Paypal-Ebay

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mpampis81

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από mpampis81 » 28 Μαρ 2006 14:52

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαδικασία :question: Δηλαδή από την στιγμή που θέλω να αγοράσω κάτι το χτυπάω στην δημοπρασία και μετά τι ακριβώς γίνεται .Δίνω οκ μέσω Paypal να σταλούν τα χρήματα και από την πλευρά του μου στέλνει το αντικείμενο ο πωλητής? Πως εξασφαλίζω ότι θα στείλει το σωστό αντικείμενο πχ? Όταν λάβω το αντικείμενο δίνω οκ στην Paypal και αποδεσμεύει τα χρήματα?

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από cpulse » 28 Μαρ 2006 16:15

Είναι όλα συμφωνία μεταξύ εσένα και του πωλητή νομίζω. Αν το ποσό είναι μεγάλο και θες να διασφαλίσεις τα χρήματά σου βάζεις κάποιο εγγυητή (escrow service). Το ίδιο το ebay αναγνωρίζει ως αποκλειστικό εγγυητή το www.escrow.com το οποίο όμως κρατάει ποσοστά από την πώληση. Οπότε θα πρέπει να συμφωνήσει ο πωλητής να το χρησιμοποιήσει.

Άβαταρ μέλους
megamak

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από megamak » 28 Μαρ 2006 16:56

@mpampis01: Τα χρήματα τα καταβάλεις μετά το τέλος της δημοπρασίας, και όταν τα λάβει ο πωλητής τότε σου στέλνει το αντικείμενο. Στο e-bay πολλές δημοπρασίες εμφανίζουν το μήνυμα "Free PayPal Buyer Protection", με το οποίο προστατεύεσαι για ένα ποσό μέχρι 1.000 $. Αν δε λάβεις λοιπόν το αντικείμενό σου σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, τότε μπορείς να επικοινωνήσεις με την PayPal και να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω. Νομίζω δικαιούσαι μέχρι 3 αποζημιώσεις το χρόνο. Γνώμη μου είναι να προτιμάς χρήστες που έχουν αρκετές αξιολογήσεις (και κοντά στο 100% θετικές), καθώς και χρήστες που προσφέρουν επιστροφή χρημάτων. Για περισσότερα πάνω στη προστασία σου κοιτά και αυτά:
http://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cm ... fo-outside
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?c ... nt-outside
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από mpampis81 » 28 Μαρ 2006 17:02

Οκ εγώ στέλνω κανονικά τα χρήματα.Ο πωλητής μπορεί να τα πάρει και να μην στείλει τίποτα?Ή τα χρήματα είναι δεσμευμένα?Και αν στείλει ένα άδειο κουτί?Σκέφτομαι όλα τα ενδεχόμενα για να είμαι καλυμμένος από όλες τις απόψεις!

Άβαταρ μέλους
megamak

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από megamak » 28 Μαρ 2006 17:09

Σε κάθε τέτοια περίπτωση, μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση μέσω PayPal. Για να είσαι σίγουρος να προτιμάς χρήστες με πολλές θετικές αξιολογήσεις, για να μην έχεις δυσάρεστες εμπειρίες και τρεχάματα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από mpampis81 » 29 Μαρ 2006 00:02

Μπορώ ας πουμε αν στείλω χρήματα σε κάποιον για την αγοιρά ενός αντικειμένου να πάρω αποζημίωση αν αυτός μου στείλει ένα άδειο κουτί?Δηλαδή η Paypal με εξασφαλίζει ότι θα τηρηθεί η συναλλαγή?

Άβαταρ μέλους
megamak

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από megamak » 29 Μαρ 2006 05:45

KGP έγραψε:pireos i trapeza kiprou gia chreostiki karta electron visa...

an kai teleutea protimo perisotero tin kiprou
Βασικά η Πειραιώς λέει πιο πολύ κατ'εμέ, γιατί υποστηρίζει το www.easypay.gr (το οποίο έχει βραβευθεί και με Ευρωπαϊκό βραβείο), από το οποίο μπορείς να κάνεις πληρωμές σε πολλούς συμβαλλόμενους φορείς. Θα μου πεις μπορούσες να τα κάνεις και πριν αυτά (όχι πάντα βέβαια) μέσω του site της εκάστοτε εταιρίας, μέσω πάγιας εντολής για μεταφορά από τράπεζα κτλ . Αλλά σ'αυτό το site έχεις όλες τις πληρωμές σου μαζεμένες και σε τάξη... ;)

edit: sorry για το ψιλοάκυρο post, αλλά έβλεπα τη πρώτη σελίδα του thread και πάτησα απάντηση, ξέχασα να πάω στη δεύτερη σελίδα να δω και εκείνα τα post. :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από KGP » 29 Μαρ 2006 08:58

an kai i pireos echei "psilochalasei" teleutea... kai echei anevasei tis chreoseis tis apo 50cents gia opiadipote epitagi mou chreonei 60...kai eno ksero oti oi trapezes ton epitagon den tin "chreonoun" perisotero oute auksithikan ta endiamesa
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από mpampis81 » 29 Μαρ 2006 14:49

mpampis81 έγραψε:Μπορώ ας πουμε αν στείλω χρήματα σε κάποιον για την αγορά ενός αντικειμένου να πάρω αποζημίωση αν αυτός μου στείλει ένα άδειο κουτί?Δηλαδή η Paypal με εξασφαλίζει ότι θα τηρηθεί η συναλλαγή?
Ας μου εξηγήσει κάποιος αν είμαι καλυμμένος?

Άβαταρ μέλους
megamak

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από megamak » 30 Μαρ 2006 00:29

Συνεννοείσαι με το ebay τότε, και ξεκινάει ένας διάλογος μεταξύ εσένα και του πωλητή. Αν δεν απαντάει στα mail σου, τότε επιβαρύνει τη θέση του. Αν πάλι επικοινωνήσει αλλά δε δέχεται να σου αντικαταστήσει το αντικείμενο ή να σου κάνει επιστροφή χρημάτων, τότε στέλνεις όποιες αποδείξεις έχεις στο ebay και στη PayPal (φωτογραφίες, screenshots απ'τα mail που ανταλλάξατε κτλ) και παίρνεις τα χρήματά σου πίσω. (Μια σημαντική παρένθεση, στη περίπτωση που ο πωλητής σου κάνει επιστροφή των χρημάτων, επιστρέφεται μόνο η αξία του προϊόντος, τα έξοδα αποστολής ΔΕΝ επιστρέφονται. Γι'αυτό προσοχή σε τυχόν επιτήδειους που εμφανίζουν πολύ χαμηλές τιμές στα προϊόντα τους, και προσπαθούν να βγάλουν κέρδος από τα έξοδα αποστολής. Σε περίπτωση που τη πατήσετε από τέτοιους ακόμα και αποζημιώση να πάρετε, θα έχετε χάσει τα έξοδα αποστολής.)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από mpampis81 » 30 Μαρ 2006 11:08

Αν είναι να κάνεις μια συναλλαγή 300ε και βγει μούφα αφού παίρνεις τα λεφτά σου δεν τρέχει τίποτα αν χάσεις και 15ε για τα μεταφορικά!Τα παίρνεις όμως τα λεφτά από την Paypal?Ή μετά από ένα χρόνο :lol: ?

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από mpampis81 » 03 Απρ 2006 21:59

Έχει πάρει κανείς τα χρήματά του πίσω μετά από αποτυχημένη συναλλαγή? :o Απο πόιον τα παίρνεις πίσω από το ebay ή από την Paypal? Κατα κάποιο τρόπο σε ασφαλίζουν για την συναλλαγή? Aν είναι έτσι να αρχίσουμε συναλλαγές :lol:

psilospolitika

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από psilospolitika » 17 Μάιος 2007 23:23

paidia exo visa electron apo to (mh gelasei kaneis) taxydromiko tamieythrio.eixa logariasmo ekei apo mikros kai etsi apekthsa kai karta.ego den mporo pouthena na grafto.oute stoixhma oute paypal.ekana mia agora apo ebay meso paypal kai edosa thn pistotikh ths kopelas mou.ti paizei apo asfaleia me ayto.xerete?
polles erothseis ethesa

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Paypal-Ebay

Δημοσίευση από cpulse » 18 Μάιος 2007 18:02

Κι εγώ είχα προβλήματα με τις Electron. Δεν έχω τόσο βαθιές γνώσεις σε τέτοια αλλά από ότι λένε οι Electron είναι πολύ ποιο ασφαλείς από τις απλές. Ίσως αυτό να είναι και ο λόγος που δεν γίνονται δεκτές. Πάντως από τότε που αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα με μια Electron δεν δέχομαι να ξαναπάρω τέτοια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες