Eπανεκινηση

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
OFI gate -4-

Eπανεκινηση

Δημοσίευση από OFI gate -4- » 19 Νοέμ 2005 18:40

Ρε παιδια οποιος μπορει τον παρακαλω να βοηθησει γιατι πραγματικα εχω τρελαθει με αυτο το θεμα.
Πριν κανα μηνα καηκε η μητρικη και την αλλαξα. Μετα απο λιγο καιρο πατουσα απενεργοποιηση του υπλογιστη εκλεινε και αμεσως μετα απο ενα δευτερολεπτο ξαναανοιγε μονος του. Ειπα οτι θα θελει φορματ μιας και δε του ειχα κανει. Του κανω και μετα παλι απο λιγο καιρο παλι τα ιδια. Λεω καποιο προγραμμα θα φταιει κ αρχισα να σβηνω αλλα τιποτα. Του ξανακανω χτες φορματ και παλι τα ιδια. Στο τελος φοβαμαι να μη το \ν καψω. Αν μπορει καποιος ασ\ς βοηθησει.
Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Eπανεκινηση

Δημοσίευση από patriot » 19 Νοέμ 2005 19:29

Το πόσες φορές έχει ειπωθεί αυτό το θέμα... Ούτε τα μηχανάκια της AGB δεν θα έβλεπαν τέτοια στατιστικά! Όχι δεν το λέω ειρωνικά για σένα... απλά είναι εκπληκτικό το πόσοι άνθρωποι έχουν το ίδιο πρόβλημα χωρίς να ξέρουν γιατί!! Μήπως πρέπει να ζητάω μια δεκάρα για κάθε φορά που απαντάω;;; (Μία δεκάρα παρακαλώ!!! :kaloe: ) Πλάκα-πλάκα πιστεύω ότι 20 τουλάχιστον φορές θα το έχω γράψει σαν απάντηση. Φαντάσου πόσους έχει ταλαιπωρήσει!! (Καλά τις οδηγίες δεν τις διαβάζει ποτέ κανείς;; )

Λοιπόν όταν ανάβεις το pc σου στην πρώτη μαύρη οθόνη που θα δεις (δηλ στο πρώτα μόλις 2-3 δευτερόλεπτο) πάτα DEL ή F2 (ή ότι σου πει τέσπα) και μπες στο Bios. Ψάξε στα options που σου δίνει και βρες οτιδήποτε έχει σχέση με "turn on" το pc. Π.χ όταν το τηλέφωνο χτυπάει, όταν κόβεται απότομα το ρεύμα κ.τ.λ. Αυτό θα σου λύσει το πρόβλημα!
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

OFI gate -4-

Eπανεκινηση

Δημοσίευση από OFI gate -4- » 22 Νοέμ 2005 13:11

Φιλε patriot για δεκαρα δε ξερω αν ειναι ευκολο να σου δωσω παντως αν ερθεις ποτε στο Ηρακλειο στειλε κανα μαιλ να κερασω καμια ρακι. Παντως λυση στο προβλημα δε βρηκα.Πηγα στο Bios αλλαξα διαφορες ρυθμισεις (ρυθμιση ακριβως για turn on) πατησα και default αλλα δεν... Λες να ειναι το τροφοδοτικο;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Eπανεκινηση

Δημοσίευση από patriot » 05 Δεκ 2005 10:57

Συνήθως είναι το Bios κατά πρώτο λόγο. Κατά 9/10 για την ακρίβεια. Και επειδή μου φαίνεται παράξενο να μην πέτυχε, γι' αυτό για ξανάπροσπάθησε μήπως σου ξέφυγε κάτι...

Επίσης τσέκαρε όλα τα options που μπορεί να υπάρχουν στο desktop. (ΟΛΑ!! Δεξί κλικ/properties στο desktop, δεξι κλικ/properties στο My computer, τσέκαρε το device manager αν λειτουργούν ολα σωστά... εν ολίγοις ΟΛΑ-ΟΛΑ!!). Κάνε συνδιασμούς των option του bios με του desktop και έτσι και δεν πετύχει τίποτα τότε θα ξέρουμε ότι δεν φταίνε τα προγράμματα αλλά το hardware.

Όσο για το τροφοδοτικό αν και τίποτα δεν αποκλείεται, για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω. Αν ήταν το αντίθετο πρόβλημα τότε ναι θα το πίστευα... αλλά τώρα.... Και αν ήταν το αντίθετο πρόβλημα θα μπορούσα να πιστέψω άλλα 3 προβλήματα:

α) Χαλασμένο ανεμιστηράκι ή το υπάρχον δεν βγάζει αρκετό αέρα
β) Δεν πατάνε καλά τα πόδια κάποια κάρτας (συνήθως μνήμες ή motherboard)
γ) Κατά 50%100 χαλασμένο κάποιο microchip που άλλες φορές δουλεύει και άλλες όχι (εξ' ου και το 50%100)

Αλλά τώρα δεν πάει έτσι.... Γι' αυτό μου φαίνεται παράξενο... Για δοκίμασε ότι σου είπα...

ΑΑΑαααα.... και για δες αν υπάρχει ένα ειδικό πρόγραμμα για να κάνει αυτήν την δουλειά χωρίς να το ξέρεις που το έβαλες εσύ (αν και το βλέπω λίγο δύσκολο αυτό)

ΥΓ: Σόρρυ που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά έχασα το θέμα και δεν είδα ότι απαντησες....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες