Σχετικά με την έναρξη επαγγέλματος..

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 21 Νοέμ 2005 21:45

Καλησπέρα,

Σύμφωνα με τον 2084/92 οσοι ασφαλιστούν από 1/1/1993 και μετά μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα στο ΙΚΑ και στο ΤΕΒΕ. Δεν πληρώνουν και τα 2 σε κανέναν κλάδο, πληρώνουν ή το ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ (σύνταξη/περίθαλψη).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fotisevangelou » 23 Νοέμ 2005 00:11

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας σχετικά με το θέμα του ΙΚΑ!

Ωστόσο δεν διευκρινίστηκε το εξής:

Η απαλλαγή ισχύει όταν εργάζεσαι στο ίδιο αντικείμενο και έχεις ΙΚΑ από τον εργοδότη σου ή γενικότερα όταν έχεις ΙΚΑ από την σταθερή σου εργασία, όποια και αν είναι αυτή?

Στην περίπτωση που πρέπει το αντικείμενο εργασίας στην σταθερή και την freelance απασχόληση να είναι το ίδιο, τι περιορισμοί υφίστανται? Δηλαδή αν ο εργοδότης σου σε έχει γράψει σαν προγραμματιστή στο ΙΚΑ, αυτό σημαίνει ότι περιορίζεσαι από τον αντίστοιχο ΚΑΔ επαγγέλματος?

Και τέλος πάντων, με την απαλλαγή από το ΤΕΒΕ, μένεις μόνο να αποδίδεις ΦΠΑ ή μπαίνεις σε άλλο καθεστώς, δηλαδή αυτό της παρακράτησης φόρου 20% με κόψιμο αποδείξεων παροχής υπηρεσιών, ή μήπως μπορείς να διαλέξεις?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 23 Νοέμ 2005 00:44

Καλησπέρα,

Για την απαλλαγή σου έχω απαντήσει ξεκάθαρα στο περασμένο μου μήνυμα, δεν εχω αφήσει καμία αμφιβολία.

Οσο γιατο αν μπαίνεις σε άλλο καθεστώς, αναφέρεις την παρακράτηση φόρου 20% που δεν εχει καμία σχέση με το αν πληρώνεις ΤΕΒΕ ή όχι (ή με το αν πληρώνεις ΦΠΑ κάθε τρίμηνο), εχει να κάνει με την έναρξη της δραστηριότητας σου. Για αυτό θα μιλήσεις με κάποιον λογιστή για να πάρεις μία σωστή απάντηση.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 23 Νοέμ 2005 11:38

Νομίζω πως το 20% πρέπει να παρακρατείτε όταν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα όπως κατασκευή προγραμμάτων.

Γιάννης.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 23 Νοέμ 2005 13:11

H παρακράτηση φόρου 20% δεν έχει να κάνει ούτε με ΦΠΑ, ούτε με ΤΕΒΕ.

Όταν κόβεις Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών σαν ελεύθερος επαγγελματίας, σε ΟΕ,ΕΕ,ΕΠΕ,ΑΕ αν τους έχει συμβουλέψει σωστά ο λογιστής τους πρέπει να σου κάνουν παρακράτηση φόρου 20%.

Δηλαδή η δουλειά που έκανες κοστίζει 1000 € + ΦΠΑ 19% = 1190 ?
Αντί να πάρεις στο χέρι 1000 € παίρνεις 800 € και μια βεβαίωση από την εταιρία ότι ο φόρος 20% παρακρατήθηκε.

Στο τέλος του έτους, η εφορία μετρά τον φόρο που σου έχει παρακρατηθεί, τις δαπάνες σου κλπ. και σου επιστρέφει το ποσό που σου αναλογεί.

Αν δεν σου παρακρατούν φόρο 20%, δεν ξέρω αν έχεις κάποιες κυρώσεις εσύ (δεν είμαι λογιστής) αυτό που ξέρω όμως είναι ότι σου θα έρθει ένας τρελλός φόρος που θα αντιστοιχεί στο 32% περίπου των εισοδημάτων σου από το ελεύθερο επάγγελμα όλης της χρονιάς, μαζεμένος (ουσιαστικά αυτό το ποσό που δεν θα είχες στα χέρια σου από τις παρακρατήσεις φόρου 20% στα διάφορα τιμολόγια σου).

Για περισσότερα βρες λογιστή ή επισκέψου το http://www.taxheaven.gr

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 23 Νοέμ 2005 13:15

με λιγα λογια μια η αλλη ειναι.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 23 Νοέμ 2005 14:51

Giannis78 έγραψε:Νομίζω πως το 20% πρέπει να παρακρατείτε όταν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα όπως κατασκευή προγραμμάτων.

Γιάννης.
Καμία σχέση. Ξέρω εταιρία webhosting που κάνει παρακράτηση φόρου. Είναι αναλόγως του είδους της έναρξης που έχεις κάνει...
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 23 Νοέμ 2005 15:05

akrivos, opos kai to FPA se merika eidi den einai ipochreotiko na "perneis" i na apodideis FPA... alla pano apo ola auta einai themata pou prepei na "psakseis" me ton logisti sou....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fotisevangelou » 03 Δεκ 2005 22:01

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινίσεις σας...

Ήθελα να ρωτήσω κάτι που αρκετοί λογιστές μάλλον αγνοούν ή τέλως πάντων δεν γνωρίζουν σε τι καθεστώς -φορολογικό- υπόκειται.

Αν επιλέξει κανείς την "παροχή υπηρεσιών", γλιτώνει τον ΦΠΑ? Του παρακρατάται δηλαδή μόνο ένα 20%, χωρίς να χρειαστεί να πληρώνει ΦΠΑ? Είναι κάτι που μπορείς κατά κάποιο τρόπο να επιλέξεις κατά την έναρξη επαγγέλματος, το αν δηλαδή θα αποδίδεις ΦΠΑ ή όχι?

Θα αναφέρω και πάλι το παράδειγμα των δημοσιογράφων που σαν ελεύθεροι επαγγελματίες υπόκεινται μόνο σε παρακράτηση φόρου 20% και όχι σε απόδοση ΦΠΑ.

Έχετε αναφέρει σε προηγούμενα post ότι το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε λογιστή προτού κάνεις οποιαδήποτε κίνηση για έναρξη επαγγέλματος. Κύριοι, επιτρέψτε μου ωστόσο να πω ότι αρκετοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται, γιατί φαίνεται πως είτε ειδικεύονται σε μεμονωμένες περιπτώσεις, π.χ. ενάρξεις μικρομεσαίων επιχειρήσεων ή υποβολές δηλώσεων, είτε απλά δεν ξέρουν τους νόμους. Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να βρεις έναν λογιστή που πραγματικά να ξέρει τι να κάνει στο θέμα της ατομικής (προσωπικής) επιχείρησης web design/development!

Αναμένω τις απαντήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 03 Δεκ 2005 22:07

Kammia sxesh o FPA me ton foro parakrathshs.. To proto einai prostithemenos foros pou afaireite apo ton fpa ton eksodon kai h parakrathsh dhlonete sto telos sthn forologikh dhlosh gia na aferethei apo ton geniko foro eisodhmatos (kati analogo tou forou misthoton yphresion dhladh)..

Oso gia tous logistes sou dosame tous analogous kodikous epaggelmaton.. To mono pou tha kanei autos einai h enarksh.. ola ta alla doulevoun san ola ta epaggelmata, den xreiazete eksidikeush sto web design/development o logisths gia na sou kanei thn douleia sou..

jliakos

Δημοσίευση από jliakos » 10 Ιαν 2006 10:59

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Ας υποθεσουμε οτι ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 1300 ευρω. Γινεται παρακρατηση φορου 20%, οποτε στο χερι παίρνω 1040. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. θα πληρωσω στο τεβε κ φπα 19% επι του καθαρού ποσου που ελαβα? Δηλαδη θα πληρωσω 1040 * 0,19 = 197,6 ευρω? ευχαριστω

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 10 Ιαν 2006 11:54

Mισθός ?

Στο ΤΕΒΕ ασφαλίζονται οι ελεύθεροι επαγγελματίες και όχι οι μισθωτοί.

Αν παρά ταύτα είσαι υπάλληλος κάπου και ο εργοδότης σου σε έστειλε να γραφτείς στο ΤΕΒΕ και σε πληρώνει βάσει τιμολογίου που του κόβεις εσύ, τότε είναι θέμα συμφωνίας σου μαζί του αν το ΦΠΑ σου θα το πληρώνεις εσύ (δηλαδή ο μισθός σου θα είναι 1300 μικτά και όχι καθαρά) ή αυτός οπότε θα παίρνεις 1300 καθαρά.

Από την στιγμή πάντως που κόβεις τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών ο ΦΠΑ πρέπει να αποδίδεται (στην εφορία και όχι στο ΤΕΒΕ)

jliakos

Δημοσίευση από jliakos » 10 Ιαν 2006 12:07

lavelle έγραψε:Mισθός ?

Στο ΤΕΒΕ ασφαλίζονται οι ελεύθεροι επαγγελματίες και όχι οι μισθωτοί.

Αν παρά ταύτα είσαι υπάλληλος κάπου και ο εργοδότης σου σε έστειλε να γραφτείς στο ΤΕΒΕ και σε πληρώνει βάσει τιμολογίου που του κόβεις εσύ, τότε είναι θέμα συμφωνίας σου μαζί του αν το ΦΠΑ σου θα το πληρώνεις εσύ (δηλαδή ο μισθός σου θα είναι 1300 μικτά και όχι καθαρά) ή αυτός οπότε θα παίρνεις 1300 καθαρά.

Από την στιγμή πάντως που κόβεις τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών ο ΦΠΑ πρέπει να αποδίδεται (στην εφορία και όχι στο ΤΕΒΕ)
Πληρωνομαι απο το πολυτεχνειο. Οποτε εκει κοβουμε δελτιο παροχης υπηρεσιων (τεβε). Ο ορος μισθος που χρησιμοποιησα πριν ειναι λανθασμενος. Απ.οτι ξερω θα παιρνω 1300 και θα κρατανε φορο 20%.Οποτε ουστιαστικα παιρνω 1040. Αρα συμφωνα με αυτα που λες απλα τα εξοδα μου στο τεβε θα ειναι τα 135 ευρω περιπου το μηνα, και ΦΠΑ δεν θα πληρωνω πουθενα?. Αλλα παγια εξοδα δεν θα εχω?

afiag

Δημοσίευση από afiag » 16 Ιαν 2006 10:47

Αν εισαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ μετά τις 1/1/1993 εχεις πλήρη απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ άσχετα από αντικείμενα και ότι άλλο. Εισαι υποχρεομενος να επιλέξεις μονο ενα ταμίο. Το έχω κανει εγώ. Χρειάζεσαι τα ενσημά σου και μια βεβαίωση από την δουλειά σου ότι εργάζεσαι εκεί από χχ/χχ/χχ και συνεχίζεις μέχρι σήμερα.

Θα ήθελα να κανω και εγώ μια ερώτηση. Εχω κανει εναρξη με ΚΑΔ τα εξής:
72.20.20 Υπηρεσίες ανάπτυξης πακέτων λογισμικού
72.20.30 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών και άλλων προμηθειών λογισμικού
67.13.10.04 Υπηρεσίες παροχής οικονομικών συμβουλών σε χρηματοπιστωτικά θέματα

Μου θεώρησαν, απόδειξη παροχής υπηρεσιών, τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ΔΑ και ΤΙΜ

Πότε κοβώ τι;;;;

Αυτό που θέλω εγώ να κανω είναι τα εξής:
Να υποστηρίζω κάποια προγράμματα, να φτιάχνω Site, να φτιαχνω κάποια προγράμματα κατα παραγγελία και να πουλάω κάποια προγράμματα που τα έχω φτιάξει και θελω να τα προωθηση με serialNo Σαν προιον μου.

Είμαι ok;

Φοβαμαι μηπως μου θεώρησαν λάθος και πρεπει να βαλω αλλα ΚΑΔ.

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Ιαν 2006 15:46

Kane mia metavolh kai prosthese:

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ

KODIKOS: 72203201

Timologio kai Deltio apostolhs koveis mono gia ta etoima programmata (mhpos tha eprepe na sou exoun dosei kai aples apodeikseis h na se ypoxreonan se tameiakh mhxanh???)

Ola ta ypoloipa pane sthn paroxh yphresion...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες