Είναι καθαρός εκβιασμός αυτό που προσπαθεί να περάσει ο ΟΤΕ

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 22 Νοέμ 2005 16:11

Παιδιά χρειάζεται να κάνουμε κάτι άμεσα-δεν πάει άλλο. Είναι καθαρός εκβιασμός αυτό που προσπαθεί να περάσει ο ΟΤΕ. Και θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους διασφάλιση του πολίτη απέναντι σε μονοπωλιακές τακτικές εταιριών. Με άλλα λόγια, είναι δυνατόν ο πολίτης (και είναι πολίτης μην το ξεχνάμε-δεν είναι καταναλωτής!) να δέχεται με το ζόρι-να του επιβάλει δηλαδή μια εταιρία που έχει το μονοπώλιο, αυτά που θελει? Αυτό αν δεν είναι φασισμός τότε τι θα μπορούσε να είναι??
Που πήγε η Δημοκρατία που υποτίθεται οτι είναι το πολίτευμα της Ελλάδας?

Αυτό που σκέφτηκα είναι το εξής: Έκανε ρόμπα τον πρωθυπουργό ο ΟΤΕ, ας κάνουμε ρόμπα με τη σειρά μας τον πρωθυπουργό διότι ανακοίνωσε φθηνό Internet. Και δεν το βλέπω καθόλου πολιτικά το πράγμα-μη τσιμπάτε. Έχουν καταφέρει να μας χωρίσουν εντελώς πρασινοι-μπλέ-κόκκινοι. Έτσι ασχολούμαστε με τα χρώματα και ξεχνάμε την ουσιά.
Η ουσία είναι οτι όποιος βγεί τρώμε σφαλιάρες. Να πάμε έξω απο το γραφείο του πρωθυπουργού και να διαμαρτυρηθούμε για την κατάσταση.

Ας ξεκολήσουμε λοιπόν να κάνουμε κάτι. Πως θα μπορούσε να συντονιστεί μια ομαδική αποχή απο το Internet? Να γίνει διαφήμιση στην τηλεόραση? Χρειάζεται να είναι κάτι που θα το δούν όλο και περισσότεροι. Το θέμα είναι να γίνει μαζική κινητοποίηση. Ας δώσουμε όλοι ιδέες, να κάνουμε κάτι ρε παιδιά. Φτάνει η κοροϊδία απο τον ΟΤΕ, δεν νομίζετε?

Υ.Γ. και κάτι άσχετο-σχετικό. Παιδιά, με κουράζουν τα greeklish. Δεν σας είναι εύκολο να γράφετε με Ελληνικά? Εαν τίθεται θέμα ορθογραφίας, δε νομίζω οτι δίνουμε κάπου λογαριασμό για την ορθογραφία κ.λ.π.
Να γράφουμε έτσι ώστε να γινόμαστε εύκολα κατανοητοί.

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 22 Νοέμ 2005 20:31

αντε ας αρχισει καποιος με μια ιδεα!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Νοέμ 2005 20:53

Πρόταση:
Λίστα όπου "υπογράφουμε" όσοι θέλουμε μια επώνυμη "δέσμευση" (κάτι σαν μαζκή προ-παραγγελία), ότι από την στιγμή που κάποια ιδιωτική εταιρεία καταφέρει να προσφέρει συνολική προσφορά που θα περιλαμβάνει τηλέφωνο + όλα τα πάγια + συνδρομή xDSL (τουλάχιστον 384/128) με συνολικό κόστος κάτω από 20 Ευρώ το μήνα, κάνουμε ΑΜΕΣΗ κατάργηση της γραμμής που έχουμε και των συνδρομών μας και πάμε με τη μια εκεί.
Ίσως αν κάποιες από τις μεγάλες αντίπαλες του ΟΤΕ ιδιωτικές τηλεπικοινωνιακές εταιρείες, δουν ότι πιάνουν ένα συγκεκριμένο νούμερο πελατών, να τολμήσουν να προχωρήσουν σε νέες υλοποιήσεις / προσφορές κλπ

Το σκέφτομαι σαν συμβόλαιο (προ)παραγγελίας ενός πακέτου υπηρεσιών, που από την στιγμή που επιτευχθεί ο στόχος π.χ. ένα σύνολο 500.000 υπογραφών - προπαραγγελιών, ενεργοποιείται αυτόματα.

Εφικτό; τι λέτε;

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 22 Νοέμ 2005 21:15

efikto kai kalh idea alla kati pio ameso?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 23 Νοέμ 2005 12:29

o dimsis echei kanei mia poli endiaferousa protasi, pou mporei na echei praktiki antimetopisi, an kai vrisko mono ta noumera ligo "paratravigmena".... kai isos kai outopika.

pisteuo oti akoma kai me to 10% tou sinolou tou atomou pou protinei einai efikto alla ochi se tetia timi (mia timi konta sta 25Eurogia archi tin vlepo pio efikti)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Νοέμ 2005 15:34

Ωραία η πρόταση του Σισκόπουλου και συζητήσιμη, αν και τα 500.000 δεν ξέρω αν είναι εφικτά. Εγώ η πρόταση που είχα κάνει είναι η συμβολική αποχή από το Internet μια ημέρα, αλλά για να γίνει οτιδήποτε από αυτά θα πρέπει να ξέρουμε ότι είμαστε οργανωμένοι και ότι μπορούμε να προωθήσουμε τις ενέργειές μας μέσω αρκετών σελίδων.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 23 Νοέμ 2005 15:55

cordis συμφωνω... να κανουμε και καταλληλα banner ktl να μπουν topic sto irc se megala καναλια ναιιιιιι!!!

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 23 Νοέμ 2005 19:05

as arxisoyme na orisoyme kai kapoia hmeromhnia poy na gnwstopoih8ei poly, oloi mporoyme na voithisoyme

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Νοέμ 2005 21:23

Δεν κατάλαβα ακριβώς. Ποιος θα πιεστεί ή θα νοιαστεί από μια αποχή από το internet;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 23 Νοέμ 2005 21:37

an einai pragmatika mazikh, tha ponesei h tseph toys, einai toylaxiston ena mhnyma. Kai tha elega malista na ginetai kai pio syxna... tespa as ginoyn oi prwtes kinhseis kai vlepoyme.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Νοέμ 2005 21:55

εγώ που έχω dsl τι τους νοιάζει αν είμαι on ή off; Αν είμαι off καλύτερα. Ούτως ή άλλως πληρώνονται.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 23 Νοέμ 2005 21:57

ναι EneMe

cdhyper kati tha vrethei, alla etsi ki alliws ypotei8etai oti to mhnyma to stelnoyn aytoi poy den exoyn adsl, an den kanw lathos stis aples kai ISDN syndeseis anevainoyn oi times gia na odigi8oyme sto adsl

anatoli

Δημοσίευση από anatoli » 24 Νοέμ 2005 01:14

Νομίζω πως κάτι μαζικό και αρνητικό για αυτούς θα ήταν διακοπή τηλεφωνικών συνδέσεων σε ΟΤΕ (δεν ξέρω κατα πόσο γίνεται-ας μιλήσει κάποιος ειδικός) καθώς και εταιρειών του ίδιου Ομιλου...cosmote κλπ...Να γίνει έστω γνωστό μόνο σαν ιδέα απο την TV. Ο κόσμος είναι πιεσμένος γενικά απο τον τΟΤΕ...Επίσης και επιστολές παραπόνων απο διαφορετικά άτομα σε διαφορετικές περιοχές...αλλα μαζικά! Οπως και ουσιαστικές προτάσεις-παρατηρήσεις προς τα αρμόδια υπουργεία.Λέω εγω τώρα....Θα συγκινηθεί κανείς άραγε??
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες