Το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν μου αλλάζει τον σκληρό που χάλασε

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 20 Νοέμ 2005 21:56

gaucho έγραψε:Και αυτοί το ποντίκι θα το δώσουνε σε κάποιον άσχετο

Το χαλασμένο ποντίκι? Σε ποιον δηλαδή θα μπορούσαν να το δώσουν? :o
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Νοέμ 2005 22:18

Σε πολλούς μπορύν να το δώσουν. Απο δημόσιες υπηρεσίες μέχρι και Άτομα που δεν ξέρουνε απο πισι

Άν όντως είναι χαλασμένο θα το στείλουν στο προμηθευτή. Όμως το κόστος είναι μικρό οπότε μάλον θα το παρατήσουν.

Άν το στείλουν όμως στο προμηθευτή για αντικατάσταση θα πάρουνε το πούλο λόγο διαφορετικών SN.

Σε περίπτωση που ήτανε αλλο κομμάτι ελλάτωματικό πάνω απο 100€ δεν θα στο άλλαζαν ευκολα. Ένα σοβαρό μαγαζί θα σου έδινε πρωσωρινά ένα μεταχειρισμένο να κάνεις τη δουλειά μέχρι να το δεί η εγγύηση. ΚΑι τέτοια μαγκια με ξένη αποδειξή δε θα περνούσε

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 20 Νοέμ 2005 22:19

Το ποντίκι ήταν νεκρό<

Όμως δέν είναι και άγιοι. Όπως σκέφτηκες και εσύ : Ίσως το δώσουν σε κάποιον άσχετο... Σωστά.. πόσες φορές έχουμε δεί να μάς δίνουν μεταχειρισμένο hardware τα παιδιά του πλαισίου (και των υπόλοιπων καταστημάτων?? Και πόσες φορές δέν το έχουμε καταλάβει ότι αυτό που πληρώσαμε για καινούργιο είναι από δεύτερο (στην καλύτερη) χέρι?. Θυμάμαι ακόμα πωλητή που σκιζόταν σε φίλο μου ότι το η ολοκαίνουρια κάρτα γραφικών που θα έπαιρνε δέν έχει ανοιχτεί.. (το παιδί απλά είδε το κουτί και του φάνηκε σαν να είχε ανοιχτεί). Όταν την άνοιξε στο σπίτι του, το αντιστατικό σακουλάκι φαινόταν σάν ανοιγμένο. Έψαξε για drivers αλλά δέν βρήκε... βρήκε βέβαια ένα παιχνίδι σε κοπιά :lol:

Αλήθεια πόσες φορές εκμεταλλέυονται χρήστες που δέν έχουν ιδέα και τους πιάνουν τον Κ***? Συνέχεια μήπως? Ακόμα θυμάμαι την αδερφή που την έστειλα να πάρει για μια φορά (τί το ήθελα..) ένα eide cable καθώς θα επέστρεφε από την δουλειά και τής είπα και πόσο κάνει.. και γύρισε με ένα των 10ευρώ.. :o (την έβαλα να το επιστρέψει και φυσικά δέν την ξαναστέλνω για τα του pciou!)

Και όπως και όσοι αγοράζουμε συχνά hardware έχω άπειρα παραδείγματα. Πχ πωλητής που όταν αγόρασα το dvdrw (έψαχνα το nec) δέν το είχε και πρότεινε να μου δώσει το Lg να κάνω την δουλειά μου για μερικές ημέρες και να το επιστρέψω για να μου το αλλάξει το nec οταν θα το έφερναν!!!

Άν το dvd βέβαια το είχαν για αυτή τη δουλειά θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω ώς εξυπηρέτηση.. δυστυχώς το πήρε από εκεί που είχε και όλα τα άλλα. Προτίμησα να το αγοράσω και τελικά να το κρατήσω ακριβώς για να μήν το πάρει κάποιος άλλος μεταχειρισμένο στη συνέχεια.

Δέν προσπαθώ να δικαιολογηθω για το Mouse. Γνωρίζω άλλωστε τι έκανα (εντάξει μια φορά έγινε δέν το κάνω κάθε μέρα... :kaloe: ) αλλά μήν τους παρουσιάζουμε και σάν τα αθώα θύματα που δέν είναι :wink:
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 20 Νοέμ 2005 22:24

Τώρα που το σκέτφτομαι... μου έρχονται πολλά στο μυαλό... Όπως πωλητής του πλαισίου πάλι που δέν είχε πρόβλημα χωρίς να με γνωρίζει (!!!) να μου εκμυστηρευθεί ότι δοκιμάζει τα χειριστήρια σπίτι του για κάποιο διάστημα και τα ξαναεπιστρέφει!!!!!!!! Έλεος...!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 25 Νοέμ 2005 09:45

Τελικά έγινε τίποτα; Βρήκες καμιά λύση;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
mpalarinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mpalarinas » 29 Νοέμ 2005 05:58

Για αυτο ανέφερα ότι το πλαίσιο κλείνει σπίτια.

Ζωντανή απόδειξη αν και ξεφεύγω λίγο από το θέμα:Μια γνωστή πήρε ένα laptop πριν 4 μήνες από πλαίσιο.Τελικά αντιμετώπιζε πρόβλημα διότι δεν άνοιγε καν.Αφού τον πήγε πίσω μιας και το κάλυπτε η εγγύηση, ο υπολογιστής της εστάλη την Infoquest.Την ειδοποίησαν ότι είναι κατεστραμένη η μητρική και περιμένουν από εξωτερικό να σταλεί.Περίμενε 3 μήνες και ακόμα έρχεται.Πήγε τις προάλλες τους άρχισε στα μπινελίκια από πάνω μέχρι κάτω και το αποτέλεσμα ήταν να αποληθούν 2 τεχνικοί οι οποίοι δεν ήξεραν τι σημαίνει μητρική(όντως σύμφωνα από προτροπή της γνωστής μου να το κοιτάξουν εκείνη την ώρα).Πάντως υπολογιστή δεν πήρε ακόμα."Πλαισιώνεται ακόμα..."
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 29 Νοέμ 2005 08:59

Αποκλείεται να μην ήξεραν οι τεχνικοί τι είναι μητρική.

Κάντε εμπόριο hardware και μετά μιλήστε.
άμα έχεις υπομονή τις αποδείξεις την εγγύηση τότε όλα γίνονται.

Για το laptop επίσημος προμηθευτής λογικα ήταν η quest.

Τα σοβαρά μαγαζία δεν είναι πρόόνοια ούτε μητέρα τερέζα να μοιράζουν ζημιογόνα pc

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Νοέμ 2005 09:04

Gaucho pistepseme iparxouv avtiprosopies pou exouv texvikous pou dev kserouv ti tous givete !!!
Pare paradigma kai tnv dikimou periptosi apo Alman Hellas pou mou bgalav kamevi motherboard 3 fores !!!
Kai tis tris fores to problima ntav mia avtistasoula apla dev iksere va tnv metrisei ... (8a mou peis giati dev to allaza movos mou ? ... oroi tis egkisis)
4 Fora mou bgalave kamevo LCD Panel kai LCD inverter kai afto pou stnv ousia eixe xalasei eivai to kalodiaki pou sivdeei afta ta dio !!!

Giafto miv eisai kai toso apolitos sto apokliete :P

Exo akousei pampoles fores to motherboard sav MainBoard kai xoris va kserouv va eksigisouv pia eivia n diafora ... (Nai iparxei diafora metaksi aftwv tov dio)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 29 Νοέμ 2005 09:31

Φίλε Rapid-eraser πιστεύω ότι σε έχει καταστρέψει αύτη η τριπλή περίπτωση αλλαγής μητρικής. ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Πρέπει να σου έχει δημιουργήσει βαθύτατο ψυχικό τραύμα.

Όσον αφορά στον αν υπάρχουν άσχετοι τεχνικοί δεν τ'ιθεται θέμα. Σε κάθε τομέα υπάρχουν άσχετοι, πόσο μάλλον σε ένα τομέα σαν την πληροφορική. Πιστεύω μια βόλτα σε μια μεγάλη αλυσίδα προϊόντων πληροφορικής και η συζήτηση με κάποια "αυθεντία" του καταστήματος θα λύσει κάθε πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Νοέμ 2005 09:59

OUUUUU NAIII Tis eidame kai tis af8evties :P
pou protivouv tigavistiria giati apla dev exouv tpt allo va dosouv axaxxaax
To problima eivai oti aftoi pou kserouv spavizouv
kai tis perisoteres fores dev prolabevouv va se eksipiretisouv

Sigoura dev mporoume va ta isopedovoume ola...
Pavtou iparxouv kaloi kai kakoi stnv douleia tous
apla egw eimai gkavtemis ... ti va pw :P

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 29 Νοέμ 2005 10:15

Δεν είσαι γκαντέμης. Απλά θες παραπάνω πράγματα από τον μέσο χρήστη με αποτέλεσμα να μην μπορούν να σε εξυπηρετήσουν γιατί δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με αυτό που θες.

Θα αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αυθεντίας που μου είχε πει: AMD θες;;; Αυτά είναι για τους ερασιτέχνες!! Πάρε ένα Intel ου είναι το εργαλείο του επαγγελματία!!!

Άποψη αυθεντίας. Βέβαια το ότι είχαν 100 ευρώ διαφορά δεν ήταν ο λόγος της προτασής του.
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 29 Νοέμ 2005 11:07

Rapid-eraser έγραψε:Gaucho pistepseme iparxouv avtiprosopies pou exouv texvikous pou dev kserouv ti tous givete !!!
Pare paradigma kai tnv dikimou periptosi apo Alman Hellas pou mou bgalav kamevi motherboard 3 fores !!!
Kai tis tris fores to problima ntav mia avtistasoula apla dev iksere va tnv metrisei ... (8a mou peis giati dev to allaza movos mou ? ... oroi tis egkisis)
4 Fora mou bgalave kamevo LCD Panel kai LCD inverter kai afto pou stnv ousia eixe xalasei eivai to kalodiaki pou sivdeei afta ta dio !!!

Giafto miv eisai kai toso apolitos sto apokliete :P

Exo akousei pampoles fores to motherboard sav MainBoard kai xoris va kserouv va eksigisouv pia eivia n diafora ... (Nai iparxei diafora metaksi aftwv tov dio)
Άλλο πωλητής άλλοτεχνικός.

Μπορεί να τους έχουνε για πωλητές και να βάζουν καμία πρίζα. τπτ άλλο

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 29 Νοέμ 2005 11:11

gaucho έγραψε:Αποκλείεται να μην ήξεραν οι τεχνικοί τι είναι μητρική
Και όμως υπάρχουν... βέβαια δέν είπα ότι είναι όλοι.. αλλά υπάρχουν

Σάς έχω πεί για την ιστοριούλα στο πλαίσιο πρίν αρκετά χρόνια όταν ρώτησα άν φέρνουν μητρικές microstar και με διόρθωσαν?

Με κοιτάει για 5δευτερόλεπτα σαν χάνος και μετά με ρωτάει άν εννοώ μητρική microsoft!!!!!!

Δυστυχώς έκανα την l@l@kia και δέν κάθισα να διασκεδάσω... έπρεπε να το συνεχίσω...

- ..Ναι!, sorry microsoft εννοώ... Ποιές έχεις?
- Να... έχω την windows me, την windows 2000 professional και μου έχει τελειώσει η 98 se :myeye: :crash:

Αυτός βέβαια ήταν πωλητής και όχι τεχνικός... αλλά υπάρχουν το ίδιο σχετικοί τεχνικοί...

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Νοέμ 2005 11:11

Dld o texvikos dikeologite va miv exei idea
kai o politis oxi ?

Gia texviko milaw oti dev iksere pou pav ta tessera
kai oxi tixeas eterias ... alla avtiprosopias :P

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 29 Νοέμ 2005 11:33

gaucho έγραψε:Άλλο πωλητής άλλο τεχνικός.
Ναί, συμφωνώ αλλά έχω ανάλογες ιστοριούλες και από "τεχνικούς" επειδή έχω πολύ κοντινό φίλο που δούλευε σε γνωστή αλυσίδα... και έχω ακούσει αρκετά...

Επιπλέον ούτε ο πωλητής δέν δικαιολογείτε να είναι άσχετος. Ειδικά όταν δουλεύει σε ένα κατάστημα που θέλει να αποκαλείται "σοβαρό"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες