Περίεργο πρόβλημα....

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Panamor

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από Panamor » 13 Νοέμ 2002 13:01

Θέλω να σας περιγράψω ένα περίεγρο πρόβλημα που παρουσιάζεται στο PC μου. (WinXP Home Edition με ΙΕ6).

Ξαφνικά παρατηρώ σήμερα το πρωί ότι έχοντας ανοικτό το IE6 κάθε 5 λεπτά πετάγεται ένα pop-up παράθυρο με διαφήμιση (Netzip & κάποιο πρόγραμμα pop-up killer :o ).

Αρχίζω ελέγχους. Κλείνω ΟΛΑ τα προγράμματα που έχω ανοικτό και ξαναδοκιμάζω. (Κι όταν λέμε ΟΛΑ εννούμε ΟΛΑ...ακόμα και το MSN Messenger από το startup). Ανοίγω πάλι το IE6 και κάνω random surfing και πετάγεται πάλι το pop-up....

Αααα.....κάτι συμβαίνει εδώ! Ορίζω Blank page ώς homepage και το αφήνω ανοικτό μόνο του για 5 λεπτά....τσουπ! Νάτο και πάλι....

Ξανά έλεγχο στο δίσκο και στο registry για περίεργα προγράμματα και καταχωρήσεις, ξανά έλεγχο για ιους...τζίφος!!!

Και ρωτάω εγω τώρα.....μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι στα κομμάτια έγινε στο PC μου!! Δεν θέλω να ξεκινήσω θεωρίες συνωμοσίες πρίν ακούσω γνώμες εδώ μέσα.....

Άβαταρ μέλους
VirusP
Επικοινωνία:

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από VirusP » 13 Νοέμ 2002 13:11

Οκ, No problem 8)

1) Βάλε πρόγραμμα tweak και κοίτα για προγράμματα στο start menu και παρεμφερείς τομείς.
2) Βάλε το pest patrol και κοίτα για κωλοπρογράμματα στυλ popup μέσα στο σκληρό δίσκο.
3) Βάλε firewall είτε ZoneAlarm είτε Agnitum Outpost. Έχουν δυνατότητα για kill popup menus.

Άβαταρ μέλους
Panamor

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από Panamor » 13 Νοέμ 2002 13:31

Πάμε ένα-ενα τις προτάσεις σου

1. Χρησιμοποιώ Tweak πράγραμμα (TweakAll) και το Sisoft Sandra και δεν βρέθηκε τίποτα...

2. Χρησιμοποιώ το Ad-aware. Το μόνο αρχείο που βρέθημε είναι εις γνώση μου (το cd_clint.dll με το Kazaalite)

3. Έχω dedicated Linux box με IPchains για firewall. Ελεγξα όλα τα Logs και τζίφος. Δεν έχω σκοπο να αλλάξω firewall :lol:

Ευχαριστώ για την προσπάθεια πάντως. Αμα βρώ την λύση θα το μάθετε εδώ...

Άβαταρ μέλους
Panamor

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από Panamor » 13 Νοέμ 2002 14:53

Βρέθηκε! 8)

Χθές έλαβα ευχετήρια κάρτα από φίλο μου. Είχε link για επίσκεψη σε ιστοσελίδα (friend-greeting.com). Παω λοιπόν και στο φόρτωμα της κάρτας μου ζητάει δικαιώμα εγκατάστασης προγράμματος για να δω την κάρτα.
Τι το ήθελα το κλικ στο ναι..... Είδα την κάρτα και το έκλεισα.

Λοιπον, είναι ένα worm που δεν κάνει ζημιά στον PC άλλα στέλνει mass-mail

Για να φανταστείς το McAfee δεν το βρήκε διότι ακόμα δεν κυκλοφορεί το DAT update 4233 που περιέχει το fix

Περισσότερες πληροφορίες εδω
http://vil.nai.com/vil/content/v_99789.htm

Άβαταρ μέλους
VirusP
Επικοινωνία:

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από VirusP » 13 Νοέμ 2002 15:07

McAfee ... aaxxxx :cry: Kaspersky rulez!!

Panamor σε βλέπω τσακάλι πάντως :wink:

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από steki-man » 13 Νοέμ 2002 15:12

Ax kai mena to idio mallon sumvainei !!!!! kathe 10 lepta mou anoigei pop up me kati vlakeies pou lene sugxaritiria ktlp se opoia selida kai na eimai kai eno exo to add ware spy ware ksero go pos legetai ............. , eno kanei skan eno deixnei oti vriskei ........kleinei APOTOMA to skanarisma otan ftanei sto telos xoris na mou epitrepei na kano delete to spy cookie i oti allo mporei na einai !!!!!! :x

Άβαταρ μέλους
Panamor

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από Panamor » 13 Νοέμ 2002 15:39

Πήγαινε προσθαφαίρεση προγραμμάτων και δες εαν έχεις στην λίστα πρόγραμμα που λέει "WinSrv Reg".

Εαν το βρεις, κάνε un-install

Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από steki-man » 13 Νοέμ 2002 18:00

Ena akonti exei pou den ksero ti kanei , mallon einai tou zone alarm , kai exo kai ena WinRar alla auto einai mallon gia to win zip

Άβαταρ μέλους
hellas

Περίεργο πρόβλημα....

Δημοσίευση από hellas » 14 Νοέμ 2002 07:17

Proton epeidi exo kazaalite (kazaalite.com) sto computer mou ksero poli kala ti simainei na sou petagetai pop-up kathe 3 kai ligo. Etsi oxi mono anagazomai na to kleino kathe fora kati pou einai poli spastiko alla afto na ksananoigei kai na to ksana kleino! Gi' afto skeftika na pao sto registry kai na to vgalo alla den to vrika etsi synexizei kathe toso na petagetai!! An thes mporeis na pas kai esy sto registry kai na kaneis merikes allages. Sinithos ta skoupidia einai edo:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

alla afto den simainei oti den mporei na einai kai allou. Pigaine opou thes kai kane oti allages thes alla na thymasai ena pragma!!! Oti to registry einai o egefalos tou computer kai etsi kai to xalaseis paei olo to leitourgiko sou systima! Prosexe loipon ti allages tha kaneis! Kalo tha einai na grapseis se ena doc oles tis diefthinseis (san tin apopano) ton allagon pou ekanes kai TI allages ekanes gia na mporeseis na pas meta kai na ta ksanallakseis stin arxiki tous morfi an kati den paei kala! Kalitera na exeis ena doc gia asfaleia diladi!

To registry mporeis na to vreis edo: Pata start/run kai grapse regedit.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης