Σχετικά με την έναρξη επαγγέλματος..

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
afiag

Δημοσίευση από afiag » 16 Ιαν 2006 16:11

Ας υποθέσουμε οτι έχω φτιαξει ένα πρόγραμμα που το έχω ονομάσει "AlexSales". Θελω να το πουλάω σε πολλές εταιρείες. πχ θέλω να πουλήσω 2 κομματια με serial ABC123_1 και ABC123_2 σε ένα μαγαζι με έπιπλα. Τι πρέπει να κόψω. ΔΑ και ΤΙΜ, Αποδειξη παροχής ή τιμολογιο παροχής.
Τα ΚΑΔ που εχω δηλωσει με κατατασουν στα ελευθέρια επαγγέλματα ή οχι.
Αν ναι μαλλον δεν μπορώ να κοψω ποτε τιμολογιο παροχης αλλα πάντα απόδειξη. Μπορω ομως ΔΑ και Τιμολογιο πώλησης?

Ευχαριστώ!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Ιαν 2006 17:50

Otan poulas etoima programmata koveis timologio stis epixhrhseis kai apodeiksh se idiotes (ektos kai na sou zhththei allios)

Den paizei rolo an eisai eleftheros epaggelmatias h oxi.. efoson prosfereis yphresia (den poulas kapoio eidos) prepei na koveis parastatika gia paroxh yphresion (p.x. programma katopin paraggelias, kataskeuh site klp)

afiag

Δημοσίευση από afiag » 17 Ιαν 2006 10:38

Apo oti exo katalabei otan anikeis sta Ελευθέρ ι α επαγγέλματα kobeis mono "apodeiksi paroxis" akoma kai se etairies. Pote "timologio paroxis".

(Otan poulas etoima programmata koveis timologio stis epixhrhseis kai apodeiksh se idiotes)
Ti enoeis etoima programata. To AlexSales theoritai etoimo programma?
Otan pouliso diladi ena AlexSales se mia etairia ti prepei na kopso?
"Apodiksi paroxis" h "DA & TIM Polisis"?

Tnanks again![/u]

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Ιαν 2006 15:18

Se etereies, katasthmata kai loipous epaggelmaties koveis timologio.. se aplous idiotes koveis apodeiksh..
To AlexSales einai etoimo programma pros polhsh... theorhte agatho (efoson den einai katopin paraggelias) kai koveis timologio me deltio apostolhs (p.x. Windows, Dreamweaver, Office klp)
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

afiag

Δημοσίευση από afiag » 18 Ιαν 2006 16:35

1.
Ο κωδικος 72203201 (ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ) ειναι υποκατηγορια του 72203000 που έχω ειδη. Πρεπει να δηλωσω και την υποκατηγορια?

2.
Ο λογιστης μου, μου είπε οτι γενικα δεν πρεπει να κοβω σε καμία περιπτωση τιμολογιο παροχης υπηρεσιων αλλα παντα αποδειξη παροχης υπηρεσιων.
Και οτι για προιοντα θα κοβω ΔΑ και ΤΙΜ Πωλησης. Τι ειναι ομως προιον;
Οτι αποφασισω εγω ειναι προιον. Δηλαδη εχω τρια προγραμματακια που κανουν κάτι και αποφασιζω και λεω οτι αυτα ειναι προιοντα; Πρεπει να το δηλωσω καπου; Εχω μια εντύπωση οτι πρεπει να τυπώνω ενα χαρτι το οποιο θα ειναι Αδεια Χρήσης και ουσιαστικα αυτο θα πρεπει και καλα να γραφω στο ΤΙΜ-ΔΑ. Μια αδεια χρησης AlexSales, 2 Αδειες χρήσης AlexLabels, κτλ. Ξερεις κατι για αυτο; Μπορω εγω βασικα με τα ΚΑΔ που εχω να το κανω αυτο; Αν δεν μπορω τοτε τι θα τα κανω τα ΤΙΜ-ΔΑ που μου εχουν θεωρησει;

3.
Επειδη ειμαι ασχετος και δεν ξερω τι καταλαβαινω θα ειμαι εντελος παραδειγματικος για να μου πεις τι πρεπει να κοψω σε καθε περιπτωση.
Θεωρουμε οτι ο πελατης ειναι παντα εταιρεια.
Α. Φτιαχνω ενα Site για μια εταιρεια
Β. Παω σε μια εταιρεια για να διορθωσω ενα προβλημα σε ενα προγραμμα
Γ. Μου λενε οτι θελουν ενα προγραμματακι που να γραφουν ενα κωδικο και να βγαζει εττικετες BarCode.
D. Εχω φτιαξει ενα προγραμματακι που κραταει τα ραντεβου. Μου λεει μια εταιρεια το θελω. Και τους δεινω ενα cd με το προγραμμα προς εγκατασταση. (Σημειωση: Αυτο το προγραμμα το εχω φτιαξει εγω απο το μηδεν αλλα δεν εχω δηλωσει πουθενα οτι ειναι προιον. Ειναι απο μονο του προιον, ή χρειαζεται κατι να κανω, καπου να το δηλωσω; Πρεπει να εχει serialNo και αν ναι πως;)

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 18 Ιαν 2006 17:11

1. Den yparxoun kathgories kai ypokathgories stous kodikous ths eforias.. aplos kapoios fenete os epikefalhs gia na xarathrizei tous ypoloipous kodikous

2. O logisths sou leei mamakies.. etsi na tou peis.. ego pou asxoloumai konta 15 xronia me auta den exo kopsei pote apodeiksh afou synergazomai me etereies kai oloi mou zhtane timologio.
Mporeis oles tis efarmoges na tis pernas os paraggelia kai na koveis mono paroxhs (den prokeite na se enoxlhsei kaneis).
Oi adeies xrhshs einai ektos eforias... mporei enas symvolaiografos na sou feiaksei mia forma thn opoia tha ypografei o pelaths (oxi oti se eksasfalizei kapou alla leme tora)

3.
A. Tim. Paroxhs
B. Tim. Paroxhs
G. Tim. Paroxhs
D. Timologio kai DA
Serial number? auto einai diko sou provlhma, an den theleis na antigrafete to programma.. Yparxoun eidika programmata pou kleidonoun efarmoges... alla mporeis na to kleidoseis kai monos sou afou asxoleisai me ton programmatismo..

afiag

Δημοσίευση από afiag » 19 Ιαν 2006 16:58

Den perimeno kapoia apantisi apla epeidi exo rotisei 5 logistes, oi 3 mou exoun pei oti prepei na kobo mono Αποδειξη παροχης kai oi alloi kai apo ta dio.
H dikaiologia einai oti osoi anikoun sta "ELEUTHER I A" epagelmata (oxi apla eleutheros epagelmatias) koboun mono Αποδειξη παροχης.

Ti na po.
Isos mia kaliteri apantisi na eperna apo tin eforia, tmima elegxou.

Euxaristo gia tin boithia!!!!!!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Ιαν 2006 10:17

Μη ρωτάτε άσχετους λογιστές. Κι εγώ ίδια με τον fafos είμαι και ποτέ μου δεν έχω κόψει απόδειξη. Μόνο τιμολόγια αφού δεν κάνω δουλειά με ιδιώτες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

markos2007

Δημοσίευση από markos2007 » 03 Νοέμ 2006 01:51

jliakos έγραψε:Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Ας υποθεσουμε οτι ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 1300 ευρω. Γινεται παρακρατηση φορου 20%, οποτε στο χερι παίρνω 1040. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. θα πληρωσω στο τεβε κ φπα 19% επι του καθαρού ποσου που ελαβα? Δηλαδη θα πληρωσω 1040 * 0,19 = 197,6 ευρω? ευχαριστω
Καλησπέρα, δυο ερωτησούλες η μία με βάση το ερώτημα του jliakos.

Το ποσοστό του φπα υπολογίζεται στο μικτό ποσό ή στο καθαρό; δηλαδή ειναι το 19% του 1300 ή το 19% του 1040;

το δεύτερο ερώτημα είναι οτι έχο ακούσει πως ο αοεδ δίνει κάποια χορηγία/οικονομική ενίσχυση σε αυτούς που κάνουν έναρξη ελευθερίου επαγγέλματος. ισχίει κάτι τέτοιο και αν ναι πόσο ειναι το ποσο αυτό; ευχαριστώ

timex

Δημοσίευση από timex » 29 Δεκ 2006 15:20

Μία ερώτηση και απο εμένα.
Έχω ξεκινήσει τη δημιουργία μιας ιστοσελίδας που φιλοδοξώ να πάει καλά.
Είμαι ασφαλισμένη σε κάποιο ταμείο.
Αν η σελίδα έχει επιτυχία και αρχίσω να βάζω διαφημίσεις θα πρέπει να κάνω έναρξη στην εφορία;
Θα πρέπει να κόβω τιμολόγια;
Και αν ναι, σε ποιο ταμείο θα πρέπει να ασφαλιστώ;Στο ΤΕΒΕ;
Γενικότερα πως λειτουργεί το όλο σύστημα με τις διαφημίσεις;
Αν μπορέσει κάποιος ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
VoCoDeR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από VoCoDeR » 30 Δεκ 2006 17:12

timex έγραψε:Μία ερώτηση και απο εμένα.
Έχω ξεκινήσει τη δημιουργία μιας ιστοσελίδας που φιλοδοξώ να πάει καλά.
Είμαι ασφαλισμένη σε κάποιο ταμείο.
Αν η σελίδα έχει επιτυχία και αρχίσω να βάζω διαφημίσεις θα πρέπει να κάνω έναρξη στην εφορία;
Θα πρέπει να κόβω τιμολόγια;
Και αν ναι, σε ποιο ταμείο θα πρέπει να ασφαλιστώ;Στο ΤΕΒΕ;
Γενικότερα πως λειτουργεί το όλο σύστημα με τις διαφημίσεις;
Αν μπορέσει κάποιος ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ
Καλησπέρα.
Ναι για να έχεις την δυνατότητα να λαμβάνεις χρήματα από τις διαφημίσεις θα πρέπει στην ουσία να έχεις επιχείρηση. Συνεπώς θα πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία ώστε να μπορείς να εκδίδεις τα απαραίτητα παραστατικά.
Στις περισσότερες των περιπτώσεων το ασφαλιστικό ταμείο είναι το ΤΕΒΕ. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις (όπως για παράδειγμα αν κάνεις έναρξη σε δήμο κάτω των 1000 κατοίκων) που μπορείς να ασφαλιστείς στον ΟΓΑ.

Επίσης αν θυμάμαι καλά υπάρχει και η δυνατότητα να λαμβάνεις χρήματα από διαφημίσεις και χωρίς να κάνεις έναρξη στην εφορία αν τα έσοδα από τις διαφημίσεις δεν ξεπερνούν τα 3500€ (δεν είμαι σίγουρος για το ποσό) , με απόδειξη δαπάνης που εκδίδει ο διαφημιζόμενος.

Άβαταρ μέλους
VoCoDeR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από VoCoDeR » 30 Δεκ 2006 17:22

markos2007 έγραψε:
jliakos έγραψε:Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Ας υποθεσουμε οτι ο μηνιαιος μισθος μου ειναι 1300 ευρω. Γινεται παρακρατηση φορου 20%, οποτε στο χερι παίρνω 1040. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. θα πληρωσω στο τεβε κ φπα 19% επι του καθαρού ποσου που ελαβα? Δηλαδη θα πληρωσω 1040 * 0,19 = 197,6 ευρω? ευχαριστω
Καλησπέρα, δυο ερωτησούλες η μία με βάση το ερώτημα του jliakos.

Το ποσοστό του φπα υπολογίζεται στο μικτό ποσό ή στο καθαρό; δηλαδή ειναι το 19% του 1300 ή το 19% του 1040;

το δεύτερο ερώτημα είναι οτι έχο ακούσει πως ο αοεδ δίνει κάποια χορηγία/οικονομική ενίσχυση σε αυτούς που κάνουν έναρξη ελευθερίου επαγγέλματος. ισχίει κάτι τέτοιο και αν ναι πόσο ειναι το ποσο αυτό; ευχαριστώ
Αν υποθέσουμε ότι κόβεις τιμολόγιο συνολικής αξίας 1190€ τότε έχουμε και λέμε:

Το ΦΠΑ σου είναι 190€
Η κράτηση σου (η οποία υπολογίζεται στο καθαρό ποσό (20%)) είναι 200€

Άρα τελίκά στο χέρι θα πάρεις 800+190 = 990€

Από τα 990€ τα 190 είναι το ΦΠΑ που το αποδίδεις στην εφορία κάθε τρίμηνο.
Αρα τελίκά στο χέρι έχεις 800€

Την παρακράτηση 20% --> 200 θα τα πάρεις μόλις εκκαθαριστεί η φορολογική σου δήλωση.

Αν κάπου κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος :)

Ελπίζω να βοήθησα
Ελπίζω να βοήθησα

harris75

Δημοσίευση από harris75 » 10 Ιαν 2007 14:24

Ισχυει παρακρατηση φορου 20% για επαγγελμα web designer?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 02 Ιαν 2009 16:32

Αναλυτικές πληροφορίες για την έναρξη επαγγέλματος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες