Αντικατάσταση motherboard και επεξεργαστή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 24 Νοέμ 2005 20:33

Γεια χαρά…

Έχω ένα P3 στα 550MHz και θέλω να αντικαταστήσω τη μητρική και τον επεξεργαστή με ένα P3 στα 1000MHz. Εκτός από τη σύνδεση των κομματιών μεταξύ τους χρειάζεται κάτι άλλο να κάνω για να δουλέψει ο υπολογιστής;

Ευχαριστώ

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 24 Νοέμ 2005 23:20

Σαν τί άλλο εννοείς? Άμα ταιριάζουν οι μνήμες (πράγμα απίθανο να μην συμβαίνει), δεν θα έχεις πρόβλημα στο PSU..

Που βρήκες MB+CPU PIII ?? Second Hand να μαντέψω?
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 24 Νοέμ 2005 23:59

Τί μνήμες έχεις? sdram pc-100 η pc-133? Λογικά 100? Οι πρώτοι p3 [450-550 άν θυμάμαι] είχαν επίσης fsb 100

Δέν θυμαμαι αν οι μνήμες δουλεύουν ασύγχρονα με το fsb της cpu στους p3. Ίσως δηλ χρειαστεί να δουλέψουν oclocked στα 133 [άν αντέχουν] σε περίπτωση που αυτές που έχει είναι 100άρες... όποιος θυμάται άς μας διαφωτίσει γιατί εγώ τα έχω λίγο θωλά στο μυαλό μου... έχουν περάσει και κάποια χρόνια... :roll:

πάντως την ερώτησή σου δέν την κατάλαβα :o
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 25 Νοέμ 2005 00:14

Έχει δίκιο σε αυτό που λέω ο spookyb52, μου διέφυγε τελείως!

Έναν PIII που έχω στο πατάρι :lol: @866 παίζει με 133ΜΗz... Έχω την εντύπωση πάντως ότι θα παίξουν...

edit: Και FSB 100
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 25 Νοέμ 2005 01:35

Έχετε δίκιο είναι λίγο ασαφής η ερώτιση.

Οταν λέω τι άλλο πρέπει να κάνω ενοώ αν πρέπει να κάνω κάτι στο bios για παράδειγμα η απλά μετά την αντικατάσταση ο υπολογιστής θα ανοίξει κανονικά.

Τα πήρα μεταχειρισμένα και τον επεξεργαστή και τη μητρική.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 25 Νοέμ 2005 01:41

Αγγελε, το BIOS βρίσκεται στην MB... Αφού θα αλλάξεις μητρική θα αλλάξει φυσικά και το bios!

Δεν σε παρεξηγώ, είναι αργά! :lol:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 25 Νοέμ 2005 10:41

id12586 έγραψε:Αγγελε, το BIOS βρίσκεται στην MB... Αφού θα αλλάξεις μητρική θα αλλάξει φυσικά και το bios!

Δεν σε παρεξηγώ, είναι αργά! :lol:
Λοιπόν τώρα που είναι πρωί και ήπια και καφέ ίσος μπορέσω να βάλω σωστά τα μια λέξη δίπλα στην άλλη. :lol:

Εννοώ αν μετά την αντικατάσταση θα πρέπει να μπω στο bios της νέας ΜΒ (με το delete) και να αλλάξω κάποια ρύθμιση. Εντέλει αν πρέπει να κάνω κάτι από το πληκτρολόγιο ή είναι περιττό.

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 25 Νοέμ 2005 10:55

Αρχικά ρύθμιζες την συχνότητα με jumper και dip switches που βρίσκονταν πάνω στην μητρική. Στη συνέχεια ήρθε η ρύθμιση από το bios και ακολούθως η αυτόματη αναγνώριση της συχνότητας. Στην δική σου περίπτωση φυσικά οι ρυθμίσεις γίνονται από το bios. Αυτό για το οποίο δέν είμαι σίγουρος είναι η αυτόματη αναγνώριση. Αφού τον συναρμολογήσεις κοίταξε άν στον αναγνωρίζει ώς p3 1000. Άν δέν τον αναγνωρίζει μπές στο bios και κάνε τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Πχ άλλαξε το fsb που θα είναι χαμηλότερο από το κανονικό. πχ αντί για 100 θα είναι 66 η αντί για 133 > 100 κτλ..
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 30 Νοέμ 2005 02:46

Λοιπών, τοποθέτησα τη νέα μητρική με τον επεξεργαστή στο PC μου αλλά συμβαίνει το εξής: 1ον μου αναγνώρισε τον επεξεργαστή ως p3 στα 750MHz αντί για 1000 MHz που είναι και 2ον κάνει boot από το cd-rom με το cd των XP για να κάνω format και να εγκαταστήσω τα windows ξανά αλλά σε ένα σημείο λίγο πριν το format κολλάει και δεν κάνει τίποτα, σβήνουν τα φωτάκια από το πληκτρολόγιο και η οθόνη μένει παγωμένη. Τι μπορεί να συμβαίνει; Πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ επεξεργαστή και μητρικής ίσος;

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Νοέμ 2005 12:26

Ανέβασε το fsb στα 133

7,5χ100=750 mhz

7,5χ133=1000 mhz

μπορείς να κάνεις [με προσοχή] και ένα update στο bios

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 30 Νοέμ 2005 13:54

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα θα εκτιμούσα πολύ αν μου εξηγούσες τι είναι το fsb και πως κάνουν update στο bios

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Το τραγικό στην όλη υπόθεση είναι ότι έφερα έναν τεχνικό να μου τα εγκαταστήσει για σιγουριά αλλά ο τύπος ήταν πιο άσχετος από μένα και δεν τον άφησα να μου κάνει αυτός το format γιατί ήθελε άλλα 20 euro εκτός από τα 40 που πήρε. Που να ήξερα ότι θα αντιμετώπιζα πρόβλημα για ένα απλό format.

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Νοέμ 2005 14:23

Δές εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Front_side_bus

Βασικά θα πρέπει να μπείς στο bios και να αλλάξεις το fsb της cpu. Επειδή τόσο το bios, όσο και η διάταξη του μπορεί να διαφέρουν από σύστημα σε σύστημα δέν μπορώ να σου δώσω οδηγίες. Βρές το manual της μητρικής σου και εκεί θα αναγράφει πώς να κάνεις αλλαγές στο bios και πώς να κάνεις update. Άν δέν έχεις το manual ψάξε να το βρείς Online σαν pdf. Μπορείς βέβαια να μπείς και μόνος σου στο bios και να ψάξεις κάτι που να μοιάζει με επιλογή για CPU fsb. Και από 100 να το πάς στο 133

Για το update στο bios η κλασική μέθοδος είναι να βάζεις σε μια δισκέτα την τελευταία έκδοση του bios που θα βρείς στο επίσημο site της κατασκευάστριας της μητρικής και ίσως και κάποιο άλλο πρόγραμμα μαζί και να το τρέξεις κατα την εκίνηση με βάση τις οδηγίες που θα σου δωθούν

πχ aw32 asusV2.bin για να ξεκινήσει η διαδικασία [λέμε τώρα... :) ] Δέν είναι δύσκολο αλλά πρώτα βρές ποιά μητρική έχεις και μετά κοίταξε στο official site. Πάντα έχουν οδηγίες εκεί. και πάλι η διαδικασία δέν έίναι συγκεκριμένη :wink:

Το προσοχή πήγαινε στο γεγονός ότι άν πέσει πχ το ρεύμα ενώ γίνεται η διαδικασία μπορεί να κλαίς την μητρική σου :roll: Επίσης θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις bios που έχει γραφτεί για την συγκεκριμένη μητρική που έχεις και μόνο. Γενικά update κάνεις μόνο άν είναι απαραίτητο. Πχ πρόβλημα με μνήμες, μή αναγνώριση cpu η hardware κτλ.

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 30 Νοέμ 2005 22:55

Άλαξα το fsb και το έκανα 133 αλλά ο Η/Υ κόλαγε στο test memory και δεν άνοιγε καν. Μετά κατέβασα το fsb στο 66 και κατάφερα να κάνω format κανονικά αλλά πλέον δούλευε ως P III στα 500MHz.

Γιατί να συμβαίνει ρε γμτο αυτό αφού ο επεξεργαστής είναι στα 1000MHz. το γράφει και επάνω άλλωστε.

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Νοέμ 2005 23:15

Πιθανόν οι μνήμες σου να μήν αντέχουν (να είναι pc-100) Άν μπορείς να βρείς μνήμες στα 133 Mhz και να δοκιμάσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες