Τι μπορώ να κάνω;

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
georgios2000

Τι μπορώ να κάνω;

Δημοσίευση από georgios2000 » 04 Νοέμ 2005 16:35

Καταρχήν, με συγχωρήστε για τα ελληνικά μου, είμαι 'second generation greek' και τα μαθένω τώρα! :)

Για το θέμα... Έκανα ένα site για αγγελίες στην ελλάδα (www.my-aggelies.gr/) και το β-version είναι έτοιμο!

θέλει δουλία ακόμα, θα βάλω περισσότερες κατηγορίες και περιοχές, και πόλλα άλλα πράγματα.

Όμος το σύστημα είναι 'stable' και το database design είναι έτοιμο, άρα αν καποιος βάλει μια άγγελια, όλα θα λειτουργούν και τώρα και μετά!

Ξέρω οτι στο τέλος πρέπει να δόσω λεφτά για διαφήμιση, μέχρι τότε χρειάζομαι κώσμο για να χρησιμοποιήσουν το σύστημα (δεν θέλω να βάλω λεφτά, να μπεί ένας στη σελίδα και να μην έχει ούτε μια αγγελία! :) )

Πιστεύω ότι σε ένα-δύο μήνες θα είμαι έτοιμος με όλα που έχω να κάνω για το β2-version και ότι τα 'search engines' θα βρείσκουν τη σελίδα (τώρα κάνω τη δουλειά με 'search enginge optimization').

Για την Ελλάδα, τη μπόρω να κάνω στο internet (όποιος δεν κοστίζει) για να 'spread the word' πρίν από το λανσάρισμα?

Please advice!

Χαιρετίσματα απο μια κρύα Σουηδία (-2 degrees Celcius, and getting colder.. :o )

/Γιώργος

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Τι μπορώ να κάνω;

Δημοσίευση από Figaro » 04 Νοέμ 2005 17:19

Genika ola ta site pernoun to 80-90% twn episkeptwn mesw google.

Gnwmi mou na dwseis prosoxi sto SEO twn selidwn sou an thes na exeis episkeptes kai grigora kai xwris terastia eksoda.

Nikos Kapsomenakis
Επικοινωνία:

Τι μπορώ να κάνω;

Δημοσίευση από Nikos Kapsomenakis » 04 Νοέμ 2005 18:25

Εάν κάνεις την οποιαδήποτε προσπάθεια να προωθήσεις το website σου πριν να είναι εντελώς έτοιμο, τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα. Οι πρώτοι επισκέπτες μπορεί να αντιμετωπίσουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα (το οποίο ενδεχομένως να υπάρχει) ή να τους απογοητεύσει η έλλειψη περιεχομένου. Αύτο θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην το ξαναεπισκεφθούν.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή την στιγμή είναι να καλέσεις όλους τους φίλους και γνωστούς σου (ακόμη καλύτερα εάν βρίσκονται στην Ελλάδα)για beta testing.

Όταν θα είσαι τελικά έτοιμος τότε υπάρχουν αρκετές επιλογές για την προώθηση του
http://www.SearchEngineMarketing.gr
Υπηρεσίες και πληροφορίες για την προώθηση στις μηχανές αναζήτησης

http://www.SearchEngineMarketing.gr/blog/
Το blog για τις Μηχανές Αναζήτησης με νέα, συμβουλές, πληροφορίες

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Τι μπορώ να κάνω;

Δημοσίευση από KGP » 11 Νοέμ 2005 18:15

figaro gia to 80-90% meso google tha diafoniso...apopsi mou vevea...

george kane ena beta testing giati iparchoun kapia flaws genikotera an kai overall deichnei orea, vevea gia SEO etc echei dikio o figaro alla dont bet everything on it.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Τι μπορώ να κάνω;

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Νοέμ 2005 22:08

KGP θα διαφωνήσω στη διαφωνία σου αλλά και με τον figaro αναδιατυπώνοντας τη φράση του: το 80-90% των επισκεπτών που επισκέπτονται ένα site μέσω μιας μηχανής αναζήτησης προέρχονται από το google. Τι να γίνει. Μέχρι σήμερα έχω δει εκατοντάδων sites τα στατιστικά και έχω βγάλει ένα αρχικό συμπέρασμα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Τι μπορώ να κάνω;

Δημοσίευση από KGP » 11 Νοέμ 2005 22:22

hmmm etsi to dechomai...alla kai pali pisteuo oti oloi epikentronontai sto dentro kai ochi sto dasos.... gia auto kai genika ischiei auto sta sites pou echeis diachiristei i eiches dinatotita na deis.

se dio megala sites (ston tomea tous stin ellada) eichame kataferei prin peripou ena chrono to pososto na einai peripou 40 google 20 yahoo/overture 20 ask/Greek local kai ena 20 apo mikres agnostes "searchomichanes" (pou tis lene kai sto chorio mou sta ellinika).

vevea den itan kan project para enas peiramatismos pou omos katorthose to ROI na einai kalitero overall kai i episkepsimotita (giati apo oti katalava auto sas kaiei tous perisoterous) na echei auksitikes taseis kalokairi kai augousto mina choris idieteres prospathies.

anyway gousta kai "modes" einai auta opos echo ksanapei... mou thimizei adsense, targetpoint, chitika, Y!publisher etc etc... pantos emena me endiaferei to roi....kaloi oi episkeptes ala an trone mono bandwith......telos.....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης