Ακούω προτάσεις για wireless ADSL Router

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Δεκ 2005 00:24

Πανάκριβη είναι...

Κοίτα στο www.priveshop.gr
www.linkshop.gr

που ασχολούνται με το άθλημα και ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Δεκ 2005 11:10

δηλ άμα πάω από εκεί θα με βοηθήσουν και δε θα με κοροιδέψουν;;; Γιατί και μόνο που είδα όλες αυτές τις κεραίες αγχώθηκα... Τι περίπου ψάχνω; Σίγουρα εσωτερική, σίγουρα 2,4GHz, αλλά τι dBI; Να αποφύγω κάποια μάρκα; κλπ κλπ

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Δεκ 2005 11:20

Ο κάθε μαγαζάτορας θέλει να πουλήσει.

Το θέμα είναι ότι στο Πλαίσιο το μεγαλύτερο ποσοστό είναι τελείως άσχετοι με το αντικείμενο ενώ στα 2 μαγαζιά που ανέφερα ξέρουν κάτι παραπάνω μιας και ασχολούνται με το αντικείμενο (είναι και οι 2 καταστηματάρχες μέλη του Ασύρματου Μητροπολιτικού Δικτύου Αθηνών - www.awmn.net).

Εσωτερική Omni θες αν θα έχεις 2-3 pc σε διαφορετικές τοποθεσίες ή κανένα Panel αν τα pc βρίσκονται στον ίδιο χώρο.

Η omni είναι πολυκατευθυντική άρα στέλνει και λαμβάνει το σήμα από παντού.
Το panel είναι κατευτθυντικό και στέλνει και λαμβάνει το σήμα προς την μεριά που κοιτάει.

Δεν μπορώ να προτείνω καμία μάρκα,db,τύπο κεραίας αν δεν ξέρω τι ακριβώς θες να στήσεις και πως.

Το σίγουρο είναι ότι το καλύτερο setup είναι όσο πιο μεγάλη κεραία γίνεται σε dB με την μικρότερη ισχύ εκπομπής από την συσκευή σου.

Τα dB της κεραίας δεν είναι το πόσο εκπέμπει αλλά το πόσο gain έχει.

Αυτό σημαίνει ότι εκτός του ότι 'δυναμώνει' (λάθος ορολογία αλλά τέσπα) το σήμα που εκπέμπεις, παράλληλα ενισχύεις και την απολαβή σου.

Το σημαντικότερο είανι να ΠΙΑΝΕΙΣ καλύτερα παρά να εκπέμπεις περισσότερο.

Περισσότερα:
http://ngia.rootforge.org/content/Tutorials/PlugMeIn/

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 17 Δεκ 2005 15:50

Δηλ. άμα πάρω αυτή τη κεραία για το PC, τι κεραία να πάρω για το router (γιατί με την εσωτερική δεν πιάνει το laptop που επίσης έχει εσωτερική). Αυό που θέλω είναι να μοιράζω το ADSL (όταν με το καλό με θυμηθούν εκεί στον πΟΤΕ), στους υπολογιστές μου που απέχουν γύρω στα 10-11μ. από το σημείο που είναι η κεντρική πρίζα (έχω ISDN γραμμή). Τα σημεία που βρίσκονται οι υπολογιστές είναι διασκορπισμένα (γωνία άνω των 60 μοιρών αν θεωρήσουμε κέντρο το σημείο που θα μπει το modem/router), οπότε λογικά θέλω omni κεραία, αλλά δεν ξέρω ποια. BTW μήπως υπάρχει κάποιο άλλο κατάστημα λίγο πιο κοντά σε μένα (μένω Πεύκη) από τον Πειραιά;;; :roll: Όχι τπτ άλλο αλλά και το μαγαζί είναι πολύ μακρυά και από το τραίνο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες