τα ήξερα έστω και αν είχαν περάσει χρόνια και δεν θα μπορύσα να τα θυμηθώ έτσι στο ντούκου αλλά θα έπρεπε να ανοίξω βιβλίο. (Μάλιστα τα σχόλια σου μου έφεραν στο μυαλό και κάποια άλλα που δεν ανέφερες αλλά που συμφωνούν μαζί σου). Σταματήστε λοιπόν όλοι σας να νομίζετε ότι εσείς "οι φιλόσοφοι" (έχοντας κάποιον συγκεκριμένο στον μυαλό μου ο οποίος δεν ήταν φιλόσοφος (όχι μόνο κατά δική μου αλλά και κατά δική του παραδοχή) που νόμιζε ότι με το να λέει "δεν ξέρετε" και "δεν ξέρετε, ανεβαίνε επίπεδο) λες και ξέρουν αυτοί το τι γνωρίζουμε εμείς και τι όχι ή λες και αυτοί ήξεραν τα σωστά. Ωραία λοιπόν τα ήξερα αυτά. Και τι γίνεται τώρα; Με κάνουν να αλλάξω γνώμη γι' αυτό που θεωρώ ως σωστά; Όχι. Είτε σου αρέσει και είτε μου αρέσει και εμένα, έχουν γίνει κάποια γεγονότα στην ανθρώπινη ιστορία τα οποία πάνε αντίθετα με τις ιδεολογίες και των δυο μας. Είναι περιττό να προσπαθείς να με πείσεις με κάποια γεγονότα από αυτά (που θα μπορούσα κάλλιστα τα ίδια γεγονότα να τα αφηγηθώ με άλλες λέξεις και να τα στρεψω υπέρ μου) όπως και εγώ εσένα. Όπως είχες πει σε κάποιο άλλο θέμα: το τι θέση υπεράσπισης έχεις λάβει καθαρά ο καθένας μας είναι θέμα επιλογής. Αφού λοιπόν κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί γεγονότα, (έσχετα με το πως θα τα εκκλάβει) το μοναδικό που απομένει σε αυτήν μας την συζήτηση είναι η ανάλυση των προτάσεων της τελευταίας παραγράφου και μία παράκληση από μένα προς εσένα.

Ας αρχίσω με την παράκληση (για να ξεμπερδεύουμε μιας και είναι η ποιο μικρή :lol: ).
Σταμάτα να ξεπετάγεσαι κάθε τρεις και λίγο σε όποιο θέμα νομίζεις και να λες "αθώες" κουβέντες που προκαλλούν και προσβάλλουν τον άλλον, κάνοντας "δήθεν" ότι αστειεύσαι ή ότι κάνεις χιούμορ ή κάποια άλλη επιτήδεια δικαιολογία αλλά με τέτοιο στυλ που είναι ολοφάνερο ότι το κάνεις με προκλητικό ύφος (π.χ "Πολιούχοι Άγιοι") που αν κάποιος το λάβει σοβαρα υπόψη θα γίνει καυγάς και θα την πληρώσει ΑΥΤΟΣ που καυγάδισε μαζί σου. Αν διαφωνείς μαζί του ή πες του το ξεκάθαρα ή μην το πεις καθόλου. Η φιλοσοφία επιτυγχάνεται μέσω του διαλόγου (θεωρία του Σωκράτη προς τους μαθητές του) και όχι την μονόπλευρη - και κοροιδευτική- στρατηγική του ενός. Ναι εντάξει μερικές φορές το κάνεις φανερά και ξάστερα αλλά ακόμα και τότε, κανείς δεν σου έδωσε το δικαίωμα να βρίζεις -παρά μόνο να προτείνεις- τους άλλους επειδή έχουν διαφορετικές ιδέες από σένα. Στο κάτω-κάτω αφού λες ότι δεν σου αρέσουν αυτές οι σκέψεις μην επεμβαίνεις σε αυτά τα θέματα γιατί κάνεις και εχθρούς.

Και τώρα που τελείωσα με την παράκληση ας πάμε και στο τέλος
Ούτε πατρίδα, ούτε θρησκεία, ούτε οικογένεια.
Εγώ πάντα νόμιζα ότι αυτά τα 3 πάνε μαζί. Προσπάθησα να εξηγήσω και το γιατί.

1+3) Η έλλειψη φιλοπατρίας είναι φαινόμενο διαφθοράς. Η ύπαρξη διαφθοράς είναι έλειψη οικογενείας (τυπικά... εκτός αν νομίζεις βέβαια ότι οικογένεια είναι ένα μάτσο άνθρωπο και τίποτα άλλο. Άλλά και ουσιαστικά. Όχι ενδιαφέρων στον συνάνθρωπο = δολοφονίες, φόνοι, βιασμοί κ.τ.λ )

2) Η έλειψη πίστης (δεν μιλάω ειδικά για τον χριστιανισμό μιλάω γενικότερα) ίσον έλειψη λόγου και στόχου αφού συνήθως οι βασικές ιδέες των θρησκειών υποστηριζουν τα καλά συναισθήματα του ανθρώπου.

Μέχρι στιγμής δεν μπόρεσες να μου αποδείξεις ότι έχεις όλα όσα λες ότι έχεις (π.χ ελευθερία) χωρίς όλα αυτά τα 3 μαζί.

- ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ] (και της ιστορίας βέβαια)
Εγώ βέβαια συμφωνώ σε αυτό αλλά αυτό δεν είναι λίγο παράξενο να το λες εσύ; Αφού ΔΕΝ την πιστεύεις αυτήν την ρημάδα την ιστορία... Πιστεύω ότι η εκκλησία έπαιξε μεγάλο ρόλο σε αυτό που λέμε "κρυφά σχολειά" αλλά εσύ δεν το πιστεύεις. Τι να την κάνεις λοιπόν;
Και όσο για την γνώση του επιστητου... αυτή η γνώση είναι αυτή που διδασκόμαστε (από -μέχρι αηδίας- οποιαδήποτε πηγή) χωρίς να ξέρουμε αν αυτό ειναι σωστό ή όχι. Αν λοιπόν εσύ διδάχτηκες αυτά που πιστεύεις τότε τι σόϊ ελευθερία είναι αυτό; Ελευθερία δεν είναι να πιστεύεις αυτά που διδάχτηκες αλλά αυτά που διαπίστωσες ότι είναι αληθινά από αυτά που διδάχτηκες. ΠΟΤΕ πρόλαβες και έμαθες πόσο σπουδαίο είναι η οικογένεια παιδί πράμα; Και στο είχα πει και τη άλλη φορά αυτό. Ότι πρέπει να είσαι καμιά 100στή χρονών για να έχεις το δικαίωμα να κρίνεις λόγο εμπειρίας ζωής. ΠΟΤΕ έζησες σε χρόνια τουρκοκρατίας ώστε να είσαι πνευματικά τούβλο και να αναγκάζεσαι να τρέχεις μέσα στην νύχτα "φεγγαράκι μου λαμπρό φέγγε μου να περπατώ να πηγαίνω στο σχολειό" ώστε να αντιληφθείς τι σημαίνει να είσαι αγράμματος; Και πότε "οι ρασοφόροι" (ΕΣΤΩ και ένας όπως το σχολείο του Κοσμά του Αιτωλού που ΗΤΑΝ υπαρκτό σε χρόνια σκλαβιάς (και θανάτου έτσι και τον έπιαναν) και όχι σε χρόνια νοοτροπίας "κάνω ότι γουστάρω στο internet από το σπιτάκι μου που κανείς δεν ξέρει ποιος είμαι για να με συλλάβει και να με θανατώση") είχαν την υποχρέωση να καθήσουν να μας μάθουν γράμματα ξέροντας ότι έτσι και τους έπιαναν θα τους θανάτωναν; Και γιατί το θεωρούσαν σπουδαίο και το έκαναν; Για να τους βρίζουν οι σημερινοί ΕΞΑΜΕΡΙΚΑΝΙΣΜΟΙ νέοι; (Γιατί η ιδέα της "ελευθεριας" σήμερα, δηλ "είμαι ελεύθερος από παλιές θρησκείες και ήθη" είναι σκλαβιά στην παγκοσμιοποίηση όταν αυτή, δηλώνει υπέρ αυτής της "ελευθευρίας". Τελικά τι εισαι; Ελεύθερος ή "ελεύθερος σκλάβος"; ) Και αν ειναι ΨΕΜΑ ότι οι παπάδες/εκκλησία/ βοήθησαν τον κόσμο με κάποιο τρόπο, τότε γιατί προσπαθούν να τους φιμώσουν και καταργούν όλοι και ποιο πολύ τα θρησκευτικά στα σχολεία; Γιατί αν κάτι προσπαθούν να κάνουν αυτό είναι να τους διασύρουν (λες και δεν υπάρχουν μερικοί ηλίθιοι παπάδες που θα θεωρούσαν σπουδαιότερο το σεξ από το καθήκον ή λες και δεν υπήρχαν άλλοι που αντίθετα ήταν πιστοί στο καθήκον) αντί να μεγαλοποιήσουν τα καλά τους έργα όπως έκαναν και ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΗΣ;;;;; Έχεις όλα τα πιθανά μέσα για να γίνεις ότι δεν μπόρεσαν πάρα πολλοί άνθρωποι των προηγούμενων γενεών ΑΥΤΗΣ της χώρας και αντί γι' αυτό κάθεσαι και πιπιλίζεις ένα μόνο (την φιλοσοφία που μάλιστα από την δική σου θέση μόνο που κανένας δεν σου επιβεβαίωσε ότι είναι η αληθινή) αντί για όλα όσα θα έπρεπε να κουβαλάς στους ώμους σου σαν άνθρωπος αυτής της χώρας (ΑΥΤΗΣ της χώρας που η ιδέα της είναι (ή μαλλον ΗΤΑΝ) η ιδέα της οικογένειας και όχι του κάποιου κόσμου που δεν έχει σκασίλα για το αν ζεις ή αν πεθαίνεις έστω και αν εσύ ενδιαφέρεσαι να είσαι πολίτης της) τα οποία στα έδωσαν οι άλλοι "οι ξένοι πρόγονοι" και όχι "οι προπάτορες πρόγονοι". Αν νόμιζεις ότι έχεις δίκιο σε αυτό περιμένω επιχειρήματα. Αν όχι σημαίνει ότι έχω δίκιο εγώ, άρα πρέπει να αλλάξεις τις θεωρίες σου αφού λες ότι είσαι φίλος της σοφίας. ΣΩΣΤΑ;
Αυτά μας κρατούν ελεύθερους και ζωντανούς και όχι τα καλούπια που μας προβάλλουν όσοι μας θέλουν υποταγμένους.
Τόση ώρα που το αναφέρω θα το έχεις μάθει πια... Αλλά για περίπτωση θα στο πω και σε περίληψη: Στο καλούπι που έχεις μπει με το πρόσχημα "της ελευθερίας" το έχεις σκεφτεί ποτέ ότι είναι καλούπι; Δεν είναι ιδέα της παγκοσμιοποίησης αυτό; Άρα είσαι σκλάβος της. Ε, μην είσαι τόσο ελεύθερος... Θα πάθεις τίποτα...
Με ρωτάς αν θα πολεμήσω αν κάνουν ντου οι Τούρκοι;
Όχι και το ξέρεις. Μην αλλάζεις την ερώτηση για να κάνεις τον άλλο να φανεί ότι σε έθιξε και να υπερασπίσεις τα "δικαιώματα σου". Είπα ξεκάθαρα για το αν είσαι υπέρ ή κατά της θρησκείας. Αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι και ήσουν, δεν θα πολεμούσες υπέρ πάτρίδος.
Και βέβαια, στην πρώτη γραμμή.
Και εγώ θα πήγαινα στη πρώτη αλλά για εντελώς διαφορετικούς λόγους. Και μπορει να γινόμασταν και φίλοι... Αλλά ξέχασα.. εσύ δεν θες φίλους και οικογένεια... συγνώμη το παίρνω πίσω.
χωρίς κανένα κοπρίτη να καπηλεύεται την υστεροφημία μου.
Αυτό θα το κάνουν χωρίς να σε ρωτήσουν...
υστεροφημία
Να μια ωραία λέξη που με γύρισε πίσω στον Όμηρο... Στα ελληνικά δεδομένα. (Ο Τηλέμαχος ενδιαφερόταν για την υστεροφημία του πατέρα του και είχε παράπονα μέχρι την στιγμή που η Αθηνά πήγε και του μίλησε)

Και για να τελειώνω: Δεν διαφωνώ ότι έχεις πολύ καλές προθέσεις σαν άτομο της κοινωνίας (γιατί άλλοι δεν διστάζουν να σφάξουν (κυριολεκτικά εννοώ) όταν τα βρίσκουν δύσκολα) αλλά αν εξαιρέσουμε ότι κατά την γνώμη μου κάνεις λάθος (ελληνικές ιδέες έπρεπε να έχεις) κατά τις γενικότερες γραμμές νομίζω ότι έχεις μπλέξει τον εαυτό σου σε ΕΝΑ μόνο καλούπι όπως λες και εσύ. Στο καλούπι της "ελευθερίας" και όχι της ελευθερίας. Η "ελευθερία" αυτή σημαίνει ασυδοσία, όχι πραγματική ελευθερία...

Έγραψα πάρα πολλά τα οποία ήθελα να τα αναλύσω επίτηδες για να καταλάβεις το πλήρες νόημα. Εννοείτε ότι δεν χρειάζεται να γράψεις άλλα τόσα αν δεν θες. Όμως πιστεύω ότι τα νοήματα που σου/σε έθιξα επίτηδες (και που αν είσαι όπως το λες "ελεύθερος" τότε αυτά θα καταλάβεις) τότε θα αντιδράσεις με τον τρόπο που πιστεύω. Και αυτό να μην το παραμελήσεις αφού πιστεύεις ότι έχεις δίκιο.

Παντόφλα
Μικρό το ποστ σου δεν λέω αλλά θα απαντήσω μια άλλη στιγμή γιατι τώρα νομίζω πως καταλαβαίνεις ότι δεν έχω μυαλό να το κάνω....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Νοέμ 2005 18:07

Η έλειψη πίστης (δεν μιλάω ειδικά για τον χριστιανισμό μιλάω γενικότερα) ίσον έλειψη λόγου και στόχου αφού συνήθως οι βασικές ιδέες των θρησκειών υποστηριζουν τα καλά συναισθήματα του ανθρώπου.
Αν θα μπορούσε κανείς με μια φράση να συνοψίσει όσα έγραψες είναι η παραπάνω. Και αυτή είναι και η αιτία της διαφωνίας μας. Εγώ θέτω την πίστη εκτός λόγου. Μπορείς να την βάλεις πριν ή μετά το λόγο, αλλά όχι μέσα του.

Από την άλλη η έννοια της ελευθερίας έτσι όπως τη θέτω δε μπορεί να θεωρηθεί καλούπι καθώς σημαίνει αποδέσμευση. Πώς μπορεί κάποιος να εγκλωβιστεί μέσα στην έννοια της αποδέσμευσης;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες