Προτάσεις για ωδεία για μαθήματα αρμόνιου;

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 27 Νοέμ 2005 05:49

Θα ήθελα να μου προτείνετε ωδεία για να ξεκινήσω μαθήματα αρμόνιου.
Ξέρω το Φίλιππος Νάκας , η γνώμη σας για το συγκεκριμένο; Και εάν ξέρει κανείς τι παίζει από τιμές. Κάποιος γνωστός μου μάθαινε μπάσο και έκανε μάθημα μια ώρα την εβδομάδα και πλήρωνε 24-25 ευρό το μήνα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
:kaloe: :pint: :hammer:

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 28 Νοέμ 2005 01:52

Kaneis tipota?Kamia gnomi? :kaloe: :pint: :hammer: :question: :arrow: :o :x :lol: 8) :-? :D

Άβαταρ μέλους
YTC
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από YTC » 28 Νοέμ 2005 17:12

Σε ποια περιοχή; Και για τι επίπεδο; Και τι είδους μαθήματα; (εννοώ θες να παίξεις σε συγκρότημα για παράδειγμα;)

Ετσι γενικά και αόριστα δύσκολα θα σου πει κάποιος.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 29 Νοέμ 2005 04:17

Έχεις δίκιο δεν έκανα διευκρίνιση. Είμαι τελείως αρχάριος μένω στη Γλυφάδα. Ο στόχος μου άμεσα δεν είναι να παίξω σε συγκρότημα αλλά στο μέλλον εάν τα καταφέρω ίσως το δοκιμάσω. Θέλω πιο πολύ να ασχοληθώ για την πάρτη μου σε συνδυασμό με το ότι ασχολούμαι με μουσική & karaoke και είμαι Dj και ίσως στο μέλλον με τη δημιουργία ηλεκτρονικής μουσικής.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
:kaloe:

musicmad

Δημοσίευση από musicmad » 23 Ιούλ 2011 23:12

takis1985 έγραψε:Έχεις δίκιο δεν έκανα διευκρίνιση. Είμαι τελείως αρχάριος μένω στη Γλυφάδα. Ο στόχος μου άμεσα δεν είναι να παίξω σε συγκρότημα αλλά στο μέλλον εάν τα καταφέρω ίσως το δοκιμάσω. Θέλω πιο πολύ να ασχοληθώ για την πάρτη μου σε συνδυασμό με το ότι ασχολούμαι με μουσική & karaoke και είμαι Dj και ίσως στο μέλλον με τη δημιουργία ηλεκτρονικής μουσικής.
Γεια σου Τάκη! Να σου πω ότι και εγώ μένω στον Άλιμο και ανεβαίνω στα Πατήσια στο ωδείο Όπερα https://sites.google.com/site/odeioopera/ δίότι είναι το φτηνότερο που έχω βρει, αλλά και πολύ καλό. Σκέψου ότι τα άλλα ωδεία μου ζητάγανε 90 και 100 ευρώ για τον πρώτο χρόνο, ενώ το ωδείο όπερα πληρώνω 64,00 ευρώ τον μήνα!! Απίστευτο; Και επειδή θέλεις να παίξεις σε συγκρότημα, είναι μια καλή επιλογή για να ξεκινήσεις σωστά και οικονομικά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 24 Ιούλ 2011 20:13

musicmad έγραψε:
takis1985 έγραψε:Έχεις δίκιο δεν έκανα διευκρίνιση. Είμαι τελείως αρχάριος μένω στη Γλυφάδα. Ο στόχος μου άμεσα δεν είναι να παίξω σε συγκρότημα αλλά στο μέλλον εάν τα καταφέρω ίσως το δοκιμάσω. Θέλω πιο πολύ να ασχοληθώ για την πάρτη μου σε συνδυασμό με το ότι ασχολούμαι με μουσική & karaoke και είμαι Dj και ίσως στο μέλλον με τη δημιουργία ηλεκτρονικής μουσικής.
Γεια σου Τάκη! Να σου πω ότι και εγώ μένω στον Άλιμο και ανεβαίνω στα Πατήσια στο ωδείο Όπερα https://sites.google.com/site/odeioopera/ δίότι είναι το φτηνότερο που έχω βρει, αλλά και πολύ καλό. Σκέψου ότι τα άλλα ωδεία μου ζητάγανε 90 και 100 ευρώ για τον πρώτο χρόνο, ενώ το ωδείο όπερα πληρώνω 64,00 ευρώ τον μήνα!! Απίστευτο; Και επειδή θέλεις να παίξεις σε συγκρότημα, είναι μια καλή επιλογή για να ξεκινήσεις σωστά και οικονομικά.
Δεν ξέρω πως λειτουργούν τα ωδεία και τι τιμές παίζουν, αλλά αν είναι τουλάχιστον 10 μήνες το χρόνο ανοιχτά και ζητάνε 90-100€ για τον 1ο χρόνο, βγαίνει περίπου 9-10€/μήνα. Τα 64€/μήνα είναι 6-7 φορές παραπάνω. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχουμε την ίδια εικόνα για το "οικονομικά".

musicmad

Δημοσίευση από musicmad » 24 Ιούλ 2011 20:20

dva_dev έγραψε:
musicmad έγραψε:
Δεν ξέρω πως λειτουργούν τα ωδεία και τι τιμές παίζουν, αλλά αν είναι τουλάχιστον 10 μήνες το χρόνο ανοιχτά και ζητάνε 90-100€ για τον 1ο χρόνο, βγαίνει περίπου 9-10€/μήνα. Τα 64€/μήνα είναι 6-7 φορές παραπάνω. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχουμε την ίδια εικόνα για το "οικονομικά".
Φίλε μου dva_dev μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Όταν έγραψα "ότι τα άλλα ωδεία μου ζητάγανε 90 και 100 ευρώ για τον πρώτο χρόνο" εννοούσα τον μήνα. Το θεώρησα αυτονόητο και για αυτό δεν το διευκρίνησα. Είναι δυνατόν να υπάρχει ωδείο που να ζητάει 9-10 ευρώ τον μήνα;;; Κάνε μια μικρή έρευνα στα ωδεία να δεις τι τιμές παίζουν.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 24 Ιούλ 2011 20:54

Αν ήταν 10 ευρώ το μήνα να είστε σίγουροι οτι θα ξημεροβραδιαζόμασταν σε ωδεία.
Μια τιμή γύρω στα 60-80 κρίνεται καλή.

Για το ποιό είναι "καλό" ωδείο.
Θέλει ψάξιμο.
Μπορεί ορισμένα, όπως αυτό που αναφέρθηκε, να έχουν όνομα αλλά δεν είναι σίγουρο οτι είναι και ότι καλύτερο υπάρχει.
Οπως σε πολλά πραγματα, αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι ο δάσκαλος και το πως κολλάς μαζί του.
Η συμβουλή μου είναι μία. Πάρε σβάρνα τα ωδεία, τις μουσικές σχολές και τους ιδιώτες και βάλε τους να σου παίξουν, και να σου δείξουν ένα μικρό κομμάτι.
Αν δεν σου αρέσει αυτό που παίζουν ή δεν μπορούν να σου μεταδώσουν αυτό που θέλουν να σου πουν καλύτερα άστο. Δύσκολα θα συνεννοηθείται και ακόμα πιο δύσκολα αυτός ο δάσκαλος θα σε εμπνεύσει.
Αναμεσα στον δάσκαλο και τον μαθητή πρέπει να υπάρχει, σε κάποιο μικρό βαθμό, το σύνδρομο του ινδάλματος.
Κάτι άλλο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι να κάνεις και θεωρία μουσικής.
Είτε σαν έξτρα μάθημα είτε σαν συμπεριλαμβανόμενο στα ήδη υπάρχοντα.
Η θεωρία είναι επίσης αρκετά σημαντική αλλά δυστυχώς πολλές φορές παραβλέπεται.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Ιούλ 2011 09:59

Το δημοτικο ωδειο κοζανης παιρνει 25/month.

:-?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 25 Ιούλ 2011 10:14

Connor MacLeod έγραψε:Το δημοτικο ωδειο κοζανης παιρνει 25/month.

Και έχει να πληρώσει τους δασκάλους περίπου 2 χρόνια :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Ιούλ 2011 10:37

Μην αλλαζεις θεμα :P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 25 Ιούλ 2011 12:04

Connor MacLeod έγραψε:Το δημοτικο ωδειο κοζανης παιρνει 25/month.

Για Κοζάνη δεν ξέρω αλλά στις περιοχές της επαρχίας που γνωρίζω μου κάνει εντύπωση που δεν πληρώνουν τα ωδεία τον κόσμο, μπας και πατήσει κανένας.
Για Αθήνα όμως τέτοιες τιμές απλά δεν υπάρχουν.

glykeria11

Δημοσίευση από glykeria11 » 01 Σεπ 2011 17:01

ego 8a s protina to odeio mousiki dimiourgia cto neo kocmo eki pao k ego k ime poli efharistimenh bes sto site yia plirofories www.mousiki-dimiourgia.gr :P

roula88

Δημοσίευση από roula88 » 03 Σεπ 2011 20:21

sou proteinw apo thn empiria mou na min psaxneis mono gia kati oikonomiko giati sinithos se aytes ti periptoseis kanoun mathimata mathitevomenoi h kathigites pou den plirononte kala kai etsi denmatheneis tipota!...... o nakas einai polu akrivos ta alla den einai kala......H mousiki dimiourgia einai kalo an einai ayto pou einai ston neo kosmo.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης