Ερώτηση σχετικά με Ατομική Επιχείριση, ΟΕ και ΕΠΕ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
digital_frog

Δημοσίευση από digital_frog » 30 Νοέμ 2005 10:35

Καλημέρα σε όλους,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το φόρουμ, και ήθελα να ζητήσω μια βοήθεια σχετικά με κάποια θέματα που αφορούν την νομική μορφή της εταιρείας μου.

Από το 1998 διατηρούσα ατομική επιχείρηση με αντικείμενο την ανάπτυξη λογισμικού. Πέρυσι, θέλοντας να μεγαλώσω την εταιρεία ο λογιστής μου μου συνέστησε να κάνω μετατροπή σε ΟΕ, λέγοντάς μου ότι τα φορολογικά οφέλη είναι σημαντικά. Πράγματι έστησα την ΟΕ, και έβαλα τη γυναίκα μου ως συνέταιρο.

Σήμερα βλέπω ότι το κόστος της διπλής ασφάλισης (ΤΕΒΕ) καθώς και διάφορα άλλα έξοδα είναι μεγαλύτερα από τα "οφέλη" και έχω μετανιώσει για την αλλαγή αυτή. Τι μπορώ να κάνω??? Να γυρίσω πάλι σε ατομική? Να την κάνω μονοπρόσωπη ΕΠΕ? Σημειώνω ότι η γυναίκα μου που δεν ήταν στο ΤΕΒΕ πριν, έχει ιδιωτική ασφάλιση και συνταξιοδοτικό πρόγραμμα οπότε και να βγεί από το ΤΕΒΕ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

DF

Hik

Δημοσίευση από Hik » 01 Δεκ 2005 10:17

Θα σου συνιστούσα να πάρεις μια άποψη από το http://www.taxheaven.gr/acforum/.

Συγκεκριμένα στο
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showforum=125

Για μονοπρόσωπη ΕΠΕ δεν θα το συνιστούσα, μπλέκεις χειρότερα, με βιβλία Γ κατηγορίας κτλ

Σημ. και εμένα πρώτο μου post είναι αυτό :)

digital_frog

Δημοσίευση από digital_frog » 02 Δεκ 2005 00:47

Hik ευχαριστώ για την παραπομπή. Εσένα η γνώμη σου ποιά είναι? Αξίζει να ξαναγυρίσω στην ατομική ή ....δεν έχει πισογύρισμα? :D

DF

Hik

Δημοσίευση από Hik » 02 Δεκ 2005 10:06

Σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις ένα λογιστή. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Δεκ 2005 12:03

Καλύτερα με λογιστή... να δει τι έσοδα - έξοδα έχει αυτήν την περίοδο και μαζί να αποφασίσετε τι είναι καλύτερο... δεν υπάρχουν πισωγυρίσματα, απλά ελιγμοί.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 05 Δεκ 2005 04:04

Καλησπέρα,

ΕΠΕ με ατομική επιχείρηση έχει τις ίδιες φορολογικές κλίμακες. Αν τα καθαρά έσοδα σου υπερβαίνουν τις 25.000 ευρώ (οπου φορολογείσαι με 40% σε ατομικές επιχειρήσεις και ΕΠΕ) τότε συμφέρει να το κρατήσεις σε ΟΕ (οπου η φορολογία είναι πολύ μικρότερη και σε καμία περίπτωση δεν φτάνει 40%). Το γεγονός οτι και οι 2 πληρώνετε ΤΕΒΕ δεν είναι μείον, καθώς τα λεφτά της ασφάλισης θα σας γυρίσουν πίσω όταν γεράσετε. Ναι μεν η γυναίκα σου έχει ιδιωτική ασφάλιση και συνταξιοδοτικό πρόγραμμα, αλλά μερικά ευρώ παραπάνω (από το ΤΕΒΕ) οταν έρθει η ώρα να βγει στη σύνταξη πάντα είναι ευπρόσδεκτα :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

digital_frog

Δημοσίευση από digital_frog » 05 Δεκ 2005 20:00

Ευχαριστώ σε όλους για τις απαντήσεις. Γιώργο μάλλον έχεις δίκιο (είναι πάνω από 25000...δυστυχώς) οπότε η φορολογική κλίμακα που αναφέρεις ισχύει. Όσο για το ΤΕΒΕ ναι μεν αλλά όταν καλείσαι να πληρώσεις ξαφνικά τα διπλά πέφτει βαρύ, αλλά και εκεί έχεις δίκιο. Δύσκολο πράμα να'σαι μικρομεσαίος - ούτε μισθοδίαιτος, ούτε καπιτάλας. Σάντουιτς στη μέση!

Ευχαρστώ και πάλι,

DF

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες