αναβάθμιση επεξεργαστή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
angelos79

αναβάθμιση επεξεργαστή

Δημοσίευση από angelos79 » 16 Νοέμ 2005 14:36

Γεια χαρά…

Έχω ένα παλιό P ΙΙΙ στα 550MHz και θέλω να πάρω ένα νέο επεξεργαστή πιο γρήγορο.

Θέλω να σας ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας γιατί ο υπολογιστής είναι λίγο παλιός. Μην αγοράσω δηλαδή το νέο επεξεργαστή τσάμπα.

Σας ευχαριστώ

lakritidis
Επικοινωνία:

αναβάθμιση επεξεργαστή

Δημοσίευση από lakritidis » 16 Νοέμ 2005 15:21

Κανένας επεξεργαστής από αυτούς που κυκλοφορούν στη αγορά δεν μπορούν να κάτσουν πάνω στο motherboard που έχεις. Αυτό ισχύει και για τους Intel και για τους AMD επεξεργαστές. Άρα λοιπόν μαζί με το νέο επεξεργασ΄τη, θα πρέπει να αγοράσεις και νέο motherboard.

Επειδή όμως όλοι οι νέοι επεξεργαστές έχουν και τη δική τους γραμμή τροφοδοσίας και το δικό σου τροφοδοτικό δεν την έχει, θα ππρέπει να αγοράσεις και καινούριο τροφοδοτικό/κουτί.

Κατά 99,9% θα χρειαστείς και νέα Dimmάκια μνήμης, αφού αυτά που έχεις δεν είναι DDR.

Αν πάρεις νέο motherboard βασισμένο στην τεχνολογία PCI Express θα χρειαστείς και νέα κάρτα γραφικών, ενώ θα πρέπει να πετάξεις όλες τις κάρτες ISA που πιθανώς διαθέτεις

Αρα
ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

Άβαταρ μέλους
angelos79

αναβάθμιση επεξεργαστή

Δημοσίευση από angelos79 » 16 Νοέμ 2005 16:01

Νομίζω πως ήσουν σαφής φίλε lakritidi

Έχω μια κότα στον κήπο, το κουτί κάνει για να γεννάει μέσα κανένα αυγό ή υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με τις κότες του 2005; :kaloe:

Σε ευχαριστώ φίλε μου μάλλον θα πάω για νέο PC τελικά έχεις δίκιο.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

αναβάθμιση επεξεργαστή

Δημοσίευση από deninho » 16 Νοέμ 2005 19:16

Ήταν πολύ σαφής... Γενικά, υπολογιστές που είναι πάνω από 3 ετών δεν αναβαθμίζονται (ή τουλάχιστον δεν συμφέρει).

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες