Απορία! Click to see...

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Απορία! Click to see...

Δημοσίευση από emphasy » 11 Νοέμ 2005 14:41

Εικόνα

Πως μπορώ να κάνω κάτι σαν το bg, της παραπάνω εικόνας ; Τις γραμμές εννοώ!

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απορία! Click to see...

Δημοσίευση από af » 11 Νοέμ 2005 14:49

Εννοείς το effe που σηκώνεται η φωτογραφία;
αν ναι...ίσως γίνεται με το wrap που έχει το cs2 (πως το εφαρμόζεις ένα γραφικό σε μιά κούπα) κάπως έτσι πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Απορία! Click to see...

Δημοσίευση από fafos » 11 Νοέμ 2005 16:26

Auto ginete synhthos me etoima gradients.. den ksero gia to photoshop alla to photoimpact ta exei etoima opos to parakato
Συνημμένα
sunbg.png

emphasy
Honorary Member

Απορία! Click to see...

Δημοσίευση από emphasy » 11 Νοέμ 2005 20:05

ok, θα ψάξω στα gradients ου photoshop! Επίσης αν μπορείς ενα λίνκ για download του trial (αν έχει) του photoimpact :)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Απορία! Click to see...

Δημοσίευση από patriot » 12 Νοέμ 2005 12:44

Το PhotoImpact τα έχει έτοιμα. Δεν έχεις παρά να διαλέξεις ποιο θες. Αλλά και η πολύ-πολύ (μα πολύ μίλάμε) παλιά έκδοση του paint shop pro τα έχει άρα αποκλείεται να μην τα έχει (όχι με αυτά τα χρώματα βέβαια αλλά γενικότερα) το photoshop. Αν δεν τα βρεις τότε κατέβασε το PhotoImpact. Είναι της Ulead (δεν νομίζω να μην ξέρεις την Ulead αλλά για περίπτωση: ulead
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Απορία! Click to see...

Δημοσίευση από fmayakos » 12 Νοέμ 2005 14:44

απλό... κανε μια εικόνα, σε ένα νέο layer κάνε ισοπαχείς και ισαπέχουσες γραμμές κατακόρυφες.
έπειτα πήγαινε (είμαι σε net cafe τώρα και δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα αλλά νομίζω) Filter -> Distort -> Coordinates και μετά Polar to Rectangular (η το αντίστροφο)
γενικά αυτό το φίλτρο έχει μεγάλη χρησιμότητα καθώς μας επιτρέπει να κάνουμε αλλαγές σε κυκλικές π.χ. εικόνες εφαρμόζοντας κατακόρυφα ή οριζόντια φίλτρα...

emphasy
Honorary Member

Απορία! Click to see...

Δημοσίευση από emphasy » 13 Νοέμ 2005 22:24

patriot έγραψε:Το PhotoImpact τα έχει έτοιμα. Δεν έχεις παρά να διαλέξεις ποιο θες. Αλλά και η πολύ-πολύ (μα πολύ μίλάμε) παλιά έκδοση του paint shop pro τα έχει άρα αποκλείεται να μην τα έχει (όχι με αυτά τα χρώματα βέβαια αλλά γενικότερα) το photoshop. Αν δεν τα βρεις τότε κατέβασε το PhotoImpact. Είναι της Ulead (δεν νομίζω να μην ξέρεις την Ulead αλλά για περίπτωση: ulead
Την ulead την ξέρω! To photoimpact δεν ήξερα!

emphasy
Honorary Member

Απορία! Click to see...

Δημοσίευση από emphasy » 13 Νοέμ 2005 22:25

fmayakos έγραψε:απλό... κανε μια εικόνα, σε ένα νέο layer κάνε ισοπαχείς και ισαπέχουσες γραμμές κατακόρυφες.
έπειτα πήγαινε (είμαι σε net cafe τώρα και δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα αλλά νομίζω) Filter -> Distort -> Coordinates και μετά Polar to Rectangular (η το αντίστροφο)
γενικά αυτό το φίλτρο έχει μεγάλη χρησιμότητα καθώς μας επιτρέπει να κάνουμε αλλαγές σε κυκλικές π.χ. εικόνες εφαρμόζοντας κατακόρυφα ή οριζόντια φίλτρα...
I'll give a try thanks Fmayakos!

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης