Θέλω να clockarw την κάρτα γραφικών μου......

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Νοέμ 2005 09:22

Καλήμερα σε όλους,

Έχω μια HIS Excalibur X800PRO ICEQII AGP και θέλω να την clockarw, όχι επειδη έχει πρόβλημα με τις επιδόσεις της, σε ότι παιχνίδι και να έχω βάλει πάνω το τρέχω με τα maximum γραφικά, αλλά επέιδη βλέπω κάτι καινούργιες κάρτες και μου έχουν σπάσει τα νεύρα που δεν έχω λεφτά αυτήν την εποχή να πάω να πάρω καινουργια :hammer: (μάλλον λεφτά για κάρτα δεν έχω γιατί θέλω να πάω να πάρω μια καλή οθόνη ΤFT 19", καμιά προταση επι τούτου? αλλά αυτό είναι άσχετο με το θέμα απλά ρωτάω, ψάχνω μια με καλό χρόνο απόκρισης :P)

Τo σύστημα που έχω είναι Intell Pentium Prescott 3.0 GHrz και 1 Gb RAM συν το γεγονός ότι η ψύκτρα της κάρτας σηκώνει πολύ overclocking.

Δεν έχω τους τελευταίους drivers αλλά αυτό λύνετε, αυτο που θέλω είναι να μου πει κάποιος τι πρέπει να πειράξω και τι ρυθμίσεις πρέπει να αλλάξω :P διότι δεν το έχω ξανακάνει ποτέ και δεν θέλω να "αυτοσχεδιάσω" και κάψω τίποτα.

Ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά,

Παναγιώτης.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Νοέμ 2005 12:58

Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Νοέμ 2005 13:49

Ευχαριστώ spooky για την απάντηση σου.

Για το clocking θα τα δω μόλις πάω σπίτι όμως για την οθόνη, ναι η EIZO είναι πολύ καλές αλλά λιγάκι ακριβές. Δεν θέλω να δώσω πάνω από 450 ευρώ συν του ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει και υψηλό χρόνο απόκρισης, έχω βρει και φθηνότερες λύσεις με πολύ χαμηλότερο χρόνο απόκρισης. Τα χαρακτηριστικά βέβαια δεν είναι τα ίδια αλλά μου κάνουν, άλλωστε δεν είμαι γραφίστας να με ενδιαφέρει τόσο πολύ το χρώμα, αλλιώς δεν θα άλλαζα τη CRT με τίποτα.

Απλά θα αλλάξω γιατί η TFT είναι πιο ξεκούραστες στο μάτι και θέλω το χρόνο απόκρισης χαμηλό για τα παιχνίδια :P

Ευχαριστώ.

ΥΓ: Παράδειγμα για τιμές που σου λέω, στο καινούργιο κατάστημα που άνοιξε στο Athens Mall, το Media Market είχε στο διαφημιστικό του μια οθόνη Samsung TFT(δεν θυμάμαι μοντέλο) με χρόνο απόκρισης 4ms στα 300 ευρώ. Οκ δεν πήγα να δω αν όντως ισχύει, τι εγγύηση έχει και τα χαρακτηριστικά της οθόνης αλλά και πάλι είναι εντυπωσιακό.
Εικόνα

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Νοέμ 2005 13:57

Για τον χρόνο απόκρισης έχουν γραφτεί ολόκληρα κεφάλαια! Ξέχνα τι αναγράφουν στο χαρτί... το θέμα είναι τί ισχύει στην πράξη... γιατι η 4ms οθόνη σου μπορεί να είναι 20+ άνετα... Επιπλέον πρόσφατα ανακάλυψαν νέο τρόπο μέτρησης... από γκρίζο σε γκρίζο [νομίζω] που είναι λέει πιό αξιόπιστος...

Σχετικά με τις samsung.. Άν βάλεις μια samnsung, Lg κτλ δίπλα σε μια Eizo τότε θα καταλάβεις γιατί η Eizo είναι Eizo και γιατί κοστίζει όσο κοστίζει :wink:
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Νοέμ 2005 15:13

Οκ Οκ έχεις δίκιο, ξέρω ότι η Eizo είναι απο τις κορυφαίες οθόνες, αν όχι οι κορυφαίες, αλλά δεν μου πάει να δώσω το μισό και πλέον δώρο Χριστουγέννων στην οθόνη και μόνο, θέλω να πάρω και έναν καλό εξωτερικό δίσκο (για πες μου τη γνώμη σου γι'αυτον http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303818 )

Anyway μάλλον θα κάνω τη "θυσία" και θα τα σκάσω :P

ΥΓ: Σορυ που σε φορτώνω και με το δίσκο αλλά τωρα που σε βρήκα...... :lol:
Εικόνα

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Νοέμ 2005 16:15

Δέν έχω ασχοληθεί με σκληρούς και δη εξωτερικούς για να σε βοηθήσω. Με βάση αυτά που διαβάζω μια χαρά φαίνεται. Η τιμή είναι 214.00 € (λίγο τσιμπημένη) αλλά νομίζω ότι απλά αναλογεί σε αυτό που παίρνεις. Πάντως από την επαφή μου με σκληρούς δίσκους [seagate w.digital, seagate, quantum] άν ήμουν ποτέ υποχρεωμένος να αγοράσω ένα σκληρό δίσκο στα.. τυφλά θα έπαιρνα μόνο western digital.

[ έχει και 3 έτη εγγύηση ]

και για να επανέλθω στην οθόνη. Εγώ θα έλεγα να την κάνεις την θυσία για την eizo για τους παρακάτω λόγους :arrow:

1) hardware αλλάζουμε συχνά, οθόνη σπάνια (ειδικά άν είναι καλή μπορείς να την κρατήσεις για αρκετά χρόνια)

2) Τα μάτια μας αξίζουν μια θυσία παραπάνω (και δύο, τρεις και παραπάνω..)

Άν σκεφτώ πόσες φορές έχω αλλάξει εγώ και οι φίλοι μου hardware τα τελευταία χρόνια θα χάσω το τόπι. Οθόνη όμως μπορώ εύκολα να θυμηθώ ποιές έχουμε και πότε τις αλλάξαμε 8)

όπως είπα "Τα μάτια μας αξίζουν μια θυσία παραπάνω" Σκέψου μόνο πόσα λεφτά έπρεπε να δώσεις για να πάρεις μια eizo οθόνη πρίν λίγα χρόνια. Τώρα που έχεις την δυνατότητα να την πάρεις σε αυτή την τιμή δέν αξίζει να την προσπεράσεις. Για να γλιτώσεις τί? 200 ευρώ? Δέν αξίζουν τα μάτια σου 200 ευρώ? Νομίζω ότι αξίζουν περισσότερα. :wink:

Και όπως είπα στο 1... hardware αλλάζουμε συχνά, οθόνη σπάνια. Σκέψου πόσα έδωσες για την κάρτα γραφικών σου και πόσο θα την κρατήσεις (η θα σε κρατήσει εκείνη..) και πόσο καιρό θα κρατήσεις μια καλή οθόνη

Σχετικά με το overclock ανεβάζεις σγά σιγά μνήμη και πυρήνα και βλέπεις μέχρι που αντέχει χωρίς να βγάζει artifacts. Δέν πρόκειτε να κάψεις τίποτα. Τόσα χρόνια εγώ θα έπρεπε να έχω κλάψει πολλές κάρτες άν καίγονταν έτσι έυκολα. Μήν ανησυχείς. :)

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Νοέμ 2005 16:22

Οκ σε ευχαριστώ και πάλι,

Κάτι τελευταίο, απο που μπορώ να κατεβάσω το 3D Mark? δεν έχω ιδέα.

Είναι δωρεάν αυτό, αν όχι υπάρχει σπασμένο?

Τέλος πάντων σε ευχαριστώ για όλα.

Παναγιώτης
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Νοέμ 2005 16:28

Γιατί δεν κοιτάς και τους δίσκους της Lacie? Είναι γνωστή εταιρία (κυρίως οι γραφίστες, καθώς από οθόνες για γραφίστες ξεκίνησε), και χρησιμοποιεί δίσκους της MaXtor, απόσο θυμάμαι

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Νοέμ 2005 16:40

Θα το κοιτάξω, thanks Διονύση

ΥΓ: Γνωστή ε? Και γω πως και δεν την ξέρω? :P
Εικόνα

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 30 Νοέμ 2005 18:32

Τα 3dmark τα κατεβάζεις από εδώ

http://www.futuremark.com/

το http://www.madonion.com/ οδηγεί επίσης πλέον στο παραπάνω site

Είναι free απλά με register ξεκλειδώνεις επιπλέον επιλογές και μπορείς να κάνεις upload όσα score θέλεις.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Νοέμ 2005 18:43

Οκ κλόκαρα και την κάρτα λιγάκι με το atitool κατεβάζω και το 3DMark, όλα καλά.

Με πρίζωσες και με τις Eizo και μάλλον (σίγουρα λέμε) θα καταλήξω σε τέτοια.

Τσέκαρα και τους δίσκους που είπε ο Διονύσης, καλοί φαίνονται και φτηνοί, πάω για περισσότερη έρευνα αγοράς τώρα μέχρι να κατέβει το 3DMark και να παίξω και λιγάκι Pro, νέα σαιζόν στο Master League. Α ρε κατακαημένε μουρίνιο :P

Ευχαριστώ όλους.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Νοέμ 2005 20:05

Είναι γνωστή κυρίως στους γραφίστες, και στους πολύ ψαγμένους... that's why. Μη νομίζεις, και εγώ από την αδερφή μου την έμαθα την LaCie (γραφίστρια...)

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 30 Νοέμ 2005 20:16

Διονύση πήγα και είδα το site τους και είδα καλά πραγματάκια :D και έκανα και μια αναζήτηση στο google και είδα και τιμές στο infoshop.gr, μια χαρά μου φάνηκαν, μάλλον θα προτιμήσω lacie στο τέλος.

Ένα θέμα είπα να κάνω και γω και τελικά άλλαξα εντελώς άποψη για το τι θα αγοράσω :P Ρε σεις μήπως τα παίρνετε? :P

ΥΓ: Πλάκα κάνω φυσικά
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης