2005 Καλως Ηρθες Μεσαιωνα στην Ελλαδα κλεισιμο Ραδιοσταθμου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Συμφωνεις με αυτην την αποφαση ??

ΟΧΙ
13
57%
ΝΑΙ
1
4%
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ
2
9%
ΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΘΕΙΤΕ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ
7
30%

Σύνολο ψήφων: 23

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 07 Νοέμ 2005 00:37

Και να σκεφτεί κανείς οτι όλα αυτά ξεκίνησαν από την καμπάνα του BEST :P

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Νοέμ 2005 00:43

Νομίζω ότι είμαστε πέρα για πέρα μέσα στο ζητούμενο του κλεισίματος του Best. Δεν το νομίζεις;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 08 Νοέμ 2005 03:15

pantofla
1. Distixos den mporo pleon na grapso ellinika (den ksero an ofiletai sto pliktrologio eite kapou allou, giati me ta texnika themata den exo sxesi).
Λοιπόν, κανείς δεν σε κατηγορεί που δεν ξέρεις από τεχνικά θέματα. Θα μπορούσες όμως κάλλιστα να το δώσεις σε ένα τεχνικό να στο φτιάξει αφού δεν μπορεις εσύ. Εγώ ξέρω ότι όποιος θέλει μπορεί.
2. Den egrapsa na diorthoseis ESY tis zartieres sou, alla o XRISTO-DOULOS...
Όλο σου το μήνυμα ήταν προσβλητικό και για μένα αλλά και για όποιονδήποτε ήταν στην θέση του Χριστόδουλου και το ξέρεις καλά. Αλλά αφού κάνεις την πάπια ότι έγινε λάθος και εγώ θα κάνω την πάπια ότι δεν το κατάλαβα....
kai nai men einai gallikes oi zartieres, alla opos akoume edo kai kairo diaforoi rasoforoi tis ektimoun aperiorista, para tis dithen patriotikes korones tous.
Δυστυχώς στην κοινωνία υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι ζαρτιέρες είναι καλό πράγμα.
ΑΛΛΑ:

1) Από πότε κάποιος τρίτος έχει το δικαίωμα να κρίνει για το τι κάνει ο άλλος;
2) Από πότε έχει το δικαίωμα όχι μόνο να τον κρίνει ως πρώτον, αλλά να συνεχίζει προς τον εξεφτελίσμό του ως δεύτερον;
3 Από πότε έχει το δικαίωμα να τον εξεφτελίζει πισώπλατα χωρίς ο άλλος να είναι μπροστά να αμυνθεί;
3) Τι γίνεται όταν βγαίνουν κατά τύχη (ή "κατά τύχη") στην κοινωνία μόνο τα άσχημα πράγματα ενώ υπάρχουν και καλά; Με ποιο δικαίωμα κατηγορούμε τους 5/10/50/100 από ένα σύνολο; Γιατί δεν βλέπουμε και τα καλά που κάνουν παρά μονάχα ότι μας βολεύει και τα άλλα τα ξεχνάμε; Π.χ -από ότι είδα και στο επόμενο μήνυμα του cdhyper (όπως και σε πολλά άλλα)- ο cdhyper προτιμά την αρχαία Ελλάδα. Μπράβο του δικαίωμα του. Αλλά γιατι ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ να με αντικρούσει όταν "κατηγορήσα" (ΚΑΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΣΟ ΟΙ ΖΑΡΤΙΕΡΕΣ ΜΕΡΙΚΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ) ότι ο Σωκράτης ήταν παιδεραστής; Ξέρουμε να κατηγορούμε ότι δεν μας αρέσει αλλά όταν πρόκειται για τα δικά μας το βουλώνουμε. Έχεις πρόβλημα με τα μισά άλλά όχι με τα άλλα μισά; Και αυτο είναι δεύτερη φορά που με αναγκάζεις να το σκεφτώ και να στο γράψω.
San prosvlitiko tha mporouses na eklaveis to kommati pou milaei peri istorias, omos ti na kano?
Δεν μπορώ να σε κατηγορήσω που δεν ξέρεις ιστορία γιατί ο καθένας ξέρει τα δικά του. Και επίσης δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν άλλο πράγματα που τα ξέρεις εξίσου καλά με το όσο καλή ιστορία ξέρω εγώ. Δεν σε κατηγορώ γι' αυτό. Σε κατηγορώ που μιλάς χωρίς να ξέρεις. Οι γνώσεις που μαθαίνετε στα σχολειά (και που είστε εξίσου υπεύθυνοι αφού δεν διαβάζετε να δείτε αν ειναι αλήθεια ή όχι) έχουν φορέσει πολύ καλά τις παροπίδες σε αυτήν την σημερινή γενεά και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην το καταλαβαίνει. Και όχι μόνο αλλά παπαγαλίζετε ότι ακούτε... (ή μήπως βρισκεις σωστό να παπαγαλίζεις (και όσοι τον κάνουν) αυτά που σου έμαθαν χωρίς να ξέρεις αν είναι σωστά η όχι; Γιατι αν απλά έχεις μανία να επαναλαμβάνεις να μου το πεις να τελειώνουμε)
Oi megalosximones rasoforoi opos einai logiko den goustaran aneksartiti ellada
Θα πιστέψω ότι όλοι "οι μεγάλοι" (τρομάρα τους που είναι και μεγάλοι) ανεξαρτήτως για το αν είναι παπάδες ή οτιδήποτε άλλο (στρατηγοί, πρωθυπουργοί μεγάλα κεφάλια γενικότερα) έχουν όχι μόνο συμφέροντα, αλλά τόσο πολλά και μεγάλα συμφέροντα ώστε έτσι και μαθαίναμε εμείς ο λαός το 1/10 από αυτά θα μας σηκωνόταν η τρίχα κάγκελο!! Αλλά ότι ο απλοί άνθρωποι -ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ- (έστω και αν εγώ αυτήν την στιγμή αναφέρομαι ειδικά στους παπάδες αφού γι' αυτούς είναι η κόντρα μας) δεν πολέμησαν για την Ελλάδα ακριβώς και και μόνο επειδή πίστευαν αυτό που ο cdhyper δεν ξέρει τι είναι καν αλλά το βρίζει γιατι έχει δει μερικούς -δυστυχώς υπαρκτούς- αντιπροσώπους του, ...ε,.. είναι ηλίθιο. Και το κακό είναι ότι το κάνεις και εσύ. Ναι, σύμφωνοι. Έχεις δει μερικούς να κάνουν αίσχη. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλοι που δεν κάνουν το καθήκον τους; Και όταν ρώτησα αυτήν ακριβώς την ερώτηση στον cdhyper αυτός δεν μου απάντησε. ΓΙΑΤΙ; Μήπως (λέμε τώρα!!!) επειδή δεν ήξερε τι να πει; Μήπως επειδή ήξερε πολύ καλά ότι δεν μπορείς να κρίνεις τους πάντες από τους λίγους αλλά δεν θέλει να το παραδεχτεί ακριβώς επειδή δεν θέλει να το πιστέψει ο ίδιος; Και ούτε εσύ απάντησες. ΓΙΑΤΙ;; Μήπως για τους ίδιους λόγους;
(na to poume apla: to patriarxeio exase to kopadi -poimnio- tou apo tote pou diamelistike i othomaniki aftokratroria).
Αυτό δεν το πιστεύω για το πατριαρχείο αλλά γενικότερα. Έτσι πάω στη επόμενη πρόταση: Ναι αλλά εσύ δεν κατηγορείς το πατριαρχείο αυτήν την στιγμή αλλά υπερασπίζεσαι πρώτον τον Ψαριανό και δεύτερον κατηγορείς γενικότερα. Ουσιαστικά αυτήν σου πρόταση έχει την ίδια έννοια με όλο αυτό το ποστ σου αλλά απλώς έχει άλλες λέξεις. Και γενικότερα όλο σου το ποστ είναι το ίδιο γι' αυτό και εγώ απαναλαμβάνομαι μήπως και καταλάβεις ότι δεν υποστηρίζω το ένα ή το άλλο αλλά την μέση λύση κάτι που εσύ όχι ΕΣΤΩ και αν δεν ξέρεις τίποτα για παπάδες.
3. Giati na apolithei o Psarianos? Epeidi ethikse kapoia atoma pou apodedigmena den ntrepontai gia ta skandala tous? (Xristodoulos).
Δεν λέω μπορεi να έχω χάσει κανένα σκάνδαλο (:lol:) αλλά αποδεδειγμένα εκ του νόμου ο Χριστόδουλος δεν έχει κάνει τίποτα. (Αν κάποιος έχει κάνει, αυτοί είναι κάποιοι άλλοι που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους). Μόνο ότι δείχνει η τηλεόραση υποτίθετε ότι έχει κάνει (και δεν ξέρουμε πόσα από αυτά ειναι αλήθεια) κάτι το οποίο ειναι παράλογο να τα πιστεύει κάποιος (π.χ εσύ) αφού το παραδέχεστε όλοι σας ότι η τηλεόραση δείχνει αίσχη και αφού ξέρουμε ότι όλα αυτά είναι απλά εμπόριο θεαματικότητος.

Και ναι γι' αυτό να απολυθεί ο Ψαριανός. Γιατί έθιξε άτομα που δεν έχει αποδείξεις για το αν έκαναν κάτι, γιατί δεν είναι δουλειά του να αποδεικνύει "τα σκάνδαλα" και γιατί είναι το ίδιο ύπουλος με τους άλλους αφού προκαλεί και ο ίδιος σκάνδαλα υπέρ του (και πώς ξέρουμε ότι όλο αυτό δεν ήταν στημένο από αυτόν; )
Tote ta diafora kouradokanala xouligkanikis ideologias (opos to kokkalokanalo pou ekpempei MONO xideologia dixos politiko-koinoniko minima) giati akomi leitourgoun? Diladi to "tragopapas" einai kako, alla oles oi alles m***kies pou akougontai deksia-aristera einai kales?
Δεν ξέρουμε γιατι λειτουργούν. Αυτό είναι καλή ερώτηση. ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ!!!
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 08 Νοέμ 2005 03:19

Και να σκεφτεί κανείς οτι όλα αυτά ξεκίνησαν από την καμπάνα του BEST
Νομίζω ότι είμαστε πέρα για πέρα μέσα στο ζητούμενο του κλεισίματος του Best. Δεν το νομίζεις;
Βασικά όταν κάποιος λέει την γνώμη του όπως π.χ. ότι είναι μεσαίωνας το τάδε πράγμα θα έπρεπε να περιμένει και τις ανάλογς αντιδράσεις. Κουβέντα κάνουμε. Μπορεί να βγήκαμε λίγο απέξω αλλά κατά τα άλλα είχαμε τουλάχιστον μια αφορμή για να το κάνουμε. Ο Ψαριανός είχε ή απλά ανάμασούλησε τα παλιά;

EDIT// Θα απαντήσω εις πρώτη ευκαιρία σε αυτό σου το μήνυμα cdhyper
παράθεση:
Η έλειψη πίστης (δεν μιλάω ειδικά για τον χριστιανισμό μιλάω γενικότερα) ίσον έλειψη λόγου και στόχου αφού συνήθως οι βασικές ιδέες των θρησκειών υποστηριζουν τα καλά συναισθήματα του ανθρώπου.
Αν θα μπορούσε κανείς με μια φράση να συνοψίσει όσα έγραψες είναι η παραπάνω. Και αυτή είναι και η αιτία της διαφωνίας μας. Εγώ θέτω την πίστη εκτός λόγου. Μπορείς να την βάλεις πριν ή μετά το λόγο, αλλά όχι μέσα του.

Από την άλλη η έννοια της ελευθερίας έτσι όπως τη θέτω δε μπορεί να θεωρηθεί καλούπι καθώς σημαίνει αποδέσμευση. Πώς μπορεί κάποιος να εγκλωβιστεί μέσα στην έννοια της αποδέσμευσης;
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 08 Νοέμ 2005 15:45

patriot έγραψε:pantofla
1. Distixos den mporo pleon na grapso ellinika (den ksero an ofiletai sto pliktrologio eite kapou allou, giati me ta texnika themata den exo sxesi).
Λοιπόν, κανείς δεν σε κατηγορεί που δεν ξέρεις από τεχνικά θέματα. Θα μπορούσες όμως κάλλιστα να το δώσεις σε ένα τεχνικό να στο φτιάξει αφού δεν μπορεις εσύ. Εγώ ξέρω ότι όποιος θέλει μπορεί.
Πές μου ότι κατάλαβα λάθος τώρα και ότι δεν είναι δυνατον να εννοείς αυτό που λές! :o

Παρακολουθώ το θέμα τόσες μέρες, χωρίς να επέμβω αφού σε κάτι τέτοια θέματα συνήθως με καλύπτει ο Cdhyper..
Άλλα μήπως νομίζεις ότι το έχεις παρατραβήξει??? :evil:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 08 Νοέμ 2005 16:06

id12586 έγραψε:
patriot έγραψε:pantofla
Πές μου ότι κατάλαβα λάθος τώρα και ότι δεν είναι δυνατον να εννοείς αυτό που λές! :o
Patriot, αν και στα περισσότερα που λες (και όχι ο τρόπος που τα λες) με βρίσκεις σύμφωνο εδώ οφείλω να πω ότι το παρατράβηξες... Σιγά το έγκλημα που έκανε η παντόφλα...
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Νοέμ 2005 16:27

Ας μη γίνει της Γαλλίας εδώ για μια παντόφλα... :P :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 08 Νοέμ 2005 21:17

cdhyper έγραψε:Νομίζω ότι είμαστε πέρα για πέρα μέσα στο ζητούμενο του κλεισίματος του Best. Δεν το νομίζεις;
Ε, εντάξει, χωρίς να διαβάσω τα πάντα γιατί δεν έχω τόσο ελεύθερο χρόνο και εσείς τρελό οίστρο :D ναι στο θέμα είστε, αλλά στην πολύ πολύ αναλυμένη μορφή του :D

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 08 Νοέμ 2005 21:52

cdhyper me vriskeis 100% symfwno

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 12 Νοέμ 2005 12:37

Να η απάντηση που σου χρώσταγα cdhyper:
παράθεση:
Η έλειψη πίστης (δεν μιλάω ειδικά για τον χριστιανισμό μιλάω γενικότερα) ίσον έλειψη λόγου και στόχου αφού συνήθως οι βασικές ιδέες των θρησκειών υποστηριζουν τα καλά συναισθήματα του ανθρώπου.
Αν θα μπορούσε κανείς με μια φράση να συνοψίσει όσα έγραψες είναι η παραπάνω. Και αυτή είναι και η αιτία της διαφωνίας μας. Εγώ θέτω την πίστη εκτός λόγου. Μπορείς να την βάλεις πριν ή μετά το λόγο, αλλά όχι μέσα του.
Έχεις δύο λύσεις για να εξηγήσεις κάτι σε κάποιον. Ή να του εξηγήσεις τι είναι, ή να του εξηγήσεις τι ΔΕΝ είναι (δηλ το αντίθετο του). Εγώ σου είπα το δικό μου σου έφερα παραδείγματα, σου εξήγησα, και εσύ αντι να διαφωνήσεις (αν δεν σου αρέσουν) ή να συμφωνήσεις ότι είναι σωστά (αν είναι.. που δεν ξέρεις αν ειναι γιατι ο ίδιος παραδέχεσαι ότι δεν σε αφορούν αυτά) αντιθέτως το παραμελείς. Άρα ακόμα και αν υπάρχει λογος δεν θα το μάθεις ποτέ

Ρητορική ερώτηση:
Και τότε γιατί θέλουν να την καταργήσουν τόσο πολύ αφού δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης της; Θες και την απάντηση; Ακριβώς επειδή είναι μέσα του ο λόγος και όχι λίγο ποιο πριν ή μετά όπως λες.

Από την άλλη η έννοια της ελευθερίας έτσι όπως τη θέτω δε μπορεί να θεωρηθεί καλούπι καθώς σημαίνει αποδέσμευση. Πώς μπορεί κάποιος να εγκλωβιστεί μέσα στην έννοια της αποδέσμευσης;
Α, είναι πολύ απλό. Να τι σημαίνει "η ελευθερία" σου κατά με, με 2 λόγια:
Έτσι όπως λες αυτήν την έννοια της ελευθερίας σου, μου θυμίζει (για να μη πω ότι με αναγκάζει) να σκεφτώ τις σημερινές άνευ λόγου υπαρξιακές ανησυχίες του προσωπικού ατομισμού. Η έννοια του νοιάζομαι γενικότερα για τον φίλο μου/οικογένεια μου έχει χαθεί σε ερωτήσεις τύπου "πόσα προφυλακτικά θα πάρω σήμερα. Μου χρειάζονται για τα (σημερινά; ) γυναικεία μπούτια!!" λες και είναι ποιο σημαντικό αυτό από τα συναισθήματα αυτουνού που με τα παλιά ιδεώδη θα τον θεωρούσες φίλο σου. Αν θεωρείς ελευθερία τον ατομισμό σου τότε δεν έχω τίποτα άλλο να σου πω.

Μια κάπως ποιο μεγάλη ανάλυση:
Η ελευθερία του ανθρώπου βασιζεται σε 2 τομείς. Στην προσωπική και την κοινωνική. Αυτές δύο είναι αλληλένδετες μεταξύ τους και η προσωπική είναι πολύ προσωπική (ε, που να ξέρω πως ζεις!) για να μπορέσω να σου δώσω μια σφαιρική εξήγηση. Το θέμα είναι ότι σε αντίθεση με τον παντόφλα που του είπα την λέξη "παπαγαλίζεις" σε σένα θα πω το ακριβώς αντίθετο. Είναι ολοφάνερο ότι έχεις δική σου γνώμη (σόρρυ παντόφλα δεν το είπα για προσβολή αλλά τι άλλη λέξη να έλεγα αφού αυτό κάνεις κατά την γνώμη μου; ) αλλά είναι επίσης ολοφάνερο ότι αυτή σου η γνώμη βασιζεται σε μονόπλευρα κριτήρια. Αυτήν την στιγμή, εσύ διαλλαλείς με αυτές σου τις ιδέες, την γνώμη που προσπαθεί να μας κλείσει στο καλούπι των "υπέρ της αρχαίας Ελλάδας ιδεών" μόνο, δηλ την ιδέα που μας θέλει μόνο με ένα στοιχείο (γιατί όσο ποιο πλούσια πρσωπικότητα έχεις τόσο ποιο πολύ έχεις δικό σου μυαλό και δεν μπορούν να το ελέγξουν) που την λένε και ξαναλένε όσοι έχουν συμφέρονται να είμαστε τέλειοι σε αυτόν τον ένα τομέα (της φιλοσοφίας, σκέψεως, (και σχετικών) τα οποία μπορούν να αλλάξουν αναλόγως με το τι θα μας προσφέρουν στα σχολεία) και όχι στο άλλο που διαδίδει η πίστη δηλ αυτό το σύνθημα που εσύ αρνείσαι (!) "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια". Δεν σου λέω να πιστέψεις αυτό το σύνθημα (που στο κάτω κάτω μπορεί να είσαι αλλοδαπός, από μια χώρα που δεν έχει θρησκεία και ορφανός) αλλά το να έχεις ενστερνιστεί τις ιδέες περί λογικής ( λογικής; ) μόνο (λες και δεν υπάρχουν άλλα πράγματα) δεν είναι ελευθερία. Είναι όχι μονο υποταγή σε κάποιους ξένους μη ελληνικούς παράγοντες αλλά και λανθασμένη υποταγή μιας και ο άνθρωπος δεν ειναι μηχανή αλλά έχει και αισθήματα τα οποία φανερώνονται μέσω πίστης. Είναι γνωστό ότι άμα λείψει το "πατρίς, θρησκεία, οικογένεια" (ή κάποιο από αυτά τα 3 αν όχι όλα κατά σε, και όλα κατά με) όλα πάνε κατά διαόλου. Ένα παράδειγμα ήταν αυτό που ειπα πριν. Όλοι σκέφτονται το "πόσα προφυλακτικά θα πάρω σήμερα." Αν λοιπόν εσύ σκέφτεσαι αυτό (είναι η ιδέα μου ή εσύ ο ίδιος το είπες αυτό; ) αυτό δεν είναι ένα καλούπι στην ξένη ιδέα;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 12 Νοέμ 2005 12:38

Πές μου ότι κατάλαβα λάθος τώρα και ότι δεν είναι δυνατον να εννοείς αυτό που λές!
Τι κατάλαβες; Ότι έχει την δυνατότητα αλλά δεν την εκμεταλεύεται και ότι εγώ του λέω ότι μπορεί και τον ενθαρρύνω να το κάνει; Εντάξει... άλλη φορά θα τον βρίζω που δεν το κάνει!!

Για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ

1) Σκέφτηκα "μα καλά ηλίθιος είναι που δεν μπορεί; Αυτή η διαδικασία (γιατί μόνο μία είναι η διαδικασία για βάλεις μια γλώσσα) είναι τόσο εύκολο και δεν μπορεί να μην μπορεί να το κάνει"

2) Μετά όμως σκέφτηκα και την άλλη πλευρά. Ναι μεν η διαδικασία είναι εύκολη αλλά μπορεί να μην την ξέρει. Κανείς δεν είναι παντογνώστης. Άσε δε που το παιδί το παραδέχεται. Αυτό είναι τίμιο εκ μέρους του και φυσικά δεν μπορώ να τον βρίσω γι' αυτό.

2β) Άσε δε που το μπορεί να υπάρχει ένα άλλο άσχετο πρόβλημα για το οποίο μπορει να μην είναι υπεύθυνος ο ίδιος.

3) Η τρίτη σκέψη μου με ξαναγύρισε πίσω στην συνέχεια της πρώτης: είναι αλήθεια ότι θα μπορούσε να το πάει σε ένα τεχνικό.

4) Κατέληξα λοιπόν σε ένα δίκαιο συμπέρασμα. Ότι μιας και κανείς δεν ξέρει τα πάντα -και του ξεκαθάρισα ότι κανείς δεν τον κατηγορεί γι' αυτό- καλό θα είναι να το πας σε ένα τεχνικό. Γιατί είναι ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ!

5) Έγραψα το ποστ, το έκανα submit και μετά διάβασα τα σχόλια σας. Και σκέφτηκα. "Καλά μου φωνάζουν επειδή του είπα μια δίκαιη κρίση (που προσωπικά για μένα θα ήταν ψέμα και μάλιστα με μια κεκαλυμένη διακαιολογία αφού καλύφθηκε πίσω από το "δεν ξέρω" αντί να το πάει στον τεχνικό) και στο τέλος τον ενθάρρυνα κιόλας; Η αυτοί το παράκαναν ή εγώ. Για να πάω να δω". Πάω λοιπόν και βλέπω την πρόταση με άλλο μάτι. Όντως αν κάποιος διάβαζε αυτήν την πρόταση θα το έβλεπε από ουδέτερα έως αρνητικά. Λογικό θα ήταν λοιπόν να εξηγήσω στον παντόφλα όλο αυτό και να του ζητήσω συγνώμη όχι επειδή τον έβρισα (δεν το θεώρησα και ούτε το θεωρώ βρίσιμο) αλλά επειδή δεν κατόρθωσα να του δώσω να καταλάβει νοηματικά τι εννοούσα.

6) Όλα αυτά έγιναν τα οποία τα έχωσα σε μία πρόταση προς τον παντόφλα που τελείωνε με το "όποιος θέλει μπορεί". Αν τώρα εσείς σκεφτήκατε ένα αρνητικό αποτέλεσμα τότε δεν φταίω εγώ.... (γιατι τόση άρνηση βρε παιδιά; Λίγη αισιοδοξία!) Φταίω μόνο στην διατύπωση μου η οποία παραδέχομαι ότι ήταν λανθασμένη.

Ένα "ΥΓ" προς παντόφλα: Σου ανέφερα πριν μια πρόταση (Έχεις πρόβλημα με τα μισά άλλά όχι με τα άλλα μισά; Και αυτο είναι δεύτερη φορά που με αναγκάζεις να το σκεφτώ και να στο γράψω.) η οποία "ξέμεινε" μέσα στο μυαλό μου σαν ιδέα αλλά ήταν από άλλον όχι από σένα. Μπορεί το νόημα της να παραμένει αφού ισχύει και για σένα, απλά σόρρυ που σε μπέρδεψα.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Νοέμ 2005 13:16

Σύντομα, επειδή δεν μ'αρέσουν πολύ τα quotations: Ατομισμός είναι να μην ενδιαφέρομαι για το σύνολο. Αντιθέτως, επειδή ενδιαφέρομαι υποστηρίζω αυτό το ρητό που έγραψα και που πιάστηκες από εκεί. Το νόημα αυτού του δικού μου ρητού είναι να απεμπλακεί ο άνθρωπος από το κανονιστικό σύστημα της θρησκείας που του λέει ότι πρέπει να παντρευτεί για να πηδήξει. Δεν είπα ότι δε με ενδιαφέρει η φιλία, αλλά φυσικά αυτή δεν κατοχυρώνεται από το γάμο ή από οποιαδήποτε επιταγή της θρησκείας. Απλά πράγματα.

Δεύτερον. Το αν η θρησκεία έχει λόγο ύπαρξης (=αιτία) δεν συνεπάγεται ότι είναι και μια έλλογη δραστηριότητα του ανθρώπου. Έλλογος δεν σημαίνει απαραίτητα λογικός. Έλλογοι ήταν και οι υπαρξιστές φιλόσοφοι που υποστήριξαν το δικαίωμα στο παράδοξο ή και ο Προσωκρατικός Παρμενίδης που στοχαζόνταν οντολογικά (μεταφυσικά) πάνω στο ον. Εγώ θέτω τη θρησκεία εκτός έλλογης δραστηριότητας του ανθρώπου. Η θρησκεία εδράζεται λειτουργικά εκεί που ο έλλογος άνθρωπος σταματά να στοχάζεται και αρχίζει να πιστεύει, να εναποθέτει ελπίδες δηλ. σε έναν σωτήρα. Επομένως η θρησκεία έχει λόγο ύπαρξης: Δίνει ελπίδα σε ανθρώπους που δεν μπορούν να στοχαστούν έλλογα σε μεταφυσικά ζητήματα. Αν διερωτάσαι πώς γίνεται κάτι τέτοιο, αρκεί να ανοίξεις για παράδειγμα την Οντολογία του Παρμενίδη ή ακόμα και τις μεταφυσικές θεωρίες του Πλάτωνος.

Επίσης άλλο πίστη και άλλο θρησκεία. Η πίστη είναι ένα εργαλείο που εκμεταλλεύεται η θρησκεία. Εγώ μπορεί να πιστεύω στις δυνάμεις μου, αλλά δεν μου ανάβω καντήλι. Τώρα το αν θα πάω κατά διαόλου δεν το ξέρει κανείς. Συνήθως το θρησκευτικό σύστημα είναι εκείνο που στέλνει στο διάολο τις κοινωνίες γεννώντας τον φόβο και τη μισαλλοδοξία.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 12 Νοέμ 2005 22:45

Άσχετο, αλλά ξέρει κανείς ότι ο Best που ήθελαν να κλείσουν ήταν το τηλεοπτικό κανάλι στη Θεσ/νίκη (ή Ξεσαλονίκη όπως λέει και ένα μέλος του FS). Αλλά πλέον αρνούνται να πάρουν πίσω την απόφαση (φαντάζεστε ντροπή;;; Θα πρέπει να παραιτηθούν όλοι μαζί...)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 19 Νοέμ 2005 14:42

Σημ: Σε αυτό θα απαντήσω άλλη στιγμή:
Το νόημα αυτού του δικού μου ρητού είναι να απεμπλακεί ο άνθρωπος από το κανονιστικό σύστημα της θρησκείας που του λέει ότι πρέπει να παντρευτεί για να πηδήξει. Δεν είπα ότι δε με ενδιαφέρει η φιλία, αλλά φυσικά αυτή δεν κατοχυρώνεται από το γάμο ή από οποιαδήποτε επιταγή της θρησκείας. Απλά πράγματα.
Σύντομα, επειδή δεν μ'αρέσουν πολύ τα quotations: Ατομισμός είναι να μην ενδιαφέρομαι για το σύνολο.
Και όταν εγώ σου είπα "πατρίς, θρησκεία, οικογενεια" και εσύ είπες "όχι" αυτό σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεσαι για το σύνολο. Σωστά;
Αντιθέτως, επειδή ενδιαφέρομαι υποστηρίζω αυτό το ρητό που έγραψα
Πέρασαν και κάποιες μέρες (σόρρυ αλλά με ένα δάχτυλο μείον είναι πού δύσκολο να γράψεις όταν έχει γίνει το διπλάσιο από το πρίξιμο) και δεν θυμάμαι τώρα τι ακριβώς έγραψες (και είναι και πολλά για να τα διαβάσω τώρα). Γι' αυτο μήπως μπορείς να μου υπενθυμίσεις για ποιο ακριβώς μιλάς; Από όσο θυμάμαι δεν είπες κάτι υπέρ του συνόλου...
Δεύτερον. Το αν η θρησκεία έχει λόγο ύπαρξης (=αιτία) δεν συνεπάγεται ότι είναι και μια έλλογη δραστηριότητα του ανθρώπου. Έλλογος δεν σημαίνει απαραίτητα λογικός. Έλλογοι ήταν και οι υπαρξιστές φιλόσοφοι που υποστήριξαν το δικαίωμα στο παράδοξο ή και ο Προσωκρατικός Παρμενίδης που στοχαζόνταν οντολογικά (μεταφυσικά) πάνω στο ον.
Η κόντρα μας είναι θρησκεία VS φιλοσοφίας έτσι δεν είναι; Άρα αφού οι σπουδαιότεροι φιλόσοφοι σκεφτόντουσαν μη έλλογα πράγματα και εσύ τους υποστηρίζεις σημαίνει ότι δεν είσαι λογικός. Σωστά;
Εγώ θέτω τη θρησκεία εκτός έλλογης δραστηριότητας του ανθρώπου.
Να μια ωραία αντικειμενική πρόταση: ΕΣΥ την θέτεις όπου θες. Αλλο τι είναι!
Δίνει ελπίδα σε ανθρώπους που δεν μπορούν να στοχαστούν έλλογα σε μεταφυσικά ζητήματα. Αν διερωτάσαι πώς γίνεται κάτι τέτοιο....
α) Κανείς δεν μπορεί να σκεφτεί λογικά πράγματα σε κάτι μεταφυσικο από την στιγμή που το μεταφυσικό είναι βασισμένο σε θεωρίες μιας και κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς είναι.

β) Δεν διερωτώμαι. Άμα ένα πράγμα είναι έλλογο δεν θα ήταν μεταφυσικό.

γ) Δεν πιστεύω στο "αν" της πίστης και στο "αν" της ελπίδας. Αντιθέτως πιστεύω στο -θετικό- "όταν" ή "όταν θα". Το "αν" δεν ήταν ποτέ στα πιστεύω μου. Δεν μου πάει ο μοιρολατρικός ρόλος. Ακριβώς το αντίθετο. Είμαι είμαι ένας εγωιστής άνθρωπος που δεν θέλει να αλλάξει ιδέες για το τίποτα, γιατί "τίποτα" το θεωρώ αφού μέχρι στιγμής δεν μου έχεις φέρει αποδείξεις που να με καλύπτουν. Ένω άμα ήμουν μοιρολάτρης θα έλεγα "Δίκιο έχει ο cdhyper. Θεέ μου φώτισε τον". Όχι. Ότι πιστεύω το πιστεύω. Και με βάση αυτό λύσε μου τώρα την ακόλουθη απορία: Αφού εγώ πιστεύω στην θρησκεία αλλά δεν μου πάει η μοιρολατρική αυτή σου θεωρία τότε αυτή δεν αποδυκνείεται λανθασμένη;

Κατά με αυτή σου η θεωρία είναι βασισμένη μόνο σε προσωπική σου εμπειρία όχι επιστημονική. Αλλά και επιστημονική να ήταν τίνος επιστήμονα θα ήταν για να έχουμε καλό ρώτημα; Αφού ο καθένας λέει τα δικά του. Ποιον να πιστέψεις; Αν κάποιος ήθελε να ήταν αντικειμενικός τότε θα πίστευε ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Εσύ π.χ που υποστηρίζεις μόνο το ένα δεν μπορεις να θεωρηθείς αντικειμενικός. Άρα δεν είσαι φιλόσοφος. Είσαι φιλόγνωμος!
Επίσης άλλο πίστη και άλλο θρησκεία.
Για πρώτη φορά συμφωνούμε!
Η πίστη είναι ένα εργαλείο που εκμεταλλεύεται η θρησκεία.
Η πίστη είναι ένα εργαλείο που το εκμεταλεύεται οποιοσδήποτε δεν έχει αντικειμενικές (δίκαιες προς τον συνάνθρωπο) αρχές. Αν μέσα σε αυτούς είναι και οι παπάδες (οι σημερινοί;; ) τότε δεν φταίει η θρησκεία αλλά οι άνθρωποι!
Εγώ μπορεί να πιστεύω στις δυνάμεις μου, αλλά δεν μου ανάβω καντήλι.
Δεν πείράζει, ανάβουν άλλοι για σένα.
Συνήθως το θρησκευτικό σύστημα είναι εκείνο που στέλνει στο διάολο τις κοινωνίες γεννώντας τον φόβο και τη μισαλλοδοξία.
Μιλάς για τον πάπα και τους καθολικούς. Το ορθόδοξο (από την ημέρα τους σχίσματος) δεν το έχει κάνει ποτέ, παρά μόνο τώρα για πρώτη φορά στις μέρες μας. Και παρόλο που δεν δικαιολογώ τις ανεπαίσχυντες πράξεις τους δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω το ένα ελαφρυντικό που έχουν. Ότι δηλ παρασύρθηκαν από τις ξένες ιδέες. Γιατί "το πιστεύω" είναι η ιδέα. Αφού η ιδέα είναι ξένη, ξένες θα είναι και οι αντιδράσεις. Εσύ μιλάς για το αποτέλεσμα (τις πράξεις τους και τα αίσχη τους) όχι για την θρησκεία.

dionyssis1 έγραψε:Άσχετο, αλλά ξέρει κανείς ότι ο Best που ήθελαν να κλείσουν ήταν το τηλεοπτικό κανάλι στη Θεσ/νίκη (ή Ξεσαλονίκη όπως λέει και ένα μέλος του FS). Αλλά πλέον αρνούνται να πάρουν πίσω την απόφαση (φαντάζεστε ντροπή;;; Θα πρέπει να παραιτηθούν όλοι μαζί...)
:lol: :lol: :yea: :yea: :lol: :lol:
Όχι ότι έχει και σημασία για την κόντρα μας αλλά ξεράθηκα όταν το είδα!! Αλήθεια ρε;; Μήπως το λάθος το κάνουνε τώρα και είναι στα αλήθεια ο ραδιοφωνικός σταθμός και όχι ο τηλεοπτικός;;

ΥΓ: Γιατι να πάρουν πίσω την απόφαση; Έγινε κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 25 Νοέμ 2005 07:53

Ελα. Σόρρυ που δεν απάντησα σε αυτό νωρίτερα αλλά δεν είχα σύνδεση λόγο βροχής (και όλοι ξέρουμε πόσα χρόνια κάνει ο Οτε να φτιάξει κάτι όταν τον καλέσεις!!)
Δεν είπα ότι δε με ενδιαφέρει η φιλία,
Το ξέρω αυτό. Βλέπεις ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταπολεμήσει το αίσθημα της μοναξιάς. Απλά σήμερα "το λέμε" ενώ παλιά "το εννοούσαμε". Σήμερα με λόγια, τότε με πράξεις (π.χ γάμος). Απλά ο τρόπος που το είπες δήλωνε το αντίθετο και όσο δεν ήθελες να παραδεχτείς το σύνθημα "ως είναι" και δεν το διέψευδες καν τόσο ποιο πολύ εγώ μπορούσα να στο κοπανάω. Στο τέλος όμως το παραδέχτηκες κάτι που με δικαίωσε σαν ιδέα αλλά και με χαροποιήσε σαν άνθρωπο (αν δεν το έλεγες θα ήσουν ένας άδειος άνθρωπος, ένα κάθαρμα. Και δεν σε έχω για κάθαρμα.)
αυτή δεν κατοχυρώνεται από το γάμο ή από οποιαδήποτε επιταγή της θρησκείας. Απλά πράγματα.
Όχι δεν κατοχυρώνεται πάντα αλλά άλλες φορές ναι. Από την τιμιότητα του ανθρώπου εξαρτάται. Το πόσο πολύ δηλ θεωρεί π.χ τον γάμο ιερό πράγμα ή όχι.
να απεμπλακεί ο άνθρωπος από το κανονιστικό σύστημα της θρησκείας που του λέει ότι πρέπει να παντρευτεί για να πηδήξει.
Το ένα κάποιο οποιοδήποτε κανονιστικό σύστημα υπάρχει επειδή το οριοθέτησε ο άνθρωπος για τον εαυτό του. Αν την παλιά εποχή πίστευαν κάτι ως σωστό όπως εσύ πιστεύεις το αντίθετο σήμερα, πώς ξέρουμε ότι το καθένα από αυτά είναι σωστό όντως; Μονάχα αν το έχεις ψάξει και έχεις βρει τις απαντήσεις θα μπορούσες να διαλέξεις. Μέχρι στιγμής σου έχω πει -αρκετές για να παρατηρήσεις φορές- ότι το ζήτημα της θρησκείας δεν το έχεις ψάξει απλά αδιαφορείς γι' αυτό αλλά από την άλλη το κατηγορείς σε ότι δεν ξέρεις ή ότι νομίζεις. Σκοπεύεις να μου απαντήσεις σε αυτήν μου την πρόκληση;

Σήμερα που υπάρχει αναρχία σκέψης και προσωπικών ιδεών και όλοι ακολουθούμε ότι κάνουν οι άλλοι (π.χ όλοι βλέπουν Χάρι Πότερ, ή Τον άρχοντα των δαχτυλιδιών επειδή ..... επειδή;;; Να μια καλή ερώτηση) έρχεσαι εσύ και λες ότι ο άνθρωπος πρέπει να απεμπλακεί από το σύστημα της θρησκείας το οποίο διαδίδεται επίτηδες λανθασμένο γιατί μόνο όταν ο άνθρωπος δεν έχει προσωπικά πιστεύω μπορεί να γίνει πρόβατο στα χέρια του άλλου. Και το πιστεύω της θρησκείας είναι το ποιο δυνατό από όλα. (Δες πόση κουβέντα κάνουμε εγώ με σένα που... ΔΕΝ πιστεύεις κιόλας!!) Όταν ξεριζωθούν τα βασικά στοιχεία που κάνουν τον άνθρωπο να ξεχωρίζει από τα ζώα (πίστη, θρησκεία, γλώσσα, σκέψη, κ.τ.λ.) τότε ο άνθρωπος θα είναι υποχείριο του οποιουδήποτε κατέχει κάτι παραπάνω από το τίποτα. Υπάρχουν συμφέροντα από πολύ μεγάλα κεφάλια που θέλουν να τα καταργήσουν όλα αυτά βάζοντας στις κατάληλες θέσεις τα κατάληλα άτομα. Π.χ στην Ελλάδα ήταν το Πασοκ και οι Παπανδρέοι. Το μεγαλύτερο πλήγμα της χώρας πιθανόν στην ιστορία μας μιας και τα μυαλά των ελλήνων άλλαξαν 100% και δε είναι έλληνες πια αλλά παπαγάλοι που παπαγαλίζουν τις ξένες ιδέες ήθη και έθιμα (π.χ thanks giving, χριστουγενιάτικο δέντρο αντί για το πατροπαράδοτο καράβι κ.τ.λ). Μιας και μιλάμε για τον γάμο θα σου πω το εξής παράδειγμα.

Το παράδειγμα τίθεται ως έλειψη γάμου στο πήδημα! Τι γίνεται όταν δεν υπάρχει γάμος; Το ένα οδηγεί στο άλλο.
Επειδή τα παλιά χρόνια όλοι ήξεραν και είχαν συνηθίσει την λέξη "γάμος" σαν νόημα ζωής (ζωής = οικογενιακής ζωής για μια ολόκληρη ζωή) γι' αυτό έπρεπε να καταρριφθεί αυτή η έννοια για να επέλθει το χάος. Διαίρει και βασίλευε δηλαδή. Γι' αυτό αν παρατήρησες (μέσω ιστορίας) τα πράγματα έγιναν με την εξής σειρά:

1) Νομοθέτηση του πολιτικού γάμου.

2) Παραγραφή και καταδίκη της ελληνικής γλώσσας η οποία οδηγεί στην σκέψη (όπως οποιαδήποτε άλλη τόσο δύσκολη γλώσσα όπως είναι τα γερμανικά τα αλβανικά, τα ιαπωνικά και σχετικές γλώσσες).

3) Επίθεση ξένων προς την Ελλάδα ιδεών (το να μην παντρεύσαι είναι ξένο έθιμο Mr καλούπι των ξένων ιδεών) δια μέσω των μέσων μαζική ενημέρωσης (το οποίο θα έπρπε να το μετονομάσουμε "μέσα μαζικής πλύσης εγκεφάλου υπέρ της διαφθοράς") τα οποία εισβάλουν στην ζωή μας όλο και ποιο πολύ (με αποτέλεσμα την ξετίλα των ρεάλιτυ) ξεκινώντας από το ποιο απλό πράγμα μέχρι το ποιο σύνθετο.

Όλα αυτά οδηγούν σε τελείως διαφορετικό τρόπο ζωής από ότι έκαναν οι έλληνες για χιλιάδες χρόνια. Άμα στα αλήθεια κάποιος είναι έλληνας θα πρέπει να υποστηρίζει οτιδήποτε ελληνικό και από κάτω σαν υπογράμμιση να προσθέτει ότι από τα τόσα ελληνικά "εγώ προτιμάω το τάδε γι' αυτόυς τους λόγους". Όχι να προτιμάει (και με ποια βάση;; ) τα τάδε. Αλλάκανείς δεν σκέφτεται έτσι σήμερα. Και ο λόγος που γράφω όοοοολα τα παρακάτω είναι για να δεις πως συνδέεται το ένα με το άλλο. Όλα αυτά είναι σημάδια διαφθοράς λόγο της έλειψης του θρησκευτικού γάμου που τον παραμελείς για... το πήδημα!!

Εξηγήσεις του που οδηγεί το καθένα
1) Νομοθέτηση του πολιτικού γάμου. Αποτέλεσματα:
α) Η έλειψη του τι σημαίνει αληθινή οικογένεια.

β) Αυτό οδήγησε σε ψυχική διαφθορά όπως οι εκτρώσεις με το σύνθημα του φεμινιστικού κινήματος "το παιδί είναι μέλος του σώματος μου το σώμα μου το κάνω ότι θέλω". Και "ξεχνάνε" ότι με την ίδια λογική αφού τα δύο σώματα παιδιού/μητέρας θεωρούνται ένα και το ένα από τα δύο άτομα αποφασίζει για τον θάνατο του άλλου τότε και το άλλο θα μπορούσε να αποφασίσει τον θάνατο του ενός αν φυσικά μπορούσε να μιλήσει. Αλλά η ψυχική διαφθορά είναι τόσο μεγάλη ώστε δεν αφήνεις ούτε να γεννηθεί το παιδί (που θα μπορούσες κάλλιστα να το αφήσεις σε ορφανοτροφείο αντί να κάνεις ΦΟΝΟ) ώστε να έχει δικαίωμα γνώμης δηλ ένα πράγμα που όλοι το διαλλαλούν σαν χρυσάφι όπως εσύ που διαλλαλεις την σκέψη αλλά δεν δέχεσαι τις σκέψεις ενός ατόμου που σου πάει κόντρα. Ευτυχώς που έχουμε δημοκρατία!

ΥΓ: Λέγοντας ότι δεν δέχεσαι τις σκέψεις ενός ατόμου που σου πάει κόντρα δεν εννοώ ότι δεν μου απαντάς στα μηνύματα μου αλλά ότι δεν ψάχνεις σε βάθος να δεις αν έχω δίκιο ή όχι.

γ) Στις μη εκτρώσεις η οικογενειακή αλυλεγγύη χάθηκε με αποτέλεσμα η έλειψη επικοινωνίας μεταξύ των μελών της οικογένειας. Οι γονείς αντί για "οικογένεια" χωρίζονται σε "άντρας" που υποτίθετε ότι "έχει ανάγκες" (λες και δεν μπορει να πάει με την γυναίκα του ότι ώρα θέλει) και "γυναίκα" που σαν αντίποινα πάει με όποιον και όποιον μόνο και μόνο για να πληγώσει τον εγωισμό του αντρός της.

δ) Στην περίπτωση που υπάρχουν και παιδιά το παιδί αναλόγος με την ηλικία του μπορεί ή να πληγωθεί συναισθηματικά ανεπανορθώτα άμα είναι μικρό ή να καταφύγει σε ξένο περιβάλλον στην προσπάθεια του να βρει ένα μέρος να το αποδεχτούν άμα είναι μεγάλο. Και εδώ χωρίζουμε και τις περιπτώσεις αναλόγως με το φύλλο του παιδιού.

Άμα είναι αγόρι θα γίνει "μάγκας" (κάτι που κατά την εποχή μου ήταν μεγάλη προσβολή γιατί σήμαινε αλήτης) που θα μπορούσε κάλλιστα να εξελιχθεί σε αυριανό αλήτη, τεμπέλη χωρίς δουλειά που τρώει τα έτοιμα -στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περιπτωση- και ναρκωμανής/βαποράκι/Θεός ξέρει τι άλλο στην χειρότερη.

Αντιθέτω άμα είναι κορίτσι θα κυκλοφορεί τις νύχτες και θα πηδιέται με τον καθένα (έχοντας επιπλοκές τις ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, τις εκτρώσεις και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται) εκτός αν σταθεί "τυχερή" και πέσει σε κανένα νταβατζή να την κάνει πουτάνα.

Μετά από όλα αυτά μπορείς να θαυμάσεις τη ιδέα του πηδήματος χωρίς ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ γάμο! Πρέπει αν παραδεχτείς -αν εισαι αντικειμενικός- ότι ο θρησκευτικός γάμος είναι καλύτερος. Είναι πολύ καλύτερα να παντρευτείς και να πηδάς παρά να πηδάς ανύπαντρος. Δεν σε εμποδίζει κανείς να πας με την γυναίκα σου όσες φορές θες έχοντας μια σωστή (ψυχικά σταθερή) οικογένεια.

2) Παραγραφή και καταδίκη της ελληνικής γλώσσας η οποία οδηγεί στην σκέψη (όπως οποιαδήποτε άλλη τόσο δύσκολη γλώσσα όπως είναι τα γερμανικά τα αλβανικά, τα ιαπωνικά και σχετικές γλώσσες). Αποτελέσματα:

α) Η έλειψη της γλώσσας οδήγησε στην έλειψη σκέψης με αποτέλεσμα την δυσλεξία (απόδειξη ότι δεν υπάρχουν δυσλεκτικοί ιάπωνες σύμφωνα με μια έρευνα που έγινε).

β) Έλειψη σεβασμού προς την μητρικήν γλώσσαν. Προσπάθεια κατανόησης των νοημάτων με δυο λόγια (γιατί τα πολλά είναι δύσκολο να τα σκεφτούν) λες και άμα πεις τρία θα πάθεις τίποτα. Δυστυχώς διαδώθηκαν πάρα πολύ μέσω internet χάρη στα emoticons και τα greeklish τα οποία οδηγούν σε χάος.

[Προσωπικό παράδειγμα] Κάποτε διάβαζα τα greeklish μονορούφι γιατί τα θεωρούσα αγγλικά με ελληνικό νόημα. Σήμερα δεν μπορώ να τα διαβάσω με τίποτα γιατί ευτυχώς τα ελληνικά είναι... ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Δεν αλλάζουν! Σήμερα δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στα greeklish. Διαβάζω ίσως και τρεις φορές το ίδιο πράγμα για να το καταλάβω!! Γι' αυτό και τα post με greeklish τα διαβάζω μόνο άμα είναι 1-2 προτάσεις και με μεγάλη μου έκπληξη το κάνω με μεγάλο ζόρι παρόλο που ειναι μόνο 1-2 προτάσεις όλες και όλες. Αλλά επειδή ξέρω τα ελληνικά (ελληνικά έμαθα να διαβάζω από μικρό παιδάκι και μάλιστα υπερβολικά καλά χάρη στην γιαγιά μου που ήταν φιλόλογος όχι χάρη στα σχολεία) γι' αυτό δεν έχω ούτε δυσλεξία αλλά με ενοχλούν και τα greeklish. Ενώ άτομα που γεννήθηκαν ποιο μετά από μένα έχουν πρόβλημα. Άλλο ένα τρανό παράδειγμα του γιατί αγαπάω τα παλιά και δεν αλλάζω τα ελληνικά δεδομένα με τίποτα. [/Προσωπικό παράδειγμα]

Αποτέλεσμα; Δεν κάθεσαι να σκεφτείς το αν πρέπει να κάνεις το τάδε πράγμα ή όχι. Απλά ακολοθείς σαν ζώο. (λέγε με Χάρι Πότερ). Και φυσικά δεν κάθεσαι να σκεφτείς αν το πήδημα οδηγεί σε όλα αυτά αφού υπάρχει κάτι καλύτερο να ασχοληθείς. Να τυλίξεις καμιά γυναίκα που το πολύ-πολύ να κάνει και καμιά έκτρωση!!

3) Επίθεση ξένων προς την Ελλάδα ιδεών (το να μην παντρεύσαι είναι ξένο έθιμο Mr καλούπι των ξένων ιδεών) δια μέσω των μέσων μαζική ενημέρωσης (το οποίο θα έπρεπε να το μετονομάσουμε "μέσα μαζικής πλύσης εγκεφάλου υπέρ της διαφθοράς") τα οποία εισβάλουν στην ζωή μας όλο και ποιο πολύ (με αποτέλεσμα την ξετίλα των ρεάλιτυ) ξεκινώντας από το ποιο απλό πράγμα μέχρι το ποιο σύνθετο. Αποτέλεσμα:

α) Χάσιμο πατροπαράδοτων ιδεών και εθίμων όπως ο ΓΑΜΟΣ! (Και πολλά άλλα. Από γιορτινά που γίνονται μια φορά τον χρόνο (και γι' αυτό ξεχνούνται ποιο εύκολα) μέχρι τον στοιχειώδη τρόπο ζωής.)

β) Όχι "έλειψη" αυτήν την φορά αλλά "αύξηση" των βαθιών νοημάτων της ζωής σε κάτι άλλο που δεν έχει σχέση με την ελληνική κοινωνία -δηλ οικογένειες, δηλ γάμο- αλλά Θεός ξέρει τι κουφό. (Βιασμοί πατεράδων προς τα παιδιά τους ή φόνοι συζύγων και μετά αυτοκτονία τους κάτι που με βάση την θρησκεία είναι αμαρτία και έτσι σε κρατάει μακρυά από αποτρόπαιες πράξεις κ.τ.λ). Διαπιστώνεις ότι η θρησκεία είναι σημαντική. Κρίμα που την εκμεταλεύονται μερικοί "έξυπνοι" και χαλάνε τα πάντα.

Όλα αυτά επειδή δεν υπάρχει γάμος. Είδες τι κάνει ένα μόνο πράγμα;;;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες