Specom Συγχαρητήρια

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Νοέμ 2005 14:18

http://www.specom.gr/stud.htm

Σήμερα κάνοντας μία αναζήτηση για reseller hosting που ψάχνω ανακάλυψα αυτό. Και πραγματικά έμεινα άναυδος που κάποιος δεν θέλει να ξαζουμίσει εμάς τους φοιτητές και να κερδίσει λευτά απο το μεράκι μας. Δεν θύγω κανέναν σε προσωπικό επίπεδο. Απλώς είναι η μόνη σελίδα, που έπεσε στην αντίληψη μου, και έχει κάνει αυτή την κίνηση. Εάν το δώ και σε άλλους θα μπώ και θα το πώ. Πάντως είναι ο μόνος που το έχει κάνει φανερά. Και μιλάω για τέτοιο πακέτο. Δεν αναφέρω άλλους πολούς απο εδώ μέσα αλλά και απο αλλού που με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ και τους ευχαριστώ για αυτό. Όμως είναι άσχετο με το θέμα. Κια επανέρχομαι λέγοντας ακόμη ένα μεγάλο Μ Π Ρ Α Β Ο στον specom για αυτή την κίνησή του.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από cordis » 24 Νοέμ 2005 14:38

σωστός ο spec.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Νοέμ 2005 15:58

Δεν θύγω κανέναν
Εγώ θα δίνω δωρεάν χώρο σε όσους φοιτητές ξέρουν καλή ορθογραφία :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

panosru
WebDev Moderator

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από panosru » 24 Νοέμ 2005 16:51

xo xo xo! den ksefeygei kaneis apo to cdhyper! :P
cdhyper an xreones me thn orthografia tote tha eprepe na sou dino kana ekatomyrio ton mhna gia 1mb hosting! :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από KGP » 24 Νοέμ 2005 18:34

congrats....ante kai ...chamilotera....(stis times enoo)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Νοέμ 2005 19:39

cdhyper έγραψε: Εγώ θα δίνω δωρεάν χώρο σε όσους φοιτητές ξέρουν καλή ορθογραφία :kaloe:

krima pou apo afto to paketo tha emena ektos :hammer:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από Figaro » 24 Νοέμ 2005 19:40

De mporw na katalabw giati fagwnese me tis times :P
Mia etairia hosting prepei na exei times analoges tis piotitas. De ginete na prosfereis piotiko hosting an poulas se xamiles times !

Sorry gia to offtopic...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από KGP » 24 Νοέμ 2005 19:52

===quote===
"Where there is a will there is a way." is an old true saying. He who resolves upon doing a thing, by that very resolution often scales the barriers to it, and secures its achievement. To think we are able, is almost to be so - to determine upon attainment is frequently attainment itself.
Joan Rivers

===unquote===
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από Specom » 25 Νοέμ 2005 21:24

Sas euxaristw paidia gia ta kala sas logia :)

Eprepe na ginei kapia stigmh kai auto, kai egw san fitiths eixa zisei stigmes pou metraga tis drx. mia mia gia na dw an mou ftanoun gia tsigara :P
Olo to thema pantos einai kapia stigmh oles oi upiresies internet na einai efiktes gia olous, ante na doume.

Euxaristw kai pali gia ta kala sas logia, na eiste sigouroi oti oloi oi anthropoi pou egrazone gia thn Specom kai egw proswpika tha sinexisoume thn prospathia mas gia ena Ftino Internet sthn Ellada.

Άβαταρ μέλους
leopold

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από leopold » 13 Δεκ 2005 05:06

Figaro έγραψε:De ginete na prosfereis piotiko hosting an poulas se xamiles times !

Eτσι χρυσωνουνε μερικοι του reselling :)

Εγω εχω δικο μου μηχανημα σε datacenter της otenet
και ομολογω πως ο,τι και τιμη να βαλω εχω καθαρο
κερδος πλην του φπα και αυτο δεν παει να πει πως
αμα το βαλω 1€ το μηνα πεφτει η ποιοτητα.

Αμα εχεις την πρωτη υλη αδελφε δεν σημαινει απαραιτητα
οτι η χαμηλη τιμη δειχνει χαμηλη ποιοτητα, οταν φυσικα
τεχνικα μπορεις να εξασφαλισεις την ποιοτητα και ειναι στ'αυτονοητα.

Φιλικα :)

lavelle

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από lavelle » 13 Δεκ 2005 07:43

leopold έγραψε: Εγω εχω δικο μου μηχανημα σε datacenter της otenet
και ομολογω πως ο,τι και τιμη να βαλω εχω καθαρο
κερδος πλην του φπα και αυτο δεν παει να πει πως
αμα το βαλω 1€ το μηνα πεφτει η ποιοτητα.

Αμα εχεις την πρωτη υλη αδελφε δεν σημαινει απαραιτητα
οτι η χαμηλη τιμη δειχνει χαμηλη ποιοτητα, οταν φυσικα
τεχνικα μπορεις να εξασφαλισεις την ποιοτητα και ειναι στ'αυτονοητα.

Φιλικα :)
Πως δηλαδή έχεις καθαρό κέρδος ;
- Πληρώνεις το co-location (και μάλιστα όχι φθηνά αφού έχεις τον server σου στην otenet)
- Κάποιο control panel δεν αγόρασες για να μπορούν οι πελάτες σου να διαχειρίζονται το site τους ; Αν δεν αγόρασες και περιμένουν οι πελάτες σου πότε θα βρεις χρόνο να τους ανοίξεις ένα e-mail account τότε πέφτεις σε ποιότητα κατά πολύ.
- Αν αγόρασες control panel (απαραίτητο, αν μιλάμε για ποιότητα) δεν κάνεις upgrade τις εκδόσεις του; (κάτι που σημαίνει πρόσθετα έξοδα)
- Τι γίνεται με τα hardware failures ; Δίσκος δεν σου χτύπησε ποτέ και να χρειαστεί αντικατάσταση; Δεν χρειάστηκε να αναβαθμίσεις μνήμη; (πρόσθετα έξοδα)
- Άλλο software πλην του control panel ? Δεν χρησιμοποιείς ; Η αγορά του και τα Licenses ; πρόσθετα έξοδα. Κάποιο πρόγραμμα που να μπορούν οι πελάτες σου να αναφέρουν τα προβλήματα τους ;
- Χρόνος που χρειάζεται για να συντηρηθεί ένας server ; Αν έχεις αναλάβει μόνος σου την συντήρηση του, νομίζω ότι καταλαβαίνεις πως με χρεώσεις του τύπου 3 ή 4 euro / μήνα, θα πρέπει να έχεις μερικές δεκάδες πελάτες για να έχεις κέρδος που θα σε ικανοποιεί σε αναλογία βέβαια με την δουλειά που χρειάζεται.
Αν δεν την έχεις αναλάβει μόνος σου και έχεις τεχνικό-ους, δεν χρειάζεται να αναφερθώ στο ύψος των εξόδων που απαιτούνται.

Άρα η προσφορά ποιότητας χρειάζεται αρχικά την επένδυση κάποιων χρημάτων. Το έχω το μηχάνημα μου στο datacenter της Otenet είναι ένα καλό βήμα, αλλά δεν σου εξασφαλίζει από μόνο του καμιά ποιότητα.
Γιατί ποιότητα δεν είναι μόνο το 99,99999 % uptime. Ευτυχώς (ή δυστυχώς) χρειάζονται κι άλλα πράγματα για να χαρακτηρισθεί μια υπηρεσία hosting ποιοτική.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Δεκ 2005 10:58

Για ποίο λόγο να βγαίνουμε συνέχεια off - topic. Μην συνεχιστεί η συζήτηση απο κανέναν απο τους δύο σας. Εδώ είναι ένα topic για το Φοιτιτικό Hosting που δίνει ο Specom. Plz... Δεν είμαι modderator το ξέρω αλλά κουράστικα να βλέπω συνέχεια off topics!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από cordis » 13 Δεκ 2005 11:19

cordis έγραψε:- Απαγορεύονται οι συστάσεις μελών του FreeStuff.gr προς άλλα μέλη σχετικά με την συμπεριφορά τους μέσα στο forum. Αρμόδιοι για το θέμα αυτό είναι μόνο οι Moderators του FreeStuff.gr, οι οποίοι έχουν και την ευθύνη να προβαίνουν στην λήψη κατάλληλων μέτρων. Εάν έχετε πρόβλημα με κάποιο άλλο μέλος του forum, ενημερώστε με PM τον αρμόδιο Moderator, και εκείνος θα επιληφθεί του θέματος κατά την κρίση του.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=1188

υπάρχει και το report post...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Specom Συγχαρητήρια

Δημοσίευση από Specom » 13 Δεκ 2005 12:33

Den 3erw pws katelikse etsi to thema pantos. Oti kai naleei o filos lavelle, pou den simfwnw katholou mazi tou, ena pragma einai sigouro, pws mia etairia pou vgazei programmata idika gia fitites opws h specom den logariazei an apo auta ta paketa tha vgalei to kostos twn server kai ta loipa kai ta loipa. Auto pou mas niazei emena kai to proswpiko ths specom einai pws tha voithisoume tous fitites na exoun mia pio eukolh prosvash stis ipiresies internet.
Twra to pws vgenoun ta xrhmata gia tous servers kai ta panel einai kathara diko mas thema, na eisai sigouros pantos oti apo ta fititika paketa kamia etairia den vgike kerdismenh.
Otan eisai etairia kapies fores kaneis kiniseis oi opies 3ereis oti den tha vgaloun oikonomika kerdh, ala tha kaneis kapious xaroumenous kai ton kosmo na milaei gia esena.

Kai kati teleuteo, lavelle spania mia etairia arxizei apo psila. Panta arxizeis siga siga. Dld perneis enan mikro dedicated, meta ton megalwneis, meta perneis alon enan, meta petas enan collocation, vazeis alon enan sto grafeio, nikiazeis ntoulapa, kaneis to diko sou datacenter kai paei legontas.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες