Σχετικά με την έναρξη επαγγέλματος..

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fotisevangelou » 19 Νοέμ 2005 14:22

Αγαπητά μέλη,

μετά από αρκετό ψάξιμο στο forum κατέληξα στα εξής "βήματα" για να προχωρήσει κανείς στην έναρξη επαγγέλματος (προσωπική επιχείρηση) με αντικείμενο το web design/development και να δουλέψει νόμιμα στην Ελλάδα, πάνω στα οποία θα ήθελα τις παρατηρήσεις των παλαιοτέρων και πιο έμπειρων από εσάς στο θέμα, αλλά και την σωστή σειρά που θα πρέπει να ακολουθήσει κανείς. Επιπλέον θα ήθελα τη γνώμη σας σε πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις, όπως π.χ. στην περίπτωση που κάποιος έχει ήδη ασφάλιση (π.χ. ΙΚΑ) από άλλη δουλειά.

Πιστεύω ότι με τις κατάλληλες απαντήσεις σας σε αυτό το topic θα ξεδιαλύνουν κάπως τα πράγματα για ανθρώπους όπως εγώ, που βρίσκονται στο ξεκίνημα αυτής της δύσκολης ιστορίας, του να δουλεύεις δηλαδή νόμιμα σαν freelance web designer/developer, προφανώς με τα νομικά/γραφειοκρατικά έξοδα να περιορίζονται στο ελάχιστο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Έναρξη ατομικού επαγγέλματος με τους ΚΑΔ που έχουν αναφερθεί στο forum:

72203500 ΑΛΛΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ
72601000 ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ
72200000 ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ (περιλαμβάνει και τους παραπάνω που ανέφεραν τα παιδία)
72300000 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
72400000 ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
72600000 ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΥΝΑΦΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ
64201700 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΗΛ. ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ

2. Εγγραφή στο ΤΕΒΕ (δεν ξέρω αν προηγείται του 1)

3. Εγγραφή σε επαγγελματικό επιμηλητήριο (χρειάζεται κάποιο πτυχίο σχετικό ή όχι;). Είναι απαραίτητη???

4. Και ξεκινάμε δουλειά!

Από εκεί και πέρα, κόβεις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών (ή τιμολόγια;), πληρώνεις τις εισφορές σου στο ΤΕΒΕ (κάπου 250+ ευρώ το δίμηνο) και αποδίδεις ΦΠΑ.

Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας στα παραπάνω και επιπλέον:

Τι γίνεται αν έχεις ήδη ασφάλιση στο ΙΚΑ; Πληρώνεις μειωμένες εισφορές στο ΤΕΒΕ; Το ερώτημα αφορά κυρίως τους πολύ αρχάριους, με λίγους πελάτες, που δεν μπορούν να καλύψουν τις παραπάνω απαιτήσεις οικονομικά (διμηνιαίο χαράτσι ΤΕΒΕ) μόνο από το επάγγελμα αυτό, και γι'αυτό εργάζονται και αλλού.

Επίσης, αν είσαι μισθωτός (με ΙΚΑ), στο ίδιο επάγγελμα, δηλαδή αν δουλεύεις για μια εταιρεία που κατασκευάζει sites κλπ., εμπίπτεις σε κάποιο ιδιαίτερο καθεστώς; Π.χ. οι δημοσιογράφοι που απασχολούνται μόνιμα σε κάποιο μέσο και έχουν το ΙΚΑ τους από εκεί, μπορούν να εργάζονται freelance σε άλλα μέσα, με παρακράτηση φόρου 20% από αυτά που πληρώνονται, χωρίς να αποδίδουν ΦΠΑ ή να πληρώνουν ΤΕΒΕ! Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να έχεις απαλλαγή από ΦΠΑ, όπως συμβαίνει και με τους δημοσιογράφους, με την προϋπόθεση ότι εργάζεσαι στο ίδιο αντικείμενο και κόβωντας και εξωτερικές δουλειές απόδειξη παροχής υπηρεσιών όπως οι δημοσιογράφοι;

Πιστεύω και πάλι, ότι με τις κατάλληλες απαντήσεις των εμπειρότερων, θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα για νέους που θέλουν να μπουν δυναμικά και νόμιμα πάνω από όλα στο επάγγελμα αυτό. Καταλαβαίνω ότι ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και κάποιοι ίσως δουν αρνητικά αυτό το topic (και γιατί να σε βοηθήσω ρε φίλε?). Αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερο να έχεις γύρω σου νόμιμους web designers/developers που ξέρεις ότι πληρώνουν ΤΕΒΕ, ΦΠΑ κλπ. και όχι "μαύρους" που φτιάχνουν ευκαιριακά κάποια site για 300 (ίσως και λιγότερα???) ευρώ, χαλώντας την πιάτσα! Δεν νομίζω βέβαια ότι έτσι θα αλλάξει η αγορά σε μια νύχτα, αλλά καλό είναι να ξεκινήσεις από κάπου... Πιο μάγκες δηλαδή είναι οι ξένοι designers/developers (εξαιρούνται ινδοί, κορεάτες, κινέζοι κλπ. που κάνουν Outsourcing) που χρεώνουν τον πελάτη ακόμη και τον καφέ που θα τον κεράσουν?

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 19 Νοέμ 2005 16:22

O poio sostos titlos kai kodikos einai:

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ

KODIKOS: 72203201

Vasanisthka anamesa se 3 efories kai telika mas to edosan apo to ypourgeio oikonomias :)

Me to entypo enarkshs epaggelmatos pas sto TEBE kai meta emporiko epimelhthrio.. meta pas eforia kai sou ksekinoun to epaggelma dinontas sou to vivlio esodon-eksodon kai ena mplok apodeikseon kai ena mplok timologion (ta opoia exeis sfragisei kai arithmisei)
Efoson dhloneis edra sou to spiti prepei na pas to symvolaio idiokthsias h to symvolaio enoikiou efoson einai sto onoma sou.. an de einai sto onoma sou to akinhto xreiazete epikyromenh ypethinh dhlosh tou idiokthth oti sto paraxorei gia na to kaneis edra sou.. akolouthei to keimeno:

Ο ΤΑΔΕ ΔΙΑΜΕΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ (Η ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΜΟΥ (Η ΕΧΩ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙ) ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ.

Theleis allh mia ypeythini dhlosh apo merous sou h opoia na dhlonei ta ekshs:

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΩΣ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΛΕΧΓΟ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ ΔΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΔΥΚΝΙΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΟΦΕΙΛΩ.

Na toniso oti efoson oi logariasmoi DEH OTE klp erxontai sto onoma sou ekpiptei o FPA apo to synolo kai to 50% tou logariasmou lamvanete os pagio eksodo..

Efoson eisai kai sto IKA sou aferoun to poso pou plhroneis sto TEBE gia iatrofarmakeutikh perithalpsh (den thymamai posa einai alla mporeis na ta deis sto site tou TEBE)

Sthn forologia eisodhmatos na ksereis oti se forologoun me enan apo tous 2 tropous:
1. Esoda meion eksoda = forologhsimo poso
2. Me syntelesth (den thymamai akrivos, nomizo gyro sto 50% tou eisodhmatos)

H eforia lamvanei ypopsin to megalytero poso apo ta 2 kai synhthos stis dikes mas periptoseis einai to no1.

Apo ton FPA den apalasese me kanenan tropo.. oi dhmosiografoi einai se eidiko kathestos..

Na ksereis genika oti to poso pou tha exeis apo to freelance tha prostethei sto mistho sou kai mporei na sou anevasei epikyndina ton syntelesth kai klimaka forologhshs.. Gia na sou doso na katalaveis ego xoris mistho kai mono apo esoda freelance me eisodhma 45.000 euro plhrosa 12.000 foro :cry:

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fotisevangelou » 19 Νοέμ 2005 19:49

fafos,

ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντησή σου!

Έχω μερικές απορίες σχετικά με όσα έγραψες:

1. Ο ΚΑΔ που ανέφερες αφορά την παραγωγή λογισμικού που σίγουρα ανταποκρίνεται στο σχεδιασμό των web applications (ας μου επιτραπεί το αγγλικό!). Παρ' όλα αυτά, για τους λιγοστούς πελάτες που έχω, έχει τύχει -πέρα από τα sites τους, το hosting, την καταχώριση domain κλπ.- να αναλάβω έξτρα από γραφιστική δουλειά -π.χ. λογότυπα, folders κλπ.- μέχρι και στήσιμο μικρού ασύρματου δικτύου για τις ανάγκες γραφείου με 5 εργαζόμενους. Η αλήθεια είναι πως δεν το επεδίωξα, απλά η συνεργασία μου με μερικούς από αυτούς είναι άψογη και προτίμησαν εφόσον είχα τις γνώσεις να το κάνω εγώ. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, μήπως θα ήταν προτιμώτερο να επιλέξει κάποιος μία πιο "γενική" κατηγορία επαγγέλματος, ή περισσότερες των 2???

2. Εκεί που αναφέρεσαι στα έσοδα και έξοδα: Μιλάμε φυσικά για τα έσοδα από σταθερή δουλειά και freelance (όπως εξάλλου θα δήλωνες και αν ήσουν μόνο μισθωτός) και τα έξοδα από οτιδήποτε... ξοδεύεις??? Δηλαδή από το σούπερ μάρκετ μέχρι το hosting στην Αμερική??? Ή μήπως έξοδα που αφορούν την επιχείρηση και μόνο την επιχείρηση, π.χ. αγορά λογισμικού, γραφείων, βενζίνη, λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ.

3. Μια και μιλάμε για λογισμικό! Χρησιμοποιώ πολύ "open source". Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, πως ελέγχεσαι? Το θέμα του λογισμικού νομίζω ότι είναι λεπτό ζήτημα σε σχέση με την εφορία! Τι ακριβώς παίζει με αυτό το θέμα? Ελέγχεσαι ή όχι? Με την BSA τι γίνεται?

4. Στο εμπορικό επιμελητήριο, χρειάζεται να επιδείξεις σχετικά πτυχία ή όχι; Το αναφέρω γιατί νομίζω το είχα διαβάσει σε κάποιο topic...

5. Σχετικά με την ασφάλιση σε 2 ταμεία (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ)... Διάβασα στο site του ΤΕΒΕ κάτι περί επιλογής ασφαλιστικού φορέα.
ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΟΡΕΑ ΓΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΥΠΑΓΟΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Ε. ( ΤΕΒΕ ) - ΙΚΑ

Παρατηρείται συχνά μεγάλος προβληματισμός από τις υπηρεσίες του Ταμείου όταν νέοι ασφ/νοι υποβάλλουν δήλωση επιλογής φορέα για δραστηριότητες υπαγόμενες στον Ο.Α.Ε.Ε. (ΤΕΒΕ) και στο ΙΚΑ.

Κι΄ αυτό γιατί στο ΙΚΑ δεν είναι πάντα συνεχής η ασφάλιση και πρέπει να διευκρινιστεί ότι κάθε φορά που δημιουργείται ασφάλιση σε δεύτερο φορέα (π.χ. ΙΚΑ) έχει ο ασφ/νος το δικαίωμα επιλογής φορέα εντός εξάμηνου.

Συνεπώς θα ερευνάται κάθε φορά εάν η ασφάλιση στο ΙΚΑ είναι συνεχής ή διακοπτόμενη και θα ζητείται η σχετική βεβαίωση του άλλου φορέα από την οποία θα φαίνεται ότι πρόκειται για νεοεισερχόμενο στην ασφάλιση από 1/1/93 και θα περιλαμβάνει αναλυτικά τα χρονικά διαστήματα ασφάλισης καθώς και το ότι συνεχίζει ασφαλισμένος κατά την ημερομηνία έκδοσης της βεβαίωσης.

Σε περίπτωση μη συμπλήρωσης της ανωτέρω βεβαίωση ΙΚΑ ως προς τα χρονικά διαστήματα θα ζητούνται βιβλιάρια ενσήμων ΙΚΑ και βεβαίωση εργοδότη για τη συνέχιση της δραστηριότητας από τον ίδιο τον ασφ/νο.
Μήπως υπάρχει περίπτωση πλήρους απαλλαγής από το ΤΕΒΕ, με καταβολή μόνο του ΦΠΑ στην εφορία (αν και προσωπικά δεν το πολυνομίζω)???

Επίσης αναφέρεις πως:
Efoson eisai kai sto IKA sou aferoun to poso pou plhroneis sto TEBE gia iatrofarmakeutikh perithalpsh (den thymamai posa einai alla mporeis na ta deis sto site tou TEBE)
Δηλαδή πληρώνεις κλάδο σύνταξης (85,42, κλίμακα 1) αλλά όχι κλάδο ασθενείας (46,68, κλίμακα 1)??? Αν αυτό εννοείς -προφανώς- αυτό σημαίνει πως θα έχεις και υψηλότερη σύνταξη, σωστά?

Και μια και μιλάμε για την ασφάλιση στο ΤΕΒΕ, η προαιρετική -όπως αναφέρεται στο site- τι πράγμα αφορά και είναι τόσο υψηλή? Αφορά μήπως κάποιους που θέλουν ταχύτερα να βγουν στη σύνταξη πληρώνοντας αυξημένες εισφορές?

6. Μπορείς να ρυθμίσεις κάθε πότε να αποδίδεις το ΦΠΑ? Δηλαδή π.χ. να το δηλώνεις με τη φορολογική δήλωση μία φορά το χρόνο ή κάθε 3μηνο (αν είναι τρίμηνο) όπως νομίζω ισχύει για τις επιχειρήσεις? Επιπλέον, για οποιαδήποτε αγορά κάνεις και εφόσον ζητάς τιμολόγιο, έχεις έκπτωση στην φορολογία? Τι ακριβώς ισχύει σε αυτή την περίπτωση?

Σε ευχαριστώ fafos και πάλι για τις χρησιμότατες και αναλυτικότατες παντήσεις σου και ελπίζω να βρεις το χρόνο να διευκρινίσεις κάποια από τα παραπάνω, με σκοπό να ξεδιαλυνθεί πλήρως το ζήτημα της έναρξης, αλλά και το φορολογικό καθεστώς στο οποίο ένας νέος πιτσιρικάς designer/developer πρόκειται να υπαχθεί!!!

Thanx.

>>>>>>>>>>>>>>

P.S.

Εν κατακλείδι, θέλω να πιστεύω πως μετά από τη συγκέντρωση των απαντήσεων από τους εμπειρότερους και σε συνδυασμό με τις απορίες των αρχαρίων, θα φτιαχτεί ένα ποστ, όπως είναι αυτά στην αρχή κάθε ενότητας που θα έχει συγκεντρωμένες όλες αυτές τις πληροφορίες τόσο άμεσα όσο και σε μορφή π.χ. pdf. Ένα πρακτικό και χρήσιμο post για κάθε αρχάριο, δηλαδή (σ.σ. αυτό το απευθύνω κυρίως στους moderators του φόρουμ και ευχαρίστως να βοηθήσω...).

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 19 Νοέμ 2005 21:28

Apanthseis :)

1. O KAD pou anafero perilamvanei TA PANTA gyro apo dhmiourgia, epemvash, epektash klp se programmata HY symperilamvanomenon kai ton grafistikon ergasion gia xrhsimopoihsh se programma pc h web efarmoghs, den perilamvanei grafisrikes ergasies gia ekdosh katalogon, karton, syskevasion klp ta opoia anhkoun se allh kathgoria. Genika otidhpote ginete mesa sto pc kai den apaitei ylika ta kalyptei o parapano kodikos.. Me allous kodikous isos exeis provlhma sthn egkrish apo tous foreis pou tha emplakoun..

2. Eksoda theorountai agores ylikon kai yphresion gia tis anagkes thn epixeirhshs (Super market klp oxi fysika). Oi logariasmoi einai pagia eksoda kai lamvanontai ypopsin to 50% auton apo thn eforia.

3. Den elenxese gia to ti programmata xrhsimopoieis se oti morfh kai an einai. Aplos an erthei elenxos sto spiti sou tha prepei na dikaologhseis (me ta analoga timologia) ta programmata pou exeis sto pc sou. Tora an auta einai linux, notepad klp ta opoia kykloforoun elefthera den mporoun na sou zhthsoun tipota, an kai sxedon pote den mpainoun se spitia na kanoun tetoio elenxo (idietera an eisai kyrios stis synalages mazi tous opos egkerh katavolh fpa, forou eisodhmatos - alla den prepei na ksexnas kai tous roufianous)
4. Den xreiazete tipota (akoma) sto emporiko epimelhtirio.. auto yparxei gia na sou katoxhrosei ton titlo kai na sou pairnei ena xaratsi kathe xrono.

5. Auto pou sou eipa gia to IKA -TEBE isxyei opos mou to aneferan sto TEBE ths perioxhs mou... esy epilegeis poios foreas tha se kalyptei iatrofarmakeutika (proteino TEBE)..
H syntaksh einai panta eos 25 hmeromisthia ton mhna.. den pairneis kanena parapano, para otan einai na vgeis sthn syntaksh epilegeis poio tameio thes na se plhronei (proteino pali TEBE)

6. To FPA me ta shmerina dedomena to apodideis kathe 3 mhnes (sto internet mexri thn 26h toy 1ou, 4ou, 7ou kai 10ou mhna).
Timologia pou theorountai sxetika me to epaggelma afairountai apo ta esoda kai ton fpa (agora HY kai perifereiakon, grafikhs ylhs, agora logismikou, timologia triton freelancers h etereion sxetikes me to antikeimeno, kapoia ereuna sxetikh me to antikeimeno kai otidhpote allo xrhsimopoieite gia thn leitourgia ths etereias - an valeis timologio gia episkeuh autokinhtou mallon atyxhses ektos kai an to autokinhto einai antikeimeno ths etereias opote theoreitai pagio eksodo)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 19 Νοέμ 2005 21:41

fotisevangelou έγραψε: 1. Ο ΚΑΔ που ανέφερες αφορά την παραγωγή λογισμικού που σίγουρα ανταποκρίνεται στο σχεδιασμό των web applications (ας μου επιτραπεί το αγγλικό!).
Πήγαινε στην εφορία και δες το βιβλίο κωδικών.Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που σε καλύπτουν, όπως ηλεκτρονική προβολή, υπηρεσίες πρόσβασης σε δίκτυα κτλ δεν θυμάμαι ακριβώς την περιγραφή ώστε να καλύπτεις και τις υπηρεσίες hosting. Επιπλέων νομίζω ότι αν προσφέρεις hosting με colocation σε ελληνικό datacenter πρέπει να κάνεις σχετική δήλωση στην ΕΕΤΤ
fotisevangelou έγραψε: 2. Εκεί που αναφέρεσαι στα έσοδα και έξοδα: Μιλάμε φυσικά για τα έσοδα από σταθερή δουλειά και freelance (όπως εξάλλου θα δήλωνες και αν ήσουν μόνο μισθωτός) και τα έξοδα από οτιδήποτε... ξοδεύεις??? Δηλαδή από το σούπερ μάρκετ μέχρι το hosting στην Αμερική??? Ή μήπως έξοδα που αφορούν την επιχείρηση και μόνο την επιχείρηση, π.χ. αγορά λογισμικού, γραφείων, βενζίνη, λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ.
Τα έξοδα που δηλώνεις είναι μόνο αυτά που έχουν σχέση με τη δουλειά σου.Και να τα αποδεικνύεις μόνο με τιμολόγια. (μπορείς να μαζέψεις και αποδείξεις για μικρά ποσά)
fotisevangelou έγραψε: 3. Μια και μιλάμε για λογισμικό! Χρησιμοποιώ πολύ "open source". Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, πως ελέγχεσαι? Το θέμα του λογισμικού νομίζω ότι είναι λεπτό ζήτημα σε σχέση με την εφορία! Τι ακριβώς παίζει με αυτό το θέμα? Ελέγχεσαι ή όχι? Με την BSA τι γίνεται?
To θέμα του λογισμικού αφορά το ΣΔΟΕ και την BSA και λιγότερα την εφορία. Μπορείς να χρησιμοποιείς λογισμικό για το οποιο έχεις τιμολόγιο αγοράς, valid registration number και δωρεάν. Μην αγοράζεις τίποτε από το internet που δεν έχει registration number γιατί είσαι παράνομος ανεξάρτητα αν έχεις τιμολόγιο. Επίσης για τα προγράμματα της microsoft συνηθίζεται να κολλάς την ασημένια κάρτα με τον κωδικό πάνω στον υπολογιστή.

Επίσης πρόσεχε γιατί είσαι παράνομος ακόμα και αν εγκατέστησες κλεμένο πρόγραμμα και το απεγκατέστησες πριν από τον έλεγχο, καθώς τα σκουπιδάκια που παραμένουν αν δεν κάνεις format αρκούν για να έχεις μπελάδες.

Εγώ ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω δωρεάν (για commercial use) όπως το open office το χρησιμοποιώ μαζί με αγορασμένα windows, norton και αγορασμένο Μacromedia Studio(δεν χρειάζεται να έχεις και την τελευταία έκδοση).Πέρα από τη νομιμότητα έχεις και το πλεονέκτημα των updates οταν κάνεις register.
fotisevangelou έγραψε: 4. Στο εμπορικό επιμελητήριο, χρειάζεται να επιδείξεις σχετικά πτυχία ή όχι; Το αναφέρω γιατί νομίζω το είχα διαβάσει σε κάποιο topic...
Εμένα δεν μου ζήτησανε τίποτε

5. Γιατα ασφαλιστικά δεν ξέρω πολλά γιατί είμαι στο TΣΜΕΔΕ και ούτως ή άλλως μπορούμε να πάρουμε τιμολόγια χωρίς ΤΕΒΕ
6. Μπορείς να ρυθμίσεις κάθε πότε να αποδίδεις το ΦΠΑ? Δηλαδή π.χ. να το δηλώνεις με τη φορολογική δήλωση μία φορά το χρόνο ή κάθε 3μηνο (αν είναι τρίμηνο) όπως νομίζω ισχύει για τις επιχειρήσεις? Επιπλέον, για οποιαδήποτε αγορά κάνεις και εφόσον ζητάς τιμολόγιο, έχεις έκπτωση στην φορολογία? Τι ακριβώς ισχύει σε αυτή την περίπτωση?
ΦΠΑ αποδίδεις κάθε τρίμηνο σε προκαθορισμένες ημερομηνίες εφόσον δεν είναι παθητικό δηλαδή είχες πληρώσει περισσότερο ΦΠΑ απ' ότι εισέπραξες.Οτιδήποτε εισπράτεις και οτιδήποτε πληρώνεις πιστοποιείται με τιμολόγια και γράφεται στο βιβλίο εσόδων-εξόδων. Φορολογήσε στη διαφορά έσοδα-έξοδα με κλίμακα. Επίσης αν παρέχεις υπηρεσίες σε εταιρίες (ή ελεύθερους επαγγελματίες) τους κόβεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ενώ αν παρέχεις υπηρεσίες σε ιδιώτες κόβεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών ( και τα δύο μπλόκ πρεπει να είναι θεωρημένα από την εφορία)

Μεγάλη σημασία έχει για την αρχή να πάρεις κάποιον λογιστή που εμπιστεύεσαι (κοστίζει περίπου 50 Euro το μήνα) και μπορεί να πάει για σένα στην εφορία, στο ΙΚΑ και όπου αλλού χρειαστεί (με εξαίρεση την ημέρα της έναρξης που πρέπει να πας μαζί του στην Εφορία). Ο λόγος είναι ότι καλό είναι στην αρχή τουλάχιστον να ασχοληθείς με την εύρεση πελατών και το στήσιμο της δουλειάς :D

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως ... πες μας και που θα ανοίξεις την επιχείρηση να σε προϊδεάσουμε και για το επαγγελματικό μέρος, πελάτες, μάρκετινγκ κτλ

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 19 Νοέμ 2005 21:44

fafos με πρόλαβες :P :P

εγώ έπινα και ουισκάκι γράφοντας :pint:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 19 Νοέμ 2005 21:57

billt έγραψε:fafos με πρόλαβες :P :P

εγώ έπινα και ουισκάκι γράφοντας :pint:
Palio alkoolikoi edo mesa!!!

(emena mou teleiose kai thn epesa se ena liker roido pou exi feiaksei h mana mou, alla einai kouteliths kai mallon tha me steilei gia ypno) :kaloe:

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fotisevangelou » 20 Νοέμ 2005 12:58

Κύριοι,

απαντώ στις διευκρινίσεις σας:

1. Προφανώς μπορείς να επιλέξεις τον ΚΑΔ που ανέφερε ο fafos και παράλληλα να κάνεις άλλες δουλειές -εκτός αυτών που περιγράφει ο KAD- και να κόβεις τιμολόγια με διαφορετική αιτιολογία. Σωστά; Σημασία δεν έχει ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα...

2. Στα έξοδα θα μπουρούσε φαντάζομαι να περνά και η βενζίνη, εφόσον το επάγγελμα αυτό είναι freelance και συνεπάγεται μετακινήσεις (όπως κάνουν π.χ. και οι ασφαλιστές). Ή μήπως όχι; Αν ναι, χρειάζεται να "περάσεις" π.χ. το αυτοκίνητό σου σαν επαγγελματικό;

3. Σχετικά με το software. Ο billt λέει ότι καλύτερα είναι να αγοράζεις από Ελλάδα και να έχεις τα τιμολόγια στο χέρι, αν κατάλαβα καλά. Έλα όμως που εταιρείες στην Ελλάδα, όπως το papaki.gr που καταχωρίζει domains, σου στέλνουν πλέον μόνο ηλεκτρονική απόδειξη μέσω μέηλ, ή invoice ελληνιστί!!! Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Ακόμη, τι γίνεται αν θέλεις να αγοράσεις ένα πρόγραμμα το οποίο απλά δεν αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα!! Ή ακόμη, τι γίνεται αν αγοράσεις μια σουίτα της macromedia από το εξωτερικό (γιατί να πληρώσεις το χαράτσι της εδώ αντιπροσωπίας, όταν η έκδοση που λαμβάνεις είναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ με την αμερικάνικη???) και σου έρθει μέσω ταχυδρομείου, με τις αποδείξεις κλπ;

Αναφέρει ο billt ότι σου "ψάχνουν" το pc για κατάλοιπα software σπασμένων τα οποία απεγκατέστησες. Κι αν ήταν απλώς trial?? Φαίνεται μήπως η διαφορά από το αν χρησιμοποίησες κάποιο keygen ή patch crack??? Λεπτό πολύ το ζήτημα του software!!!

4. Συμφωνώ για το εμπορικό επιμεηλητήριο. Πληρώνεις απλά ένα νταβ#$%#@$ κάθε χρόνο, αλλά είναι αμελητέο μπροστά σε άλλα έξοδα. Στο λινκ αυτό...

http://www.esee.gr/el/Emporio/IdrisiEpi ... miki.shtml

...θα βρει κανείς σχετικές πληροφορίες για την έναρξη ατομικής επιχείρησης, αναλυτικά με τα έγγραφα που χρειάζονται και τα σχετικά κόστη. Η συνδρομή στο επ. επιμελητήριο καθορίζεται κάπου στα 42+ ευρώ το χρόνο.

5. Σύμφωνα με τον fafos, καλό είναι να προτιμήσει κανείς το ΤΕΒΕ για ιατροφαρμακευτική κάλυψη και σύνταξη. Υπάρχει κάποιος πραγματικά ιδιαίτερος λόγος? Μην το πάρετε ειρωνικά, αλλά αν είναι να σε βρει το κακό -χτύπα ξύλο- δε νομίζω να σωθείς από κανένα από τα δύο! Η ιδιωτική ασφάλιση θεωρείται επιβεβλημένη από κάποια ηλικία και μετά, όταν μπορεί κανείς οικονομικά να "σηκώσει" ένας "υγείας"...

6. Σχετικά με τον λογιστή. Ανέφερα στην αρχή ότι καλό είναι να ανάφερουμε/υποδείξουμε λύσεις σύμφωνα με τις οποίες θα κρατηθεί το κόστος "διαχείρισης" μιας νέας ατομικής επιχείρησης σε χαμηλά επίπεδα, έτσι ώστε κάθε νέος να μπορέσει να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του, χωρίς πρόβλημα. Από τη στιγμή λοιπόν που κάνεις την έναρξη και ρυθμίζεις ό,τι χρειάζεται για να εργαστείς σαν freelancer, τότε πέρα από το ΦΠΑ κάθε τρίμηνο -που μπορείς να το αποδίδεις μέσω internet- γιατί να πληρώνεις κάποιον 50 ευρώ, όταν αυτό το ποσό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για μια 512k για να κάνεις τη δουλειά σου??? Μπορεί στους παλαιότερους να φαίνεται αναγκαία υποχώρηση -για την αποφυγή ταλαιπωριών- αλλά για έναν νέο πιστεύω ότι μπορεί να αποτελέσει βάρος, ιδίως όταν έχει με το μέρος του διάφορες τεχνολόγιες που του κάνουν τη ζωή πιο εύκολη και την αποφυγή της "ουράς" πραγματικότητα (βλέπε υποβολή δηλώσεων και ΦΠΑ μέσω web).

Κοινώς, μετά τα βασικά για την έναρξη, δεν μπορεί η "επιχείρηση" να ρολάρει από σένα μόνο. Εγώ προσωπικά είμαι ένας άνθρωπος που δεν χρειάστηκε ποτέ να βάλω λογιστή να μου κάνει τη δήλωση! Όχι ότι έχω κάτι με τους λογιστές, απλά διάβασα το ωραίο manual που σου στέλνουν κάθε χρόνο και επίσης πολύ απλά το συμπλήρωσα και το έστειλα μέσω Internet και ποτέ χωρίς να βρεθώ να πληρώνω -εννοείται όταν δεν έπρεπε. Γιατί ξέρω και άλλους που βάλαν λογιστή και αντί να έχουν ξεκάθαρα επιστροφή φόρου, βρέθηκαν να πληρώνουν και από πάνω (αποτελεί πραγματικό περιστατικό που αφορά την κοπέλα μου και τον λογιστή που είχε διαλέξει πριν χρόνια...)!!! Σιγά το πράγμα, δηλαδή, να κάνεις τη δήλωσή σου και να αποδίδεις ΦΠΑ όταν ξέρεις πάνω κάτω τι πρέπει να κάνεις. Συγχωρήστε με αν το απλοποιώ, αλλά νομίζω είναι πραγματικότητα για αρκετούς! Επιπλέονι, προσωπικά δεν έχω κάποιον έμπιστο λογιστή, αλλά ακόμη χειρότερα δεν ξέρω κάποιον που να έχει την παραμικρή ιδέα για την περίπτωση επιχείρησης web design/development!!!

Στόχος μου είναι να υποδείξουμε μία λύση, σύμφωνα με την οποία, τα έξοδα για μια τέτοια επιχείρηση θα είναι πάνω κάτω προβλέψιμα, δηλαδή τόσο για έναρξη, τόσο για επ. επιμελητήριο το χρόνο, τόσο για εξοπλισμό, τόσο για ΤΕΒΕ, μείον τόσα έξοδα από λογαριασμούς, αναλώσιμα κλπ., συν ΦΠΑ στους πελάτες... μας κάνει τόσο. Πως κάνουν δηλαδή για κάθε νέα επιχείρηση ή venture στο οποίο προχωράνε οι μεγαλύτερες επιχειρήσεις? Κάνουν ένα Business Plan που λέει πόσο θα τους κοστίσει "αυτή η ιστορία" τον πρώτο χρόνο, ούτως ώστε να καθορίσουν ανάλογη "τιμολογιακή" πολιτική προς τους δυνητικούς πελάτες τους και να υπολογίσουν το χρόνο απόσβεσης της επένδυσης μετά το 1ο έτος λειτουργίας!!!

Να προσθέσω ότι έχω ήδη συγκεντρώσει τις απαντήσεις όλων και σύντομα θα ετοιμάσω ένα pdf με τον τυφλοσούρτη του να γίνει μια ατομική επιχείρηση web design/development πραγματικότητα και πάνω από όλα με το λιγότερο κόστος!! Ελπίζω να αποδεχθούν οι moderators του forum να το κάνουν ποστ, αφού το συζητήσουμε εδώ στο φόρουμ πρώτα, όταν ολοκληρωθεί και γίνουν οι απαραίτητες διευκρινίσεις!

Thanx ξανά fafos & billt!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Νοέμ 2005 13:33

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 20 Νοέμ 2005 15:41

fotisevangelou έγραψε:Τι γίνεται αν έχεις ήδη ασφάλιση στο ΙΚΑ; Πληρώνεις μειωμένες εισφορές στο ΤΕΒΕ; Το ερώτημα αφορά κυρίως τους πολύ αρχάριους, με λίγους πελάτες, που δεν μπορούν να καλύψουν τις παραπάνω απαιτήσεις οικονομικά (διμηνιαίο χαράτσι ΤΕΒΕ) μόνο από το επάγγελμα αυτό, και γι'αυτό εργάζονται και αλλού.
Καλησπέρα Φώτη. Αν είσαι μισθωτός στο ΙΚΑ μετά το 1993, παίρνεις ΠΛΗΡΗ απαλλαγή από το ΤΕΒΕ. Δηλαδή πληρώνεις ΜΗΔΕΝ. Αν είσαι πριν το 1993, πληρώνεις κανονικά 256 ευρώ/δίμηνο. Για περισσότερα μπορείς ή να ρωτήσεις λογιστή ή να ρίξεις μια ματιά στο www.taxheaven.gr.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 20 Νοέμ 2005 16:02

1. Mporeis na dhloseis oses drasthriothtes thes (kai asxetes metaksy tous)

2. Oxi! auto afora EPE, AE klp.. se atomikes epixeirhseis den ginete..

3. An sou thn pesei elexgos opou kai na ta exeis agorasei tha sthn vroun thn akrh autoi (ma mhn paei tsampa o kopos tous :) )

5. Apo peira (afou exo xrhsimopoihsei kai ta 2 tameia) sto TEBE vrhka kalyterh eksyphrethsh.. kai gia thn syntaksh ta posa pou dinei to kathe tameio einai h apodeiksh..

6. Pistepse me ton logisth tha ton xreiasteis etsi kai allios.. einai etsi ta pragmata feiagmena oste na einai aparaithtos :) .. ta logistika einai poio dyskola apo thn php kai thn mysql kai vgainoun poio syxna nees ekdoseis sta forologika apoti sto phpbb :lol:

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 20 Νοέμ 2005 16:14

fotisevangelou έγραψε:
1. Προφανώς μπορείς να επιλέξεις τον ΚΑΔ που ανέφερε ο fafos και παράλληλα να κάνεις άλλες δουλειές -εκτός αυτών που περιγράφει ο KAD- και να κόβεις τιμολόγια με διαφορετική αιτιολογία. Σωστά; Σημασία δεν έχει ο τρόπος αλλά το αποτέλεσμα...
Δεν επιλέγεις μόνο ένα ΚΑΔ αλλά όσους χρειάζεσαι για να περιγράψεις τη δουλειά σου.
fotisevangelou έγραψε: 2. Στα έξοδα θα μπουρούσε φαντάζομαι να περνά και η βενζίνη, εφόσον το επάγγελμα αυτό είναι freelance και συνεπάγεται μετακινήσεις (όπως κάνουν π.χ. και οι ασφαλιστές). Ή μήπως όχι; Αν ναι, χρειάζεται να "περάσεις" π.χ. το αυτοκίνητό σου σαν επαγγελματικό;
Αν αποδείξεις ότι το αυτοκίνητο αποτελεί περιουσιακό στοιχείο της εταιρίας (δηλ. έχει αγοραστεί μετά την έναρξη) μπορείς να βάλεις τις βενζίνες στα έξοδα. Μπορείς όμως να βάλεις στα έξοδα τιμολόγια ταξί, επαγγελματικά γεύματα, αεροπορικά εισιτήρια κτλ
fotisevangelou έγραψε: 3. Σχετικά με το software. Ο billt λέει ότι καλύτερα είναι να αγοράζεις από Ελλάδα και να έχεις τα τιμολόγια στο χέρι, αν κατάλαβα καλά.
Δεν κατάλαβες καλά. Είπα να μην αγοράζεις από το internet από sites που σου στέλνουν software χωρίς registration δηλαδή μαϊμού. Και βέβαια μπορείς να αγοράσεις λογισμικό από το εξωτερικό.Στις τιμές που συγκρίνεις πρέπει να συγκρίνεις καθαρά ποσά δηλαδή χωρίς ΦΠΑ και να λάβεις υπόψιν σου τα έξοδα αποστολής , έτσι θα δεις ότι σε συνηθισμένο λογισμικό δεν είναι τεράστιες οι διαφορές
fotisevangelou έγραψε: Έλα όμως που εταιρείες στην Ελλάδα, όπως το papaki.gr που καταχωρίζει domains, σου στέλνουν πλέον μόνο ηλεκτρονική απόδειξη μέσω μέηλ, ή invoice ελληνιστί!!!
Αν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ παίρνεις τιμολόγιο όχι απόδειξη. Κάπου πρέπει να δηλώνεται αυτό. Επίσης υπάρχουν και ηλεκτρονικά τιμολόγια (δεν ξέρω αν αυτό έχει αρχίσει ήδη στην Ελλάδα) που τα δέχεται η εφορία.
fotisevangelou έγραψε: Αναφέρει ο billt ότι σου "ψάχνουν" το pc για κατάλοιπα software σπασμένων τα οποία απεγκατέστησες. Κι αν ήταν απλώς trial?? Φαίνεται μήπως η διαφορά από το αν χρησιμοποίησες κάποιο keygen ή patch crack??? Λεπτό πολύ το ζήτημα του software!!!
Να ξεκαθαρίσω πάνω απ' όλα ότι οι περισσότεροι δεν έχουμε ιδία πείρα από έλεγχο γιατί δεν γίνονται συχνά, αλλά είναι γνωστή η πρακτική της BSA.

Αν είναι trial φαίνεται ξεκάθαρα, γιατί το λέει στο About του κάθε προγράμματος. Αν βάλεις crack προφανώς δεν θα έχεις τιμολόγιο αγοράς και το πρόγραμμα δεν έχει γίνει register οπότε :hammer:
fotisevangelou έγραψε: 6. Σχετικά με τον λογιστή....
Όταν έχεις επιχείρηση δεν έχεις μόνο φορολογική δήλωση αλλά και συγκεντρωτικές καταστάσεις, καταστάσεις προμηθευτών κτλ Καλύτερα να βάλεις 128 DSL και να έχεις λογιστή παρά να έχει 512 DSL χωρίς λογιστή. Ψάξε και βρες λογιστή νέο που μπαίνει στο internet. Τα λέφτα από το λογιστή πχ 600 Euro το χρόνο βγαίνουν άνετα από έναν πελάτη του που θα συστήσει σε εσένα για design , από ένα καλό πρόγραμμα επιδότησης που θα σου συστήσει, από μια έξυπνη κίνηση στον ΟΑΕΔ για να πάρεις υπάλληλο με επιδότηση και άλλα τέτοια. ΠΑΡΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΝΕΟ ΜΕ ΚΑΛΟ ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑ
fotisevangelou έγραψε: Κάνουν ένα Business Plan που λέει πόσο θα τους κοστίσει "αυτή η ιστορία" τον πρώτο χρόνο, ούτως ώστε να καθορίσουν ανάλογη "τιμολογιακή" πολιτική προς τους δυνητικούς πελάτες τους και να υπολογίσουν το χρόνο απόσβεσης της επένδυσης μετά το 1ο έτος λειτουργίας!!!
Η τιμολογιακή πολιτική δεν καθορίζεται μόνο από τα έξοδα της επιχείρησης. Για το business plan , που λίγο ως πολύ, έχουμε κάνει όλοι μας χρειάζονται και άλλες παράμετροι όπως το επαγγελματικό περιβάλλον, ο ανταγωνισμός, το επίπεδο ποιότητας, το target group κτλ.
fotisevangelou έγραψε: Να προσθέσω ότι έχω ήδη συγκεντρώσει τις απαντήσεις όλων και σύντομα θα ετοιμάσω ένα pdf με τον τυφλοσούρτη του να γίνει μια ατομική επιχείρηση web design/development πραγματικότητα και πάνω από όλα με το λιγότερο κόστος!! Ελπίζω να αποδεχθούν οι moderators του forum να το κάνουν ποστ, αφού το συζητήσουμε εδώ στο φόρουμ πρώτα, όταν ολοκληρωθεί και γίνουν οι απαραίτητες διευκρινίσεις!
Θεωρώ ότι στο pdf αυτό να υπάρχει κάποιο disclaimer και απαραιτήτως να συνιστάται η χρήση λογιστή και κάθε άλλης πηγής επαγγελματικής πληροφόρισης ως πλέον αρμόδιας (πέρα από αυτά που λέμε εμείς εδώ στο φόρουμ)

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fotisevangelou » 20 Νοέμ 2005 20:21

fafos και billt,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας στις διευκρινίσεις.

Σύντομα, απλά να πω πως τελικά η συνδρομή του λογιστή φαίνεται απαραίτητη, αλλά η εύρεση του κατάλληλου είναι δύσκολη υπόθεση!!

Όσον αφορά το pdf, όπως προανέφερα θα είναι ένας "τυφλοσούρτης" περισσότερο, παρά ένας απόλυτος οδηγός χρήσης. Τα βασικά βήματα δηλαδή για να βοηθηθεί ένας νέος που τώρα ξεκινά στο επάγγελμα του web design/development, με μορφή ερωτήσεων - απαντήσεων, όπως αυτά που σας έθεσα εγώ για παράδειγμα.

Επίσης, να πω ότι μου κίνησε την περιέργεια αυτό που ανέφερε ο jorge πιο πάνω, σχετικά με την πλήρη απαλλαγή από το ΤΕΒΕ εφόσον είσαι ασφαλισμένος μετά το 93 αποκλειστικά στο ΙΚΑ. Η αλήθεια είναι ότι ισχύει από όσο ξέρω για τους δημοσιογράφους, οι οποίοι ωστόσο εμπίπτουν σε ειδικό φορολογικό καθεστώς, δηλαδή ακόμη και το freelance το περνάνε στην φορολογική τους δήλωση μαζί με τα εισοδήματα από την σταθερή δουλειά που δίνει ΙΚΑ, όχι ξεχωριστά, όπως ισχύει για τους ευρύτερα ελεύθερους επαγγελματίες.

Γνωρίζουν οι υπόλοιποι αν όντως αληθεύει αυτό??? Γιατί από όσο το έψαξα, οι περισσότεροι μου είπαν πως απλά κάποιος που έχει ήδη ΙΚΑ θα πληρώνει μειωμένες εισφορές στο ΤΕΒΕ, αλλά όχι πλήρη απαλλαγή. Αν και στο site του ΤΕΒΕ κάνει λόγο για απαλλαγή, δυστυχώς δεν το ξεκαθαρίζει όπως θα έπρεπε...

Όσον αφορά στο θέμα των λογιστών, επειδή όπως είπα νωρίτερα, το να βρεις κάποιον καλό είναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ δύσκολο, έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο πέρα από γνωστούς ή τον χρυσό οδηγό? Κάποια resources δηλαδή, όπως το taxheaven.gr που προανέφερε ο jorge, κάποιο σημείο όπου κάποιος μπορεί να βρει έναν λογιστή για αυτή τη δουλειά? Ή μήπως απλά χρειάζεται ένας καλός λογιστής, κι ας μην ξέρει τι είναι το web design/development?

Αναμένω τις απαντήσεις σας!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 21 Νοέμ 2005 09:21

billt έγραψε:To θέμα του λογισμικού αφορά το ΣΔΟΕ και την BSA και λιγότερα την εφορία. Μπορείς να χρησιμοποιείς λογισμικό για το οποιο έχεις τιμολόγιο αγοράς, valid registration number και δωρεάν. Μην αγοράζεις τίποτε από το internet που δεν έχει registration number γιατί είσαι παράνομος ανεξάρτητα αν έχεις τιμολόγιο. Επίσης για τα προγράμματα της microsoft συνηθίζεται να κολλάς την ασημένια κάρτα με τον κωδικό πάνω στον υπολογιστή.
Go free. Go ubuntu, apache, php, mysql, java, netbeans, openoffice, eclipse!

Oi epiloges einai apeires.
Tha mporoun arage na honepsoun oi BSA men oti yparxei apeiro free software pou sou epitrepei na vgazeis lefta kai na zeis tin oikogenia sou?

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 21 Νοέμ 2005 16:14

fotisevangelou έγραψε: Επίσης, να πω ότι μου κίνησε την περιέργεια αυτό που ανέφερε ο jorge πιο πάνω, σχετικά με την πλήρη απαλλαγή από το ΤΕΒΕ εφόσον είσαι ασφαλισμένος μετά το 93 αποκλειστικά στο ΙΚΑ. Η αλήθεια είναι ότι ισχύει από όσο ξέρω για τους δημοσιογράφους, οι οποίοι ωστόσο εμπίπτουν σε ειδικό φορολογικό καθεστώς, δηλαδή ακόμη και το freelance το περνάνε στην φορολογική τους δήλωση μαζί με τα εισοδήματα από την σταθερή δουλειά που δίνει ΙΚΑ, όχι ξεχωριστά, όπως ισχύει για τους ευρύτερα ελεύθερους επαγγελματίες.

Γνωρίζουν οι υπόλοιποι αν όντως αληθεύει αυτό??? Γιατί από όσο το έψαξα, οι περισσότεροι μου είπαν πως απλά κάποιος που έχει ήδη ΙΚΑ θα πληρώνει μειωμένες εισφορές στο ΤΕΒΕ, αλλά όχι πλήρη απαλλαγή. Αν και στο site του ΤΕΒΕ κάνει λόγο για απαλλαγή, δυστυχώς δεν το ξεκαθαρίζει όπως θα έπρεπε...
Αν είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ μετά τις 1/1/1993 (δηλ. νέος ασφαλισμένος σύμφωνα με την ορολογία των ασφαλιστικών ταμείων) έχεις πλήρη απαλλαγή.

Αν είσαι παλαιός ασφαλισμένος δηλ. έχεις έστω κι ένα ένσημο πριν τις 31/12/1992 τότε το μόνο που μπορείς να αποφύγεις είναι το ποσό περίθαλψης στο ΤΕΒΕ.

Αν είσαι παλαιός ασφαλισμένος, πρέπει κάθε χρόνο να πηγαίνεις στο ΙΚΑ, να σου προσκομίζουν από εκεί μια βεβαίωση ασφάλισης, την οποία θα καταθέτεις στο ΤΕΒΕ της περιοχής που ανήκεις κι έτσι θα εκπίπτει το ποσό περίθαλψης.

Το θέμα του λογιστή πρέπει να το κοιτάξεις προσεκτικά. Είναι υπεραπαραίτητος για την ομαλή λειτουργία της επιχείρησης σου. Θα σε συμβουλέψει, θα σου αναλάβει όλη την γραφειοκρατία, θα σου βρει λύσεις σε προβλήματα που θα ανακύψουν και ούτε θα είχες φανταστεί (θεωρητικά πάντα, αν πέσεις σε κάποιον που διακρίνεται από υπευθυνότητα και έχει μια σχετική εμπειρία)

Το θέμα των δαπανών είναι πολύ σχετικό. Συνεργαζόμουν με λογιστή που δεν ήθελε να περνάμε το όποιο μικροέξοδο (βενζίνες, επαγγελματικά (..και καλά) γεύματα) γιατί έτσι θα παρουσιάζαμε στο τέλος υψηλές δαπάνες και αυτό είναι κάτι που σε κατατάσσει σε υψηλό βαθμό επικινδυνότητας όσον αφορά τον έλεγχο.

Περί ελέγχου : Αν σου διενεργηθεί δεν γλυτώνεις. Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι οι φοροεισπρακτικοί λόγοι για τους οποίους γίνεται πρέπει οπωσδήποτε να ικανοποιηθούν. (αν ειδικά δεν έχεις δεχθεί να περαιώσεις, υπολόγισε το ποσό περαίωσης που σου έστειλαν επί 2, τουλάχιστον)

Ελπίζω να βοήθησα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης